Piatok, 19. január, 2018 | Meniny má Drahomíra, Mário

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Cena ropy - analýza dokázala hojno. (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

politika

ja za tym vidim politiku. Rusko je jeden z najvacsich producenrov ropy. Krajiny OPECU zvysili tazbu pod natlakom aby likvidovali rusko, Dokedy este
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

40 minútový smiech. Ďakujem za perfektné pobavenie pre spaním.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Na jednej strane -

dobre som sa pobavil.Na druhej strane - autor veľmi pekne ukázal kvality rôznych "super" analytikov na vývoj cien ropy.Ešte pred rokom som netušil,že USA tak veľmi rozvinuli vlastnú ťažbu ropy - ale analytici to mali vedieť.Dnes viem aj to ,že USA spotrebujú cca 30% celosvetovej spotreby - aj to mali analytici vedieť. A teraz to hlavné. Ak z trhu kde je dopyt len o veľmi málo vyšší ako ponuka /a navyše ponuka sa dá ešte zvýšiť/ odíde odberateľ,ktorý ešte pre 10 - 15 rokmi bol tým najväčším /podiel nákupu je mi neznámi/,tak zákonite musí nastať pretlak na strane ponuky a tým aj samozrejme prepad cien. Ak by hlavne toto analytici tušili,tak by istotne nepredpovedali zvyšovanie cien ropy.................... Ponúka a otázka či vlastne tí analytici vedia kde je vôbec sever................. Ešte dve poznámky.Neviem kde autor "zobral" cenu bridlicovej ropy 50 - 90 dolárov ,pokiaľ sa pamätám na údaj T.Novotného tak je cca 42 dolárov. A druhá - výborne som sa pobavil nad záverom""ropa bude stáť čokoľvek medzi 20 a 200"............... Ja by som volil rubľov za barel .
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

- a na druhej strane,

http://finweb.hnonline.sk/tema...

http://www.financnytrh.com/naj...

http://www.bencont.sk/app/cmsS...

http://www.bloomberg.com/news/...

http://www.macleans.ca/economy...

Strieľať cifry typu: náklady na ťažbu „oil sands“ sú 38.50, alebo nie nie, je to 58.90, samozrejme nie je korektné. Áno, spodná hranica okolo 40$ sa uvádza pomerne frekventovane. Ide však o čisté „technické náklady pri ideálnom nálezisku“. Takých je málo. Medián rentability sa uvádza plusmínus 80$. Do ceny totiž treba zarátať úroky z pôžičiek, podiely akcionárov a pod. Ropné firmy v USA sú zaťažené dlhmi rádovo v stovkách miliárd. Keď prestanú splácať, skrachujú. Spravidla ide o plus 50% k základným nákladom, holt žijeme v kapitalizme. Ďalej si treba uvedomiť, že ide o náleziská mimo dopravnú a energetickú infraštruktúru.

Ak táto, nazvime ju, cenová vojna, bude pokračovať ďalej, stanú sa minimálne dve veci:

a) Ťažba z pieskov, ako začala, tak aj skončí. Zatiaľ. Saudi môžu tancovať.
b) Cena za barel postupne vyšplhá tam kde bola (a vyššie). A sme tam kde sme boli.

Reálna férová cena za barel, očistená od tlaku špekulantov v našej dnešnej realite skrátka je cca 80-100$. Zákon ponuky a dopytu. To si trúfam tvrdiť aj ako neekonóm. Ono, vždy nastane prúser, ak sa do fundamentálneho biznisu začnú pchať politické záujmy.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ako konšpiračný článok o sprisahaní USA proti Rusku to má hlavu aj pätu.

Ale veď inzinier123 ti jasne vysvetlil, že ak 30% percentný kupca ropy od Arabov začne ťažiť z vlastných zdrojov, určitá časť ropy Arabom zvýši a tí ju začnú pod nátlakom ponuky predávať za lacnejšie, že až tak krajne lacnejšie je síce divné, ale každopádne musíš rátať s tým, že Arab síce vyťaží ropu za 10usd/barel ale Amík ju musí cez pol zemegule pracne dovážať v tankeroch, čo jeho cenu zvýši asi na úroveň nákladov na ťažbu vlastnej ropy.

Amík má asi dobre zrátané, koľko ropy ešte má v zásobe, určite to nieje chvíľkové, inak by neriskoval a neprestal od Araba nakupovať menej, pretože by sa mu to mohlo vypomstiť.

Každopádne, buď je to tak, ako tvrdí inžinier, alebo tak, ako konšpiruješ ty. Uvidíme časom.

Ono aj tento bloger
http://rapcan.blog.sme.sk/c/30...
predpovedal, že v Londýne na OH 2012 nastane bombový útok a vyvolá vojnu, aj mal k tomu zaujímavé materiály, ale tiež sa časom ukázalo, že to nevyšlo.

Tak veľa šťastia a ja len dúfam, že má pravdu inzinier123

P.S. Prečítaj si najdiskutovanejší článok blogera o hypotékach a sám uvidíš, ako ti môže kopa odborníkov niečo vysvetľovať, ale ty, keď si presvedčený o svojej verzii, zaprieš hocičo, stojí za prečítanie tá diskusia, minimálne prvých 6 strán.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

...

Ja to nevnímam ako sprisahanie. Ide o reálne geopolitické ťahy. Priznané financovanie prevratu na Ukrajine bola svojho času tiež konšpirácia. Ak očakávate, že štátom vo svete vládnu spolky nežných altruistov, je to vaša vec. Nikoho nepresviedčam a ani to od oponenta neočakávam. Na margo nákladov, o ktorých máte mylnú predstavu (predpokladám, že od roku 2009 sa toho veľa nezmenilo):

"Doprava 1,9 milionů barelů ropy tankerem třídy VLCC z Perského zálivu na severozápadní pobřeží Evropy, např. do Rotterdamu (přibližně 12 200 km), stojí 1,51 USD za barel ropy. Stejné množství na stejném tankeru dopravené z Perského zálivu do amerického Houstonu v Mexickém zálivu (přibližně 18 450 km) stojí 2,08 USD za barel. (PetroStrategi­es 2009)"
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ešte by som rád videl, kde je priznané financovanie prevratu a kým, so serióznym zdrojom alebo aspoň faktami, nie pseudo-dôkazmi.

+cenám prepravy barelov ropy neverím, ak som trocha seriózny človek a viem počítať, skrátka nevidím možnosť ako pri cene 2.08 doláru za barel niekto prepraví ropu na trase 18.000km a ešte z toho profituje. Stačí si sám zrátať náklady na prevádzku, spotrebu paliva, medzinárodné licencie atď. Cena vami uvedená zo zdroja PatroStrategies, je buď vytrhnutá z kontextu, alebo dostatočne neuvedená.

Nech sa páči, vaše geopolitické ropné sprisahanie predpovedali odborníci už v roku 2013.

21.2.2013 Ropa a plyn jsou v USA výrazně levnější než v Evropě. Může za to těžba břidlicových plynů a břidlicové ropy.
http://www.investicniweb.cz/20...

18.2.2013 Těžba břidlicové ropy může spasit USA
http://www.finez.cz/odborne-cl...

K tej cene prepravy ropy.
Podla wikipedie preprave jedneho galonu stoji 3 centy.
Najväčší tanker prepraví tak 2.2 milióna barelov.
Jeden barel je 42 galónov čiže 158 litrov.

Čiže cena prepravy jedného barelu nieje 2 doláre, ale 42 dolárov.

Stačí použiť oficiálne zdroje, nech sa páči.
the average cost of oil transport by tanker amounts to only two or three United States cents per 1 US gallon (3.8 L)
http://en.wikipedia.org/wiki/O...

The largest FPSO - floating production, storage & offloading vessel in the world is ExxonMobil's Kizomba A which can store up to 2.2 billion barrels.

1 barrel of oil = 42 gallons or 158 liters
https://answers.yahoo.com/ques...

Nuž, matematika nepustí a tvoje zdroje ako som povedal sú skreslené a mimo reality.

+ tvoje geopolitická teória bola predpovedaná už pred 2 rokmi.

Prajem ti pekný deň.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ospravedlňujem sa čo sa týka ceny 42 dolárov, je to dokonca 1,26 dolára, každopádne, tie predpovede o bridlicovej rope si prečítaj.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

...

Prístupy ku vyhodnocovaniu širších spoločenských, resp. ekonomických súvislostí sú dva:

1.) Prevezmem, alebo vytvorím si názor založený na viere, či konkrétnom úmysle, a v snahe dokazovať jeho „správnosť“ selektujem informácie a ich zdroje tak, aby ma v ňom utvrdzovali. Zdroje a informácie, ktoré daný vzorec nepotvrdzujú, alebo ho popierajú neberiem v úvahu, prípadne ich označím za nedôveryhodné. Mimochodom, masmédiá, PR agentúry, thinktanky a treťosektorové organizácie operujú v zásade v rovnakom poli. Líšia sa len tým, čo chce ktorá organizácia dosiahnuť a presadiť. Komerčné agentúry majú agendu vytvárania pseudoreality priamo v popise práce. Bodka.

2.) Beriem do úvahy čo možno najviac dostupných informácií a snažím sa v duchu objektívneho štúdia spájať súvislosti do logických celkov, pričom si ponechávam zdravý odstup na prípadnú korekciu.

Keď už sme si potykali.. Je fajn, že si sa pri cene prepravy barelu ropy cez pol zemegule opravil. Cením si to. No mám dojem, že takto živelne postupuješ v samotnom princípe. Podvedome selektuješ zdroje, ktoré tvoju vieru v omyl posilňujú. Napriek tomu netvrdím, že sa mýliš vo všetkom a naopak pravdu mám ja. To chce kľud ,o)

K titulu „odborníci“ mám silnú averziu. Pri troche vôle sa dá vygúgliť akákoľvek presná predpoveď. Odborníci predpovedajú, že na konci roku 2015 bude barel stáť 20$. Iní odborníci predpovedajú, že bude stáť viac ako 150$. Niekto z nich, bude mať zaručene pravdu. Znamená to, že je to „najlepší odborník“? Medziiným, aj o tom mal byť môj pôvodný príspevok.

Ku bridlicovej rope iba toľko: Ak ťažba bridlicovej ropy v USA v dlhodobom časovom horizonte ráta s nákladmi +/- 60 $/barel, znamená to, že stlačí cenu lacnej arabskej ropy nižšie ako je uvedená hranica? Opakujem, ide o veľmi hrubo načrtnutú priemernú hodnotu. Sú náleziská, kde sú náklady nižšie, inde vyššie. Samozrejme, že nestlačí, pretože by išlo o samolikvidačný ekonomický nezmysel. A práve tento nezmysel ma pri cene 35$ za barel zaujal. Teda, v čase písania článku.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME