Sobota, 20. január, 2018 | Meniny má Dalibor

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Vážený pán sused! (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Taliansko ma referendum nastavene podobne ako my (500tis podpisov, 50% kvorum). V 2005 sa v Taliansku uskutocnilo referendum v "opacnom garde". Taianska RKC jednoznacne vyzvala na ignoraciu referenda, referenum nenaplnilo kvorum ucasti. V tejto suvislosti si dovilim otazky :
- aj vtedy sa jednalo o spochybnenie institutu referenda , znemoznenie slobodneho vyjadrenia nazoru ?
- doslo k devalvacii referenda do buducnosti , ak odvtedy mali dalsie 2 referenda, jedno uspesne jedno nie?
Alebo sa da povedat, ze aj priklad Talianska ilustruje, ze to je vzdy o konkretnom referende s konkretnymi otazkami?

Ako sa da povedat "referendum je spochybnovane", sa da aj povedat "referendum je zneuzivane" a pritom podla mna ani jedno z tych tvrdeni nema obecnu platnost. Pricasto sa pri argumeentacii "nedemokraticnostou neucasti" ignoruje, ze okrem tych, ktori pristupuju k referendu na zaklade pragmatickeho kalkulu (je lepsie neist ako dat 3x Nie), existuje vyznamna mnozina volicov, ktori sa rozhodli neist k referendu, pretoze a priori nechcu pridat vahu polozenym otazkam. Lebo maju jednoducho iny nazor, ine videnie.

Aj ja mam suseda Bieleka a dostal som od neho list. A veru zarazil aj mna, z toho isteho dovodu ako teba - lebo aj ja viem, co mam robit. Lebo referendum je o slobode. A o akceptovaní druhého.

(tykanie prosim nebrat ako prejav neucty, taka je moja obycaj tu na diskusiach)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Stano, pýtal som sa ťa:

čo si myslíš, prečo sa nik z oboch táborov neodváži viesť sokratovský dialóg - dišputu?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Je to len otázka zvyku. Tak ako dnes lekári transplantujú orgány, pričom pred storočím by sme to považovali za neprirodzené, tak o pár rokov nám bude prirodzená výchova detí osobami rovnakého pohlavia.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

majklk

Tak, ako je neprirodzené rodiť cez brucho (cisárskym rezom), tak isto je otázka vychovy. Lebo jedno aj druhé je možné, dokonca sa to aj robí, ale stále je to núdza.
Aj o pár rokov to bude núdza. Lebo dieťa má právo vyrastať v polárnom vzťahu muža a ženy. Na druhej strane na dieťa nie je nárok. Teda v záujme najlepšieho pre dieťa mám rešpektovať Chartu práv dieťaťa a nemudrovať. Lebo tvoja otázka je - koľko anjelov sa zmestí na špičku noža? Klasický stredovek, dnes sme už aj po postmodernej dobe. V akej, to neviem, lebo poznám minimálne 15 názvov.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Vysvetlite svoje závery západnej Európe. Prečo sa zbláznila? A prečo katolícke Španielsko a Portugalsko? Kto tam teda zlyhal, tradičná rodina, človek? Prečo nebili aktivisti na poplach v 90. rokoch, keď sa začali zrovnoprávňovať homosexuálne menšiny v Európe, kde boli letáky pri vstupe Slovenska do EÚ. Mám pocit, že nostalgia za tradičnou rodinou je na Slovensku silná, ale mladý Slováci preberajú západné modely života a tam je trend zjavný.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Stano, píšeš:

"Aj o slušnosti. To, že akceptujem druhého ešte neznamená, že musím s ním súhlasiť. Preto, ak má iný názor, tak mám na to priestor v referende. Nemusím mu nadávať a zároveň o sebe vyhlasovať, aký som perfektný. Lebo tým zťažuje pozíciu slušným.

Vždy sa nájdu slušní ľudia. Ale aj taká skupina, že z nej ide strach. Mám veľa priateľov v Nemecku. Veľa sme sa rozprávali o národnom socializme."

Pre istotu, aby sme sa vyhli nedorozumeniu: To akože, hoci nesmelo, chceš naznačiť, že pre tých, ktorí nesúhlasia by bolo slušnejšie ísť to povedať hlasovaním na referende.?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Karol

Raz sa nás môžu spýtať, tak ako v Nemecku - čo ste urobili, aby ste zabránili nástupu Hitlera k moci. Tam to nebolo tak, ako v Rusku, kde sa hneď vraždilo. koncentráky boli len dôsledkom nezabránenia realizácie Nietscheho filozofie, prípadne niektorých iných - dlho predtým, ako sa Hitler narodil.
Aj Hitler bol dobrý určitej vrstve - dal ľuďom prácu, budovali sa diaľnice, podporoval mládež a všeličo iné, čo ešte aj dnes je pre mnohých príťažlivé. Len s akým cieľom?
Komunisti nám sľubovali raj na zemi. Zažil som ho. Preto som opatrný a snažím sa byť zodpovedný. Preto pôjdem na referendum. Aj na predošlých som bol. Lebo referendum je o slobode a zodpovednosti.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Stano, starý prešpurák,

koľko sme si už popísali za ostatné dva týždne. A teraz na mňa nepriamo apeluješ, akoby som ja nešiel na referendum, ako by som sa ja nesnažil eliminovať nacizmus, rovnako ako aj kotlebizmus?

Ja som len presvedčený, že pokúšať sa prehovárať tých, ktorí chcú bojkotovať referendum je prinajmenej iluzórne, skôr však kontraproduktívne, podceňovaním ich zdravého úsudku alebo spoliehaním sa, že rozum odložia do šuflíka a budú reagovať len emotívne.

Každý, kto je za 3x NIE, môže len referendum bojkotovať! Žiaľ, je to dané "architektúrou" inštitútu referenda.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME