Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Ale im dal! (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

Adresa homílie

Homíliu J.E arcibiskupa Vasiľ a v Šaštíne si môžete vypočuť a stiahnuť zo strany
http://g l o r i a.t v/media/oMsbbfLgGdK
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Konečne!

Konečne aj niekto zvnútra spomedzi katolibancov sa dokázal postaviť proti nenažraným faráriskom. Nech si spravia poriadky medzi sebou. Súhlasím s Cyrilom Vasiľom. Konečne dal niekto za pravdu aj liberálom, dokonca v kázni. Cyril Vasiľ uznáva liberálne Osobnosti, naše statočné Biele vrany. Skorumpovanú cirkev riadne skritizoval, ukázal všetkým, aká je celá cirkev zbytočná.
Potrebujeme odluku takejto cirkvi od štátu. Cyril Vasiľ na hrad! V cirkvi je ho škoda, mal by ísť do politiky.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

J.E. arcibiskup Vasiľ

nie je až taký liberál ako by niekto usudzoval podľa kázne. Dám o tom aj dôkaz: Vyzval na účasť na pochode za život. Keby bol úplne čistý liberál, toto by nebol spravil. Preto by nezapadol medzi liberálov, lebo je proti potratom.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Neviem predstaviť katolíckeho hodnostára, ktorý by verejne v kázni vyhlásil, že je za potraty.
Ja nie som veriaci, ale tiež som proti potratom.
Cyril Vasil je moderne zmýšľajúci človek, ktorý sa nenechal opantať katolibanskými dogmami.
Cirkevníci môžu puknúť od zlosti.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Nemáš pravdu, Julo.

Otec arcibiskup Cyril je pravoverný katolík a som si istý, že verí všetkému, čo učí katolícka Cirkev. Je pravda, že namiesto kázne si trošku "zapolitizoval" a prejavil aj istú neznalosť čo sa týka diania na Slovensku a na slovenskej politickej scéne.
Lenže treba uvážiť, že on na Slovensku nežije.
Informácie o Slovensku čerpá možno z internetu alebo z médií, a tie vieme, ako píšu.
Preto sa mu do hlavy aj odtlačili isté mediálne mantry, ktoré nám v Šaštíne prečítal. Bol som tam, viem že kázeň vzbudila u časti veriacich pohoršenie hneď na mieste.
Ja som sa nepohoršoval, aj keď niektoré vety som musel predýchavať. Beriem to ako neznalosť témy zo strany otca arcibiskupa. Nie som presvedčený, že by bol kázňou drukoval politickým stranám SaS a SDKÚ, ako to okamžite niektorí pochopili.
Dodávam, že otec arcibiskup nikoho priamo nemenoval. Preto v kázni nemusel mať na mysli tie osoby, s ktorými spájajú slová kázne jeho kritici.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

rofl

dobry matros.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Pán Arcibiskup to tak nemyslel

ako to celé vyznelo.
Myslím, že liberálne Biele Vrany pán arcibiskup osobne nepozná ani nevie, kto sú ani čo sú zač. Pochválil nie konkrétnych ľudí, o ktorých možno nevie nič zlé ani dobré, ale asi to myslel tak, že vo všeobecnosti treba pochváliť statočných ľudí v skazenom svete. Nemusel mať úmysel vychvaľovať tých, z ktorých médiá umelo robia celebrity alebo tzv. biele vrany.
Keď hovoril o internetových troloch, tiež nemal na mysli ľudí, ktorí sa snažia v internetových diskusiách obhajovať kresťanskú morálku a kresťanské učenie a ľudia iného zmýšľania im za to nadávajú do trolov. Táto nadávka sa už diskusiách tak rozšírila, že sa pod slovom trol nemyslia iba ľudia, ktorí by za peniaze demonštrovali v diskusiách svoje názory alebo ľudia, ktorí drukujú v diskusiách ruskej alebo americkej politike. Jednoducho sa zo slova trol stala na internete nadávka, tak ju aj pán arcibiskup použil, lebo sa mu to slovo možno zapáčilo, že je celkom kúúl. Nevidím za tým zlý úmysel.
Tiež negatívne slová pre vraždiacich odporcov v redakcii Charlie Hebdo neznamená, že by sa pánovi arcibiskupovi páčili hnusné karikatúry a odporný výsmech, ktorý si karikaturisti robili z kresťanskej viery, zo sv. Otca, z kňazov a biskupov. Je pravda, že pokiaľ sa vysmievali z Boha a z nášho náboženstva, nikto z kresťanského sveta ani nepípol. Keď si dovolili niečo proti moslimom, tak redaktori prišli o život. Pán arcibiskup sa ich nezastal z obdivu k ich výsmechu z kresťanstva.
Len odsúdil moslimov, lebo vec riešili radikálne a nevhodne.
Podobne by sa dalo napísať aj o iných vetách z kázne. Treba to vnímať v tom kontexte, že kazateľ nie je odtiaľto a žije v inej realite.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ak by sme naozaj chceli objektívne posúdiť homiliu Vladyku Vasiľa, bolo by dobré všímať si aj tieto riadky jeho homilie : "Druhou našou bolesťou je strata ľudskosti a súcitu – rastúca bezohľadnosť.", alebo:

" v tom „lepšom prípade“ si necháme našu citovú sféru formovať gýčovitými telenovelami turecko-latinskoamerického typu.", či prípadne:

"Ďakujeme ti Matka za tie rodiny v ktorých sa slovo napĺňa svojim významom teda v ktorých ešte stále - vraj síce rodovo stereotypne, ale v podstate prirodzene - je otec otcom a matka matkou, synovia synmi a dcéry dcérami a ktoré sú označované ako tzv. tradičné, a teda bez onej príslovečnej fantázie, ktorú v tejto oblasti hrdo reprezentuje dúhovo pestrý rad antropologicko-matematických kombinácií a variant." a možno ešte aj :

"Ďakujeme za žiarivé príklady manželov, ktorí vytrvali vo vzájomnej vernosti po celý život, za všetkých tých známych i neznámych ľudí na akomkoľvek poste verejného i privátneho sektoru u ktorých „áno“ je „áno“ a „nie“ je „nie“."

a nie iba časť o kritike zlých kňazov. Či?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Pekné vety

určite neboli povedané s cieľom drukovať liberálnej strane SaS alebo bezzásadovej Sieti či nemastnej neslanej SDKÚ
Určite nebol úmysel propagovať politické subjekty.
Vyznelo ako vyznelo. Aj majster tesár sa utne...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Veď on naozaj nakladal IM!

Stúpal do svedomia politikom, sudcom, podnikateľom, farárom. Podával tie stupaje do kázne ako čerešničky na tortu, až to podstatné akosi pretieklo ľudu pomimo uší.

Pritom stúpanie do svedomia všetkých vyššie spomenutých je zbytočnosť, ľúbivá, no márna snaha. Stúpať treba do svedomia ľudu, aby rozmýšľal, akých politikov si ide voliť, aby nemíňal peniaze na súdne spory, aby nedával úplatky veľadôležitým úradníkom či lekárom, aby ukazal chrbát nečestným podnikateľom, aby sa neuspokojil so zlými kňazmi. Všetci tí naničhodníci šafária len preto, lebo im to mi ostatní "dobrí" dovolíme, lebo im to tolerujeme, a tešíme sa, keď sa nám ujdú odrobinky. Lebo my vlastne sme "dobrí" len preto, lebo sme nedostali možnosť kradnúť a klamať vo veľkom.

Všetci tí politici, podnikatelia, kňazi sa sami od seba nezmenia, to my ich máme dotlačiť k zmene. No najprv si to musíme utriasť v hlavách, aby nám súvislosti zapadli na správne miesta a dokázali pravdivo vidieť a čisto myslieť.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

ľúbivá, no márna snaha?

Do predvolebnej kampane by celý Vasilov prejav sedel ako Perdel na Šerbel.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Súhlas...

...Spomínam si ako jeden kňaz hovoril anekdotu o tom, ako ľudia počúvajú kázeň a ako to on zistí ... Ak ľudia absolútne nepočúvali a to znamená, že na budúce to má byť úplne ináč..., reagujú slovami: "Pán farár, ale ste im dal...! Ak na jedno ucho počúvali, ..., tak reagujú: "Pán farár, ale ste nám dal ...! A ak kázeň bola veľmi dobrá a veriaci ju skutočne počúvali, tak reagujú so začudovaním: "Pán farár, ale ste si dal ... ! Pretože kázeň je vtedy dobrá, ak podnieti každého, včítane kazateľa, k osobnej zmene a nie k ukazovaniu na druhého ... :D
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

to je

dobrá anekdota .....
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

.....nemyslim si

ze "im dal". Tieto hlboke a pravdive slova boli urcene absolutne pre vsetkych. Teda: "ale nam dal"....
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ja by som pridala,

pán arcibiskup, ale ste nám dal!!!
Nám všetkým, nie len politikom, sudcom, finančným žralokom, kňazom..., ale nám všetkým. Úžasná kázeň. Prosím všetkých, ktorí tu prispievajú do diskusie na základe len vytrhnutých častí jeho homílie, aby si ju vypočuli celú. Lebo mám pocit z tejto diskusie, že ja som počúvala v Šaštíne úplne inú kázeň ako niektorí diskutujúci...
Nazývať arcibiskupa Cyrila Vasila liberálom, alebo, že dáva za pravdu liberálom na základe tejto homílie je veľmi trúfalé až smiešne. Julo Verne vyššie píše, že vraj arcibiskup uznáva nejaké liberálne osobnosti. V jeho kázni sú len spomenutí sudcovia, ktorí získali ocenenie biela vrana za svoju odvahu postaviť sa voči skorumpovaným kolegom v súdnictve i za cenu toho, že im ostatný sudcovia "oči vykolú" ("teda za činnosť pri ktorej „riskovali svoje kariéry a vystavovali sa hrozbe politického šikanovania“). Neviem, kde z jeho kázne zaznelo, ako sa tu niektorí diskutéri snažia podsunúť, že drukoval niektorej konkrétnej strane (napr. SaS alebo SDKÚ). Skúste si ju pozorne vypočuť alebo prečítať - ALE CELÚ!.... Musíte si ju ale vypočuť pozorne a s pokorou v srdci. Jeho homília je plná viery v Krista, lásky k Panne Márii, apelom na lásku a spolupatričnosť, apelom na vernosť a na ochranu života v každej jeho forme, apelom na súcit s trpiacimi, apelom na pomoc núdznym... Každý jeden z nás si preto musí povedať: ALE STE NÁM DALI, PÁN ARCIBISKUP...

Citujem:
Každý deň nám ponúka príležitosť a je výzvou k
- obnoveniu radosti zo života,
- prejaveniu ľudského súcitu,
- budovaniu správneho vzťahu k oprávnenej autorite,
- boju za spravodlivosť,
- dodržiavaniu daného slova,
- prejavu ľudskej solidarity,
- k tomu, aby sme sa stali znakom nádeje v tomto svete."
A preto: Pán arcibiskup, ale ste nám dali! A všetkým bez rozdielu....
A ja si naopak myslím práve na základe tejto homílie, že pán arcibiskup veľmi dobre pozná pomery na Slovensku, že dianie na Slovensku pozorne sleduje a preto mohol s plnou vážnosťou povedať to, čo povedal...

Ešte citáty z jeho homílie:
"Slovensko, Slováci a Slovenky, máme v znaku tri vrchy a kríž - a nie tri opičky a hrabličky, ako návod na spokojný život “nevidím, nepočujem, nehovorím a hrabem len k sebe“.!"
Alebo:
"Pred časom ako znak civilizovanosti sme v našich zákonoch zrušili možnosť udelenia trestu smrti aj pre najťažších zločincov, nech by to hneď boli aj teroristi z parížskeho atentátu: V tých istých zákonoch sme ale súčasne paradoxne potvrdili možnosť legálneho zabíjania tých, ktorých jedinou vinou je to, že žijú a že ich tí, ktorí im dali život, na tomto svete už nechcú. Kedy už povieme: „dosť! Zrušte trest smrti nielen pre vinných, ale aj pre nevinných!“?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

A ešte citát:

z homílie v Šaštíne:
Nedodržanie daného slova ale nie je niečo, čo by sa týkalo len verejného života, či nášho správania sa na verejnosti. Vierolomnosť, klamstvo, podvod sa stali takým samozrejmým v každej sfére, že humpľujú aj tie najdôvernejšie ľudské väzby a vzťahy. Polovica z tých, ktorí si v úprimnom nadšení sľubovali manželskú lásku naveky, toto svoje dané slovo zobrali naspäť. Spreneverili sa mu v tej, či onej forme, vnútornou zradou, či aj vonkajším rozbitím zväzku. Vernosť danému slovu, zodpovednosť, vytrvalosť – tieto hodnoty sú náročné a často boli ohrozované. Dnes sa ale dostávajú do krízy osobitným, novým spôsobom. Prejavuje sa to aj v tom, koho dnes máme pred očami, ako naše vzory. Celebritami a hviezdami spoločenskej smotánky sú dnes skôr finanční žraloci ako nasledovníci Matky Terezy, skôr zlatokopka, ako verná hájnikova žena, skôr ulízaný playboy než verný manžel, alebo v tom „lepšom prípade“ si necháme našu citovú sféru formovať gýčovitými telenovelami turecko-latinskoamerického typu.

- Panna Verná, Ty si dala pri zvestovaní anjelovi svoje fiat – staň sa - a nikdy si svoje slovo neodvolala, ani si sa mu nespreneverila. Nauč nás vernosti danému slovu. Nauč nás ctiť si dané slovo. Kráľovná rodiny pomáhaj našim manželom žiarlivo strážiť dar vernosti a vzájomnej lásky.
- Ďakujeme ti za žiarivé príklady ľudí, ktorí s Božou pomocou ostali verní svojmu slovu, za rehoľníkov a rehoľnice, ktorí prežívajú verne svoje zasvätenie a slávia tento Rok zasväteného života.
- Ďakujeme ti za povzbudivý príklad mladých zamilovaných ľudí, verných snúbencov, napríklad aj za tých, ktorí tu na deň sv. Valentína prichádzajú odovzdať si sľub lásky v predmanželskej čistote
- Ďakujeme ti za manželov, ktorí aj tu prichádzajú prosiť i ďakovať za dar života, ktorí ho prijímajú s vďačnosťou a pokorou a pre ktorých je nová kolíska vzácnejšia a vítanejšia ako dovolenka v Chorvátsku, či nové auto v garáži.
- Ďakujeme ti za tie rodiny v ktorých sa slovo napĺňa svojim významom teda v ktorých ešte stále - vraj síce rodovo stereotypne, ale v podstate prirodzene - je otec otcom a matka matkou, synovia synmi a dcéry dcérami a ktoré sú označované ako tzv. tradičné, a teda bez onej príslovečnej fantázie, ktorú v tejto oblasti hrdo reprezentuje dúhovo pestrý rad antropologicko-matematických kombinácií a variant.

- Panna Mária, vzývame ťa ako Pomocnicu kresťanov, i Útočisko hriešnikov nedovoľ, aby sme na konci našich dní počuli z úst Tvojho Syna (Lk 25, 41-46) “Odíďte odo mňa, zlorečení, do večného ohňa, ktorý je pripravený diablovi a jeho anjelom! Lebo som bol hladný, a nedali ste mi jesť; bol som smädný, a nedali ste mi piť; bol som pocestný, a nepritúlili ste ma; bol som nahý, a nepriodeli ste ma; bol som chorý a vo väzení, a nenavštívili ste ma.” …: “Veru, hovorím vám: Čokoľvek ste neurobili jednému z týchto najmenších, ani mne ste to neurobili.” A pôjdu títo do večného trápenia, kým spravodliví do večného života."
- Ďakujeme ti za všetkých tých, ktorí osobným príkladom, obetou, pomocou sú ochotní nezaprieť človeka v sebe. Ďakujeme ti za pápeža Františka, ktorý neúnavne búši do svedomia Európy i svedomia Cirkvi na všetkých jej úrovniach, ďakujeme ti za jasný postoj našich biskupov, kňazov, za tisíce dobrovoľníkov, ochotných pracovať v teréne, za charitu i všetky ostatné dobrovoľnícke i profesionálne organizácie, za ochotných veriacich i neveriacich, za stovky, ba tisíce rodín pripravených otvoriť svoj domov núdznym, za všetkých tých, ktorí pochopili slová Tvojho Syna:
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Stanislav Martinčko: Dankové milované cigarety, húfnice, tanky...! 715
 2. Stanislav Martinčko: Zvyšovanie cien cigariet trápi zlepenec viac, ako raketové zvýšenie potravín?? 164
 3. Pavel Pospíšil: Ten súdruh Fico ma ani neprekvapil. 95
 4. Lórant Kulík: Gastronómia: Lokše bandurkové - Zemiakové lokše majú - X - ročnú tradíciu na Slovensku 68
 5. Filip Pastorek: Ľubomír Vážny musí odstúpiť vo verejnom záujme 59
 6. Adam Znášik: Pre nových politikov nastáva čas naozajstnej úprimnosti 49
 7. Jozef Sitko: Keď som neudával, stal sa podozrivým 43
 8. Janka Cigániková: Toto Fico vašej babke nepovedal 25
 9. Július Kovács: Gratulujeme k narodeninám súdruh Fico, šťastných 55. 23
 10. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (13. - 19.9.1919) 20

Rebríčky článkov


 1. Bugár odkázal Kiskovi, že nemá vynášať, lebo sám zle dopadne
 2. Dom postavil pri pozemku susedy. Tá teraz ľutuje, že to nestopla
 3. Programátor z portálu blbec.online: Blaha nemá výbavu na to, aby argumentoval
 4. Bývalý vodič o havárii v Košiciach: Z autobusu by som nevystúpil
 5. Sexuológ: Nie je v záujme evolúcie, aby mali štyridsaťroční starci a stareny deti
 6. Rada "vyhýbajte sa stresu" je nanič, vraví psychiater
 7. Na stužkovej ju všetci odstrkovali, dnes raňajkuje s prezidentkou
 8. V Košiciach sa rozbehol autobus bez šoféra, pritlačil ženu
 9. Už vieme, prečo Čaputová vymenovala Kováča (týždeň podľa Schutza)
 10. Bugár má problém. Z Mosta odchádza Nagy, Sólymos sa vzdá straníckych funkcií

 1. Všetko odpracoval zas Matovič a SaS. Zvyšok spolu progresívne mlčal
 2. Drahé obedy zadarmo
 3. Slovensko je pred rozhodnutím, či sa chce vymaniť z mafiánskeho zovretia
 4. Matovič dal Dankovi letenku do Grécka, ten mu za to v pléne vulgárne vynadal
 5. Kiska: Drucker je odnožou Smeru a ja nechcem mať nič ani s jeho klonmi
 6. Miroslav Vetrík: Vedenie Bratislavy pokračuje v korunovačnej zlodejine
 7. Inteligentný človek nepíska pri nikoho hymne... za žiadnych okolností
 8. Tlmočníčka na klinike: Muži platia potraty aj s firemnou kartou, žene dal peniaze na potrat kňaz
 9. Andrej Danko: Zrušil by som ústavný zákon o dlhovej brzde a nabral miliardové pôžičky
 10. KDH zaznamenalo masívny odliv konzervatívnych voličov