Sobota, 18. november, 2017 | Meniny má Eugen

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Sen o úspešnom Slovensku? Kľúčom je vzdelanie (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť:   mínus indicator plus

Klucom uspechu Slovenska je spravodlivos

Nemyslim si,ze mat vacsinu naroda prevzdelaneho pomoze Slovensku. Amerika nie je uspesna preto, ze su vsetci vysokoskolaci, ale preto,ze tam funguje sloboda podnikania, vymozitelnost prava, a nejaka miera beznej spravodlivosti, ktora u nas chyba. V Amerika sa uzivis aj ako drevorubac, ci pomocnik na ropnych vrtoch.. je to praca tazka, no dobre ohodnotena prave preto, ze ludia maju dovod pracovat poctivo a vedia, ze ich nebude nikto za to prenasledovat, ako je to bezne na Slovensku.
Nemame vladu, ktora by bola zarukou uspechu a spravodlivosti.Nemame sudy, ktore by respektovali a ctili zakony a rozhodovali podla nich. Nemame policiu, ktora ludom pomaha, ale len ktora zhana pokuty do statnej kasy a sluzi skorumpovanym sudom.
Na Slovensku by bolo dobre ludom, pokial by si sa navzajom dokazali vazit za svoju pracu a dostali za to zaplatene.Dnes ak niekto ma postavenie a zaraba nadpriemerne, povazujeme ho za pochybneho mafiana, kamarata politikov, uplatkara alebo priamo zlodeja. A castokrat tomu tak aj je.
Pokial teda nebudeme mat skorumpovane sudy a budeme pracovat na zdokonaleni spravodliveho fungovania uradov a statu pre prospech obcanov, vtedy zacneme moct pracovat na svojom vlastnom a poctivom uspechu pracou.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Skvele vyjadrené.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

BINGO!!!

neni co dodat,len K+.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

RE: "Rád ľudí spájam a verím v lepší svet. Venujem sa právu, žurnalistike, mediácii a projektovému manažmentu."

- Presne tento typ ľudí doviedol túto krajinu tam kde je.
http://www.topky.sk/cl/1000736...
Priateľu vezmi si rýľ a motyku, ak vieš čo to je; našej krajine treba pomôcť prinavrátiť o.i. potravinovú sebestačnosť.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

kolko arov

pola si uz dnes okopal alebo poryloval?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Áre nepočítam. Ja pracujem s hektármi. Ja som právnik.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

*** Po opakovanom hrubom porušení Kódexu diskutujúceho boli zmazané všetky diskusné príspevky tohto autora.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Slovensko má asi najviac rôznych nepoužiteľných ľavorukých doktorov a magistrov na meter štvorcový.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Hm,

neviem, mám rozpačitý dojem z tvojho blogu. Účelovo si spojil významnú udalosť rodinného charakteru so vzdelanosťou a povýšil si ich, ako dôkaz úspešnej krajiny. Tak to rozhodne nie je. Úspešná krajina sa pozná mimochodom aj podľa toho, aké má percentuálne zastúpenie stredná vrstva obyvateľstva, koľko zarába v porovnaní v EU a aká je miera nezamestnanosti v daných regiónoch, a.t.ď. Vzdelanie je naozaj dôležité, ale rozhodne to nie je všeliek. No a zabudol som na všadeprítomnú megakorupciu, ktorú nevymetieme vzdelanosťou a ani peknými svadobnými hostinami...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ked vyzvem svoje dieta vzdelane na super zahranicnej strednej skole a este "suprovejsich" niekolkych zahranicnych univerzitach, aby sa vratilo na Slovensko, odpovie mi: "A co tu budem robit???" Co mam tomu dietatu odpovedat, vazeny autor?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Pán autor "rád ľudí spája a verí v lepší svet. Venuje sa právu, žurnalistike, mediácii a projektovému manažmentu;" od neho sa odpovede nedočkáš - ten nevie v podstate nič. Čaká ho úspešná kariéra politika.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Vyzývaš na vzdelanie, ale chceš sem pustiť nevzdelaných (a nevzdelateľných) cudzincov? Nenapísal si to priamo, ale súdim podľa "slniečkárskeho" štýlu a podľa narážky na naše "bitie Arabov na stanici".
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Este na dodatok

ta strasna slovenska, az zuriva negativita, voci jeden k druhemu a voci skoro vsetkemu.
Boze pomahaj Slovakom.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Tam aj u nás sú rodiny

ktorých členovia majú vysokoškolské vzdelanie, ovládajú cudzie jazyky, precestovali svet.
Určite aj na Myjave sú také rodiny.
A ani v Amerike nie sú také všetky rodiny.
Dokonca aby v i a c e r í členovia rodiny "predstavovali špičku vo svojom obore"

Samozrejme nespochybňujem v tvojom článku, že vzdelanie je skutočne veľmi potrebné.
ALE ako nábožensky veriaca považujem za najcennejšie, čo môžu rodičia svojim deťom dať, keď im odovzdajú:

1. Vieru a Mravy v teoretickej aj praktickej forme, keď dieťa vidí v rodine
- lásku medzi členmi rodiny a dobré vzťahy, konkrétne slová aj konkrétne skutky
- dobré vzťahy k iným ľuďom, našim blížnym, konkrétne slová aj konkrétne skutky
- lásku k Bohu a praktizovanie svojej viery, konkrétne slová aj konkrétne skutky

2. Zo "svetských" vecí je vzdelanie to najdôležitejšie, čo môžu rodičia svojim deťom dať.
Za najlepšie vzdelanie považujem, aby bolo čo najvšestrannejšie. Od dobrého vzdelania očakávam najmä neskoršiu schopnosť dieťaťa ORIENTOVAŤ SA aspoň trošku v kultúre, hudbe, technike, histórii, matematike, literatúre atď., atď. S takýmto širším všeobecným vzdelaním by sa potom dieťa malo vedieť samo rozhodnúť cca vo veku, keď sa stáva dospelým, v ktorej oblasti sa chce stať odborníkom. Nechala by som na dieťa, aby sa prejavilo, k čomu inklinuje, aby sa jeho ďalšie štúdiá uberali týmto smerom.

3. Niekto sa spýta: A čo zanechať deťom majetky a peniaze? Je to fajn. Kto len trošku môže, nie som proti. Len v poradí dôležitosti dávam až na miesto menej dôležité ako prvé dve veci.

Ešte poznámka: Nespochybňujem, že aj rodiny neveriacich môžu žiť vo vynikajúcich medziľudských vzťahoch navzájom aj k ľudom mimo svojej rodiny, hoci láska k Bohu im samozrejme chýba. Len vo veraicich rodinách viac cítiť toto prepojenie s Božou láskou. Ak sú vo veriacej rodine horšie medziľudské vzťahy, vždy je príčinou absencia lásky k Bohu.

nejako som sa rozpísala :-)
Keď to niekto celé v tejto horúčave prečíta, budem rada
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

No, Alica a máš aj nejaký štatistický prehľad ako to funguje v zmiešaných manželstvách ?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Mám praktickú skúsenosť

V našej nie až tak vzdialenej rodine je celá jedna vetva veľmi zaujímavej viacgeneračnej skúsenosti manželstiev katolíčiek a evanjelikov.
Celé sa začalo asi ešte za Rakúsko-Uhorska, keď si jeden náš príbuzný evanjelik vzal za ženu katolíčku.
Riadili sa zvykom svojho kraja, dohodli sa, že dievčatá budú dediť konfesiu matky, chlapci budú dediť konfesiu otca.
Narodili sa im traja chlapci.
Rodičia ich podľa dohovoru vychovali ako hlboko veriacich evanjelikov.
Stala sa zaujímavá vec. Všetci traja synovia sa oženili s katolíčkami.
Riadili sa príkladom svojich rodičov, dohodli sa, že dievčatá budú dediť konfesiu matky, chlapci budú dediť konfesiu otca. Všetci traja synovia mali iba dcéry.

Dnes sú tie dcéry už staré ženy, majú odhadujem asi 50-60 rokov a rôzne osudy. Pýtala som sa niektorých, s ktorými som bola viac v kontakte, na život v nábožensky zmiešanej rodine.
Zo všetkého, čo som sa dozvedela, mi vychádza mi jediné: Taký život je vždy ťažký kríž. Aj v prípadoch veľkej lásky. Predstav si, že ako veriaca/i si šťastná/ý z celého srdca, že si môžeš užívať výdobytky jedinej pravej viery a tvoja najmilovanejšia "polovička" ťa z celého srdca ľutuje, že veríš tým heretikom, ktorí sa odtrhli od pravej viery a učia okrem niektorých kresťanských právd len samé bludy. Platí to aj v opačnom garde. Dala som slovo polovička do úvodzoviek, ale nepatria tam, ten druhý človek je tvoj manžel/manželka, skutočná polovička tvojho života, bez úvodzoviek. To je bolesť!!!

Neviem, ale asi v minulosti robili rodičia správne, keď bránili mladým vziať si niekoho, kto patrí "do tej druhej polovice sveta". Život aj tak prinesie okrem mnohých radostí aj rôzne ťažkosti a trápenia, tak prečo si už od začiatku manželstva pridávať ďalšiu celoživotnú bolesť?
Hovorí sa, že láska všetko prekoná. Áno, ľudia, ktorí sa ľúbia, prekonajú spolu mnoho. Ale v zmiešaných manželstvách pretrváva jedna bolesť navyše. Bolesť nad tým, že najmilovanejší človek "nepozná pravdu, ale verí omylom"

Pán Ježiš nám sľúbil, že nakoniec bude na svete "jeden ovčinec a jeden pastier". Máme sa za to modliť. Kým to tak nie je, musíme všetci znášať aj tento kríž. Dívať sa, ako ľudia, ktorých milujeme, nedokážu spoznať pravdu.

Pre veriacich je to veľká bolesť. Zamýšľala som sa, či aj neveriaci trpia takú veľkú bolesť, keď sa pozerajú ne veriacich. Chceli by im z lásky odovzdať svoju nevieru? S tým nemám skúsenosť, tak k tomu sa neviem vyjadriť. Ani neviem, aké je to v zmiešaných manželstvách neveriaceho (pozor, nie ľahostajného vo viere - tomu je všeto jedno) s veriacim človekom. Či je to rovnako veľká bolesť alebo ako je to. Neviem.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Alica, ty si fakt nadherna!
Toto ani nemozes mysliet vazne! Prava viera a nie prava viera (lava?)
Sanka mi spadla, ked som to citala: patri to tak do citanky z 19. storocia.
Fakt, uprimne lutujem vsetkych veriacich, s akou strasnou bolestou sa denno denne potykaju, to musi byt fakt hrozne, ked "...najmilovanejší človek "nepozná pravdu, ale verí omylom" (pritom sama seba nevnimam ako neveriacu).
To vam naozaj taketo veci sposobuju bolest?
Mne sposobuje bolest, ked vidim nejakeho chudaka biedneho, opusteneho stareho cloveka, zanedbane dieta.... ale absolutne ma netrapi, akym sposobom moji blizni vyznavaju svoju vieru, ved ak ste (sme) krestania, tak verite (me) jedneho boha, nie?!
No a poznamka, ze 50-60 rocne zeny su stare ma fakt dostala do kolien, to je zlaty klinec prispevku!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Máš pravdu, každý je taký starý

ako sa cíti. Dokonca aj niektorá 70 ročná babička môže byť duchom oveľa mladšia ako niektorá pubertiačka. Tak beriem späť slová o starých ženách. Tieto ženy nie sú staré, iba majú už bohaté životné skúsenosti a životný nadhľad. Veď my ženy sme všetky mladé, nezávisle na našom veku, nie?

Pochybuješ o mne, že verím pravdám svojej viery? Spokojne môžeš o mne aj o mojej viere pochybovať , lebo veď ma nepoznáš, ani veľa o mne nevieš. Ani ja sama nemôžem s istotou vedieť, ako by som sa dokázala zachovať, keby som sa dostala do situácie, že by som musela pre niektorú pravdu svojej viery zomrieť.

Ale určite nepochybuj o viere mučeníkov, ktorí skutočne položili za svoju vieru život. V histórii len mučeníkov za kresťanskú vieru sú tisíce ľudí. Stovky z nich poznáme aj podľa mena a poznáme ich životopisy, položili život za kresťanskú vieru a boli sv. Otcom vyhlásení za svätých. Nie sú to len známi mučeníci prvých troch storočí. V každom storočí sa niekde na svete deje prenasledovanie kresťanov a naši ľudia za svoju vieru zomierajú.

Myslíš, že by si vybrali smrť, keby neboli o pravde kresťanskej viery presvedčení?
Myslíš, že traja košickí mučeníci by boli podstúpili dlhé a kruté mučenie za katolícku vieru, keď im sľubovali, že ak prestúpia na kalvínsku vieru, nechajú ich žiť? Myslíš, že biskup sv. Bystrík by bol položil svoj život, keby bol vieru svojich prenasledovateľov považoval za rovnako pravdivú ako svoju? Myslíš, že by bol položil svoj život blahoslavený Jan Sarkander, keby myslel, že každá kresťanská viera je rovnako správna? Myslíš, že by chudera svätá Monika behala po Európe aj po Afrike za svojim nepodareným synom Augustínom, ktorý vstúpil do sekty manichejcov, takej populárnej v 4. storočí? Veď sa mohla uspokojiť s tým, že jej ostatné dve deti sú vzorní katolíci a manichejec Augustín "tiež verí v jedného Boha".
Čo svätú Moniku poháňalo plakať a modliť sa za svojho syna, radiť sa s veriacimi, s kňazmi aj s biskupom a deliť sa s nimi so svojou bolesťou? Bola to bolesť, "že jej milovaný človek, vlastný syn "nepozná pravdu, ale verí omylom". Bola to sila modlitieb sv. Moniky aj slová sv. biskupa Ambróza, ktorý ju uistil, že "syn toľkých sĺz nebude stratený."

Utekali by teraz toľkí kresťania pred ISISom, len aby nemuseli prestúpiť na moslimskú vieru?
Tí prišli o všetko a sú to skutoční hrdinovia.
Pravda, ťažko ich medzi utečencami odlíšime od ekonomických migrantov alebo aj od infiltrovaných ISISákov. To nemení na hrdinstve tých kresťanov, ktorí museli ujsť, aby si zachránili život a mnohí z nich ani ujsť nestihli a život za svoju vieru skutočne položili. Pritom si ľahko mohli život zachrániť, povedať si : Veď Boh je jeden a všetci veríme v jedného Boha. Nepovedali si to. Viac si cenia svoju vieru ako svoj život.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

NA

Alica,iba jednu vec by som poznamenal.
Ak si islamski samovrazedni atetentatnici viac vazia svoju vieru,ako svoj zivot,tak tiez musia mat pravdu?
Tiez su to "mucednici svojej viery".
Pises:
"Myslíš, že by si vybrali smrť, keby neboli o pravde kresťanskej viery presvedčení?"
takze
Myslíš, že by si vybrali smrť, keby neboli o pravde islamskej viery presvedčení?

Keby to nebolo smutne,bolo by to zabavne,ako si "kazdy pes, svoj chvost chvali".
A pravda je samozrejme nasa,lebo ini ziju v omyle a bla bla bla.
 

1 2 >

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME