Piatok, 18. august, 2017 | Meniny má Elena, Helena

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Monetárne víťazstvá a porážky. (2) (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

zaujimava tema

To, že sme pozerali na zapad, listovali v katalogoch je nepopieratelne. Len preto, že sme nepoznali aj druhu stranu mince. No musim povedať, že o určitu korekciu sa snažili vtedajší štátnici. Lubomír Štrougal, dlhoročný predseda vlady ČSSR to priznava v jeho pamätiach. Jednak boli tlaky po dovoze, ale dogmatici to nepripustili a československo malo na to devizove rezervy. Dokonca Grundig ponukal nejaku spoločnu tovareň na vyrobu televízorov na území československa. Biľaka zaujimalo, v akych podmienkach budu zamestnanci pracovať.

A doporučujem tuto stranku: http://www.genomofcapitalism.c...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ta stranka je blud: pisatel uplne vypustil zdroj kapitalu z vyuzivania prirodnych zdrojov a pasivnych investicii a nerozumie multiplikacii vkladov atd. Dalej to nemalo zmysel citat.
Pan Zavacky sa dufam dostane v dalsom pokracovani nielen k ropnej krize a jej vplyvu na neefektivne socialisticke hospodarstvo ale isto neopomenie dosledky monetarneho systemu v zmene menovej paradigmy z veliciny definovanej ako rezervy plus produkcia statu na menu ako tovar. Ked urokova miera neodzrkadluje cenu penazi ale dopyt po danej mene, tj po pasivnej investicii.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

autor

V prvom diely tvojich písačiek od grafomanana som nechápal o čo ti ide. Teraz sa začínaš vyfarbovať. Citujem: "Úprimní pamätníci tej doby potvrdia, že ľudia si viac všímali materiálne výdobytky západu, ako sociálne výdobytky východu."

To nemôžeš myslieť vážne! Veď si dosť starý na to, aby si komunizmus pamätal, tak nemôžeš takto tárať.

Teda: Určite sme viacerí so závisťou hľadeli v časopisoch a TV na výrobky zo západu, najmä domy, autá, elektroniku, hudbu, literatúru, lieky, módu...... Tento nedostatok by sa snáď aj dal prežiť, ak by bol dostatok komunistických výrobkov, hoci menej farebných, menej kvalitných s minimálnom výbere..... Ale tak to nebolo. Neustále niečo chýbalo.Či už predmety dennej spotreby ( vložky, hajzák, zubná pasta, krémy na topánky, zápalky, detské oblečenie....), alebo byty ( do poradovníka na byty sa hlásili už aj deti), či autá, či nábytok, či biela technika, či elektronika............, dokonca často aj potraviny (mäso, zemiaky, ovocie, zelenina....)

Ale to nebolo až tak podstatné.Zaostávanie bolo ďaleko výraznejšie vo vede, školstve, zdravotníctve, investičnej výstavbe, finančníctve, ekonomike, technológiách, ekológii, technika, strojárenstve, vojenskej technike.....Samozrejme bolo to aj z dôvodu embarga zo strany západu za porušovanie ľudských práv......
Prevážne však pre totálnu neschopnosť viesť hospodárstvo komunistickými kádrami a sebazničujúce vlastnosti plánovaného hospodárstva.

A ďalej aké to sociálne výdobytky sme mali? Istotu, že budem otročiť na komunistov celý život a na penzii sa o mňa "postarajú"? Istotu, že ak budem držať hubu a krok, účastniť sa schôdzí, chodiť do sprievodov, tak mi dajú možno pokoj? Istotu, že ak budem súhlasiť s politikou KSČ, tak ma nezavrú, nedajú do blázinca, nebude šikanovať ŠTB, nepopravia, dajú devízový prísľub a pustia do Juhoslávie, dajú výberovú odborársku dovolenku.....?

Je sociálnou istotou to, že čo teraz robí jeden, robili za komunistov piati? Ale oni vlastne ani nerobili, pretože 10 percent boli komouši, tí zásadne nerobili v§bec nič, sedeli na schôdzach, ďalší boli odborári, ZČSSP, SZM-áci a iní hajjjzli, ktorí tiež nerobili, 30 percent boli tí istí nemakačenkovia, čo sú teraz nezamestnaní a bezdomovci...No a ostatným sa v tom bordeli ani robiť nechcelo. Kto teda robil? Možno by to bol prekvapujúci zážitok pre teba ako podnikateľa pracovať a viesť zamestnancov, ktorým sa zásadne nechcelo robiť, neustále sa vykrucovali a boli pritom nepostihnuteľní (najmä komunisti, ale aj ostatní robotníci, ako vedúca trieda spoločnosti! ). Preto to všetko išlo do hajjjzlu, hospodárstvo upadalo, ekonomika padala.

Vieš ty bratku, že naša obrovská strojárska farika už nemala pravidelne koncom 80-tych rokov na výplaty, že sa začali rušiť výroby a začalo potichu prepúšťať, že sklady boli plné nepredajných výrobkov, že komunisti boli celí šťastní, že sa to otočilo?
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME