Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Veľkovýrobcovia tepla a poslanci nás zdierajú I. (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

autor

A "helemese (!!)" zrecyklovaný článoček, to nemáš čo nové napísať, napríklad niečo pôvabné z poľnohospodárstva?

Zmes nepravdivých tvrdení, veľmi nevyvážených a tendenčných. Nie som veľkovýrobca, ani ich zamestnanec, ani "dofikovejritilezec", ale predsa nemôžeš až tak tárať!

- hlásenie údajov okrem poštovného nestojí nič, takmer všetky údaje sa nájdu vypočítané vo faktúrach od dodávateľov energií, odpisovať údaje hádam dokáže každý.......a ani som nepobadal, či vôbec bola už vydaná vykonávacia vyhláška v tomto smere...

- zaujímavé, že nariekaš nad montážou meradiel! To je predsa požiadavka samotných odberateľov tepla v bytoch! Je to istý problém v starých panelákoch, kde treba nejako spravodlivo rozpočítať teplo a TÚV. Ale ak nemáte problém, nik sa nebude sťažovať a dohodnete sa na schôdzi nevidím problém, aby ste sa nedelili nejako inakšie aj napriek zneniu zákona. Kde nieto žalobcu, nieto sudcu. Ale prax je taká, že proti montáži meradiel sú najmä tí, čo odmietajú šetriť, každý kto chce šetriť požaduje čo najpresnejšie meranie a následné rozúčtovanie. Ja osobne (som šetrič ) si napríklad z dôvodu merania a rozúčtovania tepla a TÚV ušetrím na letnú dovolenku, taký je rozdiel medzi mnou a najhorším "nešetričom" v paneláku! Ostatne cena meradiel je už v súčasnosti veľmi nízka a návratnosť investície do meračov závratne vysoká - pár mesaicov! Taká je skutočná pravda! Na mieste odovzdania tepla od dodávateľa sú už dávno poväčšine predpísané meradlá dodávateľa namontované a na jeho náklad. Podobne v nových domoch máva už teraz spravidla každý byt vlastné meranie na úkor nákladov dodávateľa tepla!

- nuž bytový dom záväzne podíše zmluvu, následne objedná teplo, dodávateľ na základe toho postaví kotolňu, rozvody, technológie a odrazu odberateľ povie - ďakujeme, nechceme! Komu sa zaúčtuje strata z produkcie týmto vzniknutá? Teplo sa predsa nedá predať inde ako chlieb! Nuž to asi nie je veľmi spravodlivé, to by asi nebol celkom vyvážený biznis! Napriek tomu je aj teraz možné postaviť si vlastnú kotolňu, pravda iba za určitých podmienok ( napríklad nové kúrenie musí byť ekologicky výhodnejšie ako od dodávateľa ). Konanie znamená, že všetci účastníci vyjadrujú, oponujú a nakoniec úrad rozhodne. Ak si sa pripravil a máš dobré a pádne argumenty voči dodávateľovi tepla, tak v konaní vyhráš, ak tam drístaš hysterické nezmysly, ako je to milým zvykom, prehráš!

- samozrejme, že petícia nebola zohľadnená! Nemá totiž reálny základ, boli to iba hysterické bláboly ( čítal som ), preto ani nikoho nezaujala z politických strán, možno akurát tých najdemagogickejších magorov ( najmä OĽANO ).....
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Skvely prispevok Jaro

Naozaj "krasne" si to napisal. Keby si este aj chcel trosku pri tom porozmyslat nad obsahom, mozno by to dost pomohlo. Pises totiz nezmysly. Tebe by vyhovovalo ak by si nemohol ist od Orange k T- Mobile kvoli tomu ze to Orange nevyhovuje? Napriek tomu ze ti vyprsala zmluva chcu dalej tvoje peniaze? Lebo presne toto sa deje s kotolnami. Ty si ju postavis za SVOJE peniaze. A usetris peniaze. Tvojmu dodavatelovi tym klesne zisk tak ti to zablokuje? To je podla teba OK? Plus argument ze to nie je chleba je uplne smiesny. Ty totiz od centralneho dodavatela si nechcel aby staval kotolnu ale aby ti dodal teplo a ver mi ze ani tu kotolnu kvoli tebe nestaval. Rovnako by mohol argumentovat potom tvoj pekar ze ved on kupil pec a ty uz od neho ale nekupujes! Takze smola kupovat BUDES! Pani z vlady vedeli co robia a komu peniaze sa vezmu a komu daju. A ludia ako ty to demagogickymi prispevkami len podporuju.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

hantipatia

Nuž vyjadril si sa a dal si do toho hodne emócií.

Ja ako konzervatívny liberál plne súhlasím, že ak si postavíš kotolňu a za svoje peniaze, tak by si si mal kúriť ako chceš a koľko chceš! Druhou stranou mince, ktorú asi nechceš akceptovať, je ochrana spotrebiteľov - obyvateľov jednotlivých bytov. Tu môže okrádať spotrebiteľov samozrejme aj samotný správca, dokonca aj samospráva! ( Na vysvetlenie: keď sme sa pripravovali na zatepľovanie doporučovala nám dodávateľská firma pokračovať vo vyberaní zvýšeného príspevku do fondu opráv aj ďalej, aby boli peniaze na bohvie čo. Čiže doporučovala okrádanie majiteľov bytov. Následne sme firmu vyhodili !) Také prípady bežne existujú. Preto štát nariadil predkladať isté informácie, aby existovala kontrola, čas ukáže, či to boli opatrenia dobré alebo zlé.

Vôbec nechápeš, čo sú energie a sieťové odvetvia a aký je vlastne ich monopol. Inakšie by si neuvádzal ako príklad Orange - to sieťový monopol nie je, tak ako aj predaj chleba. pekár ak kúpi väčšiu pec môže chlieb predať napríklad na Ukrajinu. V teple sa to nedá!

Tým, že si si kúpil byt v paneláku, kde je externý dodávateľ tepla, tak preboha automaticky akceptuješ jeho podmienky v zmluve správcom domu dohodnuté, tak ako musíš po svojom presťahovaní do inej krajiny akceptovať zákony tejto krajiny, hoci si o nich nikdy nehlasoval! Áno v takomto prípade nikto nebude stavať kotolňu, ale musí udržiavať technológou podľa požadovaného príkonu tepla.

Znova opakujem, že som Fika nikdy nevolil. To ale neznamená, že súhlasím s každým demagogickým názorom. Ja tvrdím, že zmeny v zákone sú možno podivné, ale majú svoje isté rácio a pokiaľ by ti zlosť nezatemňovala rozum, prípadne pokiaľ by si aspoň trochu rozumel energetike, nemohol by si písať také žvásty! Ja si myslím , že Fika možno poraziť iba pravdou, nie demagógiou, pretože Fiko je lepší demagóg ako ty a aj ako autor blogu!!!!!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Hmm

Ano, je fakt ze teplo je specificka oblast. Rozhodne ti ale mozem povedat ze s amaterom v energetike nehovoris. Pointa je, ze sa tu siaha na ustavne prava cloveka nakladat so svojim majetkom. Argument je ekologia a efektivita - a tu ti rovno hovorim ze vlastna kotolna je ekonomicky ovela vyhodnejsia, na tom je postavena predsa jej zmysluplnost. A ani ekologia tu realne nie je ina ako u kotolne centralnej. To ze tu pred rokmi kupili firmy v teplarenstve stare kotolne im predsa nemoze zarucit ze na nas ako obyvateloch budu moct ryzovat a nutit nas kupovat ich sluzby! Preto je na mieste otazka, ak si ty doma vo svojej bytovke chces postavit svoju kotolnu a usetrit na byt az 500€ rocne, akym pravom a s akym zdovodnenim ta ma stavebny urad a stary dodavatel tepla v tom blokovat? Nie je to ich majetok? Nie je! Skoncila ti zmluva u centralneho dodavatela? Skoncila! Bude stat usporny na tom ze minies menej plynu setrnejsou kotolnou? Bude! Takze o com tocime? Len o penaiazoch ktore niekto od teba chce tahat! Ani nehovorim o fakte, ze stat tu chce podporovat z EU fondov zateplovanie co nas vsetkych stoji peniaze /mohli by byt spravene cesty/ ale TU IDE ZAROVEN BLOKOVAT CLOVEKA CO SI SAM CHCE ZAPLATIT TU USPORU!!! Tj nic mu ze EU fondov dat musiet nebude a statu ostanu peniaze. Aku to ma Jaro logiku? Samozrejme nenam nic proti zateplovaniu, pouzil som to len na priklad toho statneho rozmyslania v davani a brani.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

hantipatia

Akú to má logiku?

Nuž logiku ľavicových voličov, ktorých chráni dobrý ujo štát! Dokonca sa Fikovy a spol. podarilo údernou kritikou drobných chýb dodávateľov energií, obchodníkov, podnikateľov, stavebníkov presvedčiť väčšinu voličov, že štát je dobrý. A výsledkom sú známe opatrenia od zoštátnenia podnikov, cez prísnu reguláciu sieťových odvetví, veterinárne kontroly, sprísnenia hlasovania na schôdzach vlastníkov až po stavbu priehrad.....

Ale ja to viem, ty to vieš, Fiko to vie, tak o čom sa bavíme? V mojom prípade rozkopávaš otvorené dvere.

Znova opakujem! Ak chceme presvedčiť váhajúceho stredopravého voliča nemôžeme ho presviedčať klamstvom a demagógiou, na to tu máme Fika, ale iba pravdou! A autor v argumentácii klame!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Pozdravujem kolegu !

Vidím, že daná problematika ti nie je ľahostajná. Ani mne. V prvom rade sa chcem ospravedlniť, že po mojom poslednom vstupe som sa už neozval ale diskusia na túto tému v tom čase akosi zamrzla. Som rád že ju p. Košík opäť otvoril i keď ako tvrdíš „recykolovanú“
Dovoľujem si zapojiť sa do diskusie a pokúsiť sa oponovať ti a poprípade i v niečom súhlasiť.
Prešiel rok od nadobudnutia právoplatnosti zákona 100/2014 o tepelnej energetike a rozruch okolo neho neprestáva. Podľa môjho názoru oprávnene. Jeho aplikáciou sa mnohé z kritizovaných §-fových znení plnia tak ako je ich výklad skrytý medzi riadkami.
Hovoríš, že petícia nebola zohľadnená ale ja mám informáciu, že je na svete a pred podaním do prezidentskej kancelárie, (https://www.facebook.com/event... ) ba dokonca má byť v stredu verejné zhromaždenie pred prezidentským palácom spojené s jej odovzdaním a protestným pochodom k parlamentu.
So zákonom to nie je až také „kóšer“. Čo tým chcem naznačiť ?
Preštudoval som si ho podrobne ( čo môže robiť dôchodca po večeroch) priebeh jeho tvorby v parlamente tak ako i smernicu EÚ vrátane „Petície“.
Aj podľa môjho názoru tento zákon nemôže ostať v takej podobe ako bol ušitý. Nie som až tak ako ty presvedčený, že jeho aplikácia bude mať vplyv na efektívnosť energetického hospodárstva.
Napr. – hlásenie údajov
Namietaš, že je to len opísanie údajov od dodávateľov energií. Načo je SIEA hlásenie? Keď len pre štatistické účely prečo zákon hrozí vysokými sankciami? Aký vplyv to bude mať na efektívnosť? Nemôže predsa porovnávať hrušky s jablkami. Kto bude kontrolovať pravdivosť údajov ? Je to len predohra ?
Pripomína mi to vtip ktorý koloval onehdá v Čechách : „Udelejme neco pro zvírata ! Sečteme je.“
U veľkovýrobcov tepla sú tieto údaje obchodným tajomstvom ! Kto kontroluje veľkovýrobcov tepla okrem povinných auditov ? ÚRSO ? Faktúrami s „dcérami“ sa dá zmanipulovať všeličo.
Energetická inšpekcia prešla pod SOI a bude pravdepodobne reagovať a kontrolovať len na podnety spotrebiteľa. Má možnosť konečný spotrebiteľ dať skontrolovať efektívnosť výroby u veľkovýrobcu tepla? Ako sa bude robiť a robí kontrola efektívnosti výroby u veľkovýrobcov tepla ? Papierovo ? Výrobcovia tepla šermujú s takou účinnosťou na 40-50 ročných zariadeniach, že tomu nemôže uveriť ani laik. Takisto vlastníci OST, nehovoriac už o rozvodoch. Napriek tomu na vstupe do odberného miesta dodávateľ deklaruje 97% účinnosť ???? Aký pozitývny dopad bude mať na ceny tepla prespotrebiteľa tzv. „KVET“. Kto bude kontrolovať jeho efektívne využívanie ? Všetko sa bude kontrolovať cez papiere ?
Všetci politizujete. Skôr by ste mali zamerať na skutočný dopad zákonov na konečného spotrebiteľa.
Zatiaľ na úvod len toľko. Merače a ostatné výhrady si nechám do budúceho vstupu.
Ešte raz ťa pozdravujem.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

ahoj kolega Leopold

Zostal som nepochopený. Ja som nikdy netvrdil, že zákon o tepelnej energetike, postupy URSO a SIEA sú kóšer.
Tvorba ceny tepla je príliš zložitá, nepochopiteľná pre laika, náklady nekontrolovateľné, celé je to nešťastne vymyslené.............

Ale nalejme si čistého vína - od roku 1990 sa vystriedali viaceré pravicové vlády a s energetikou nič neurobili, neuvoľnili občanom možnosti a dovolili URSO-u podporovať priamo či nepriamo systémy centrálneho zásobovania tepla. Prečo je to tak!? Fiko padne, nastúpi možno stredo-pravicová vláda a stane sa čo zo zákonom o tepelnej energetike - odpovedz si sám, ja tvrdím že hrubé drevko!

Ja iba hovorím, že momentálne zmeny nie sú tak dramatické, ako autor popisuje, sú zveličené, prehnané, ale tiež tvrdím, že ich spôsobil istý tlak odberateľov tepla a ich neustále sťažnosti na ceny........

Ja predsa nemôžem za nablblý spôsob uvažovania úradníkov, ktorí chcú samozrejme informácie, či sú pre nich použiteľné, či nie....Ale áno, úrady postupujú papierovo, vyhodnocujú papiere. Ak si myslíš, že odborník, ktorý na prvý pohľad zistí priamo v kotolni, čo je zlé bude pracovať na úrade, tak si naivka. Vo firmách ho niekoľkokrát preplatia. V SIEA pracujú, podľa toho čo som osobne zažil, "odborníci" odtrhnutí od praxe....Jednoducho je fakt, že ani URSO ani SIEA ani metrologická inšpekcia nerieši malé zdroje, zrejme nestíhajú. Prídu až na základe sťažnosti, no a potom zaslané údaje vytiahnu z archívu a budú s nimi "pracovať"!

Áno máš pravdu. Certifikáty SIEA sú poväčšine sfalšované ( sám som pomáhal objektivizovať podklady ), aby sa dosiahli nereálne predpísané hodnoty z vyhlášok aj na starých zdrojoch a rozvodoch, pretože na ich rekonštrukciu jednoducho nie sú peniaze. Ale dodávateľ tepla je v tom často nevinne, ako napríklad vyrieši nízku účinnosť výroby TÚV, keď obyvatelia odoberajú miesto 120 litrov TÚV denne iba 40 litrov? Teraz sa na to ide cez KOST-ky, čo však spôsobuje tiež niekedy rôzne problémy, napríklad nepochopiteľný nesúhlas odberateľov!

Na druhej strane sú problémy aj u dodávateľov, z dôvodu šetrenia a odpájania sa nenaplňujú projektované výkony kotolní, s čím už nemôže spravidla dodávateľ nič urobiť, iba znova investovať. Ak sa zmení cena energií do plusu, je odberateľ okamžite v strate, viac nemôže účtovať, URSO mu nedovolí zvýšiť cenu pod rôznymi zámienkami ( Fiko predsa sľúbil nezvyšovanie ceny tepla) , ak sa cena zníži, musí byť účtovaná znížená cena a preplatky sa musia pod pokutou vrátiť, zisk je často minimálny alebo nulový ( podľa URSO parafrázujem:"Nemôžete mať zisk ihneď prvé roky po spustení kotolne!"). Takže podnikať v tepelnej energetike môže iba šialenec!

Ale nemysli si že domová kotolňa nemá problémy. Napríklad my sme postavili novú kotolňu , minimálne 2 odborníci na energetiku a nikoho, ani mňa ani správcu, ani výrobcu nenapadlo, čo urobí iná alkalita vody z kalom v radiátoroch, ktorý sa tam usádzal 30 rokov! Kal sa pohol a upchal kotlové telesá 3 kotlov tak, že následne sa prepálili. Riešili sme to pol roka pridaním jemných filtrov. Výrobca samozrejme reklamáciu neuznal, nuž naša škoda!

Ja som bol a som v polohe aj veľkovýrobcu tepla a dodávateľa cez SCZT, stredného výrobcu tepla v krajskom meste i na malom meste cez malé kotolne, aj zástupcu vlastníkov paneláku, aj majiteľa bytu kúreného cez SCZT, aj majiteľa domu kúreného vlastnou spoločnou kotolňou.

Každý má na vec iný osobitý pohľad. Je asi moja osobná chyba a úchylka ak sa snažím o istú objektivitu v tejto problematike! Preto som pokladaný "odborníkmi" za hajzlíka!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Dobrý. Chceme si postaviť pri bytovom dome vlastnú kotolňu. Nedá sa . Dodávateľ tepla rok čo rok má vyššie náklady na výrobu tepla, lebo... stavia nové ekologické kotolne po území mesta, na ktoré samozrejme prispievame aj my. Dodávateľova 40 ročná kotolňa, ktorou nás vykuruje už dávno nie je ekologická. Okrem toho je teplo z nej neúmerne drahé. My si chceme postaviť novú, modernú z vlastných zdrojov, na vlastnom pozemku. Dodávateľ s tým samozrejme nesúhlasí, lebo.... Naša nová by musela byť ekologickejšia ako ich nové, na druhom konci mesta. Tá stará vykuruje už iba náš dom. Všetci ostatní v okolí sa stihli odpojiť pred 10/2014. No vysvetli ty mudrlant. Na koho má bežný spotrebiťeľ brať ohľad?
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Jakub Miakyš: Pán Blaha - toto ste neustáli (Smútok za Ľuboša) 1 959
 2. Marek Strapko: Za čo to hlasoval a čo koordinoval Maroš Šefčovič? 1 014
 3. Dušan Koniar: Niekto v nedeľu na Sitno, niekto do Lánov 888
 4. Martin Repka: Pravda o Zuzane Čaputovej 805
 5. Sebastián Bražina: Na obranu Andreja Kisku 768
 6. Emília Mesarošová: Som slovenskou opatrovateľkou v Rakúsku, a preto kandidujem 712
 7. Filip Pančík: Rezeň 553
 8. Věra Tepličková: Nebojme sa občania, po ľudskej stránke je v koalícii všetko v poriadku, 324
 9. Martin Ondráš: Slovenská potravina - 3 zásadné klamstvá 316
 10. Jaroslav Polaček: Letný festival mládeže v Košiciach nebude, nie je politická vôľa 304

Rebríčky článkov


 1. Peter Biščo: Do debaty dorajtoval s ideologickým bremenom Smeru-SD.
 2. Emília Mesarošová: Som slovenskou opatrovateľkou v Rakúsku, a preto kandidujem
 3. Martin Žilinčík: Uncle Roberto WANTS YOU
 4. Jakub Tinak: hainburg, komárno a róbert koltai
 5. Andrej Špeťko: Zrkadlo
 6. Milan Bod: Zážitok z nemocnice.
 7. Petra Babanova: Prichádza Nová Jar
 8. Kristína Jakubičková: Mladosť
 9. Gabo Németh: Tadeáško
 10. Patrik Mackových: Trhy rastú už 10 rokov. Ako dlho im to ešte vydrží?

 1. Kočner na Kuciaka nič nemal, preto ho dal zavraždiť. Plánoval aj útek
 2. Mala som trinásť a sexuálne ma zneužili. Tábor, kde ma stretol, funguje dodnes
 3. Najčastejšie chyby, ktorými si vodiči zbytočne ničia auto
 4. Rakúsky novinár: Článok, o ktorom hovorí Fico, nevyšiel v deň volieb
 5. Katarína Danová: V trinástich ma zneužíval a všetci sa prizerali
 6. Telefonát s Vadalom riešil iný spis, ako uvádza Fico
 7. Sagan sa víťazstva na Miláno - San Remo opäť nedočkal, neuspel v záverečnom šprinte
 8. Kopla do lopty a nohu vyšvihla vysoko nad hlavu. Začali ju obťažovať
 9. Najlepším hráčom Slovenska bol muž, ktorého v posledných zápasoch kritizovali
 10. Ďalšia premena Šefčoviča

 1. Veuká baba nesie veuký batoh
 2. Povolebné impresie... či snáď depresie: Prečo Čaputová a nie Tauchmannová?
 3. Peter Bárdy: Fico nám nadáva, klame, a my chodíme na jeho tlačovky. Prečo?
 4. Maroš Šefčovič: Na mňa útočte, ale to, čo sa deje okolo mojej ženy, je neprijateľné (rozhovor)
 5. Muž původem ze Senegalu zapálil u Milána autobus plný dětí
 6. Tip pre podnikateľov - Objav storočia vždy získa náhoda
 7. Nešportové správanie maďarských fanúšikov: Tešiacich sa Slovákov trafili pivom
 8. Ženy sú dobré na prípravu svätého trojobalu na nedeľný rezeň - komentare.sme.sk
 9. Cestopis Krasnojarsk 2019
 10. Ján Benčík: Pán poslanec, choďte konečne do čerta!

Už ste čítali?