Štvrtok, 23. november, 2017 | Meniny má Klement

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

6 dôvodov, prečo zrušiť gastrolístky (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 4 5 6 7 8 > >>

Hodnoť:   mínus indicator plus

autorka

Nuž príliš si nerozmýšľala o skutočných dôvodoch, všakže ? Takže iný pohľad:

1/ Žiadny problém, platidlo ako platidlo! Zaplatím eurom a gastrolístky miniem naraz pri nákupe v hypermarkete...

2/Žiadny problém. Detto ako 1/

3/ Pretože je to výhodná investícia pre zamestnanca, za malý obulus dostanem oveľa hodnotnejšie lístky.....

4/ Žiadny problém. Detto ako 1/

5/Blbosť, Detto ako 1/. Dajú sa minúť pri veľkom nákupe potravín aj naraz a to hocikedy.
( Ostatne sú prípady v histórii, kde prepadli dokonca aj peniaze - mena peňazí v roku 1953, moja príliš mladá nehystorická priateľka!)

6/Mno z pohľadu zamestnanca ma problémy zamestnávateľa s distribúciou lístkov ani nezaujímajú. Pochop, že uvažovanie nepolitikov je takéto: "Ak nedostanem gastrolístky, tak mi zamestnávateľ nakoniec aj tak nič nedá, lebo tá suma sa postupne rozplynie v plate bez kontroly z mojej strany, či mi ich vôbec dáva! A gastrolístky sú "istota"!"

Tvoj pohľad bude mať opodstatnenie, ak budú naše platy na úrovni EÚ. Potom pri plate 1 500 euro mi budú gastrolístky ľahostajné! Takže postoj, ktorý teraz ty a tvoja strana zastáva, Vám skôr politicky škodí. Ja som pravičiar, ale tiež nechápem túto snahu ako racionálnu.....
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

posielaj mi 5% z tvojich vydavkov na stravu. povinne, kazdy mesiac. lebo zakon. ako by sa ti to pacilo?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

ty toho asi veľa nechápeš.. na to čo ti dá zamestnávateľ musíš aj tak zarobiť ty.. zaujímavé že stále sa rieši áno alebo nie.. čo tak dať na výber ??? o tom je demokracia.. ty chceš lístok nech sa páči..druhý chce peniaze tak dostane peniaze..
tiež mi jeden tvrdil že platidlo ako platidlo.. poznám jedného chová doma rôzny hyd a na záhrade si dopestuje dostatok zeleniny ale má veľkú pôžičku.. neuveríš ale gastráčmi sa nedá pôžička splácať.. takže asi nieje platidlo ako platidlo.. mám kamarátov ktorí chodia na veľké nákupy vedľa do Rakúska a tam tiež sú im zracie lístky na prd..
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ďakujem,

dobré ďalšie argumenty.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Dám dôvody,

prečo nezrušiť gastráče:
1. Človek nie je homo economicus, tieto úvahy mu nie sú prirodzené, je mu ukradnuté, že "riešenie je nesystémové". Má v ruke gastráč v hodnote 3,5, za ktorý zaplatil 1,8 a má nablízku gastráčovňu, tak sa tam naobeduje teplým obedom.
2. Napriek všetkým problémom, reštiky z gastráčov žijú. Takže síce reptajú na výpalné (oprávnene) ale sú radi, že ľudia chodia. Akokoľvek to znie nelogicky, bez gastráčov by neprišli v takom množstve.

No a viete, kto si toto najlepšie uvedomuje? Neverili by ste - Fico. Preto ich nezruší a preto ho zase zvolia.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

A preto sa z

pravice chcechce, ako si píli pod sebou konár.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

a to je problem demokracie... vlada vacsiny, tj hlupych. nerobi sa to co je najlepsie, ale to co sa najviac zapaci vacsine
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

nekonečná arogancia,

ba priam idiocia, s ktorou sa bambulovsky vyjadruješ o väčšine z demokratických volieb ako o HLÚPEJ väčšine len preto, že zvolila nie to, čo ty považuješ za "to co je najlepsie", je to, čo ťa práve z racionálneho posudzovania problémov demokracie zásadne vylučuje. Napriek tomu, že ty sám trpíš na autoerotický pocit vlastného nepodloženého, akože elitárstva.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Je úplne legitímne,

ak vláda, akokoľvek vzniknutá z demokratických volieb, akoukoľvek väčšinou, robí hlúposti, napísať že je hlúpa. A je úplne nepodstatné,že to vyjadrenie sa ti nepáči, lebo su ju zrejme volil aj ty. A je aj úplne nepodstatné, ze tebe sa jej kroky páčia. Nič z toho neodoberá komukoľvek právo ju kritizovať.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Svätá provízna pravica ....

trepeš, ani nevieš ako.
Mohol by som ti vymenovať niekoľko, tesne po 89-tom fungujúcich firiem (aj tú našu), ktoré sa rozsypali ako domček z karát a všetkých odkázali na "ulicu", lebo sa demokraticky hlasovalo ako ďalej v po novembrovom systéme. Rozsypali sa preto, lebo hlas upratovačky, kuchárky aj údržbára, (a to ich ako Božích tvorov, vôbec nemám v úmysle ponižovať) mal takú istú silu ako hlasy vysokoškolsky vzdelaných mazákov, na ktorých produkcii firma fungovala. Tak je to aj s týmto štátom a demokraciou. Pokiaľ sa min. ľudia s nižšou sociokultúrnou úrovňou pri voľbách neutlmia alebo tí s vyššou nedonútia napr. pokutou za neúčasť vo voľbách, tak všetci budú musieť čakať, pokiaľ aj "súdruhovia z osád" nezmúdria.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

ten kto schvaluje princip demokracie, sa NIKDY nesmie stazovat na jej vysledok. rozkradacky na slovensku niesu sposobene politikymi, ale demokraciou. ludia tam tych ludi opakovane volia, tj jasne davaju najavo, ze chcu aby kradli.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

problém je že politik sa chce zapáčiť všetkým aby ho volili. jedny si hovoria lavica druhý pravica s lavicovou orientáciou. no politiku robia rovnakú.. pravicovú stranu ani nemáme. máme kopec strán skoro s rovnakým programom.
žiadna strana nemá v programe že pozatvára spätne zlodejov za rozkrádanie našich daní. stačilo by ísť 10rokov späť. čo ľudstvo píše svoju históriu vždy sa zlodejina trestala. len trestaním sa dá zlodejina obmedziť.. to že nejaká strana pred voľbami povie že my nebudeme kradnúť je na smiech.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Sorry, ale nerozumiem tomu argumentu, ze restiky ziju z gastracov. To ako bez nich by vela ludi zrazu nepotrebovalo jest? To fakt je existencia mnohych restauracii zavisla na tychto zracich poukazoch? Ak je to tak, neostava mi nic ine, len konstatovat, ze sme taki hlupi, ze si ich vlastne zasluzime...
A pre dobro nasej ekonomiky by sme nemali zarabat eura, ale poukazky na zradlo, handry, najomne, kulturu, sportove aktivity, benzin, spotrebnu elektroniku, kvety, lieky, mhd, vzdelavanie..... To sa len budeme cudovat, ako nam utesene porastie gdp per capita ;)))
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

No keďže zaň zaplatia menej (aj keď reálne to tak nie je, ale to im jednoducho nevysvetlíš), tak považujú gastráče za menej cenné oproti peniazom a teda ich míňajú rozšafnejšie oproti skutočným peniazom, a tým pádom si za gastráče dovolia ísť aj do reštiky, kde by nikdy ani nepáchli, kebyže si za jedlo majú zaplatiť peniazmi... Proste niektorí ľudia presne takto zmýšľajú ... Niektorí si dokonca tak objednávajú jedlo, aby nemuseli zaplatiť ani cent navyše peniazmi, lebo peniaze, narozdiel od gastráčov, im je na reštauračné jedlo ľúto vyhodiť, to si radšej objednajú tak, aby im ostalo pár centov navyše z gastráča, ktoré nechajú reštike ...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Je to v mojom príspevku:

Neexistuje homo economicus, taký ako by sa páčil Adamovi Smithovi, ktorý by si všetko zvážil a jednal by racionálne. Ľudia už nerozmýšľajú, ako sa k nim ten gastráč dostal, a že ho vlastne zaplatili celý a dostanú za neho tovar v hodnote o 20 centov menej.
Ale za to by som ich neodsudzoval. Proste zákon nariadil firme prispieť čojaviem 1,80€, fajn, doplatím si ďalších 1,70 a mám vlastne za 1,50 obed za rohom za 3,5. No a postupom času sa to stalo vo firmách zvykom, že 4-6 ľudí sa vyberie na obed. A naozaj, reštika z toho žilú. Veľa reštík je takých, že sú to vlastne okrem obdobia medzi 1130 a 1330 kaviarne, ale v to čase je tam nabité a podávajú sa hotovky.
Takže to nebol ani tak argument, ako popis reality.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

...za 1,70, samozrejme.

No a je tu ešte jeden efekt: Keby nebolo toľko záujemcov o hotovky, tak by aj tie hotovky stáli viac a teda ešte menej ľudí by na ne chodilo.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Cha, blbo som to spočítal,

ale ide o princíp. :-)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Problém s premýšľaním tu máš očividne skôr ty. Tvoj pseudoargument, že "platidlo ako platidlo" je úplne mimo misu, keďže rozdiely medzi stravnými lístkami a peniazmi sú dosť podstatné - to je fakt, ktorý z nejakého záhadného dôvodu odmietaš akceptovať.

Minúť gastrolístky v hypermarkete je len núdzový spôsob ako sa ich zbaviť a nie je to ani omylom dôvod, prečo sme nútení gastrolístky používať - s tým snáď súhlasia aj zarytí zástancovia gastrolístkov. Normálnemu človekovi to prináša len diskomfort, pretože mu gastrolístky zavadzajú v peňaženke a spomaľujú platbu. Toto normálny človek nemôže obhajovať, ale ty to tu používaš ako argument č.1 že prečo sú gastrolístky super - nie sú. Ja nechodím do obchodu preto, aby som minul gastrolístky, ale preto, aby som nakúpil veci, ktoré potrebujem.

Spájať stravné listky s frázami ako "investícia pre zamestnanca" a "oveľa hodnotnejšie"... Rozum sa zastavuje, to hádam nemyslíš vážne.

To, čo tu prezentuješ ako "uvažovanie nepolitikov", je v skutočnosti tvoje vlastné uvažovanie. Ak sa ti dokáže v plate postupne rozplynúť nejaká suma bez kontroly, či ju od zamestnávateľ dostávaš, tak ti zrejme na výške tvojho platu nezáleží. Nie všetci si taký luxus môžu dovoliť. Ale áno, gastrolístky sú "istota" - len nie pre teba, ale pre príživníkov, ktorí na nich zarábajú. A čo si očividne neuvedomuješ je, že tých príživníkov platíš v konečnom dôsledku aj ty sám.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Sumu príspevku

na stravné by nebolo možné zameniť si so mzdou, bola by aj vo výplatnej páske viditeľná pre každého, kto vidieť chce.
Ani by ju podnikatelia takto nemali možnosť spojiť (a obabrať tak zamestnanca).
Mzda je uvedená v zmluve, je odvodovaná a zdaňovaná. Príspevok na stravné sa počíta každý mesiac, podľa počtu odpracovaných dní a počtu pracovných dní v mesiaci, bol by na výplatnej páske samostatne vedený. Táto suma by nebola ani zdaňovaná ani zodvodovaná. Ani účtovníctve by teda nebolo možné tieto dve sumy nijak spojiť alebo si zameniť ..
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Čo sú skutočné dôvody?

- to, že nie je platidlo ako platidlo som vysvetľovala v článku. No ak by náhodou bolo, aký je dôvod resp. racionalita, že je potreba kupovať platidlo za platidlo?

- v čom dostane zamestnanec oveľa hodnotnejšie lístky? Za 45% si zaplatí sám, za 55% mu zaplatí zamestnávateľ, ten navyše platí poplatky. V čom je hodnotnejší lístok, ktorý má limitovanú likviditu oproti peniazom?

- ak majú byť lístky míňané vo veľkých obchodoch na veľké nákupy (opäť s limitovaným výberom), stráca sa ten ušľachtilý cieľ, za ktorý sa toto celé schováva

No a na záver - vás nezaujímajú problémy zamestnávateľov - a mňa veru zaujímajú.
Vy sa pozeráte na zamestnávateľa ako na niekoho, kto ide určite podvádzať (ako uvádzate "tak mi zamestnávateľ nakoniec aj tak nič nedá") a ja sa na nich pozerám ako na niekoho, kto vytvára hodnoty a dáva prácu druhým.
Vy považujete za racionálne pristupovať k zákonom cez prezumpciu viny, ... teda všetci určite podvádzajú, dajme im za to default trest, hoc takouto formou.
To ako keby sme povedali, že všetci vodiči určite chodia na červenú, nech raz mesačne zaplatia pokutu. A tí, čo neprešli, nech sa vyviňujú.
Skvelá racionalita.
 

1 2 3 4 5 6 7 8 > >>

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME