Streda, 24. január, 2018 | Meniny má Timotej

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Nepchaj tam tie prachy!!! (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

Súhlasím,dotácie do polńohospodárstva

treba zrušiť v celej EU.Boli také snahy,aj Slovensko súhlasilo,ale práve bohaté západné štáty boli,sú proti.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Proti nie sú ani tak štáty, ako konkrétni ľudia (aj keď ich je fakt veľa). S týmito treba spraviť poriadok.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

metricky cent

nie kubicky meter ;-)

a ano, suhlasim.
v celej EU zrusit dotacie do polnohospodarstva. okrem ineho by sa ludia trochu naucili vazit si potraviny a prestali nimi tolko plytvat.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Presne ľudia by sa mali naučiť v prvom rade neplytvať potravinami a vodou a nemeniť ornú pôdu na zastavanú. Keď to pôjde takto ďalej nebudú sa tie dotácie do čoho dotovať...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

komplet zrušiť

Každá dotácia je len cesta ku šlendriánstvu a korupcii. Ale reálne to nie je, lebo momentálne je to politický klondajk a nebudú si rušiť zlaté prasa.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Zrušenie dotácie a zníženie daní

Autor nepočítal, že po zrušení dotácií sa o túto čiastku môžu znížiť dane. Potom plátcovia daní budú mať lacnejší chlieb než dnes.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

nemohol

nemohol s tým počítať, lebo aj pri dotáciách ide o to vytvoriť balík verejných peňazí, z ktorých sa dá kradnúť, takže ak by zrušili dotky, museli by vytvoriť iný balík na kradnutie. Im je jedno ako sa to nazve (obyčajne vznešene - dotácie, granty, subvencie, fondy), ale balík na rozkradnutie musí zostať konštantný alebo musí rásť.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Takto otázka nestojí

Pretože dotácie nemusia byť nikde, ale v podstate sú všade či už priamo, alebo nepriamo.
Nielenže tie dotácie sú v celej EÚ, ale aj v USA, Rusku, Číne, atď... A samozrejme zrušenie dotácii sa štáty ani Toto s nimi nedohodne a darmo bude kričať. Dotácie tu nie su preto, aby boli lacnejšie či drahšie potraviny, ale preto, aby súdruh podnikatel mohol viac potrebný či nepotrebný software či inú službu dodal výrobnej spoločnosti, ktorá si ho môže či presnejšie musí (lebo ekonorma, či iný múdry zákon...) a oni predajú svoju súčiastku chemičky, kde vyrobia hnojivo, ktoré si musí chtiac nechtiac kúpiť poľnohospodár, lebo, keď ho nekúpi nebude mať výnosy, ktoré určili a dotácie nedostane čím sa stane nekonkurencie schopným.
Čo z toho vyplýva, že je do cela možné, že tí čo budú dotovaní, prežijú a tí čo dotovaní nebudú tak skrachujú a skúpia ich tí čo budú dotovaní, alebo snáď Toto na burze si kúpi pšenicu drahšiu hoc len o centy len preto, že nie je dotovaná? To fakt Totovi naozaj *****
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

ten tvoj kámoš je totálne mimo

ak verí, že po voľbách bude niečo SaS môcť ovplyvniť
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Už pri autorovom blogu:

"Zem pre kamošov" som napísal,že na tieto riešenia treba "veciznalého" odborníka. Pán Faltys by zrejme chcel byť veci znalý ,ale žiaľ nie je ! Ono ani tak nejde o to či v tom chlebe je dotácia 1,2 či 1,8 centa. Treba sa vrátiť na úplný začiatok,keď sa tá pšenica predáva od pestovateľa k obchodníkovi /horší prípad/alebo priamo mlynárovi /možno u niečo,lepšie,ale iba možno/. Treba pripomenúť,že žijeme de facto v zóne voľného obchodu,teda kto chce môže sem pšenicu doviesť hoci aj z Kanady. Samozrejme ak je vyhovujúca kvalita a cena vrátane prepravy. A tu sme u koreňa problému. Napríklad v Brazílii klčujú /na čierno/ Amazonský prales a pestujú o.i. aj pšenicu a vyvážajú do celého svata vrátane Európy a to hlavne preto,že sú lacnejší ako naša pšenica vrátane dovozu. Treba si položiť otázku prečo je ich pšenica lacnejšia. V prvom rade - pracovná sila je podstatne lacnejšia ako na Slovensku. Strelím" od boku" pomer ceny práce na Slovensku a v Brazílii je asi taký ako pomer ceny práce na Slovensku a v Nemecku.Potom - daň z pôdy. Slovensko má asi jediné vo svete daň z pôdy na ktorej sa podniká a tak síce poľnohospodár dostane dotáciu,ale hneď mu z nej štát cca 15 % zoberie. A to ešte neviem aká je tam daň na uhľovodíkové palivá,ale obvykle v týchto štátoch býva podstatne menšia ako napr. v Európe. A myslím,že tých "nevýhod" pre našich pestovateľov by našlo aj viac. Ale - a to by som povedal tiež že nie je zanedbateľné. Následkom dovozu pšenice /možno aj z tej Brazílie/ by naše poľnohospodárstvo do roka skrachovalo /v prevážnej časti/ a to "hodilo na trh práce ďalších 40 - 50 tisíc nezamestnaných, Skúste spočítať koľko by stálo štát ročne tento prírastok nezamestnaných živiť zo štátneho. A treba pripomenúť aj ďalšiu vec. Áno dnes je tá pšenica z Brazílie lacnejšia,ale čo sa stane ak celá Európa začne takto nakupovať /veď dotácie by sme museli zrušiť v celej EÚ. Cena by okamžite vyskočila možno aj o 100%. Už sa to stalo niekedy v roku 2008 - keď praskla hypotekárna bublina v USA. A stačilo na to zopár finančných špekulantov,ktorý svoje špekulácie a peniaze stiahli z iných biznisov a vrhli sa na agrokomodity. Ak by sa tí "namotali" na tento problém v "správnom " čase tak tých 100 % by ostalo iba snom !
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

do roku 1971 sa dobytok pásol na lúkach a v zime bol zatvorený v kravínoch.. neboli dotácie.. potom prišla móda celoročného ustajnenia a muselo sa viac pôdy obrábať aby sa zabezpečilo krmivo preň. lenže prišla ropná kríza a hrozilo vysoké zdraženie potravín. politici v západnej Európe ktorí boli pri moci nechceli aby sa za ich vlády zdražili potraviny.. stratili by voličov.. tak sa zaviedli dotácie a už sme sa ich nezbavili.. ceny nafty sú oveľa vyššie ako v tom 1971 no dnes traktor neťahá jeden pluh ako vtedy..
na tých dotáciách sa krásne živý mašinéria úradov a úradníkov, takže oni nikdy nebudú za zrušenie.. ved kto si zruší svoje pracovné miesto.. každý mesiac má výplatu a pritom nevytvára žiadnu hodnotu..
zmena musí prísť z dola.. politici, veľkopestovatelia a veľkochovatelia žijú pre prítomnosť a zisk.. ten musí byť väčší ako rok predtým.. to pestovanie a chovanie vo veľkom má nevýhodu ked príde zlý rok.. škodcovia, choroby.. takže oni nepozerajú koľko minú chémie, potrebujú zarobiť.. potom ešte počasie.. drobný pestovateľ na kúsku zeme pestuje viac druhov a neblíži mu tak zlé počasie lebo niečo potrebuje viac vody iné menej a to čo pestuje konzumuje on aj jeho rodina.. nechcú sa otráviť.. to čo vidíme dnes okolo palmového oleja čaká aj iné krajiny.. musia sa len ľudia naštvať a povedať dosť.. neurobia to politici ani veľkopestovatelia aj v tej Brazílii ked to presiahne určitú hranicu sa začnú ľudia angažovať.. vdaka pokroku, novým technológiám, výkonnejším strojom, počítačom by nám malo stačiť pracovať menej ale ľudia už majú viac zamestnaní aby vyžili.. niečo je tu zlé, pribúdajú úrady ktorých prácu nikto nepotrebuje a pracovné miesta ktoré len parazitujú na práci druhých. lebo zákon a za reálne peniaze ľudia aj firmy musia kupovať papieriky z razítkom aby tieto vymyslené úrady žili.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME