Sobota, 20. január, 2018 | Meniny má Dalibor

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Malá sonda do duše mesta alebo prečo Nitra ignoruje svoju minulosť. (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

A koho z ignoranstva viníte?

Primatora? Obyvateľstvo? Aj Vy ste Nitran, nie? Mate tam dve velke univerzity - 20 tis. Studentov, 2 tis. zamestnancov. Dvoch rektorov - poradcov premiera a vyznamneho arcibiskupa. Alebo, staraju sa len o seba a o svoj blahobyt? P. primator robi co môze.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ja by som povedala, že to je problém Slovenska celkovo, nie len Nitry. Čo tam po našej bohatej kultúre a národnej identite, veď sa treba EU do vylučovacieho otvoru (takto, lebo neviem, či by mi to nezmazali, keby to napíšem na rovinu) strkať, lebo "vyspelý" západ nás má len za zaostalých barbarov. A potom, že prečo by nemohol byť kríž na Zobore - veď tu je odpoveď: hrdosť na vlastnú minulosť (a tobôž kresťanskú) je pasé, teraz je in byť multi-kulti-globalizovaný, a kto nie je, je hneď -fób.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Pani, vy ste genialna

A liečte si dalej svoju frustraciu, z "vyspeleho zapadu" ste zrejme dokonala ukazka naroda drotárov a bačov. Ak ked už ide o strkanie sa do toho vami specifikovaneho otvoru, to vam ide celkom dobre, je jasne do akeho. Ze ste sa dopracovali iba ako utieracka zadkov rakuskych dochodcov je iba vas problem.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

A čo je zlé na tom, byť hrdý na to, že som Slovák/Slovenka? Máme nádhernú krajinu, prírodu, kultúrne tradície, a ako Slovania na tomto území históriu dlhšiu než iné národy naokolo. Ale to asi nie je nič, čo by si bolo treba vážiť alebo sa tým pýšiť, že? Celý svet plače nad tým, ako islamisti ničia vzácne kultúrne pamiatky niekde v Afrike, ale nad to, že na unikátnom nálezisku na hradnom kopci ideme postaviť politikom nové garáže, lebo d tých starých by to až na hrad asi peši nevyšliapali, to je každému jedno.
Neviem, na čo ste akože narážali s tou frustráciou, je len smutné ako zahadzujeme svoje korene, tradície a hodnoty našich predkov, to, čo tvorí našu národnú identitu, a s akým nadšením preberáme všetky pseudo-sociálne novoty z "vyspelých" kultúr, akoby to jediné bolo správne, lebo oni sú väčší, mocnejší, bohatší, takže určite aj múdrejší. Je vlastne na zváženie, prečo ich nazývame "vyspelými".... Sme my vari menej než oni? A kto ich za takých vlastne považuje, kto im ten titul vymyslel - my, alebo oni sami. Ak oni, tak to potom napovedá veľa o tom, aký je ich pohľad na nás. A najsmutnejšie je, že takí, ako Vy, vedia na Slovákov len nadávať, že akí sme zaostalí "národ drotárov a bačov", ale pritom zabúdajú, že oni sami sú jeho súčasťou a zároveň vizitkou. Ale keď sa zadarí n majstrovstvách, tak sa nezabudú navliecť do dresov a hrdo biť do pŕs...
A nie, neutieram nikomu zadky, len sebe samej.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME