Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

November 1989: Kto nám ukradol slobodu rozhodovať? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

 

slovaci a priama demokracia
.
to jako by ste chceli aby sa vol otelil
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

úsmevné, ale trefné, ale skús

napísať, čo treba zrobiť podľa Teba, aby sa kravička otelila a priviedla tu priamu demokraciu s jej nástrojom referendom?

Poznámka: zhruba polovička obyvateľov Slovenska žije v bytových domoch, kde prebieha "priama demokracia" vďaka plne funkčnej slobode rozhodovať na domových schôdzach vlastníkov bytov, takže skúsenosti z priamej demokracii a slobody rozhodovať: referenda tu sú.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

ZÁKONY...

- niekto ich prijal a dnes sa podľa nich postupuje.
Už od r. 1989 po objavení sa nejakej "kauzy" písali v médiách....
- čin nie je protizákonný (zákon s tým nepočítal a vykladači zákona to nechcú zaradiť ako nezákonný postup)
- čin je porušením zákona ale nie je trestným činom
- čin je porušením zákona ale nie sú menované zákonné postihy...atď., atď...
Dnes naháňajú nebankovky... Kto prijal také zákony že mohli nebankovky vzniknúť, že tisíce ľudí aj v prípade nízkej dlžnej sumy (napr. za odpad) sa stanú obeťami exekúcie... a súdy vynášajú rozsudky v prospech výpalnických postupov exekútorov
Kto robil reklamu pre DRUKOS, Majského aktivity...atď?
Kto spôsobil, že sa väčšina grázlov z toho obdobia vyhýbala trestu?
To nie je o opozícii alebo koalícii... to je o všetkých.
Príklad: kedysi šéf parlamentu z KDH zabudol, že v parlamente ostali zapnuté mikrofóny a zahlásil kamošovi nadávku na mladého poslanca "ten haj...jeden... taký a taký". Médiá to ventilovali iba jeden deň.... šéfko sa formálne ospravedlnil že to povedal (ale neospravedlnil sa tomu poslancovi...). Neskôr jeden "modrý" navrhol v parlamente zmeniť paragraf v trestnom zákone tak, že ak niekto v podobnom prípade niečo povie...... tak ten čo to chce zverejniť, musí mať súhlas "autora" výroku. Čuduj sa svete, zahlasovala za tento zákon aj opozícia aj koalícia. Keď došlo neskôr k zmene vlády a občas sa tento zákon chcel využiť..... tak tí čo to pôvodne navrhli, zahlásili, že je to je potláčanie slobôd.... A príkladov podobného charakteru je neúrekom
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Vyňatok z diskusie na idnes plati aj pre Slovensko: Komunisti urobili prevrat aby sa im žilo lepšie aby utvorili vladu oligarchie, lebo všade mai svojich ľudi. Dnes ovladaju media, maju svojich podlizavých novinarov ,ovladaju prokuraturu, sudy policiu maju všetku moc

Jiří Krejča 8416

Pamatuji si léto 89,kdy jsem pracoval v Gdaňsku. Poláci měli za sebou svobodné volby a premiérem s stal Mazowiecki,v Maďarsku komouši už také nějaký ten pátek nevládli a známí v Polsku se mě ptali,kdy se to převrátí i u nás. Řekl jsem,že až naši komunisté uvidí,jak využívají demokracie a volného trhu ti vaši komouši,tak ten převrat udělají sami. Počkali sice až to praskne i v DDR (pro sichr) a pak to zorganizovali i u nás. Po "sametové revoluci" začali konečně žít - díky svým známostem a penězům se dostali na místa,která jim umožnila mnohem lepší život než před převratem. Při každoročních oslavách tohoto převratu se musí jen potutelně usmívat.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Nedávno bola na SME piano otázka, ako by ste využili 1 miliardu na politické zmeny.
necelej 1/2 miliardy na predčasné dôchodky sudcov, prokurátorov, advokátov, učiteľov práva , zrušenie právnických fakúlt a presun študentov do zahraničných škôl.
necelej 1/2 miliardy na 10 ročný "lízing " sudcov, prokurátorov atd. v zahraničí (kým tam naši presunutí študenti nevyštudujú a nezískajú aspoň 4 ročnú prax)
zvyšok na zmenu Ústavy a všetkých zákonov, najlepšie "prenájom" ústavy a zákonov inej krajiny (rakúsko, belgicko, nórsko a pod.) po 10 rokoch prijatie vlastnej ústavy.
Potom sa môžeme baviť o priamej demokracii.

Uhozený, že ?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

povedal by som že dnes žijú ľudia vo väčšom strachu ako za komančov.. už roky je tu málo práce a mizerné platy.. ľudia majú nabraných pôžičiek a stále im hrozí že pri nejakom výpadku príjmu môžu prísť o strechu nad hlavou.. prestali si vážiť seba, chytajú sa každej zlodejiny a sú vdačný ked im politici niečo podhodia.. vtedy boli nepriatelia komunisti a ich režim, dnes je je narobených kopec úradov ktoré majú na človeka dosah.. takže veľa nepriateľov.. komunisti bránili myšlienku, nejakú víziu do budúcnosti .. no teraz majú rozprávkové zisky, len tak sa ich nevzdajú a zákony robia aby ich im nikto nemohol zobrať..
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

***** sa zlomiť dajú aj odo dnes

Základnou chybou po revolúcií bolo, že neprebehla dôsledná deboľševizácia spoločnosti v porevolučnom Československu (porevolučný gen. prokurátor mal byť garantom tejto deboľševizácie - kto to bol, akým štýlom to robil a ako bol za to odmenený (potrestaný)) ? Teda títo ľudia mali byť dôsledne odstrihnutí od rozhodovania a takýmto dôležitým počinom im mohla byť ponechaná ich myšlienka komunizmu či vízia do budúcnosti. ***** toto odstrihnutie neabsolvovali, poprevracali si svoje chameleonske kabáty a začali svoje vízie "brániť" tak, že sa presunuli (keďže boli z minulosti popreväzovaní) do nadštandardných príjmových zoskupení, čím vlastne uvádzajú všetkých čestných ľudí do stavu pochybností - prasia sa tí bývalí boľševici preto, aby dokazovali principiálnu skazenosť demokracie, alebo sa prasia preto, že prasacie prostredie je im prirodzene vlastné ? Riešením pre dnešok je dôsledná deboľševizácia právnického stavu v štáte (viď návrh v príspevku k blogu vyššie) a ako prvé - dôslednou účasťou na parlamentných voľbách voliť iba strany, ktoré sa dôsledne dištancujú od boľševických manierov.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

problém je že Ficovci majú nakúpených voličov aj na dvoje voľby..
každý politik ktorí zvýhodní nejakú skupinu obyvateľstva je zločinec a mal by byť potrestaný.. výsluhové dôchodky, viac dovolenky, vlaky zadarmo.. dotované pracovné miesta, rôzne trafiky, zo zákona rast platov. lebo aj ked niekto vymení Fica bude sa báť tieto hlúposti rušiť aby neprišiel o voličov..
niekedy po sedemdesiatom roku prišla ropná kríza a hrozilo že farmári na západe budú musieť zdražiť svoje produkty .. no to sa nepáčilo politikom pri moci aby sa za ich vlády zdražili potraviny.. stratili by voličov a mali by cajch.. za ich vlády sa zdražili potraviny.. tak vymysleli dotácie pre farmárov.. výsledok je že skoro celý svet dotuje potraviny..
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

fico je iba pokracovanim toho
co kojot11 opisal
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Neviem prečo,

ale stále sa mi viac a viac zdá, že to, na čo sme mysleli v roku 1989 sa stalo utópiou. Hovorí o tom všetko tu na Slovensku roky nevyriešené, ututlané, udupané, zametené kdesi do nenávratna. A všetci v politike sa tvária, akože všetko je čisté, najmä ich úmysly v prospech Slovenska a ľudí žijúcich tu. Tí, čo spáchajú menší čin proti spoločnosti sú rýchlo odsúdení a tí, čo kradnú a páchajú zločiny vo veľkom ostávajú na slobode vďaka ich veľkej moci.
Či mám dôkazy? Vôbec nie. Na Slovensku sa to dá cítiť už len tým prežitým životom, že je to tak. Nepríjemné právy, ktoré sa dostanú na verejnosť, sa rýchlo musia stratiť. Už z toho cítiť, že sa niekomu niekto vyhráža, že pre pravdu, ide aj o život. Ale to sa deje aj v iných štátoch samozrejme a bude diať, možno v menšej a možno vo väčšej miere. :-(
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Proces

Prechod z diktatúry na demokraciu je zdĺhavá kapitola.
V tomto procese sa postupuje ako pri každej inej stavbe, i keď sa tu jedná iba malý, skomný domček: postupne od základov, nemožno nektoré procedúry preskočiť.

Ak sa ale stavia na hotových základoch minulosti, pôvodom z ešte z totality, tak sa pri prestavbe postupuje inak, ako keď sa stavia od základov čosi nové.

Našim politikom, i opozičným, chýba schopnosť a ochota ku kompromisom v záujme ideálov, o ktoré sa snažia.
Prepiate zotrvávanie na akejsi naprogramovanej línii iba rozbíja opozíciu, takže dochádza k absencii protiváhy voči silnejšiemu a v ďalšom dôsledku k návratu k diktatúre. Priama demokracia sa zvyčajne osvedčila v niektorých krajinách až po mnohoročných skúsenostiach s ňou. Je to dlhodobý proces (napríklad vo Švajčiarsu s viacstoročnou históriou), ako súčasť programu zaiste vítaný element, začať treba, ale ako podstatný prvok línie niektorej strany to pôsobí ako predčasné predbiehanie udalostí.

V dnešnej situácii by možno pomohlo zopakovať si ten november 1989 live, aby sa oživilo vedomie, čo vlastne chceme.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Niečo k tomu "oplakávaniu"

že Švajčiarsko lebo ...

Je to ale úplne o inom :

proč jsou některé země bohaté a jiné chudé, proč je rozděluje bohatství a chudoba, zdraví a nemoci, hojnost jídla a hladovění? Může za to kultura, podnebí, geografické uspořádání? Nebo snad neznalost náležitých opatření a hospodářských strategií?

Žádný z těchto faktorů není tak závažný, aby nezvratně předurčil vývoj té které země.

Za ekonomickým úspěchem či neúspěchem nestojí příroda či národní mentalita,
ale politické a ekonomické instituce vytvořené lidmi (čiže takpovediac IQ národa/obyvateľov, ktorý si to dokázal/li takto kreovať a UPLATNIŤ V PRAXI).

Stačí srovnat Severní a Jižní Koreu – státy obydlené lidmi téhož jazyka, s podobnými geografickými podmínkami, ale s tak odlišnou politickou a ekomomickou situací.

Stačí ? Nejaké ďalšie otázky ? Prestaňte plakať a ... do roboty - teda na priamu demokraciu.
Ten záver je ale OK - chce to konečne 3.iu revolúciu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Určite sa treba všetkému učiť.

Tak ako komunizmus bez akéhokoľvek pýtania a so 100% úsilným médií a inštitúcii bol vymasírovaní do každého tela občana, rovnako aj (priama) demokracia aj jej nástroj referendum potrebuje samozrejme takýto proces učiacej sa spoločnosti, lenže to nie top témou súčasnej spoločnosti. Prečo? Nikto si neváži svoju slobodnú vôľu slobodne rozhodovať?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

AUTOROVI: PRINCÍPY PD...

...presadzovať politickou stranou s centralizovanou mocenskou štruktúrou
je približne niečo také ako roznášať letáky o znečisťovaní životného priestoru rozladeným trabantom.

Svojho času som sa na tom pochytil s Karacsonym na fb,
okrem toho dnes ale už máme jasný príklad i v Čechách, kde presne na kulte centra spadlo Okamurovo hnutie na hubu.
.
Voliť vás budem jedine v prípade,
ak zrušíte všetky centrálne posty,
a jediným orgánom HNUTIA bude kolektívny orgán vyslaných hovorcov regionálnych pobočiek,
komunikujúci navonok väčšinové rozhodnutia z hlasovaní pobočiek.

Žiaden regionálny predseda alebo prezident strany,
či čo to tam momentálne Karacsony je---
jediným orgánom HNUTIA má byť hnutie ako celok.

...Inak ste totiž nepochopili princípy, význam a zmysel priamej demokracie,
a podľa toho to celé i dopadne.
---
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

maguso1975

Upozornenie: autor blogu píše za Občianske združenie Priama demokracia a nie za politickú stranu Priama demokracia, žiaľ to sa často stáva. Mimochodom ak si prečítate stanovy o.z. Priama demokracia spĺňajú Vami požadované princípy priamej demokracie: najvyšší orgán členské zhromaždenie, možnosť vyvolania referenda ap., viac na: http://www.priamademokracia.sk...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

O.K., medzitým som si už všimol, o čo sa jedná,
nemohol som sa však už pred polnocou doplniť, pretože som bol 3/3.
.
Každopádne však moju výhradu môžete tlmočiť i do strany,
ako vidím, tak ju máte na svojom webe uvedenú v "linkoch na iné organizácie za PD"--
rozhodne k nim dnes máte čo do kontaktu tú možnosť byť bližšie, než ako som ja.

Som toho názoru, že je treba Karacsonymu & spol. z vedenia strany
pripomínať neustále i názorovú rovinu, ktorá mu/im síce do jeho/ich predstáv hrať nemusí:
podľa môjho názoru totiž stojí pôvodná, autentická demokracia práve na tom,
že jej úlohou nie je napĺňať individuálne sny centralistických elitárov,
ale práve naopak,
podstatou demokracie je progresívna decentralizácia moci.

Dalo by sa tu síce namietať, že problematika ich "vnútrostraníckeho vývoja" je výlučne ich vnútorná vec,
ale vzhľadom na ideu,
ktorú si dali do názvu čoby ťahúňa pozornosti a ako výkladnú skriňu očiam voliča,
to myslím až tak celkom neplatí.

Na zlé rozhodnutia tu totiž môže nakoniec doplatiť idea ako taká,
a to by hádam bola nenapraviteľná škoda.
.
Ináč,
držím palce vo vašich snahách:
dúfam, že sa vám na blogu sme.sk bude dariť--
hlavne v diskusiách k vašim článkom.
---
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Priama demokracia=vláda ľudu je výlučne

agendou a v kompetencii občanov a je proti zdravému rozume, aby si to prevzala do názvu politická strana, nech to myslí akokoľvek dobre, jej sokovia silný v mediach a vo voľbách len na to čakajú, aby pojem priama demokracia rozmetali na kúsky. Jej český kolegovia mali aspoň toľko rozumu, že si do názvu dali PS Úsvit Priama demokracia.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

...asi tak :-)
.
Poukážem hneď i na ďalší problém:
Svojho času mi na Slovensku počas udalostí okolo PG začiatkom roka 2012 začalo vadiť,
keď sa okolo myšlienky priamej demokracie začali "rojiť" pravicoví extrémisti.

Situáciu som čítal tak, že si poniektorí z nich z nejakého dôvodu začali myslieť,
že referendom je možné pretlačiť extrémistické "riešenia".

Myslím, že je treba ľuďom vysvetľovať podstatnú stránku priamej demokracie:
vo svojej najčírejšej podobe nie je referendum schopné cez prirodzený filter názorovej väčšiny pretlačiť extrémny názor práve preto,
lebo už zo samotnej podstaty väčšinového názoru vyplýva,
že reflektuje názor väčšiny a nie názor okrajový, čiže extrémny.

Na druhej strane však ľudia musia vedieť, že i dnes obsah referenda chráni
ústavný článok 93., bod 3.,
vymedzujúci okruhy otázok, ktoré už nesmú byť predmetom referenda.

Pri každej debate okolo nástrojov priamej demokracie je treba podľa môjho názoru
opakovane zdôrazňovať,
že základné práva a slobody chránené ústavou tu sú a i vždy budú.

Je to treba zdôrazňovať hádam z týchto troch dôvodov:
1.) menšiny nesmú mať pocit ohrozenia svojich práv, chránených ústavou,
2.) extrémisti nesmú považovať referendum za možný nástroj presadzovania svojich predstáv,
pretože ním už zo samotnej podstaty veci referendum byť nemôže,
3.) väčšina nesmie vnímať nástroje priamej demokracie v žiadnom prípade ako hračku extrémistov.
.
Možno i tejto problematike by ste v budúcnosti mohli venovať jeden zo svojich článkov,
osobne by som to rozhodne privítal.

Považujem to za veľmi dôležité,
a pre budúcnosť reálnej aplikácie prvkov priamej demokracie do politického systému hádam i za kľúčové.
---
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Mám s tým osobné skúsenosti

po takmer štyroch desaťročiach v Rakúsku.

Najúspešnejšou akciou tohto druhu (Volksbegehren), bola petícia o ORF z roku 1964 s vyše 800 000 podpismi, ktorá dosiahla uzákonenú politickú nezávislosť ORF. Mimochodom, uskutočnila sa z iniciatívy nášho rodáka z Bratislavy Ugo Portischa.

Na základe priamej demokracie, referenda z 5.11.1978 Rakúsko odstúpilo od projektov s atómovými elektrárňami, hoci atómka Zwentendorf bola už postavená a pripravená k spusteniu.

V januári 2013 ukončio referendum nekonečné diskusie o základnej vojenskej sluźbe a petícia o reforme školstva s takmer 400 000 podpismi viedla v týchto dňoch k uzákoneniu patričných zákonov.

Pre poviné prejednávanie problematiky danej petície v rakúskom parlamente je potrebných najmenej stotisíc podpisov. Musím podotknúť, že táto hranica je daná mentalitou národa a všade asi nebude rovnaká.

Účasť na podpisovaní petícií je pre občanov niekedy dosť náročná a vyžaduje si okrem vzdelania aj isté informácie zo strany televízie a novín ako i možnosť zapojiť sa do diskusií. Účasť na voľbách to potvrdzuje, spomeniem iba, ako sme sa preslávili našimi trinástimi percentami na posledných voľbách do EÚ.

V tom zmysle má naše zákonodarstvo zaiste čo doháňať.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Jakub Miakyš: Pán Blaha - toto ste neustáli (Smútok za Ľuboša) 2 249
 2. Emília Mesarošová: Som slovenskou opatrovateľkou v Rakúsku, a preto kandidujem 1 252
 3. Marek Strapko: Za čo to hlasoval a čo koordinoval Maroš Šefčovič? 1 215
 4. Martin Repka: Pravda o Zuzane Čaputovej 1 062
 5. Dušan Koniar: Niekto v nedeľu na Sitno, niekto do Lánov 1 000
 6. Sebastián Bražina: Na obranu Andreja Kisku 881
 7. Filip Pančík: Rezeň 864
 8. Yvona Horňáková: Máte doma predškoláka? – Jednoduché aktivity, ktoré ho lepšie pripravia na vstup do školy 717
 9. Martin Ondráš: Slovenská potravina - 3 zásadné klamstvá 394
 10. Jaroslav Polaček: Letný festival mládeže v Košiciach nebude, nie je politická vôľa 385

Rebríčky článkov


 1. Ján Franz: Ukrajina a okolité štáty - I. časť - Ľvov a Černobyl
 2. Peter Biščo: Do debaty dorajtoval s ideologickým bremenom Smeru-SD.
 3. Emília Mesarošová: Som slovenskou opatrovateľkou v Rakúsku, a preto kandidujem
 4. Martin Žilinčík: Uncle Roberto WANTS YOU
 5. Jakub Tinak: hainburg, komárno a róbert koltai
 6. Andrej Špeťko: Zrkadlo
 7. Milan Bod: Zážitok z nemocnice.
 8. Petra Babanova: Prichádza Nová Jar
 9. Kristína Jakubičková: Mladosť
 10. Gabo Németh: Tadeáško

 1. Kočner na Kuciaka nič nemal, preto ho dal zavraždiť. Plánoval aj útek
 2. Mala som trinásť a sexuálne ma zneužili. Tábor, kde ma stretol, funguje dodnes
 3. Najčastejšie chyby, ktorými si vodiči zbytočne ničia auto
 4. Rakúsky novinár: Článok, o ktorom hovorí Fico, nevyšiel v deň volieb
 5. Katarína Danová: V trinástich ma zneužíval a všetci sa prizerali
 6. Sagan sa víťazstva na Miláno - San Remo opäť nedočkal, neuspel v záverečnom šprinte
 7. Telefonát s Vadalom riešil iný spis, ako uvádza Fico
 8. Kopla do lopty a nohu vyšvihla vysoko nad hlavu. Začali ju obťažovať
 9. Najlepším hráčom Slovenska bol muž, ktorého v posledných zápasoch kritizovali
 10. Ďalšia premena Šefčoviča

 1. Veuká baba nesie veuký batoh
 2. Povolebné impresie... či snáď depresie: Prečo Čaputová a nie Tauchmannová?
 3. Peter Bárdy: Fico nám nadáva, klame, a my chodíme na jeho tlačovky. Prečo?
 4. Maroš Šefčovič: Na mňa útočte, ale to, čo sa deje okolo mojej ženy, je neprijateľné (rozhovor)
 5. Tip pre podnikateľov - Objav storočia vždy získa náhoda
 6. Nešportové správanie maďarských fanúšikov: Tešiacich sa Slovákov trafili pivom
 7. Cestopis Krasnojarsk 2019
 8. Ján Benčík: Pán poslanec, choďte konečne do čerta!
 9. Remišová kritizuje Šufliarskeho: Pozastavte mu funkciu a zverejnite jeho správy s Kočnerom
 10. Haščák mal Kočnerovi zaplatiť za nahrávky Gorily milión eur. Neskôr ho kópiami mali aj tak vydierať

Už ste čítali?