Piatok, 24. november, 2017 | Meniny má Emília

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Naletel som na 1. apríl? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

Hm,

"...úpravou by sa malo predísť skrividlivostiam pri tvorbe fondu prevádzky, údržby a opráv domu."
Ono tie skrivodlivosti tento zákon neodstránil, aj keď sa tak tvári a aj keď platia do fondu o pár € viac. Problémom je, že niektorý užívateľ má dva balkóny, niektorý má jeden a niektorý nemá žiadny, napr. byty na prízemí. Oprava balkónov sa hradí zo spoločného účtu fondu opráv a podieľajú sa ňom aj užívatelia, ktorí s balkónmi nemajú nič spoločné...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Hm.

... Oprava strechy sa hradi zo spolocneho uctu fondu oprav a podielaju sa na nom aj uzivatelia, ktori so strechou nemaju nic spolocne (byvaju napr. o 5 poschodi nizsie)...
Suhlasis aj s tymto?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Aspon niekto to vidi logicky - ved ked sa pri zateplovani menia okna, tak sa to tiez rozpocitava, kto ma kolko okien? :)
Mne pride uplne normalne, ze obvodova stena je brana ako spolocny prvok a tak sa k nej bude aj pristupovat. Niekto ma balkon, niekto ma severnu stranu, niekto ma vyhlad na more. Ak to nevyhovuje, treba byt predat a kupit si iny..
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

He, he,

je to jasné, hneď zajtra si dávam inzerát, "kúpim byt s balkónom, ktorý má vyhliadku na more". Starý predám, rybník ma už nebaví...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

A co ti v tom brani? V Chorvatsku je bytov dost :)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

No,

myslím, že to zjednodušenie nie je na mieste. Spoločné priestory sú všetky nevyhnutné veci, ktoré slúžia všetkým majiteľom a bez ktorých by dom nemohol byť obývateľný. Preto sa ich údržba a oprava hradí zo spoločného fondu, pretože ich využívajú všetci obyvatelia bez rozdielu. Balkón je priestor, ktorý je naviac, je to určitý komfort, nie je nevyhnutný pre fungovanie celého domu a ani nie je prístupný pre všetkých obyvateľov. Preto ho nemožno zamieňať a porovnávať so strechou, je to účelový argument, pretože strechu využívajú všetci tým, že by nám v prípade jej neexistencie pršalo do bytov, čiže by zatiekol celý dom nech sme aj na prízemí. Niečo podobné je to napr. s výťahom, prečo by sa mal obyvateľ prízemného bytu podieľať na jeho generálnej výmene, keď on ho nevyužíva. Súhlasíš ...?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Je balkón komfort?

Ako pre koho. Ja som naznačil, že by som naň vyšiel iba lanom istený.
Balkón je predovšetkým estetickou súčasťou fasády. Vlastníkovi bytu by nemalo ani na um prísť, aby ho využíval ako vlastný, aj keď ma naň prístup len sám. Bez súhlasu ostatných vlastníkov domu si nemôže zmyslieť na ňom niečo robiť, aj keď by mu úpravu povolil stavebný úrad.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Vladko, balkon je

predovšetkým pre človeka, aby mal aspoň čiastočne pocit, že už je vonku...až v nejakom treťom rade môžeme hovoriť aj o tých estetických kvalitách. Fond opráv je problémom skôr v tých domoch, kde neurobili všetkým prevod priestorov patriacich k bytu ako je pivnica! 15m2 prevedených alebo neprevedených už riadne zahýbe v rozpočte bytu v rámci roka, aj také sú rozdiely na Slovensku a v jednom dome!!!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Mirko,

Súhlasím s tebou, že balkón dá človeku pocit, že už je vonku. Teda ako ktorému. Mne ten pocit dá aj lódžia. A preto si myslím, že ak sa architekt rozhoduje, či naprojektovať dom s lodžiou alebo balkónom, tak rozhodne estetické hľadisko. Pokiaľ ide o tú pivnicu, plne s tebou súhlasím. Naše pivnice sú len také maličké klietky, tak 3-4 m2. Ale tiež som naďabil aj na jednu "netypickú" , ktorá môže mať nad 10 m2. Myslím si však, že to u nás nikto ešte neotvoril a ani nebude otvárať. Raz za čas sa otvára rozpočítavanie nákladov za teplo.
A v tom sa vari nič nezmení.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Duremar

Súhlasím s tým, že skrividlivosť nikdy nenastane iba ak bývaš v hájenke uprostred lesa!

V paneláku bude skrividlovosť vždy! A predovšetkým je to oblasť tepla a jeho merania a rozpočítania /táto fyzikálna potvora si blúdi domom ako chce/, teplej úžitkovej vody /potvora tečie chvíľu studenšia!/, zateplovania /dlhá doba návratnosti/, používania spoločných priestorov /napríklad ja som práčovňu a kočikárne nikdy nevyužíval/, hluku a dupotu po schodoch, používania výťahov na spodných poschodiach, susedských vzťahoch.......

Takže toto všetko je treba "prežuť" na schôdzi. Nuž a buď sa susedia dohodnú alebo aj nie. Ale takto to bežne chodí aj na dedinách /smrad z hospodárskych zvierat, chovanie včiel, rezanie dreva na cirkulári o 5.00 ráno..../.

V zásade ide o boj 2 skupín - investičiarov, ktorí chcú o závod a za každú cenu rekonštruovať, zateplovať, investovať /samozrejme iba za cudzie peniaze/ a konzervatívcov, ktorí nechcú investovať do ničoho, lebo aj tak čoskoro umrú. Takže tak.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

obohacovanie slovnej zásoby

Ako vidno slovná zásoba sa vďaka preklepom a nepozornosti vie pekne rozrastať. V parlamentnej tlači sme našli slovo skrividlivosť. Zjavne predkladatelia (SNS) chceli pripomenúť, že v slovenčine máme ešte stále pekný aj keď už takmer archaický výraz "skrivodlivosť". A čo čert nechcel vykľula sa z toho skrividlivosť. A zdá sa, že v reakciách sa ujíma aj tento tvar. Mne to na rozdiel od Dušana J. uniklo, ale ani tak by som to nebol v citácii opravil.
Zato mi neuniklo, že jaronpbovi sa podaril ďalší novotvar. Skrividlovosť. Teší ma, že nielen spod mojich rúk vychádzajú vďaka preklepom novotvary.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Vlado

Je potešiteľné, že tak pozorne čítaš moje príspevky.

Avšak, kdeby si rovnako pozorne čítal "Krátky slovník slovenského jazyka, Kresná a spol., LITERA, 2011, str. 43", tak by si sa dozvedel, že sú to všetko ustálené a povolené tvary slovesa "skrivodlivosť", teda ako najmä "skrividlivosť", tak aj trochu archaický tvar "skrividlovosť". Iba pre úplnosť dodávam, že je možný a slovníkom povolený aj trochu nezvyčajný tvar "skrovodlovosť"!

Nech nám žije a prekvitá náš ľúbozvučný spisovný Slovenčino! :-D
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Naozaj?

Jaronpb.
Nechcem povedať, že nemáš pravdu, lebo spomínaný slovník som v ruke nemal. Siahol som teda na slovník, čo mám doma (ešte z roku 1958) a tam tebou uvádzané tvary nie sú.
Ale nie sú ani v elektronickej verzii Jazykového ústavu Ľudovíta Štúra SAV.
Ak tvoje tvrdenie má byť prvý apríl, tak by to bolo s krížkom po funuse.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

V ZAKONE JE NAOZAJ NAPISANE "SKRIVIDLIVOST" namiesto "SKRIVODLIVOST"?

rozumie sa dakto pravu? plati zakon aj ked nie je napisany spisovnou slovencinou? ... podla mna by nemal, pretoze je vlastne napisany nezakonnym jazykom a teda na slovensku neucinny.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Čo je napísané.

Čo je napísané v zákone, je citované trochu vyššie.
Slovo skrividlivosť je naozaj napísané v parlamentnej tlači 1306, ale iba v zdôvodnení návrhu novely. Zdôvodneniu sa skôr divím, ako by som mu prikladal veľkú váhu. Avšak ak je v ňom tvrdenie, že z fondu opráv sa hradia aj vymenované súčasti, tak si to pani poslankyňa a pán poslanec určite nevymysleli. A preto som venoval zdôvodneniu pozornosť.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME