Sobota, 18. november, 2017 | Meniny má Eugen

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Slováci, neseparujte odpad! (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

To sa teším,

budem znášať do hniezda!:)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Slovenské Blbákovo!

Kedysi sa naši predkovia smiali na Chalúpkovom Kocúrkove. Neviem, ale to, čo sa u nás deje nazývať Kocúrkovom, to je slabé. Presný názov je Blbákovo, v ktorom žijú blbci. Chcel som použiť slová hlupák a Hlupákovo, ale tie ž sa mi to zdalo slabé. Iste sú aj výnimky, dbajme, aby všetci neodišli do zahraničia?!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

re:

idiokracia
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Byrokratickí

idioti...!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

:) a my mame

nadoby na odpad dokonca tri, zelena na netriedeny, hneda na kompostovatelny a modra na recyklovany. Za 25 E mesacne a vsetci su spokojni..:)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

No ja by som teda spokojný nebol

Celé je to nastavené zle. Triedený odpad je vstupnou surovinou pre výrobu niečoho. Ak firma vyrába niečo z toho odpadu, malo by byť v jej záujme tento odpad získať, teda by si sama mala zaplatiť zber tohoto odpadu a nie aby som jej ja platil za to ze ho niekto odvezie. Výrobky tejto firmy jej produkujú zisk (ak nie, tak je to zlý obchodný model. Naviac mám dojem, že aj na postavenie liniek boli použité v mnohých prípadoch eurofondy. Za správny považujem tento model. Cena za odvoz neseparovaneho odpadu napr. 30€/mesiac. Firma využívajúca separovaný odpad zaplatí zo svojich ziskov odvoz-teda kúpi si od vás separovaný odpad. (aj firmy vyrábajú oceľ, alebo nábytok si vstupné suroviny kupujú). Cena za odvoz separovaného odpadu napr
25€. Inak je tesno biznis plán zlý.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Neviem ci zakony platia v kazdej dedine

inak, ale u nas nam obec zapozicala dve zberne nadoby, jednu na plasty, jednu na papier a firma ASA to poctivo kazdy mesiac odvaza a ani za to neplatime. Alebo ze by OLO fungovalo v inom state? Alebo mam cakat ze to zrusia aj u nas?. Naozaj je to naviem ci na smiech alebo na zaplakanie.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Reakcia spoločnosti OLO a.s.

Vážená pani Pauliková,
Vaša interpretácia obsahu predmetného oznámenia je absolútne nesprávna.
Odvoz triedeného odpadu kategórie obaly môže naša spoločnosť vykonávať len pre podnikateľské subjekty.
Služba poskytovaná obyvateľom rodinných domov v zmysle Zmluvy o úschove odpadu je v rozpore so súčasne platnou legislatívou ( mnohé zmluvy tohto druhu boli uzatvárané už od roku 2007). Táto zmena sa týka len cca 200 rodinných domov z celkového počtu 22.000 rodinných domov v Bratislave.
V žiadnom prípade táto zmena neznamená ukončenie triedenia zberu komunálneho odpadu, pôjde len o zmenu formy v súlade s novým Zákonom o odpadoch, ktorý začne platiť od 1.1.2016.
Avizovaná zmena v odvoze triedeného odpadu pre nepodnikateľov v zástavbe rodinných domov sa uskutoční až ku koncu tohto roku.
To, že nebudete mať zmluvu s našou spoločnosťou, neznamená, že nebudete môcť triediť odpad. Nový Zákon o odpadoch počíta s posilnením triedeného zberu. Zmena nastane v tom, že zodpovednosť za formu zberu triedeného odpadu a jeho financovanie budú mať Organizácie zodpovednosti výrobcov. Čaká sa na vykonávaciu vyhlášku, podľa ktorej budú zmeny zapracované do Všeobecne záväzného nariadenia hl. m. SR Bratislava o nakladaní s komunálnymi odpadmi. V každom prípade to bude pre obyvateľov hlavného mesta znamenať podstatne lepšie možnosti pre triedenie komunálneho odpadu. Pripúšťame, že forma zberu priamo z pred domu bude závisieť od rozhodnutia HM SR BA, ale návrhy na takúto formu zberu za OLO predložíme kompetentnému subjektu, ktorým je v prípade nastavenia systému nakladania s komunálnym odpadom na území mesta Bratislavy magistrát HM SR BA.
Podrobné informácie sú umiestnené na web stránke našej spoločnosti.

http://www.olo.sk/odvoz-triede...

S pozdravom

Ing. Anna Vargová
riaditeľka Úseku obchodu a marketingu
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

spravna interpretacia

Milé OLO.
Patrím k tým nešťastníkom, ktorí spolu s p. Paulíkovou zle pochopili Váš pôvodný list. Na rozdiel od Vás som pochopila jej iróniu ("triedenie je trestný čin"), ale napriek konzultácii s mojim okolím a opakovanému prečítaniu som Vašu odpoveď nepochopila vôbec. Mohli by ste nám prosím vysvetliť, prečo tým 200 majiteľom z cca 20 000 rodinných domov nemôžete dať zmluvu do súladu s predpismi a umožniť im, aby v pokoji separovali ďalej ako ostatní.
Skôr však, než odpoveď zverejníte, dajte ju prosím niekomu prečítať - nemusí byť práve inžinier, stačí ak bude hovoriť jazykom, ktorý sa používa mimo Vašej firmy a záleží mu na životnom prostredí.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Dobra reakcia ☺
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Dobra reakcia
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

ja som to pochopila tak, že je asi 200 rodinných domov zazmluvnených chybne, nesprávne. Do ich zmluvy sa dostalo slovo "obal". Doma ale neseparujeme (iba)obaly. Tie sa zbierajú vo firmách. Takto sa to javí mne. No a tých cca 200 RD dostane iné nádoby. Hm?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Reakcia OLO

Triedený zber na území Bratislavy je v zástavbe rodinných domov realizovaný formou zriadených zberných hniezd, viac http://www.olo.sk/zberne-hniez...
Dnes všetci obyvatelia rodinných domov okrem spomínaných 200 triedia komunálny odpad tak, že ho odnášajú do zberných hniezd. Nakoľko odvoz triedeného komunálneho odpadu z domácností priamo od domu nie je v súlade s platnou legislatívou (VZN - teda nejde o svojvoľné rozhodnutie OLO), musí OLO k 31.12.2015 túto svoju obchodnú aktivitu ukončiť. V ponuke našich služieb naďalej zostáva spoplatnená služba odvozu obalov (papier, plasty a sklo) z podnikateľskej činnosti pre podnikateľov, nakoľko v týchto prípadoch sa nejedná o komunálny odpad.
Dôvodom tejto zmeny je legislatívny výklad k zaraďovaniu odpadov z decembra 2014 z dielne MŽP, ktorý hovorí, že odpad z domácností je vždy komunálnym odpadom. Teda ak jeho pôvodcom nie je podnikateľský subjekt, nie je ho možné kategorizovať ako obal a preto sa musí zbierať v rámci zavedeného systému triedeného zberu zložiek komunálneho odpadu v obci, čiže v zástavbe rodinných domov prostredníctvom zberných hniezd bez dodatočného spoplatnenia.
Obyvatelia dotknutých 200 rodinných domov budú mať naďalej možnosť separovať, len inou formou ako doteraz.
Uvedenými opatreniami sa nič nemení na povinnosti separovať komunálny odpad, hoci uznávame, že komfort tejto služby bude pre spomínaných 200 RD nižší. Výzva „Slováci – neseparujte odpad“ je tak úplne zavádzajúca, pretože každá obec má svoj systém a v Bratislave nič nebráni obyvateľom separovať.
Ing. Anna Vargová
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

legislativny vyklad

Gratulujem, ze to islo aj v slovencine a nie v jazyku OLO. Spravne uvadzate, ze komfort bude nizsi, hoci by sme ocakavali skor zvysovanie komfortu v snahe pritiahnut ludi k ochrane zivotneho prostredia. Len ste zabudli uviest, ci poplatok, ktory ste od tych 200 majitelov rodinnych domov vyberali za separovany odpad a bol podla uvedeneho vykladu v rozpre so zakonom im bude vrateny.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Dobrý postreh, dobra sprava!
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME