Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

6 vecí, ktoré sa naučíte ako šieste dieťa (zo šiestich) (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť:   mínus indicator plus

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Tvoji radsej vobec nemali...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Toto je dobre napísané,

a je v tom na študentku medicíny netypicky veľa racionality.

Heh, po dvoch klikoch vidím, že primed. Áno, to sedí.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Nerozumiem tej poznámke o študentke medicíny. Pán si zrejme myslí, že na lekársku fuckultu chodia len nelogicky rozmýšľajúci ľudia, ktorých fetiš je učiť sa texty naspamäť...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Z mojej poznámky

ale logicky nevyplýva, že si to myslím. Že???

Môj problém s LFUK je ten, že žiadne skúšky tam tvrdo nefiltrujú vzhľadom na inteligenciu a schopnosť logicky myslieť. Na špičkových fakultách v Európe a v Amerike sú tvrdé prírodovedné skúšky (fyzika/chémia/biochémia) ktoré plnia túto funkciu filtra. V takom Brne -- povedzme -- majú "obávaný" test všeobecných študijných predpokladov na prijímačkách. Pred 1989 sa na LFUK prijímalo aj na základe známok z gymnázia, ergo trojkár z matiky sa nedostal na LFUK -- to na bázovú úroveň logického myslenia stačilo a nemuseli filtrovať. Lenže potom zmenili prijímačky na "učíme sa odpovede naspamäť" a známky zo SŠ neberú do úvahy. To by nevadilo, keby mali tvrdú filtračnú prírodovednú skúšku na začiatku a la Harvard alebo Viedeň. Ale nemajú. Biochémia a biofyzika tak ako sa tam učia sú alibistické smiešnosti (musíme to mať, lebo veď to majú inde).

Poznám dobre osobne mnohých lekárov, absolventov LFUK, som z lekárskej famílie. Mnohí z nich sú inteligentní a majú schopnosť logicky myslieť. Ale každý z nich na otázku, či učenie sa naspamäť stačí na absolvovanie LFUK odpovedal jednoznačne *áno*.

Hlúpy doktor pácha škody, nezvratné škody, na ľuďoch. Doktori by nemali byť hlúpi. Takže by hlúpych študentov mala LFUK vyhadzovať. Nerobia to.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Logicky to nevyplýva, ale škatuľkovanie má s logikou málokedy niečo spoločného.

1) Čo je to LFUK - pretože ak myslíš Prahu, sú tam tie fakulty tri. Ak Bratislavu, tak nemám šajnu ani o prijímačkách, ani o úrovni.

2) Závisí od fakulty. Podobne ako slečna Harárová - na 2LF Karlovej Univerzity nie je núdza o ľudí, ktorí sa tam dostali po študovaní niekoľkých semestrov na inej, často prírodovednej fakulte, alebo zároveň inú fakultu študujú (aspoň v istej fáze štúdia). Spolu s 3LF majú asi najťažšie prijímacie skúšky, ktorých súčasťou JE test všeobecných predpokladov, ktorý ZNAČNE odfiltruje nelogicky rozmýšľajúcich ašpirantov. Stačí stratiť pár bodov a na štúdium medicíny môžeš zabudnúť. Navyše je tam ako bonus pohovor s komisiou, ktorý je síce nechutne neobjektívny, ale v rámci selekcie nelogicky rozmýšľajúcich jedincov maximálne účinný.

Osobne poznám z 2LF dostatočne veľkú vzorku študentov na to, aby som mohol vyhlásiť, že im táto selekcia reálne a veľmi dobre funguje.

3) Dá sa LF vyštudovať len učením sa naspamäť? Asi áno. Konkrétny príkad ale nepoznám, pamäť, ktorá by toho bola bez použitia logiky schopná, si predstaviť neviem a hodiny, venované príprave si predstavovať nechcem.

4) Nie je jednotka z matematiky ako jednotka z matematiky. Úroveň gymnázií NIE JE rovnaká a brať medikov na základe známok je ťažko nevyspytateľnou záležitosťou. Poznám nemálo hyperinteligentných lekárov, ktorí na svoje stredoškolské známky z vysoka kadili, ale svoje univerzitné štúdium zvládli s maximálnym prehľadom.

Naopak poznám nemálo čistých jednotkárov, u ktorých to bolo presne naopak.

...

Súhlasím, že by sa v rámci formácie budúcich lekárov mohlo a malo veľa vecí urobiť inak a lepšie. Napríklad aj založením pre-medov po vzore USA, skrátením preklinickej výuky a hlavne zefektívnením výuky klinickej.

Z ostatným z Vašej reakcie sa ale buď stotožňujem iba okrajovo, alebo vôbec.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ešte dodatok - jednotka z matematiky, alebo v tomto prípade z akéhokoľvek prírodovedného predmetu na strednej škole, automaticky nezaručuje logicky rozmýšľajúceho študenta.

Na to by sa prírodovedné predmety museli a) prísne logicky vyučovať a b) prísne logicky hodnotiť. Pokiaľ mi moja znalosť dovoľuje - len málo učiteľov na stredných školách tak funguje.

Preto je šanca, že jednotkár z matematiky má matematiku nabiflenú, o dosť väčšia, ako že bifliaci sa,logicky nerozmýšľajúci študent odpromuje na lekárskej fakulte.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Hovorím špecificky

o LFUK v BA, o Prahe nemám šajnu ja. Predpokladám, že je výrazne lepšia ako Bratislavská, lebo veď vieme. Ja som myslel, že študuje v BA, nečítal som pôvodný blog pozorne, sorry for that.

Môj pôvodný príspevok sa vzťahoval na LFUK v BA. Aj prijímačiek na ňu. Ak je to v Prahe tak, ako hovoríš, je to v pohode.

Samozrejme, jednotka z matematiky nič nezaručuje, ale tu sa bavíme o (z päty vytiahnutej a hypotetickej, priznávam) štatistickej korelácii, nie o absolútnych tvrdeniach. Okrem toho som hovoril o čase pred 1989, vtedy to bolo s výukou matematiky na SŠ trochu inak a lepšie, a to nie som žiadny zaprdený ostalgik, to je proste fakt.

To, že si nechceš predstaviť prejsť štúdiom LFUK Praha čisto učením sa naspamäť a nepoznáš príklad takého človeka pre mňa zase znamená, že ďalší dôkaz, že LFUK sa moja výhrada netýka. Pretože takí jedinci existujú, ale odfiltroval ich prijímací proces. Schopnosť niektorých ľudí učiť sa naspamäť je dychberúca.

Pravdupovediac, je možno aj signifikantné, že si sa ozval s výhradami práve ty -- študent/absolvent z Prahy.

Peace.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

V pohode. Diskutujeme :)

S tou pamäťou som to myslel skôr tak, že nepoznám človeka, ktorý by (vy)študoval LF "obrazne" bez prispenia logiky a zároveň ľudia, ktorí mali pamäť blízku fotografickej a teda vysoký predpoklad na zvládnutie našej hypotetickej formy "pamäťového" štúdia, mali bez výnimky vysoko nadpriemerný intelekt a vyvinuté logické myslenie.

S matematikou atď som to už napísal. Aby jednotka z matematiky dokázala aspoň korelačne označiť logicky uvažujúcich ľudí, musela by tak matematika byť vyučovaná a následne hodnotená. Nás na strednej matematiku vyučoval bývalý vysokoškolský pedagóg, ktorý nás učil a hodnotil vysokoškolským systémom. V rámci jeho hodnotenia som schopný veriť, že logicky uvažujúci študent, ktorý prejavil aspoň trochu záujmu a odviedol minimum práce jednotku dostal ako ocenenie jeho logicko-matematického rozmýšľania. Ale aj u neho sa na písomky a odpovede dalo jednoducho nabifliť postupy a jednotku dostať aj bez logiky. Aj napriek jeho osobnej nechuti...Podobné to bolo s fyzikou a chémiou - mimochodm tiež vyučovanou vysokoškolskými pedagógmi (mal som veľké šťastie).

Či je to signifikantné, že som sa ozval práve ja...neviem, či browsovanie po blogoch súvisí s fakultnou príslušnosťou, ale vezmem to ako kompliment.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Pekne a vtipne,

podobne ako Primed. K+
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

mám problém čítať články

v ktorých autori nie sú schopní napísať niečo rozumné bez toho, aby ich nenapočítali do nejakého počtu
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

tak ich nečítaj
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

ďakujem, teraz už o tvojom probléme viem. a ako ho plánuješ riešiť?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Pekne napisane,

mal som v praci kolegu, ktory bol z viacerych deti, a obedy jedol trikrat rychlejsie ako my. Aj on bol zvyknuty to do seba co nejrychlejsie nahadzat, aby sa mu uslo co najviac.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

perfektne...

:)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Nesmierne zlaté a múdre! :-)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

:) moje deti si hovoria

x - tá, ý z desiatich :)

Inak, tiež sa nám podarilo dosiahnuť, že veľmi držia spolu, ale vravia mladším krpci ...

Najkrajšie to znie, keď to povedia mladším tí, ktorým to prednedávnom vraveli tí starší ... :)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Super, veľmi výstižné ... :-)
5 starších súrodencov, štúdium "primed", Praha ... vtipný a realistický pohľad na život, t.j. teším sa na ďalšie pokračovania.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Krasne, vtipne, vesele.
Tesim sa na pripadne pokracko.
PS: som jedinacik (mama bola z 5tiach a v detstve este ako tak, ale potom tie ruvacky o dedicstvo a vztahy z toho plynuce, rozhodla sa sama mat len 1 dieta) a tiez to ma svoje "muchy" ale aj vesele stranky, to je tak, kazda konstalacia ma svoje. A je fakt ze pre mna je toto popisovane exotika.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ja sa viem najest do 5 min. a nemam 5 surodencov ani nie som jedinacik. Premyslam co tym chcel basnik povedat, take veci zazivaju vsetci co maju surodenca, surodencov je jedno kolko. Snad jedinu nezvyklu vec vidim v tom ze mas rodinu v 4 roznych krajinach. To nema kazdy...
 

1 2 >

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Martin Kugla: Ako ne-zastavať Petržalku (a sklamanie z Tímu Vallo) 70
 2. Janka Cigániková: 49 nemocníc hrozí výpoveďami pre sociálne balíčky Smeru a rekreačné poukazy SNS 49
 3. Stanislav Martinčko: Pani Saková, prečo len R. Fico má vážne dôvody na ochranku? 34
 4. Matej Gajdoš: Chcem byť učiteľom, ale... 34
 5. Filip Olekšák: Fenomén nabíjania baterky 23
 6. Margita Vernerová: Prečo je Lichtenštajnsko výnimočné? 20
 7. Martin Hojsík: Pašeráci krutosti – skutočne európske riešenie slovenského problému 16
 8. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (19. - 25.4.919) 12
 9. Martin Droppa: Plameň, dym, pahreby, popol, Boh 11
 10. Ernest Ježík: Rodný dom a imigranti 11

Rebríčky článkov


 1. Martin Šiška: Nikdy mi nebudeš umývať nohy
 2. František Cudziš: K výročiam zo života Aurela Stodolu, II.
 3. Patrik Mackových: Čo je vhodnejšie pre zhodnotenie úspor: sporenie alebo investovanie?
 4. Denis Jacko: Zlodejka identity
 5. Marcel Burkert: Najväčšia koncentrácia krásy do 1000 km

 1. Spoluzakladateľ Smeru Zala: Fico sa zmenil obsahovo aj ľudsky
 2. Na obnovu zničenej Notre-Dame prisľúbili stovky miliónov (minúta po minúte)
 3. Notre-Dame zničil požiar. Pozrite sa, ako to vyzerá vnútri
 4. Notre-Dame prišla o strechu aj vežu, hasiči ju zachránili pred kolapsom (minúta po minúte)
 5. Hráči zneužívali chybný systém v Tipose, peniaze si prelievali na účty
 6. Zmenu volebného lídra pripúšťajú v Smere viacerí. Fico je pre nich zárukou stability
 7. Pokus so Šefčovičom nevyšiel, Fico ide Smer presmerovať inam
 8. Prieskum Focus: Smer klesol pod 20 percent, koalícia Progresívne Slovensko a Spolu je druhá
 9. Kiska za sudcov nevymenuje polovicu kandidátov, vybral si len troch
 10. Zhorel symbol Paríža, ktorý zachránil Victor Hugo

 1. Pellegríny - Primalex, alebo (a) Primeros ?
 2. Francouzská revoluce – počátek svobody nebo zločinu?
 3. Blaha ukázal, na čo sa Eset musí pripraviť
 4. Kŕčové žily trápia aj mladých ľudí
 5. Požiar katedrály Notre-Dame je pod kontrolou, hlavné veže sa podarilo zachrániť
 6. Najväčšia liberálna konšpirácia desaťročia padla: USA zverejnia Muellerovu správu
 7. Eugen Korda: Fico si z nás urobil pokusných králikov
 8. Ako vytvoriť jedinečný instagramový feed?
 9. Lucia Čopíková: Ženy vs. pivo
 10. Katedrála Notre-Dame je stratou pre každého