Streda, 17. január, 2018 | Meniny má Nataša

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Ako si (ne)postaviť malú fotovoltaickú elektráreň II. (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

autor

Takto do vyzerá, keď sa muzikant pustí do energetiky.

Áno pokiaľ bude autor teoreticky žvatlať o zatepľovaní a FTV tak to možno pre niekoho bud vyzerať pekne. Podotýkam, že autor nikde nepíše, že on bude zatepľovať alebo stavať FTV, ale skúša do stavby nahnať iných :-D.

Povenujem sa iba zatepľovaniu budov, pretože k FTV, okrem drístov nič konkrétne na oponovanie autor neuviedol:

Tak sa pozrime na konkrétny prípad môjho paneláku postaveného v roku 1982, teda relatívne nového na ktorom už bola vykonaná regulácia vetiev, namontované pomerové merače a regulátory na radiátory. Po dlhej hádke investičiarov (musíme urobiť niečo okamžite, nech to stojí čo to stojí!) a konzervatívcov (celé zateplenie je hovadina, bodnite sa!) sme dospeli až k projektu. Ten ukázal jednoznačne: plynová kotolňa - návratnosť 5 rokov, zateplenie bokov budovy, strechy (aj tak už tiekla), spodku - cca 15 rokov, zateplenie ostatného plášťa- návratnosť 25 rokov, rekonštrukcia výťahov (30 rokov)....A to aj s predpokladom štátnej pomoci a naklamaní údajov o spotrebe tepla, aby vyšla požadovaná úspora! Takže nakoniec sme zrealizovali iba plynovú kotolňu, zateplili boky, opravili a zateplili strechu a pivnice (to posledné bolo už zbytočné a neefektívne).

Takže autor prezentuje iba jediný názor - ekologicko-energetický, ale je tu ešte veľmi dôležitá ekonomická stránka projektu. Čiže základná otázka znie - mám investovať do projektu, ktorý má návratnosť 25 rokov, teda sa zaplatí až po smrti väčšiny obyvateľov domu!? Má majiteľ domu investovať do FTV, ak sa mu investícia vráti po 15-25 rokov?! Určite sa nájdu experti, ktorí budú tvrdiť, že to tak v energetike chodím, že ide o normálnu návratnosť! Nie je to pravda, tak to normálne nechodí. A to sme ešte neuvažovali cenu peňazí, to je ďalšia zaujímavé stránka projektov!

Takže autor a skupinka ostatných propagandistov, asi z jedného košiara, nech si láskavo svoje rady nechá pre seba. Nenamotávajte ľudí na vopred stratový podnik!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Jaronpb

áno, je to presne o tom, o čom píšeš. Ak sa pozrieme na hodnotiace kritéria a ukazovatele projektov, financovaných z eurofondov alebo z iných EÚ zdrojov v budúcom programovom období 2014 - 2020, je to len o návratnosti investícií a o znížení energetickej spotreby. Aplikácia OZE je až v ďalšej etape. Čiže najprv v rámci domov a bytov vykonajme rýchlo návratné (max. do 10 rokov) opatrenia a o napr. zatepľovaní uvažujme vtedy, ak máme k dispozícii vhodnú kombináciu - nízkonákladový úver + dotácia + fond opráv. Náš 32-bytový panelák z roku 1983 sme zatepľovali (+ výmena výplní otvorov, renovácia spoločných priestorov, kamerový systém, ...) s veľmi výhodnou kombináciou zdrojov (úver SLSP + ŠFRB + Fond opráv) a návratnosť investície vo výške cca 200 tis. EUR je 7,5 roka. V časovom výhľade cca 5 - 8 rokov plánujeme zrealizovať výmenu výťahov, samostaný energetický zdroj a obnovu spoločných inžinierskych sietí (kúrenie, voda, plyn, kanalizácia).
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

machomobrastený

Ale áno, keď sa spriemerovali návratnosti, skutočne vyšli tuším okolo 8-10 rokov, pretože plynová kotolňa u nás "zarobila" na všetko. Tvoja bytovka je presne ten prípad, kde zvíťazili investičiari a urobili ste alebo plánujete urobiť všetko bez ohľadu na peniaze a návratnosť investície. Asi ste ochotní zadĺžiť sa na dlhú dobu, vaša vec!

Nezabúdaj ale, že nie sme všeobecne nijako povinní ako fyzické osoby plniť nejaké fantasmagorické ekologické plány EÚ alebo SR, iba ak je to výhodné najmä pre nás osobne. Je to vysoko individuálne pre každý panelák, či dom! Takže dobre spočítať, dobre zvážiť a premyslieť, zodpovedne hlasovať a potom len platiť, platiť, splácať......................!

(Stretol som ľudí, ktorí nemohli ísť na dovolenku, lebo ich vklad do fondu opráv bol tak navýšený, že im už nevyšlo!)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Samozrejme, že úhrady do fondu opráv sa kalkulovali a odsúhlasovali tak, aby neboli likvidačné pre sociálne slabšie rodiny. Myslím si, že nie sme vôbec bezohľadní investičiari, stavbu sme pripravovali takmer 6 rokov, z čoho obstaranie financovania nám trvalo cca 3 roky. A ak aj niektorí neboli so zatepľovaním spokojní, teraz vidia obrovský rozdiel medzi finančnou situáciou pred zateplením a po zateplení. Hneď prvé vyúčtovanie nákladov prinieslo výrazné zníženie nákladov na energie - priemerný preplatok dosahoval 350 - 400 EUR, a preplatok sa potom opakoval aj po ďalších vykurovacích sezónach. A nehovorím o tepelnej pohode v bytoch a v spoločných priestoroch. A posledná splátka úveru bude realizovaná o 2 roky.
Pokiaľ sa týka novej panelákovej kotolne, pôjde o kombináciu technológie na zemný plyn a tuhé palivo (záložný zdroj) s predohrevom pomocou solárnych teplovodných kolektorov. Pri súčasných a predpokladaných cenách bude takáto investícia návratná do 10 rokov, pričom konečná výškainvestície závisí ako som už spomínal od vhodnej kombinácie financovania a od vysúťaženej ceny technológií.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

machomobrastený

Ach prečo som ja taký pesimista a neverím ti ani slovo? Asi moja osobná úchylka....

- ad preplatok: ako je to možné, že by správca nevedel vypočítať po zateplení správnu zálohu a ohuroval preplatkom? Poradím ti. Ak budeš platiť zálohu 10 000 euríkov mesačne, dostaneš naspäť pekný preplatok 118 500 euríkov - to je úspora! (fakt ma pokladáš až za takého blbca!? )

- predohrev zo soláru a záloha na pevné palivo a návratnosť do 10 rokov - ozaj ste tam machomvšetciobrastení :-D ? No toto už koho napadlo?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

jaronpb

Je absolutne jedno, či mi veríš alebo nie. Ja vychádzam len z praktických výsledkov a skúseností. A či si pesimista alebo iný týpek, to nie som kompetentný posúdiť - nemám medické vzdelanie.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME