Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Čítate knihy? Mali by ste (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

Pravda

ludia by mali citat knihy. Internet a elektronicke citacky zvadzaju k tomu aby ludia prechadzali text len povrchne.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Midori a autor

"ľudia by mali čítať knihy" - čo ostáva , iba vytesať do kameňa?!

Ak čítaš knihy, tak sa to nepreukazuje, lebo sa vyjadruješ v bezduchých a nezmyselných heslách. Tak preboha načo potom čítaš, ak nemáš vlastné myšlienky?

autor: Už upadáš priateľu, keď sa uchyľuješ ku komunálnym témam ku ktorým povestné čítanie kníh určite patrí.

Ak sa na to pozriem historicky, tak človek existuje cca 2,5 milióna rokov a v modernej podobe asi 100 000 rokov. A iba úbohých 400 rokov sú knihy hromadne používané a prístupné. Nuž kniha je hodnota!?

Knihy majú aj mnoho nevýhod:
- zaberajú obrovské priestory
- ničia Gaiu výrobou papiera
- nie sú interaktívne a nemožno sa rýchlo dostať k odkazom
- veľkosť ich písma ako aj formát nemusí byť konformná pre čitateľa
- v neprehľadnej džungli titulov nie je ľahko možné objaviť presne to, čo čitateľ chce
- technicky zastali v 16-tom storočí, nevyvíjajú sa ďalej nijako pozitívne
- sú podhubím pre plesne, huby, chrobač

Takže asi 2,5 milióna rokov sa ľudia iba rozprávali a spievali, 400 rokov písali a čítali knihy a asi 70 rokov už používajú aj iné média, ktoré sa nebývalo rozšírili všetkými smermi ľudskej činnosti až po súčasné 3D tlačiarne....
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Keď sa už niekto chce hrať na múdreho, mal by vedieť rozdiel medzi konformným a komfortným.
Taktiež treba otvoriť slovník cudzích slov a prečítať si, čo je to "komunálny". Knihy určite nie sú tou tvojou "komunálnou" témou.

A ak chce niekto brať vek ako jediné kritérium hodnoty, tak medzi najhodnotnejšie veci by podľa toho patril aj starý práchnivý peň. Hodnotná vec môže mať hoci len pár týždňov, treba si ozrejmiť rozdiel medzi pojmom a dojmom.

A čo sa týka výroku o hromadnom používaní kníh 400 rokov, taktiež je treba nášho majiteľa pravdy opraviť: v papierovej forme knihy nachádzame už od 12. storočia, prvá kníhtlač bola v Číne už v roku 1004, ručne písané a iluminované knihy zo 14. storočia sú doslova umelecké skvosty a Gutenberg sa zrealizoval v 15. storočí.

Čo sa týka homo sapiens sapiens, je obrovský rozdiel medzi homo sapiens a homo sapiens sapiens. Nakoľko si použil termín človek v modernej podobe, konštatujem, že o tom nemáš ani šajnu. Nijakých 100 000 rokov to nie je. Načim doštudovať.

Človek existuje 2,5 milióna rokov? Treba poprosiť niekoho, aby ti vysvetlil rozdiel medzi humanoidom, človekom a medzi tzv. prechodnými stupňami. Vonkoncom človek nemá 2,5 milióna rokov. Zasa len treba niečo poriadne prečítať.

Komentovať obludnú hlúposť, že vývoj knihy zastal v 16. storočí, to ani nie je nutné. Aj 5 ročné dieťa postrehne rozdiel medzi knihami , ktoré majú 500 rokov a knihami v dnešnej podobe. A to v každom smere. Škoda to rozoberať.

Záver: treba menej mudrovať a viac študovať.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Xoron

Hmmmm, až takto môže vývoj jednotlivca dospieť do slepej uličky: vytvoril sa nám tu človek purista, puntičkár, detailista a výsmechár!

Mojou základnou myšlienkou odpovede bolo, že niet dôvodu vyzdvihovať knihu nad iné média, iba ak z dôvodu starecko-senilného knihomilstva! K tomu si nič podstatné nenapísal! Zato sa venuješ nepodstatným blchám v texte, ktorý nikdy nebol určený ako vedecký traktát!

K tvojim pripomienkam:
- ad komformný: nachytal si ma na pravopise - "vot geroj!"
- k ničomu nevedúca kritika na objednávku (teda kritika vrátnikov, mäsiarov, vekslákov....a kompetentných zodpovedných sa kedysi volal posmešne "komunálna kritika"), to je už pre teba asi archaizmus :-D aten pojem nepoznáš, nevadí..
- ja som písal o HROMADNOM používaní kníh, teda až po vynájdení lacnej a jednoduchej kníhtlače a je jedno či pred 400 alebo 500 rokmi, čítaš a nechápeš, tak načo?, že by puntičkár?
- "nenáčim študovať", toto nebol vedecký spis, prečo nerozumieš slovíčku "cca" a "asi"?
- áno škoda rozoberať - prečo si nekonkretizoval, aký je PODSTATNÝ rozdiel medzi knihou z 15 storočia a dnešnou? ja to neviem - podrobne prosím pre mňa rozveď, nech sa pred víkendom pobavím!

Celkove je tvoj príspevok nehodný intenzívneho čitateľa kníh, akým asi si!
Amen!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

V dvoch veciach nemáš pravdu

Človek (rod Homo) skutočne existuje cca 2,5 milióna rokov:
"Člověk zručný (Homo habilis) je jedna z linií rodu Homo a hypotetický předchůdce dnešního člověka, který žil v době nejstaršího paleolitu před 2,3 - 1,4 miliony let na území východní Afriky." ( http://cs.wikipedia.org/wiki/H... )
A správnych je aj tých 100 000 rokov: "Podľa Thurzo 2010 sa človek dnešného typu objavil na Blízkom východe pred 100 000 rokmi, v Európe pred 40 – 35 000 rokmi, Austrálii pred 62 000 rokmi a v Amerike pred vyše 30 000 rokmi." (http://sk.wikipedia.org/wiki/%...(modern%C3%BD_%C4%8Dlovek )

Hromadne sú knihy naozaj používané len cca 400 rokov. Pred Gutenbergovým vynálezom sa počet knih v celej Európe rádal radovo na stovky. Najväčšie knižnice stredovekej Európy by bledli závisťou pri pohľade na zbierky knih bežnej slovenskej domácnosti. (Nehovorím samozrejme o Islamskom svete, ktorý mal obrovský civilizačný náskok pred zaostalou Európov, ale ani ten sa nedá porovnať s dnešným stavom). Keby sme používanie knih vyjadrili formou grafu, tak pred Gutenberkom by sa graf plazil prakticky na x-ovej osy, po Gutenbergovi by vyletel vyletel hore a vyzeral by ako Gerlach na Podunajskej nížine.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Kuman

Ďakujem za podporu neznámy priateľu!

Evidentne máš v hlave prehľad a nie nabúchané heslá ako Xoron..... :-D
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

- Je mnoho ľudí, ktorí nie sú schopní vlastných myšlienok, bez ohľadu na čítanie.
- Žiadny z ľudských výdobytkov nemá zmysel porovnávať s existenciou života na Zemi, či nebodaj s trvaním vesmíru.
- Boli takí páni, čo pálili knižnice, ale tí asi nemali starosti so skladovacími priestormi.
- Výrobab papiera ničí len Gaiu alebo aj Pana, Dianu a Valesa?
- Čo konkrétne sa má technicky vyvíjať na kníhtlači a knižnej väzbe?
- Neprehľadnosť titulov kníh nahradili miliardy interaktívnych odkazov. Šťastnú cestu pri ich objavovaní a filtrovaní vhodného obsahu. Ešteže ľudský vek je na to globálne poznanie dostatočne dlhý (napríklad v porovnaní s úbohými 400 rokmi)
- Nikdy som v žiadnej zo svojich kních nenašiel chrobáka či pleseň. Chyba v programe?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Technicky zastali v 16 storoci a nevyvijaju sa dalej nijako pozitivne - v 16. storoci poznali eknihy? Aj audioknihy?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Priatelu je knihy citam a vyjadrujem sa ako mam aktualne chut.
knihy maju svoje nevyhody to je pravda ale mnoho mozes eliminovat aj sam.
-nemusis si knihy kupovat, ale poziciavat z kniznic, a doma mozes mat len to k comu mas vztah
-knihy su material na dalsie knihy
-odkazy su dobre pri odbornej literature, v beletrii su nepodstatne. Okrem toho zijeme v dobe informacnej hlusiny a popri relevatnych informaciach musime filtrovat kopu hovadin.
-citacky su casto nekonfortne pre citatelov
-papierova alebo elektronicka dzungla to je jedno. Ale ta elektronicka je nezmeratelna.
- ako to uz niektori uviedli, nejde o to ci sa vyvijali pozitivne ci negativne, lebo tento jednoduchy nastroj odovzdavania informacii sa nemal ako vyvijat okrem zmien v sposobe tlace.
- necitaj plesnive knizky prelezene chrobacou
- hej, ludia rozpravali, spievali pisali, citali, vysielali rozhlasom a televiziou ale kazdy sposob odovzdanie informacii nam sucasne odovdava aj nieco ine. Preto niekto ide do kina na tri filmy o Panovi prstenov a niekto precita tri bichle o Panovi prstenov.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Citacky zvadzaju k povrchnemu citaniu? A koho? Teba?

Internet zvadza k povrchnemu citaniu, su pre to viacere dovody. Jednak monitor, ktory je podsvieteny a taha oci. Jednak mnozstvo rusivych prvkov, ktore odputavaju pozornost - obrazky, reklamy, farebne texty, atd. A jednak povahou textov, ktore clovek na internete cita - vascinou ide o spravodajstvo, diskusie a odborne texty, kde ludia maju tendenciu preskocit "omacku" a prejst hned k podstatnej veci.

Citacky naproti tomu maju specialny monitor, ziadne rusive prvky a cita sa na nich prevazne beletria. A ľudia, ktorí ich používajú, čítajú viac...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Drahy Ventis

Je pravda ze niektori ludia citaju aj na citackach a citaju vela. Ale..dolezite je aj to co citaju. Trebare vsetko od Evita pres, sa nepodoba na kvalitu. Tak ako dobra restika a mizerna hamburgaren maju svojich fanusikov, maju ich aj kvalitna a konzumna literatura. Rozdiel medzi nimi je v tom, ze kym jedno len zeres a nevadi ti ze zeres furt to iste, v druhom si vychutnavas a objavujes rozne nuansy. Prave tento druh knih sa oplati si kupit a mat doma vo forme papierovej. Ja som si vzdy myslela ze Matkinove knihy su kopa kliseovitych s.....k a zatial ma nikto vratane velehlasnych literarnych kritikov nepresvedcil o opaku. Ziadna hlbka. Nic. Balast zabaleny do peknych, vtipnych, a vystiznych obrazov zivota semtam prehnanych. Tarantino robi podobne filmy. Zoberie svoje oblubene sceny a zlepi ich dokopy. Filmovi kritici maju podobnu slabost ako on, ten misung hodnotia vysoko lebo su tam ich oblubene sceny.
Ale vratme sa ku kniham. Konzumnej literatury su plne regaly a ide na dracku. Ludia co ju citaju su vdacni citatelia; precitaju jednu a idu si zobrat dalsiu a potom dalsiu aby uspokojili svoje potreby po troche romantiky, napatia, satiry atd. Kedze nie je chut ani potreba sa vracat k precitanemu, ci rozjimat nad precitanim tak je elektronicka citacka idealne riesenie, setri priestor v dome, zivotne prostredie a citanie vyjde koniec koncov lacnejsie. Ale ked nejde o to hltat, tak vyjde lepsie papier. Citacka sa blbo listuje, je zavisla od elektriny, kazi sa, casom vyjde z mody. To nie na knihy s posolstvom. A navyse ilustracie. To je nieco co ziadna citacka nemoze ponuknut tak ako papierova kniha. Mam doma napr. Jack London - Morsky vlk a jine pribehy z more a krasnymi ilustraciami. Vrelo odporucam pohladat v antikvariatoch.
Je pravda, ze citacku nemam, nevidela som dovod mat dalsiu elektronicku hracicku doma. Moj nazor je teda cisto subjektivny. Vypichujem ale fakt, ze ked citame na displejoch spracuvavame informacie rychlo a faktograficky nie s takym dorazom na formu. Ak mam uhajit staromodnu chartafiliu tak vec vnimam tak, ze sa takto straca aj znacna cast potesenia z citania. Opat subjektivny nazor...Chartofilneho maniaka z jaskyne.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Drahá Midori,

ja na rozdiel od teba čítačku mám. A kupujem si do nej presne tie isté knihy, aké som si kedysi kupovala v papierovom vydaní (najnovší prírastok sú knihy od E. Ferrante a E. Kereta, v angličtine). To, že je iná forma, totiž neznamená, že to nejako ovplyvní kvalitu čitateľského vkusu. Tvrdiť, že ľudia, ktorí majú čítačky, čítajú len brak typu Evita, to nie je len "subjektívny názor", to je úplne scestné a nelogické. Rovnako ako názor, že sú to ľudia, ktorí knihy iba "konzumujú" a nechcú sa k nim vracať. (Práve naopak - čítačku mám totiž stále so sebou, takže sa ku knihe môžem vrátiť kedykoľvek).

Cítacka sa listuje úplne v pohode, tlačítkom alebo na dotykovom displeji. Na jedno nabytie vydrží mesiac, takže až taká strašná závislosť to nie je. Navyše ponúka veci, ktoré umožňujú čítať knihy aj ľuďom, ktorí by inak čítať nemohli - napríklad mojej mame, ktorá mala operované oči. Na čítačke si zväčší písmo hoci aj na 70, podsvieti si displej, aby sa oči nenamáhali, alebo si knihu rovno dá prečítať.

Takže by to chcelo trochu menej snobizmu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Naopak, podsvietené čítačky

šetria energiu a ja môžem pokojne čítať ležiac vedľa manželky a neruší ju svetlo. Čo si do čítačky dáš to tam máš, ak brak tak brak, ak hodnotnú literatúru tak tam budeš mať hodnotnú literatúru. Pre človeka ktorý často cestuje a na cestách či už v dopravnom prostriedku alebo večer na hoteli rád číta je to fantastická vec. Môžeš tam mať množstvo kníh, beletriu na večer, odbornú literatúru ktorú potrebuješ pracovne a máš to elegantne a ľahké. El. knihy sú okrem toho lacnejšie a pre človeka ktorý rád a veľa číta je to tiež podstatné. Čítačky sa s papierovými knihami nebijú, aj jedna aj druhá kategória má svoje opodstatnenie.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Píšeš:

"Knihu Sviatočné pozdravy od Antona Srholca som zháňal dlho. Chcel som ju darovať kadekomu pod stromček, a chcel som si ju kúpiť aj pre seba. Neviem či kníhkupectvá podcenili dopyt po nej, ale pred Vianocami už ju nebolo možné kúpiť a na dotlač sa čakalo dlho."

Minulý týždeň som tento titul videl v "lacných knihách" na Poštovej v Bratislave. Predavali ho za pár centov. Isto to ešte budú mať, pretože ich tam bola celá kopa a za tu pol hodinu, čo som tam strávil, som si nevšimol, že by ju niekto chytil do ruky.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

poznamka k Hrebendovi a mesiacu knihy
je iluzorne predpokladat, ze v Ceskoslovensku 50tych rokov (pripominam ze aspon formalnou federaciou sa CSSR stala az 1.1.1969) bol mesiac knihy vyhlaseny na pocest Hrebendu.
Toto sa da precitat v jednom z cisiel casopisu Ctenar (http://ctenar.svkkl.cz/) z r. 1954 :
"Jedním ze základních opatření k zlepšení propagace knihy má být zvláštní akce, na níž se dohodlo ministerstvo kultury se Svazem československých spisovatelů, nakladatelstvími, knižním obchodem, masovými organizacemi, zvláště se zástupci revolučního odborového hnutí, Československého svazu mládeže a Svazu československo-sovětského přátelství a dalšími složkami. Po prostudování zkušeností ze Sovětského svazu a některých lidově demokratických zemí, zvláště Polska, bylo rozhodnuto, že bude každoročně jeden měsíc věnován nejširší propagaci knihy. Měsíc březen byl vyhlášen za Měsíc knihy."

to o Hrebendovi je sice pre Slovaka mila , ale stale len urban legenda :)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

a ved internet a knizky sa ani nedaju porovnavat. Jedno je jedno, druhe je druhe....

nahodou, ja som rad, ze mam citacku, to este neznamena, ze nemam rad knihy
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Každý má svoj názor, to je právo nás všetkých. Moderná doba ponúka kopec možností a je na kždom človeku, čo mu bude viac vyhovovať. Ja som nikdy nečítala knihu cez čítačku, pretože by mi chýbal kontakt s knihou, stránkami. Milujem knižnice, ten pokoj, ticho a plné police kníh okolo seba ale rozhodne nebudem odsudzovať niekoho, kto uprednostní čítačku. Doležité je čítať - sposob je už na výbere z možností
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Jakub Miakyš: Pán Blaha - toto ste neustáli (Smútok za Ľuboša) 1 959
 2. Marek Strapko: Za čo to hlasoval a čo koordinoval Maroš Šefčovič? 1 014
 3. Dušan Koniar: Niekto v nedeľu na Sitno, niekto do Lánov 888
 4. Martin Repka: Pravda o Zuzane Čaputovej 805
 5. Sebastián Bražina: Na obranu Andreja Kisku 768
 6. Emília Mesarošová: Som slovenskou opatrovateľkou v Rakúsku, a preto kandidujem 712
 7. Filip Pančík: Rezeň 553
 8. Věra Tepličková: Nebojme sa občania, po ľudskej stránke je v koalícii všetko v poriadku, 324
 9. Martin Ondráš: Slovenská potravina - 3 zásadné klamstvá 316
 10. Jaroslav Polaček: Letný festival mládeže v Košiciach nebude, nie je politická vôľa 304

Rebríčky článkov


 1. Peter Biščo: Do debaty dorajtoval s ideologickým bremenom Smeru-SD.
 2. Emília Mesarošová: Som slovenskou opatrovateľkou v Rakúsku, a preto kandidujem
 3. Martin Žilinčík: Uncle Roberto WANTS YOU
 4. Jakub Tinak: hainburg, komárno a róbert koltai
 5. Andrej Špeťko: Zrkadlo
 6. Milan Bod: Zážitok z nemocnice.
 7. Petra Babanova: Prichádza Nová Jar
 8. Kristína Jakubičková: Mladosť
 9. Gabo Németh: Tadeáško
 10. Patrik Mackových: Trhy rastú už 10 rokov. Ako dlho im to ešte vydrží?

 1. Kočner na Kuciaka nič nemal, preto ho dal zavraždiť. Plánoval aj útek
 2. Mala som trinásť a sexuálne ma zneužili. Tábor, kde ma stretol, funguje dodnes
 3. Najčastejšie chyby, ktorými si vodiči zbytočne ničia auto
 4. Rakúsky novinár: Článok, o ktorom hovorí Fico, nevyšiel v deň volieb
 5. Katarína Danová: V trinástich ma zneužíval a všetci sa prizerali
 6. Sagan sa víťazstva na Miláno - San Remo opäť nedočkal, neuspel v záverečnom šprinte
 7. Telefonát s Vadalom riešil iný spis, ako uvádza Fico
 8. Kopla do lopty a nohu vyšvihla vysoko nad hlavu. Začali ju obťažovať
 9. Najlepším hráčom Slovenska bol muž, ktorého v posledných zápasoch kritizovali
 10. Ďalšia premena Šefčoviča

 1. Veuká baba nesie veuký batoh
 2. Povolebné impresie... či snáď depresie: Prečo Čaputová a nie Tauchmannová?
 3. Peter Bárdy: Fico nám nadáva, klame, a my chodíme na jeho tlačovky. Prečo?
 4. Maroš Šefčovič: Na mňa útočte, ale to, čo sa deje okolo mojej ženy, je neprijateľné (rozhovor)
 5. Muž původem ze Senegalu zapálil u Milána autobus plný dětí
 6. Tip pre podnikateľov - Objav storočia vždy získa náhoda
 7. Nešportové správanie maďarských fanúšikov: Tešiacich sa Slovákov trafili pivom
 8. Ženy sú dobré na prípravu svätého trojobalu na nedeľný rezeň - komentare.sme.sk
 9. Cestopis Krasnojarsk 2019
 10. Ján Benčík: Pán poslanec, choďte konečne do čerta!

Už ste čítali?