Streda, 17. január, 2018 | Meniny má Nataša

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Globálna zmena hry a vzostup Globálneho južného pásu podľa futurológov Johna Naisbitta a Doris Naisbittovej (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Koľko zbytočných slov.....

Je jasné, že tak ako postupuje globalizácia, tak chudobné krajiny majú šancu na rast a približovať sa vyspelému svetu. Najprv sa otvorí domáci trh pre investorov, ktorí postavia fabriky a zamestnajú lacnú pracovnú silu. Postupne je pracovná sila čoraz drahšia a rastie stredná trieda v tej krajine.

Tento trend sme videli u ázijských tigrov (ako Južná Kórea), potom u Činy čiastočne to vidíme aj na príklade Slovenska a krajín východnej Európy. A teraz začínajú významne hrať v tomto krajiny ako Vietnam a niektoré africké krajiny.

Ale nie je to nič, čo by menilo ekonomické pravidlá hry. Skutočná výzva a skutočný problém nie je totiž dobiehať vyspelý svet pri lacnej pracovnej sile. to je pomerne ľahké a stačí na to mať aký tak právny poriadok a veľmi nezasahovať do aktivity bežných ľudí.

Skutočná výzva je rásť už pri vyspelých trhoch a teda pri zvyšovaní produktivity a pridanej hodnoty. Čina sa zatiaľ ani nepriblížila k produktivite práce vo vyspelom svete. HDP na obyvateľa Číny je menej ako 15 % obyvateľa USA. Tak aký game changer? Čina politicky rastie, ale ekonomicky nevymyslela nič čo by bolo tu už dávno nebolo. to je ľahké postaviť fabriku a zamestnať lacných kuliov. Ale už sa potenciál Číny ďalej extenzívne rásť začína vyčerpávať ako sa ukazuje práve v týchto dňoch. Čina zatiaľ nezvláda prechod na vyspelú ekonomiku.

Na to, aby sa v nejakej krajine podporil rast už vo vyspelom trhu je potrebné podporovať inovácie. Na to je potrebné mať vysokú úroveň vzdelania v krajine a tiež právny štát a demokraciu. Lebo len v demokracii má inovátor, čo ohrozuje zisky zabehnutej firmy garanciu, že za ním nedôjde nejaký čavo od miestneho bosa, s odkazom že sa musí spratať do kože ak nechce skončiť zle.

Preto všetky vyspelé krajiny s vysokou pridanou hodnotou a vysokým HDP na obyvateľa sú liberálne demokracie. Ako napríklad Japonsko či Taiwan.

Takže aký game changer? Čo nové v ekonomickom svete vymysleli krajiny "južného pásu"

Futurológovia by mali vrátiť titul.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME