Štvrtok, 23. november, 2017 | Meniny má Klement

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Prečo podporujem protest učiteľov (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ako spravne napisal Miskov, vinu za to nesu vsetky vlady, vratane tej, ktorej bol Miskov clenom. Tu je potrebne si prestat vyhadzovat na oci jednotlivosti a priznat si podiel viny vsetkych politikov bez rozdielu.


http:/jannkosc.blog.sme.sk/c/389164/svinstva-klam stva-a-zavadzanie-praca-a-platy-november-2015.html
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Miškov toho síce dosť napísal správne, ale má tam jednu taktickú chybu, ktorá ho usvedčuje z populizmu. Tou chybou je, že zvýšenie platov niečo vyrieši. Vyriešilo niečo zvýšenie platov sudcov na 3600 EUR? Nie. Vyriešilo niečo zvýšenie platu lekárov, nemáme tu už žiadnu korupciu u lekárov. Nie! Naopak, korupcie je viac. Vyrieši to teda niečo. Nie! Viac nekvalitných učiteľov, ktorých produkujú nadmerne pedagogické fakulty sa bude tlačiť na miesta ešte aj tých dobrých, dajú tlačenku riaditeľovi, aby vyhodil dobrého a prijal za tlačenku jeho, lebo sa to oplatí - nemať žiadne nároky a dobrý plat. Ak by nebol populista, tak povie, že treba nielen zvýšiť plat, ale "prevetrať" školstvo, a napríklad to urobiť ako v tom ospevovanom Fínsku, kde na VŠ pedagogickú sa dostane len 10% z najlepších uchádzačov a nie každý s dierou v ..... To ale Miškov povedať nemôže, lebo toto už nie je populistické. Za to by dostal aj kritiku od tých pedagógov a to k voľbám nepotrebuje. Miškov je presne rovnaký populista ako jeho predchodcovia, ktorých chce nahradiť, presne to isté robili aj oni - kecali o zvyšovaní platov pedagógom ale reálne nič neurobili. A pedagógovia tu žijú v domnení, že platy ich povesť zachránia. No iste. 100 krát. Školstvo sa nedá opraviť tak, že to nebude nikoho bolieť. A učitelia by mali pochopiť, hlavne tí dobrí, ktorí tam sú, že je v ich vlastnom záujme, aby sa to zmenilo, lebo inak im bude stále niekto kaziť meno, tým im bude klesať podpora rodičov a dovtedy si z nich aj politici budú robiť trhací kalendár. A hlavne si musia uvedomiť, že časť kolegov bude proste proti, tá ktorá tam nemá čo robiť a kazí im meno. Až to pedagógovia pochopia, príde aj reforma školstva, lebo populisti to inak neurobia. Zdar populistom.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ano, samotne zvysenie platov vyriesi len malo, je potrebne urobit ovela viac, hlavne dosiahnut sirokospektralnu dohodu o ton, ako a kam ma skolstvo smerovat.

Ale tvrdit, ze zvysenie platov neprinesie nic, je tiez hlupost. Zvysenie platov prinesie vyssiu schopnost skolstva prilakat kvalitnych pedagogov, co dnes nefunguje. Ak bude v skolstve viac kvalitnejsich pedagogiv, tak budu zo skol vychadzat kvalitnejsi absolventi.

Samozrejme, ze to nepride hned, ale platy v skolstve je potrebne zvysit, pretoze to je narodna tragedia, co teraz dostavaju absolventi vysokych skol, ktori za sebou maju mnohokrat 3 stupne vysokolskolskeho studia a mnohi znich maju za sebou 2 druhy vys.skolskeho studia pedagogiku+techniku (stredoskolski profesori na technickych skolach)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Určite ... vidíme, ako vysoké platy lákajú "kvalitných sudcov" a "lekárov". Naopak, vyššie platy v kombinácii s nulovou kontrolou tu rozmohli rodinkárstvo na súdoch, korupciu a úplatky. A čo prinesie zvýšenie platov učiteľom? Dokopy nič - na jednej strane to určite priláka aj pár dobrých, na druhej podľa osvedčeného scenára to priláka každú socku z pedagogickej fakulty, aby uplatila riaditeľku a dostala sa na školu, kde potom je minimálna kontrola a "lacno" zarobené peniaze. Tak ako sme to videli už u sudcov. Už teraz sa to deje, že sa tam mnohé socky (metafora pre slabých pedagógov) tlačia, lebo vychodiť pedagogiku bola malina a aj dnešný učiteľský plat je pre tie socky super plat. A že tých sociek (slabých študentov) z pedagogických fakúlt čaká na tie miesta kopec, však ich je ročne mnohonásobne viac, než potrebuje školstvo. Ako to teda pomôže školstvu, keď začne bitka o miesta kvôli dobrému platu a nízkym nárokom na kvalitu? Nijako, naopak, dobrým učiteľom to uškodí, lebo znova budú musieť "prepácať" nižšou mzdou tieto socky, presne ako na to doplácajú už teraz, keď si nemôžu vymôcť vyššie platy, lebo na ich miesto čaká dosť sociek. Už to pochopte, že tadiaľ cesta nevedie. Prečo jednoducho nepochopíte, čo pochopili vo Fínsku pred 40 rokmi, kde okamžite zmenili nároky na učiteľov a okrem platov zaviedli prísne prijímacie konania na pedagogické VŠ. Ak sa to nezavedie ruka v ruke, tak druhý problém je hneď ten, že aj keď to časť lepších priláka, budú utlačení v kolektíve sociek! Hádam si myslíte, že keď im pridajú 100 - 200 EUR aj teraz skokovo, že tí dobrí, ktorí sú už aj teraz v školstve, že sa postavia v škole proti sockám? Že si zrazu začnú vyrábať problém medzi kolegami? Prebuďte sa. Toto fakt nie je riešenie. Však aj dnes je v školstve dosť učiteľov, čo by chceli robiť veci inak, ale sú potláčaní sockami, žiadny plat toto nezmení, ak sa neprijmú ďalšie opatrenia. Už by bolo načase prestať s tými nezmyslami o plate, len to škodí dobrým učiteľom takéto zjednodušovanie. Tým dobrým učiteľom a celému školstvu pomôže, ak sa prestane robiť populizmus a príjmu sa oba potrebné kroky.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Mimochodom, IT je jedno z najlepšie platených odvetví a predsa je problém zohnať na to ľudí. Ak platí vaša premisa, tak sme tu mali mať plno iťákov. Miesto toho máme viac študentov pedagogiky, než je ekonomika schopná pojmúť. Že by to bolo preto, lebo vyštudovať IT je neporovnateľne ťažšie než dnes vyštudovať pedagogiku? Predsa by bolo logické podľa vašej logiky, že ak sú pedagógovia takí chytrí, tak nejdú študovať všetci pedagogiku, ale IT, kde budú mať 3 násobný plat. Ale nie je to tak. Plat nie je nijakým riešením, je len SÚČASŤOU skutočného riešenia. Dôkazov je plno, len si treba prestať zatvárať oči.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ajtaci na Slovensku nie su vobec dobre plateni. Dobry ajtak nema problem sa zamestnat kdekolvek na svete a tak ti najlepsi a najschopnejsi su davno v zahranici.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Načo tu porovnávame, ako je kto platený v zahraničí, keď všetci vieme, že v zahraničí majú všetci vyššie platy, ale aj nájom stojí dva krát toľko. Bavíme sa od začiatku o platoch v tejto ekonomike a v tejto slovenskej ekonomike sú iťáci na vrchole platového rebríčka. Preto by to malo byť zaujímavé povolanie a predsa nie je a je produkovaných nepomerne viac pedagógov. Platí teda, čo som napísal vyššie, nech sa neopakujem - stručne - zvýšenie platov je len jedna časť problému a ak nebude riešené aj ten zvyšok, tak zvýšenie platu nebude mať žiadne prínosy pre spoločnosť. Tvoj argument je len výstrel do tmy.

A keby sme šli do detailov, zaujímavé by bolo vysvetľovať, že vo Fínsku, ktoré sa tak berie za príklad, majú učitelia plat mierne POD priemernou mzdou v hospodárstve a naši učitelia majú mzdu mierne NAD priemerom mzdy v hospodárstve. Samozrejme, to porovnanie je hausnumero, pretože keďže je vo Fínsku všeobecne vyššia priemerná mzda, aj mzda učiteľov je tam teda prijateľná aj na úrovni všeobecného priemeru a zároveň z toho vyplýva, že náš priemer je bída nielen pre učiteľov, ale pre väčšinu populácie, samozrejme, v porovnaní so západom a nie Afrikou. Čo tým chcem povedať ... vyťahovať platy v zahraničí bez súvislosti môže len niekto, kto tomu nerozumie. Alebo nemá argumenty...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

chodte do toho, zrušte tú partokraciu,

k štatistiky neklamú, učiteľov na všetkých stupňoch škôl by malo byť okolo 80 000, zdravotných sestier a pôrodných asistentiek a fyzioterapeutov okolo 60 000. Ak by vo voľbách založili a podporili vlastnú stranu a sami za ňu zahlasovali, získali by okolo 6% hlasov. Ak by zahlasoval aj manžel, prípadne partner, získali by 12% hlasov. Ak by sa pridala mamka, babka, dcéra, tak by to bolo aj 18%. Kandidátka by sa zostavovala nepárne čísla(1,3,5...) by obsadili kandidáti učiteľov,(majú tam dosť schopných:Žarnay, Smatana, Crmoman, atď. Zdravotníci by obsadili na kandidátke párne čísla(2, 4, 6...) a vzájomne by svoje požiadavky presadzovali spoločne. Program je jednoduchý, pre učiteľov: 1. Navýšiť z rozpočtu 6% z HDP do školstva 2. Zvýšiť platy o 30-40% 3. Kreslo ministra školstva Pre zdravotníkov : 1. Zvýšiť platy pre pracovníkov v zdravotníctve-nelekárov o 30-40% 2. Kreslo ministra zdravotníctva. V podstate je to len na vás, či sa budete vedieť medzi sebou dohodnúť. Kandidátne listiny sa budú odovzdávať začiatkom decembra. Štrajk môžete urobiť kedykoľvek, ale voľby sú spravidla raz za štyri roky. Nestálo by to žiadne veľké peniaze, treba sa len pozbierať na volebnú kauciu, ktorá činí 16 596 eur, čo je pri rozpočítaní na 80 000 pedagógov 21 centov. Stačí založiť transparentný účet, na ktorý by mohli prispievať. Každý deň štrajku by vás stál mnohonásobne viac. Na vznik strany treba založiť prípravný výbor zložený z 3–4 ľudí, v ktorom by bolo paritné zastúpenie učiteľov a zdravotníkov a spísať stanovy, ktorých je na webe mimochodom celý kopec. Určite je efektívnejšie mať svojich zástupcov v parlamente, ktorí predkladajú zákony , ako ich vykrikovať z megafónu počas protestu. Je možné začať zbierať podpisy, a nemal by to byť problém 10 000 , ale jednoduchšie je prevziať už jestvujúcu stranu, ktorá nejde do volieb. Nebudovali by sa žiadne krajské ani okresné štruktúry, išlo by len o volebnú stranu. Na výber kandidátov by sa založila facebooková stránka spoločná pre učiteľov a zdravotníkov, na ktorej by sa hlasovaním navrhli a vybrali kandidáti. Politika je o záujmoch a záujmom vás je byť primerane ohodnotení a záujem vašich žiakov a pacientov je mať nefrustrovaných pedagógov a zdravotníkov. Väčšina voličov má negatívny vzťah k tradičným politickým stranám, preto je pravdepodobné, že získate hlasy aj ostatných skupín voličstva, veď každý mal svojho učiteľa a každého nosila na rukách pôrodná asistentka. Môžete dokázať, že na účasť v parlamente netreba mať za chrbtom oligarchov ani milióny, stačí odhodlanie a dobrá organizácia Ak sa rozhodnete do toho ísť, je o päť minút dvanásť…
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

a vas Skok

a vas Skok dokonale pomoze vdaka prepadu hlasov pod 5% vlade Smeru-SNS na roku 2016-2020, takze sanca daco zmenit bude az v marci 2020
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Vláde SMERU pomohli k moci všetci vtedajší pravicoví lídri, ktorí nesú plnú zodpovednosť za pád Radičovej vlády a pomáhajú jej dodnes. Vďaka absolútnemu nedostatku sebareflexie.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Neboli ste náhodou

v tej sas bande, čo potopila vládu? SKOKy a podobné neidentifikovteľné združenia z arzenálu TIP, SIEŤ, či iné divné názvy ma ako voliča neoslovujú. Kedy slovenský občan prestane rozmýšľať ako okradúť spoluobčanov a zamyslí sa pri vstupe do politiky ako mu pomôcť? Tak ste vy, kvázipolitici zdeformovali politiku, že teraz zbieratie ovocie z tho hnusu, čo ste vyrobili. Aby som Vás potešila, aj my, voliči, máme za ušami :-).
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

dufam

dufam, ze si urobite volebnu Skok-party a ked budu volebne vysledky trebars 2% Skok a 4,9% SaS tak spolocne jesitne oslavite, ze aj susedovi zdochla koza, to je typicke slovenske a budete z toho zit dalsie 4 roky ako ste zabezpecili, ze aj ta susedova koza zdochla a 4 roky nebude sanca na zmenu
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

jo

jo budu sa s fajkami v hubach vytesovat, ze ved aj tak su vsetci zabezpeceni a ak mala byt vo vlade napriklad SaS, tak nech uz je radsej vlada Smer-SNS, kym o ten Skok aspon pe nestekne, po volbach skonci Skok ako komunalna strana na urovni tych zahradnikovskych O.K., vsak aj v bratislavskom Smere maju svojich spojencov kamosov na minimalne komunalnu uroven
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

cista pravda

odporucam citat vsetko
http://blogy.hnonline.sk/pouzi...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Nepochybne!

A o tej Miklošovej diamantovej bani ste tiež už čítali?
http://necenzurovane.net/diama...
Alebo o niečo chemtrails? To je údajne tiež obľúbená téma spomínaného autora.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

ten autor

bol vasim spolustranikom par rokov a dokonca ste aj priatelia na FB len tak nahodou a ja tym slovam verim, ved predsa ani sami neverite, ze budete mat 5% tak sa aspon sustredujete spolu s TIPom o zosadenie SaS pod 5% len tak z jesitnosti alebo aj ako vypomoc pre dakoho z bratislavskej smotanky (kam si obcas tiez chodite s vasimi ludmi zapalit nejednu cigaru) komu ide o zachovanie vlady Smeru ( aj s poskokom ktory sa pre jeden teply flek +misu sosovice nech aj fackat SNS)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Na slovensku ma nizke platy skoro kazdy, treba to riesit globalne a nie podla skupin, inak to skonci ako ked si lepsie platy vydupkali lekary ale na sestry sa uz neuslo.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Sestry nedrzia pohromade

tak ako to dokazali lekari so svojimi vypovedami. Preto maju nizske platy.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ja napriklad nemam nizsky plat...

musel som si ho ale tvrdo vydupad inak by mi zostali iba oci pre plac. Kazdy musi poznat svoju cenu a dat to vediet svojmu sefovi aj za cenu vypovede.
 

1 2 >

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME