Pondelok, 21. august, 2017 | Meniny má Jana

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Chata pod Rysmi očami turistu... (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť:   mínus indicator plus

 

V lete treba ist na turu uz o piatej rano aby ste boli do 11-12 dolu a vyhnete sa burke,dazdu.Ja to tak robim.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ďakujem za radu, asi sa ňou nabudúce budem riadiť...Chceli sme sa normálne naraňajkovať v hoteli a preto ten čas...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Niekoľko kilogramový náklad...

Čo sa článku týka, na tej chate som bol veľa krát. K najkrajším zážitkom patril rok tuším 1998 , keď do pasu dávali vlastné víza. A v rámci recesie tam bola inokedy busta Lenina, hrala sa Internacionála, personál bol dobove "komunisticky" oblečený etcetcetc.
Ale preto píšem príspevok, lebo som sa pozastavil nad tým niekoľko kilgramovým nákladom.
Ak idem okolo, dám si horec na Skalnatej Chate u Laca Kulangu.
Ten má podľa webu tieto rekordy : 207,5 kg z Hrebienku na Zamkovského, 151 kg na Terynku, 141 na Zbojnícku.
Zo Skalnatej Chaty zniesol na Štart "mizerných" 211 kg.
Nech mu zdravie slúži.
Viktor Beránek v roku 2003 na Chatu pod Rysmi vyniesol rekordných 122,05 kg.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

och až mi zabehlo....veľká poklona pre tých ľudí a odhodlanie...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ja som tiež tú trasu raz už absolvovala, napriek tomu, že som len občasný turista. Je to krásne miesto a krásny pocit, keď sa dostanete až hore. A výhľad z toho wécka je nezabudnuteľný.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Všetko pekné, ale Beránek na rozdiel od Kulangu chatárčiť vie. Nikto mu jeho rekordy neberie, ale je to presne ten typ, ktorý by chatára robiť nemal.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Máte vek na túry

Tak si to užite, kým sa dá. Je veľa krásnych miest, kde sa treba určite dostať.
Z Popradského hore na Ostrvu a odtiaľ magistrálou k Sliezskemu domu.
Z Teryho cez Priečne na Zbojnícku.
Zo Zbojníckej cez Prielom na Sliezsky dom.
Jeden z najkrajších celodenných výletov - Bystré sedlo s odskočením si na Furkotský štít.
Skúste si nájsť aspoň na niektorú z túr informácie či fotky.
Lebo keď povedia kĺby, že nie, bude neskoro.
Tu je niekoho článoček o Bystrom Sedle.
http://juve16.blog.cz/1209/pre...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Dakujem velmi pekne...
Precitala som si to...je to zaujimave. Na sliezskom dome som bola...tiez ma to prekvapilo. Cakala som nejaky stary postkomunisticky hotel, ale bola som velmi milo prekvapena a plus, ze tam je aj vodopad, aj pleso. Popradske pleso a Ostrvu to mi uz kamaratka doporucila, urcite pojdem. Dakujem este raz. Kladnych a normalnych dotazov a rád je tu, ako šafránu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Prosím Ťa,

čo je to "vek na túry"? Na túry nie je vek, ale zdravotný stav! Pokiaľ slúži zdravie, tak nezáleží na veku, ale na chcení. Keď zdravie neslúži alebo sa človeku nechce, tak môže byť mladý a nie je to k ničomu a zas naopak, ak je ako-tak zdravý a hlavne chce, tak tam vek nerozhoduje! Povie si jednoducho: "Musím to dokázať! Idem!" a ide. Niekedy sila vôle je najdôležitejšia!
Áno, krásnych miest je veľa, ale nielen vo Vysokých Tatrách, na celom Slovensku! Náročných i menej náročných. Nízke Tatry, Veľká a Malá Fatra, Chočské vrchy, Javorníky, Pieniny, Cerová vrchovina, Slovenský raj... Ale nielen vrcholy, aj doliny, tiesňavy a rokliny sú nádherné: Vrátna, Demänovská, Jánska, Jánošíkove diery, Kvačianska a Prosiecka, Manínska a Kostolecká tiesňava... Všade, kam sa na Slovensku pohneš, všade nájdeš krásu, nielen vo Vysokých Tatrách.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Prisahám, že ja tu prestanem písať, lebo toľko negativity sa tu niekedy nájde....všetci vieme, ako to myslel...opísal asi svoju vlastnú skúsenosť a to, že nemôže chodiť kvôli svojmu zdravotnému stavu...tak na čo to riešiť?!
A áno Slovensko je krásne...ale je málo ľudí, kt.ho poznajú....skutočne poznajú...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

No neviem,

ale ja som tam v jeho príspevku o jeho zdravotnom stave nečítal nič. Píše o veku, nie o zdraví. Vek a zdravie nie sú spojené nádoby.O zdraví píšem ja, že nie je dôležitý vek, ale zdravie. A ak Ti môžem odporučiť ako občasnej turistke, tak by som Ti odporúčal najskôr menej náročné túry a postupne pridávať na obtiažnosti. Prajem Ti mnoho pekných zážitkov z ďalších Tvojich túr po Slovensku, aby si z nich mala stále potešenie.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Jano, píšeš nezmysly... Vek zohráva podstatnú rolu, do svojich 25 rokov (mal som ich v roku 1996) som pochodil všetko čo sa pochodiť dalo, všetky Tatry, Fatry, Karpaty, Slovenské Rudohorie a pod. Začal som zo svojim otcom v roku 1976, keď mi bolo len 5 rokov. Na Rysoch som bol prvý krát keď mi bolo osem ! Ešte tam bola Leninová tabuľa obsypaná kvetmi (fuj). Teraz mám 44, som úplne zdravý a minulý rok som sa poriadne zapotil len keď som si chcel vyliezť od Popradského plesa na obyčajnú Ostrvu... skrátka nestíhal som ani z dychom, ani z kondičku, ani z ničím... Bol som rád , že som sa tam vôbec dostal, a to pred tridsiatimi rokmi to bol len výšlap v rámci ranajšej rozcvičky.... Vek hrá veľkú rolu, zdravie s tým nijak nesúvisí...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ty píšeš o Tvojej skúsenosti,

ja píšem o mojej skúsenosti. Po Vysokých Tatrách síce už veľmi nechodím, nie sú moje obľúbené, po ďalších pohoriach chodím hodne. Na Ostrve som bol vlani, nie je to nič zvláštne. Nechcel som o sebe, ale keď si Ty začal o sebe... Mám 75, nie je to už to, čo bolo, keď som mal 25, ale nejednému mladému sa vyrovnám. Nie vek, ale zdravie a kondícia sú najdôležitejšie. Kondícia sa dá udržiavať aj v staršom veku. Behávam so psom po sídlisku a po poli. Sú mladí starci a starí mladíci. Aj mladí môžu mať pokazené kĺby, nadváhu... Vek je podstatný pre toho, kto ide občas kdesi a potom sa týždeň "lieči" z únavy, ale nie pre toho, kto je stále v pohybe. Je dôležitý, ale nie podstatný.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

lidkakr

Musím sa zastať Janka Urdu, nepíše žiadne nezmysly, ale úplnú pravdu, ja mám rovnaké skúsenosti ako on! Keď máš 44, si úplne zdravý a nestíhaš, nemáš pravidelný pohyb. Ja mám 69, kondičku si udržiavam každodennou cca 20-kilometrovou rozcvičkou na bicykli a nevynechám žiadnu príležitosť ísť na túru. Najkrajšie túry v Tatrách som pochodil vo veku 50 - 60 rokov, mierne z kopca s výkonnosťou to ide so mnou až po šesťdesiatke, ale na rozdiel od Teba a Janka Urdu ja mám množstvo zdravotných problémov. Mám kamaráta v Jankovom veku, ktorý je zdravý a chodí stále rovnako, takže vek hrá vo výkonnosti turistu len malú úlohu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

ako

povedal jeden japonský majster bojových umení na otázku, že do akého veku sa dajú podávať vrcholné výkony ...no asi tak do 80tky, potom sú už tie reflexy trochu slabšie :))
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Nuž, ako tu rád čítam Janka Urdu a jeho turistické potulky, tak mu musím dať len za pravdu. Sú mladí starci a starí mladíci.
Nič v zlom, ale vo veku 44 rokov a mať problém s Ostrvou, hm.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Zdravím Janko

Rád čítam tvoje články a ešte radšej pozerám krásne fotky z tvojich výletov. Nemyslel som, že môj príspevok vzbudí takú diskusiu, ktorá skončí tým, že som asi pripútaný na vozík. Nie som.
Keď som mal okolo tridsiatky, tak som rád chodil do Vysokých Tatier a každý deň som išiel niekam hore.
A tak som za 16 dní - tak som chodil každý rok - bol zo 3x na Rysoch, viackrát na Terynke, Zbojníckej etcetc.
A nevynechal som Prielom, Priečne, Bystré a iné.
Chodím aj teraz, aj keď sa blíži šesťdesiatka.
Len to už nie je ono.
Jednoducho už nezvládnem toľko, čo vtedy.
Ak v súčasnosti nemôžem spraviť toľko , čo by hlava chcela - a netýka sa to len túr či výletov - ako za mlada, ja osobne vravím, že je to vekom.
Samozrejme, že aj pohybový aparát nie je taký, ako voľakedy, ale vek prináša aj iné výhody či nevýhody.
Niekto si rád dlhšie pospí, niekomu je 7 - 8 hodinová túra trocha veľa, niekto rád na prvej lúke posedí a obzerá prírodu, skrátka iné faktory.
Práve preto si myslím, a je to len môj názor, že v tridsiatke môžeš pobyt na horách využiť každý deň.
Vo vyššom veku zostane tá Prosiecka či Kvačianska dolina, čo sú - nemôžem si pomôcť - prechádzky.
A úplne na záver - tým ťa nechcem nahnevať, skôr ti polichotiť:
Sám vieš, že ty nie si typický slovenský chlap po sedemdesiatke.
To, čo ty prejdeš dnes, tisíce päťdesiatnikov ani neskúsia.
A tak končím tým, že ti prajem ešte mnoho krásnych výletov a túr, z ktorých očakávam fotky ako vždy a pivko na záver.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Vieš, mne sa nepozdávalo toto:

"Máš vek na túry". Vek na túry je totiž stále, kým je človek zdravý, udržuje si kondíciu a chce sa mu. Akurát s vekom by mal korigovať svoje ciele, nepreceňovať svoje sily. Ani mladý vek bez zdravia nie je vek na túry. Ja som vôbec nemyslel na Tvoj zdravotný stav, ten si tam nespomenul, nepoznám ho.
Chodím s klubmi turistov takmer z celého Slovenska, môžem porovnávať. Sú tam mladí i starí. Mám mnoho priateľov medzi turistami, mladých i starých.
Ale páči sa mi, že sa debata o veku, zdraví a kondícii v súvislosti s turistikou tak rozprúdila.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Janko, musím sa Vám ospravedlniť za ten agresívnejší tón a za tykanie..... Dúfam, že mi to prepáčite, nevedel som kolko máte rokov... Z toho čo sa tu popísalo, musím len zkonštatovať, že nie je podstatný zdravotný stav (ako ste napísal Vy), ale ani vek (ako som napísal ja).... Podstatná je naozaj len tá kondička, nič viac. Bodaj by som sa dožil Vášho veku a bol by som schopný vyliezť za 30 rokov aspoň na tú Ostrvu....
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Čo sa týka mtykania,

práve naopak, mám radšej tykanie. Bez ohľadu na vek a ostatné. Je to také bezprostrednejšie. Ja sa tiež zapotím, mám vysoký tlak, ale lieky naň nepoužívam. Bojujem proti nemu dostatkom pohybu. Preto spomínam zdravie. Chorý človek by darmo aj chcel, keď zdravie nedovolí.
A medzi starými turistami som len bežný priemer. Takých, ako ja, i starších, je na Slovensku veľa, poznám to, chodím s mnohými klubmi turistov z rôznych kútov.
 

1 2 >

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME