Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Bezradnosť slovenských moderátorov v politických diskusiách (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť:   mínus indicator plus

Ale to som šokovaný

A fakt ti nedali žiadnu cenu? To Braník sa vždy niekam votrie a Kernová škoda hovoriť. Ja by som teda aspoň nejakú čestnú, keď už inú nie...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Nielen bezradnosť moderátorov.

Dnes som si vypočul debatu o 2. svetovej vojne, ktorá sa vysielala po poludňajších správach v čase, keď na stanici Slovensko 1 hviezdi "inkriminovaný" premiér SR.
Ľudia, ja som počul čosi, čo by som nikdy nečakal v našom verejnoprávnom rozhlase 70 rokov po najničivejšej vojne! Tí tzv. analytici, ktorí sa debaty zúčastnili, sa vyjadrovali ako keby boli príslušníkmi nejakého znepriateleného kmeňa (nechcem nikoho uraziť, tak napíšem:) najzaostalejšej oblasti na svete.
Reč bola o znásilňovaní. Konštatovalo sa aj to, že lup a rabovanie a znásilňovanie žien (poznamenávam, že dobytých kmeňov, či národov, alebo územia nepriateľa - to je dosť dôležité) bolo odjakživa. Súhlasím, v staro i stredoveku boli lup a znásilňovanie (aj odvlečenie do otroctva) akousi odmenou pre víťazov.
Dnes píšeme 21. storočie, sme 70 rokov po najničivejšej vojne. Patríme ku kultúrne najvyspelejším krajinám sveta a medzi nami pôsobí množstvo humanitárnych a im podobných organizácií a ľudí a zrazu sa v rádiu objavia špecialisti-analytici, ktorí to všetko, čo ľudstvo v oblasti kultúry a humanity za tisíce rokov vybudovalo znevážia nedomyslenými vyhláseniami a obmedzenými postojmi.
Viem, ten úvod bol dosť dlhý, ale dôležitý pre pochopenie toho, o čom píšem. Títo experti-analytici sa totiž začali prekárať a porovnávať, koľko státisícov žien znásilnili na tzv. oslobodených územiach Rusi a koľko Američania.
Myslel som, že zle počujem. Doteraz som si totiž namýšľal, že žijem v civilizovanej krajine, v ktorej je síce vojna odsúdeniahodná, ale také barbarské prejavy, ako znásilňovanie, lúpenie a odvliekanie ľudí kamsi sme už dávno prekonali a jednoznačne odsúdili bez ohľadu na to, kto ich pácha pretože vieme, že dobytím a ovládnutím územia sme dosiahli svoj cieľ (možno ušľachtilý ak ide o spravodlivosť a obranu) a akési rabovanie a znásilňovanie na "oslobodených" územiach patrí niekam do staro, či stredoveku.
Ale vidím, že nie. Neviem kde tí experti-analytici" nadobudli vzdelanie a ani ma nezaujíma, či stoja na strane novo sformovaného protipólu (Putin versus západné štáty - naschvál nepíšem EÚ, pretože máme premiéra, ktorý sa klania jednej aj druhej strane podľa typu problému a výhod, ktoré tým môže získať, čo je typické pre bezzásadového, tvrdšie povedané bezcharakterného politika), ale ma poburuje, že za moje poctivo zarobené peniaze a poctivo odvedené dane (a poplatky pre verejné RTVS) niekto pozýva do rozhlasovej debaty pri tak významnom výročí takých fušerov, ktorým znásilňovanie a rabovanie nestojí za jednoznačné odsúdenie. Tí páni sa pritom vôbec nesnažili aspoň zmierniť svoje vyhlásenia tým, že by povedali, že napríklad príslušníci armády AB znásilňovali bez ohľadu na to, či išlo o ženy nepriateľa, ale znásilňovali všetko, čo prišlo pod ruky". Nič také sa totiž v uvedenej súvislosti povedať nedá. Bola to svetová vojna a nie vojna kmeňa proti kmeňu. A nielen to, bola to vojna (dúfam, že posledná) medzi najvyspelejšími štátmi sveta.
A títo naši "experti-analytici" sú v tejto otázke mimo "jak tá jedle". Naozaj som čumel ako puk a po čase som si uvedomil, že počúvam rádio Slovakistan. Inak to toiž nazvať nemôžem.
Pán generálny riaditeľ, nebudete sa tým zaoberať?
Dúfam, že tým, ktorí túto hanbu zavinili, že im to niekto spočíta. Taká hanba totiž nie je premlčateľná.
Presne ako vojnové zločiny.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Poe máš to nejaké popletené

Pope kritizuješ v rozhlasovej besede názory diskutujúcich. Citujem tvoje slová : " Neviem kde tí experti-analytici" nadobudli vzdelanie a ani ma nezaujíma..." Podotýkam, že moderátori nie sú zodpovedný za stanoviská diskutujúcich a už vôbec ich nemôžu vo vysielaní cenzúrovať. Preto nie je na mieste žiadať aby vyvodil dôsledky generálny riaditeľ. Na jeho mieste by som skôr vyvodil dôsledky voči tebe, keď si náš verejnoprávny rozhlas nazval znevažujúco :Rádio Slxvakistxn." Zostaň radšej pri svojom remesle a nepleť sa do novinárčiny.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ty asi nebudeš novinár,

pretože by si nenapísal, že novinári nie sú "zodpovedný". Alebo že by predsa? Potvrdenie obrazu niektorých slovenských žurnalistov?
Nikde som nenapísal, že novinár je zodpovedný za stanoviská diskutujúcich. Neviem kto a ako robí výber expertov - analytikov do debaty vo verejnoprávnom rozhlase, ale ten, kto robí výber, ten za úroveň diskusie zodpovedá. Určite by ten zodpovedný redaktor nepozval diskutéra o ktorom je všeobecne známe, že napríklad obhajuje Hitlerove zločiny, alebo popiera holokaust. Tieto extrémne pozície som uviedol preto, aby som ti ukázal, že pri výbere diskutérov nevládne absolútna anarchia a ľubovôľa redaktorov a keď sa vyberá kontroverzná téma, má byť snahou redaktorov vybrať diskutérov tak, aby boli pokiaľ možno zastúpené obe relevantné strany.
To by sa malo takto realizovať vo verejnoprávnom médiu. V súkromnom samozrejme nemusí.
Ale v tomto prípade sa stalo to (čo si ty asi nepochopil), že sa diskusia zvrhla a s ľahkosťou povrchného hráča pokeru sa hovorilo o jave, ktorý nemá miesto v civilizovanom svete. O hrubom násilí na ženách, ako keby sme žili kdesi v stredoveku a diskutujúci sa vyjadrovali o tom nie ako o vojnových zločinoch, ale ako o niečom, čo akosi "patrí k veci, veď bola vojna".
Možno to viacerí tak vnímali vtedy, hoci aj vtedy to boli zločiny. Dnes je to veľmi opovrhnutiahodné. A presne tak sú opovrhnutiahodné postoje tých, čo o tom s ľahkosťou rozprávajú. Chcel by som vedieť, ako by sa vo vojne zachovali tí experti - analytici, ktorí sa debaty aktívne zúčastnili. Či by aj oni znásilňovali...
Žijeme v spoločnosti, kde verejná proklamácia určitých postojov vo verejnoprávnych médiách je sledovaná oveľa ostrejšie, ako v súkromných a v debatách podobného druhu by sa mali odrážať všeobecne akceptované postoje. K vojnám, vojnovým zločinom, holokaustu, rasovému prenasledovaniu a podobne. preto hovorím o zodpovednosti redaktorov za výber diskutérov.
Nuž ale keď nie je z čoho vyberať, potom ostáva čo? Rádio Slovakistan? To nie je vec, ktorou by sa mal zaoberať generálny riaditeľ?
Tu totiž nejde o to, či mala nejaká herečka čosi odhalené viac ako sa patrí, alebo či nejaký známy moderátor mal autohaváriu.
(Ak vôbec dokážeš tieto súvislosti a prirovnania posúdiť.)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Nepreháňaš to s tou politickou korektnosťou? Kde je sloboda prejavu? To sa tu už začínajú vyžadovať štandardizované frázy?

To bola úplne iná doba, nedokážeš sa vžiť do toho obdobia...

A už je to iba rozprávanie o časoch minulých, čo by si chcel?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Nepletieš si náhodou slobodu prejavu

s detinskosťou a naivnou anarchiou?
Demokracia má svoje princípy a sloboda prejavu takisto. Sloboda prejavu neznamená, že môžeš chodiť po ulici a tárať beztrestne dve na tri. Choďpo ulici a vykrikuj "sláva Hitlerovi" a zavrú ťa aj v najdemokratickejšom štáte.
A urobia dobre.
Poznamenávam, že takisto by mali postupovať aj pri velebení Stalina. Ale to by museli zavrieť najmenej 100 miliónov Rusov.
Mimochodom, to je jeden z dôvodov, prečo nebol komunizmus postavený jednoznačne na celom svete mimo zákon tak, ako bol postavený fašizmus. Jeden z dôvodov je ten (ja si to myslím, môžem sa mýliť, ale skôr nie), že desiatky rokov existoval tzv. soc tábor, kde sa omyly predošlých generálnych tajomníkov a vodcov proletariátu pripúšťali veľmi ťažko a veľmi zriedka. V Rusku to je (od 1917) dodnes 98 rokov! To je dostatok generácií na to, aby sa myšlienka neomylnosti komunistických vodcov zahniezdila do mozgov tak, že ani 52 rokov po smrti Stalina jeho glorifikácia neustala, hoci svojho času ho éra odsúdenia kultu osobnosti postavila na čas mimo hlavné dianie. Dnes nik na stalinofilov neútočí, nenadáva a tak jeho glorifikácia zaznamenáva utešený rozkvet napriek tomu, že podľa všetkých kritérií demokracie (a my sa vraj k demokracii hrdo hlásime!) bol Stalin tyran, diktátor, bol zodpovedný za masové deportácie a popravy, a teda bol zločinec.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Mne sa zdá, akoby si ty, naopak, stotožňoval demokraciu a slobodu prejavu, to sú odlišné významy! Demokracia je vláda ľudu, preto plebiscit ako najvyšší rozhodovací orgán; ak sloboda prejavu - aké limity?

Samozrejme, že môžeš napísať, že sloboda prejavu odtiaľ potiaľ - ale to už je limitovaná sloboda prejavu, regulovaná až cenzurovaná, máš problém vyjadriť sa jasnejšie?

Čo uhýbaš do obdobia socializmu? http://www.psp.cz/docs/texts/c...
Sloboda prejavu je limitovaná aj v súčasnosti, pozri si Ústavu a príslušné zákony, a nie, stále nie sme demokracia, nenechaj sa oblafnúf všetkým, čo je napísané v oficiálnych proklamáciách, lebo aj pred '89 sme boli demokratická republika, nadvakrát, ak by si zapochyboval tak slovensky aj grécky, po '89 opäť výhybka, tentokrát k partokracii...

Sloboda prejavu je jednoznačný výraz - za čo ty budeš považovať jednotlivé výstupy, z hľadiska slobody irelevantné...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

nie,nie, podstata veci je, ze zatial vsetci moderatori ktori mali precedu na paskali tak nemaju prosto gule, ci uz s dovodu existencneho/strata zamestnania/ alebo osobnostnej slabosti, jednoducho preceda/leboradicovadzurindafigel/ma vacsie gule, ti novinari su nedosledni, netrvaju na zodpovedani otazky, a najsmiesnejsie je ze preceda si vybera temy a protivnikovov a cela opozicia je rada ze ich niekto zavola do debaty, velmi tristne, nemali by sa nechat ponizovat/doslednost vitazi/, teraz je ten cas na vytvorenie nejakych opozicnych blokov a tiez by mali novinari konecne zacat ignorovat precedu/leboradicivadzurindafigel/...

/
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

pope,

ja sledujem debaty k výročiu na ČT. Aj tam sa o znásilňovaní hovorilo - a nie jeden historik. Dokonca tam bolo spomenuté, že v Čechách to bolo ešte miernejšie, lebo Konevova armáda mala lepšiu disciplínu. Malinovského armáda, ktorá oslobodzovala Slovensko, tam, že bola disciplína voľnejšia. Dokonca, že sa Stalin ospravedlňoval, už si nepamätám presne, či Svobodovi, za správanie armády. Priznám, boli to pre mňa, prekvapujúce informácie.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Pán Košík porovnajte prosím Vás Štefana Hríba napríklad s Václavom Moravcom, najnovšia relácia Fokus VM, tiež ďalšie relácie napr. Máte slovo(Jílková). Práve pretože sme mali veľmi dlho Večer pod lampou, nebolo možné zaplatiť niečo iné
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Jílková,

podľa mňa, nie je práve vzor dobrého moderátora. Na môj vkus je príliš agresívna a v podstate sa tam nič poriadne nedozviem.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Moderátor by mal byť občas aj agresívny, aspoň v tom zmysle, aby nedovolil niekomu uzurpovať si priveľa diskusného priestoru pre seba. V tom je Jílková príkladom pre tých našich moderátorov, ktorí sa voči "privilegovaným" účastníkom diskusií správajú veľmi defenzívne až servilne.
emazé
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

problém je

ak si ten priestor uzurpuje pre seba ....

Jílková nenecháva ľudí ani dohovoriť ....sleduje len svoju líniu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Jílková je presne taká,

aký má byť moderátor! Diskutujúcich nenechá dohovoriť hneď, keď sa začínajú vzďaľovať od danej témy alebo rozprávajú príliš obšírne. Neuprednostňuje žiadneho účastníka a debata je dynamická.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

dynamická je,

ale nič sa tam človek nedozvie. Ja mám z nej pocit, že či zaujímavé alebo nie - sek a ide sa ďalej. Rovnaký priestor pre kecy ako aj pre odborné a relevantné príspevky. Potom mám z nej pocit, že nerozumie ničomu. Ako naši, len tí nechávajú politikov kecať o čom chcú a Jilková zase nenechá hovoriť o ničom. Taký extrém len z druhej strany.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Skutoční novinári ...

podľa mňa, na novinárske ceny kašlú. Píšu preto, lebo je to ich spôsob sebareflexie na svet okolo nich. A je úplne jedno, aké majú mená...Niekoho osloví intelektuál pán Hríb, niekoho niekto úplne iný. Ale vnímam to ako umenie, áno, novinárska práca, tá dobrá, je umením a umenie sa, ako také, porovnávať nedá ... Mne sa páči tento román, niekomu sa nepáči. Novinárske ceny patria všetkým dobrým novinárom, ale ľudia sú smiešni. Stále cítia potrebu niekoho odmeniť, je to skôr o egu tých, ktorí odmeňujú. Radšej by som dala tie peniaze deťom z decáku... Tie to podľa mňa potrebujú.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Cesta k profesionalite a rešpektu

Cesta k dobrému moderátorovi je rovnaká ako ku ktorémukoľvek dobrému odborníkovi: uvedomelá rodičovská
výchova, dobré školy, celoživotné sebavzdelávanie. Čo z toho zlyháva na Slovensku?
Zaujímavé je, že v českých televíziách v súčasnosti vzbudzujú rešpekt nielen všeobecne známe tváre strednej a staršej generácie, ale i veľmi mladučkí moderátori.
emazé
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Prirodzená múdrosť

nie je otázkou dobrej školy, ani ...Apriori dobrej výchovy, je to niečo veľmi jemné a špecifické v každom z nás. Možno dobré gény, možno dané povahové vlastnosti...Elementárna schopnosť vyvíjať sa v súlade so svojím presvedčením. Ale je to veľmi podnetný diskusný príspevok. Zamyslela som sa. Ďakujem.
Rešpekt je záležitosť správnej komunikácie a poznania vlastnej hodnoty. Existuje oficiálny a prirodzený. To je ale už spojené s citovou väzbou, sympatiou a podobne. Rešpekt je poznanie hraníc, preto sa na Ukrajine bojuje, to nie je otázka krivdy, ale tvrdohlavosti a neschopnosti ustúpiť v prospech niečoho väčšieho. Nesebecké rozhodnutia sú najťažšie,ale najcennejšie. Ak moderátor nie je vzdelaný a dostanete ho do tlaku, zlyhá. Ako aj vojak, ako politik, ako manažér. Zdravé sebavedomie je výsledkom pripravenosti zvládnuť akýkoľvek dialóg. Najprv však musíme poznať sami seba a to je to najťažšie. Najbolestivejšie, chráni nás pud sebazáchovy a tak pestujeme narcizmus, ak vynecháme jedno písmeno *r* ...V slove narcizmus, máme konflikty a obete.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Výsledky vyhodnotenia v podstate beriem ako nastavenie zrkadla, ako to na slovensku vyzerá s autoritou novinárov a moderátorov. Sami o tom vieme a nie sme spokojení, takže by sme sa nemali nad tým priveľmi vzrušovať.
I keď je fakt, že Hríba mohli aspoň nominovať?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Všetko je inak.

Veľmi ma prekvapuje, že v celej diskusii, ani blogu a článku v denníku N nie je zmienka o tom čo mi pripadá ako podstata moderátorského problému. V politických debatách nejde moderátorom oto, aby predviedli kvalitu alebo zaujali poslucháčov a divákov. Oni sa predovšetkým snažia udržať si zamestnanie a presne vedia koho musia uprednostiť, ak chcú aby sa im to podarilo. Veď už to, že sú ochotní sa strapňovať predstieraním diskusie so sólo Ficom alebo nanajvyš s Ficom a nim vybranými oponentmi Figeľom a Bugárom, je jasnou správou. Oni veľmi dobre vedia, že poslucháčov a divákov by oveľa viac zaujímala diskusia FicoLipšic, alebo Fico-Sulík. Lenže práve tak dobre vedia, že do takejto diskusie by Fico za nič na svete nešiel. Ak by sa pokúsili to predsa presadiť, tak by sa nedostavil a po druhom pokuse by si už hľadali nové zamestnanie.
 

1 2 >

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Vladimír Koláček: Otvorený list Citrónovi, direktorovi nášho profi hokeja. 2 434
 2. Monika Nagyova: Diagnóza bratislavský taxikár 2 014
 3. Paula Kentošová: Otehotnela som na strednej škole 1 879
 4. Prvý pokus: Fekišovce – iný pohľad na mediálne šialenstvo 1 841
 5. Jakub Kapuš: Budúcnosť Slovenska sa nespája s podvodníkmi ako Danko 1 077
 6. Miloš Svrček: Ján Palach ako terorista? Normalizátori KSČ majú svojich pohrobkov aj v 21. storočí 691
 7. Martin Droppa: Od myšlienky cez slová k vražde 645
 8. Jan Pražák: Smutný příběh Hanky a Martina 623
 9. Radek Pálka: Jak jsem dobyl Ameriku a jak Amerika dobila mě - část první 614
 10. Pavel Macko: Nebezpečné hry o nahrávky 561

Rebríčky článkov


 1. Sonya Haraszti: Spln na anglickej riviére. Noc a deň v Bournemouth.
 2. Martin Zibrin: V roku 2019 dajte číslam šancu rásť
 3. Jozef Bakša: Vďaka.
 4. Milan Lacúch: Kto sme, odkiaľ prichádzame a kam smerujeme?
 5. Vladimír Krátky: Putinove kone .
 6. Patrik Mackových: V decembri akcie padali, v novom roku zase rastú. Čo sa zmenilo?
 7. Jakub Tinak: Chorvátsko - turistická perla a Chorvátsko - jedna z najzaostalejších krajín EÚ
 8. Ján Raclavský: Prípad Fekišovce
 9. Juraj Poništ: STOP manipulácii, ŠTART Vašim snom - 3 účinné rady ako na to
 10. Ján Marton: SPOD STRIECH - úryvok

 1. Vplyvnému a nenápadnému Glváčovi prešlo veľa káuz. Aj pri Zsuzsovej za ním Smer zatiaľ stojí
 2. Sagan vyhral tretiu etapu na Tour Down Under
 3. Za Trenčínom sa roztrhla súprava rýchlika, smeroval z Košíc do Bratislavy
 4. Nebola iná doba. Hovorí vedenie Filozofickej fakulty UK
 5. Takmer mu vypadol telefón z ruky. Do Slavie Praha odišiel ďalší Slovák
 6. Štyria obecní poslanci Fekišoviec sa vzdali mandátu
 7. Dobré ráno: Na generálnej prokuratúre sa vyplavuje špina
 8. Prečo sa Šufliarsky ponáhľal vysvetľovať
 9. Končí nedocenená hokejová legenda. Taký blázon sa už nenájde, tvrdí
 10. Vyšetrovanie Kuciakovej vraždy sa nachádza vo štvrtine, odhadol Lučanský

 1. Obhajca mandátu ponúkol za stoličku starostu 35.000 €...
 2. Glváč zo Smeru komunikoval s objednávateľkou vraždy a vyškieral sa slušným ľuďom
 3. Peter Cvik Dedko arizoval, vnúčik kurizoval. Mafiánke.
 4. Z druhého dejstva absurdnej drámy „Rigorózka“ behá mráz po chrbte
 5. Krátke zhrnutie jednej národnej hanby
 6. Prípad Fekišovce
 7. Matovič ako Ficova obluda: Z Mikloška sa pre mňa stáva neprijateľný kandidát
 8. Komentár Mareka Vagoviča: Prebuďme sa, lebo nás umlčí politická mafia
 9. Kto bohatne na ničení lesov a dotačnom biznise - mysaris.sme.sk
 10. Putinove kone .

Už ste čítali?