Nedeľa, 21. január, 2018 | Meniny má Vincent

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

„Exkluzívny“ rozhovor na „exkluzívnu“ tému alebo Má náš štát rovnaký meter na opatrovateľky v domácnosti? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

Ťažko sa k tomu vyjadriť

Tiež som mala babinku, o ktorú by som sa bola rada postarala za každých okolností. Zle sa jej chodilo, pretože sa jej po zlomenine nezrástla správne noha. Mala som len 15 rokov, keď zomrela po krátkom období ležania. Najviac sa o ňu staral deduško, ale všetci sme pomáhali. Keď sme po jej smrti pri upratovaní odtisli jej gauč, našlo sa za ním asi tristo tabletiek... Tajne ich vypľúvala a spúšťala za gauč, aby nám ušetrila starosti. O príspevku za opatrovanie by bolo škoda hovoriť, myslím, že nebol nijaký; babinka dostávala 50 korún sociálneho, keďže nemala nárok na dôchodok, a aj tie nám deťom rozdala v podobe cukríkov a koláčikov. Myslím, že bez manželovho nielen pochopenia, ale aj finančného dotovania by sa nedožila ani tých 78 rokov. Podobne obdivujem manžela v tomto súčasnom príbehu: keby sa on bol zaťal a nepomohol, nijaká obetavosť jeho ženy vo vzťahu k babke by nebola možná. Jednoducho ľudia umierajú, lebo nemajú nijakú inú možnosť. Štát s tým nič neurobí, na to by som sa nespoliehala. To by si museli politici povedať: nechceme bohatstvo a luxus, kým žije čo len jeden človek na Slovensku v chudobe a o hlade. Utópia!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Myslím, že toto je najväčšia tragédia, nepochopenie a nepomoc starým a bezvládnym. Dve plienke na deň v starobinci - to je problém, a nie utečenci a neviem čo ešte riešia, zahmlievajú.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Nie všade

sú pravdou 2 plienky.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Každou slobodne

zvolenou možnosťou vylučujeme možnosť inú. Človek však s tým musí vnútorne súhlasiť a byť presvedčený, že to čo robím je správne. Potom je porovnávanie len cestou do pekla. Pretože som sa viac rokov starala o svoju ťažko chorú matku a potom som robila opatrovateľku v domácnostiach a v starobinci na Slovensku, nie so všetkým čo píšete súhlasím. Otázky sú kladené veľmi účelovo. Tak ako som napísala na začiatku, každý z nás si vyberá určitú možnosť a tým zákonite vylučujeme iné možnosti. Veď všetko má svoje výhody a nevýhody.
Porovnávať neporovnateľné sa tiež dá, avšak k ničomu to nevedie.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

ina otazka

aky zmysel ma takto nutit ludi zit
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Žiť

nikto nikoho nenúti.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

ako by nie

nuti babku prezivat za kzdu cenu, keby ju fakt mala rada tak jej nepredlzuje utpenie
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

No a teraz nastáva otázka:

Ako to urobiť, aby jej nepredlžovala život? Nestarať sa viac s láskou? Alebo nebodaj...
Nikto nevie, keď ide do podobnej situácii, koľko rokov sa bude venovať dotyčnému človeku.
V našej dedine žila jedna babka, ktorá si zlomila nohu v krčku. A možno sa jej pridali ešte ďalšie problémy, to už neviem, ale ostala na posteli. Mala vtedy asi 75 rokov. Jej dcéra sa starala o ňu so synom tak, že sa na tej posteli dožila takmer 100 rokov. Starali sa o ňu teda ukážkovo. Babka bola veriaca a isto sa nezaoberala eutanáziou, ale možno tíško sa modlila k Bohu, aby ju povolal. Ale čas prišiel až možno po 25 rokoch.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME