Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Protiterostistické opatrenia - ďalšie prehlbovanie bezpečnostného rizika (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť:   mínus indicator plus

To si myslel ako joke, či ?

Fico je omyl prírody, ale že sa majú naši ľudia angažovať niekde v Čade? Pošli link, kde kupuješ matroš, zdá sa, že je to kvalitka.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

AHoj

V spomínaných krajinách je Francúzka brigáda. Naši vojaci sú certifikovaný presne na túto úlohu - to znamená pripravený na nasadenie.
Francúzsko požiadalo o náhradu jej síl v tejto operácii aby mohlo posilniť svoje snaženie v Sýrii. 3000 Francúzov z týchto krajinách je 3 násobok toho čo je teraz v Iraku a Libanone! Presne toto by mali krajiny V4 urobiť. Druhov alterantivou je poslať týchto vojakov do Iraku. Problém sa dá riesiť len tam kde vznikol. Máš iné riesenie problému ? Ak áno velmi rád si ho vypočujem? Zatiaľ však tvoj príspevok nemá žiadnu hodnotu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Odhliadnuc od množného čísla

Ja mám pocit prameniaci s istotou, že je treba riešiť prioritne úplne iné záležitosti vzhľadom na súčasný stav. A uvedomujem si, že je to len holá teória, podobná tomu, čo si napísal.
Ak zabudneme na dôvody - aj keď sa to samozrejme nedá - tak dnes sme v akejsi situácii, konkrétne Európa. A treba riešiť tento stav, aj keď príčiny sú priehľadné ako bola kedysi hladina Štrbského Plesa.
Okamžite zastaviť príliv nelegálnych imigrantov bez ohľadu na to, z akých štátov prichádzajú. Posilniť všemožne hranice Únie a to najmä tie, kde títo ľudia prechádzajú , ako by boli na nedeľnom výlete .
Ak to niektoré štáty nedokážu - a oni to nedokážu, či ani nechcú - tak na tie miesta nasadiť sily EU, kapacity ľudské spojené samozrejme s finančnými.
Teda bod číslo 1 - nedopustiť príchod ďalších nebezpečných osôb.
Jednoducho je treba povedať, že máme všetci dosť svojich problémov a Európa nemá na to,m abu zachránila celý svet, prípadne mu poskytla prosperitu, ktorá chýba samotným jej obyvateľom.
Druhým bodom je vysporiadanie sa s problémami, ktoré sú v samotných členských štátoch.
Na to existuje celý rad mechanizmov, ktorých popísanie by trvalo veeeeeeľmi dlho.
A potom niekedy môže niekto premýšľať o tom, ako sa angažovať niekde tam, kde nás ani nevolajú, ani nechcú, ani nevítajú s otvorenou náručou.
To, čo píšeš - a to naozaj v dobrom - mali nejaké politické špičky predžúvať vtedy, keď ešte neboli viaceré problematické oblasti destabilizované montovaním sa do cudzích záležitostí.
Bohužiaľ žijeme v akejsi realite, ktorú sme nespôsobili.
Hovoriť teraz o prevencii je dosť smiešne, keďže súčasný guláš udalostí necháva vznikať nové a nové problematické oblasti.
Ak turisti prestanú cestovať do Egypta, a to prestanú, tak je tu ďalšia krajina, kde sa môže začať pohyb. A nielen Rusi, ani ja sa už po dvoch pobytoch v roku 2014 a 2015 nechystám na tureckú rivieru. A to nie po tomto týždni, stačili mi správy, že v Antalyi zatkli ľudí, zapojených do parížskeho útoku.
A tých problematických oblastí, ktoré doteraz mali založenú veľkú časť svojej ekonomiky na turizme a tento sa rúca, tak tých je čoraz viac.
Národy sa pohli a ten pohyb sa - z ich optiky - bude zväčšovať.
Naša optika - pokiaľ máme v makovici niečo iné, ako lekvár , by mala byť založená na pude sebazáchovy.
Aj keď by to malo znamenať doteraz čosi nemyslitelné.
Denne nové správy hovoria o tom, že krajiny končia s "náborom" emigrantov.
Len Mutti Merkel si vyhlási, že ak nebude prerozdeľovanie, tak končí Schengen.
Takže ja - občan únie - budem stáť s pasom na colnici či inom hraničnom prechode . Ale Muhammad či Ali si prejde, ba prebehne neskontrolovaný bez dokladov s batožinou bársčoho kedy sa mu chce, kde sa mu chce a ako sa mu chce.
To je choré.
Ak naše spoločenstvo chce ísť touto cestou, tak za seba osobne vravím, že nie, ďakujem.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ahoj

Ďakujem za príspevok ale nenašiel som konkretne návrhy ako zlepšiť situáciu. Snáď okrem toho efektívnejšie kontrovať hranice. Plne súhlasím je to jedno s nutných opatrení. Otázka je čo je efektívnejšia kontrola hranice. Napr v slovensku pri ukrajinských hraniciach sme za krátky čas zaznamenali 2 havarované lietadla, Je asi každemu jasne že nehavarovali pri prvom lete. Koľko takých letov bolo to netušíme 10 -100 ??? koľko ľudí takto preniklo do EU 50 -500 to je len cez 90 km údajne dobre chránenej hranice ktorá je mimo hlavných migračných trás. Kedy bude dobre chránená hranica Grecka na hlavnej migračnej trase chranená? Ide o 18 000 km pobrežia. Keď tade brejde len 100 000 alebo 300 000 ľudí ??? Toto prirovnanie pekne ukazuje že nieje možne zastaviť príval utečencov. (to neznamená že nepodporujem intenzivnejsiu ochranu hranič ale to je otázka skôr na ministra vnútra nie na obranu) A to aj dokumentuje že ochrana hraníc bude len časť riešenia a bez zásahu v príslušných krajinách nebude úspešná.
Čo teda iné navrhuješ ?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Čo navrhujem?

Zatknúť Merkelovú a odsúdiť ju za porušovanie vlastnej ústavy a porušovanie medzinárodných dohôd.
To bol žart.
Migrácia či emigrácia tu bola vždy a vždy aj bude.
Ak by sa táto pani správala podľa jednoduchého rozumu, mohla zostať taká istá či mierne zvýšená.
Ale jej pôsobenie spôsobilo chaos a škody.
Treba sa vrátiť k normálu s tým, že nie každý obyvateľ planéty má právo na život v EU.
Lebo mám neblahý pocit, že ak by sme dnes objavili vo vesmíre nové civilizácie a tie by boli na úrovni nášho 19 storočia, tak by ich niektorí najradšej pozvali.
Či považuješ migračnú politiku takej Austrálie za neľudskú?
Vieš, mne ti niektoré veci moc nevoňajú.
Ak sa niektorí chcú priveľmi angažovať v cudzej krajine, nevidím za tým veľkú snahu o pomoc, skôr snahu o ovládnutie tej krajiny a prisvojenie si jej prírodného bohatstva.
Fakt si časť ľudstva vo svojom rozmare osobuje právo na organizovanie cudzích životov, cudzích teritórií či cudzieho majetku podľa svojich predstáv.
Nikto sa tých krajín nepýta, či má o to záujem, či chcú žiť podľa iných pravidiel.
A takto to dopadá.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Suhlasim budme ako Australia

23 miliónová Austrália navrisila tento rok utečeneckú kôtu z necelých 14000 na necelých 26000 utečencov tak nech Slovensko príjme 10 x toľko utečencov ako deklarujeme. Viac 500 miliónová únia potom neprijala na 1000 obdivovateľov viac utečencov ako Austrália. Mimo toho Austrália sa zaviazala zaplatiť za pomoc 240000 utečencov k okolitých krajinách Sýrie teda ak by sme to prerátali na utečencov EU by mala platiť celú Sýriu keby sa presťahovala do okolitých krajín ! A v neposlednom rade Austrália vykonáva nálety na Sýriu... Keby sa Európa rovnako angažovala v Sýrii ako Autralia. Nieje ani Asad ani Rusi v Sýrii ani ISIL.

Menej propagandy viac faktov.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Co ine navrhujem? Znizit alebo lepsie zrusit socialne davky a k tomu adekvatne znizit dane a odvody. Ked nebudu socialne davky, nepristahuju sa na Slovensku imigranti, ktori by migrovali za poberanim socialnych davok. Imigranti, ktori chcu pracovat su vitani. Jednoduche, trhove riesenie, ktore ale nevyhovuje lavicovym vladam, takze nic. Vojenske riesenia prinasaju znizenie zivotnej urovne (viem, ze bezpecnost stoji znizenie ziv. urovne) cez potrebu vyssich dani a je to neefektivne riesenie, stat nezvlada robit policajta ani na svojom vlastnom uzemi, nieto v cudzine.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ahoj

Nieje to pravda. Existujú rôzne štúdie ktoré tvrdia že do 5 % výdavkov na obranu sú výdavky na obranu efektívnejšie ako iné výdavky. Napr. počas studenej vojny v USA až polovica vedeckotechnického pokroku pochádzala s vojenského výskum pritom náklady boli len 1/10 oproti tým istým výsledkom v civilnej sfére.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Tvrdis, ze poslanie nasej armady na misiu do Afriky alebo do Syrie a tym zodpovedajuce zvysenie dani mi prinesie zvysenie zivotnej urovne, lebo sa uskutocni vyskum, ktory mi pomoze a ktory by sa neuskutocnil, nebyt nasich vojakov v Syrii alebo v Afrike?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

AHoj

Napriek tomu z ty to tak nevidíš tak áno. Uvedom si že tento príspevok si napísal len vďaka vojenskému výskumu (počítač je produktom vojenského výskumu, dátová sieť je produktom vojenského výskumu), tvoje raňajky ti urobila manželka len vďaka vojenskému výskumu (teflonová panvica je výsledkom vojenksheho výskumu) a tvoje deti píšu v škole len vďaka vojenskému výskumu (guličkove pero je výsledkom vojenského výskumu). Ďalej si uvedom že táto teória spôsobila že nežiješ v ČSSR ale v SR. Pretože na tomto fakte bola postavená Reaganova doktrína uzbrojenia ZSSR ktorá viedla ku rozpadu východného bloku a koncu studenej vojny...
A to som sa zameral len na prínos výskumu. V reálnom živote ploty staviame a montujeme bezpečnostne systémy práve preto aby sme si zvyšovali svoju životnú úroveň.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Vladimir, asi nebudeme mat zhodny nazor. Pises, co je vidiet - totizto, ze peniaze a vedecke kapacity, ktore boli zobrate z civilnej sfery do vojenskej sfery doniesli nejake vysledky (hovoris o pocitacoch, sietiach, gulickovom pere a teflone), zanedbavas ale to, co by vedecke kapacity a peniaze takto pouzite vynasli, keby sa namiesto vojenskeho vyskumu venovali vyskumu civilnemu. Mozno by som sa nemusel venovat studiu jazykov, kedze by vyvinuli prekladajucu rybycku do ucha ....
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ahoj

Tvoj názor ma ale jednu chybu :D kedže je efektívnejší vojenský výskum ako civilný, podla tvojej tézy by si mal zrušiť civilný výskum a financovať vojenský.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Odkial mas tezu, ze vojensky vyskum je efektivnejsi ako civilny? Mne sa ta teza nezda pravdivou. Ako sa to da porovnat?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Velmi jednoducho

Stačí keď porovnáš podiel výdavkov na vedu a výskum z vojenských a civilných zdrojov a výsledky výskumu. Je to triviálna vec.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Mne sa to nezda trivialne. Nedokazem porovnat ani len vysledky jednotlivych fakult STU medzi sebou. Tak skusme: Co ma vacsiu hodnotu a kolkokrat vacsiu? Pasteurov objav chirality a vysvetlenie problemu opticky necinnej kyseliny vinnej. Pasteurov objav pasteurizacie mlieka a vina. Pasteurov dokaz neplatnosti Aristotelovej teorie o vzniku zivota. Pasteurove vysvetlenie pricin infekcnych chorob vo vseobecnosti. Pasteurove objavy tykajuce sa choroby priadky morusovej, slepacieho moru, besnoty. Pasteurov objav ockovania. Oddelenie jednotlivych izotopov uranu alebo plutonia urobene mnozstvom najlepsich fyzikov v ramci projektu Manhatan. Na zaklade akej statistiky chces porovnavat rozne objavy, chyba mi parameter.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

...

Nieje to pravda. Existujú rôzne štúdie ktoré tvrdia že do 5 % výdavkov na obranu sú výdavky na obranu efektívnejšie ako iné výdavky. Napr. počas studenej vojny v USA až polovica vedeckotechnického pokroku pochádzala s vojenského výskum pritom náklady boli len 1/10 oproti tým istým výsledkom v civilnej sfére.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

najlepsi na podporu policie

Neviem, nie je ulohou prave 5 pluku aj boj proti terorizmu ( ako jedna z úloh), podporit policajné jednotky? Tak mi nejako pride prirodzene navysit posty prave u nich ? Okrem toho prave tento utvar je pokial viem dost nasadzovany v misiach. Takze ak by sa islo do toho Čadu a pod tak asi tiež by sa tam poslali vojaci prave od nich. Takze sa mi nezda nerozumne zvysit pocty prave u nich. Rovnako tak keby sa mali použiť vojaci na podporu policie vzdy lepsie mat na to specialne vycvicene jednotky ako len take s beznym vycvikom. Teda ja ako obcan by som sa lepsie citil ak by som vedel, ze na bezpecnost ( pri zhorseni situacie ako podpora policie) dohliada 5.pluk, ako nejaky standardny utvar. Kedze je na nieco take najlepsie vycviceny a vyzbrojeny. Či nie?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ahoj

Toto ma viac rozmerov. Špeciálny neznamená lepší. Znamená že plni konkrétne (specialne úlohy) Áno jedna s úloh je špecifika protiteroristická činnosť ale... Tých ale je veľa. A ako som povedal terorizmus je jedna z hrozieb a neumerne vynakladanie zdrojov na tuto hrozbu v konečnom dôsledku vedie do stavu kedy sú ostatné hrozby podzdrojované. Inač povedané tie prachy sú vyhodené zbytočne do vzduchu lebo toľko prislušnikov 5 pluku efektívne nepotrebujeme. Čo sa týka nasadzovania 5. pluku na operácie v Afrike alebo aj na niektoré operácie v Afganistane alebo Iraku v minulosti. Sa dajú prirovnať ako keby sme zamestnávali lekára ako sanitára a platili by sme ho ako lekára. Tiež je to vyhadzovanie finančných prostriedkov do vzduchu !!!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Pripomienka kk clanku

Pan Bednar cudujem sa, ze ste neprisli na to, ze jednotka ktora vznikne v ramci 5. psu bude z najvacsou pravdepodobnostou utvar podpory speciálních operacii. Odpoveda tomu jednak pocet prislusnikov a jednak je to logicky krok. Teda utvar, ktory maju v roznych formách vsetky vyspele armády a pred nedavnom vznikol aj v Cechach jako podpora 601 sk.. Napr. Ondrej Rajkovic v clanku v Armadnich novinach vznik takehoto utvaru uz davnejsie zaradil utvar podpory SOF medzi jednotky s atributom: ako by mali vyzerat modrne OS SR. Ak sa teda OS SR chceju seriozne zaoberat jednotkami pre specialne pouzitie je jeho zalozenie jediny logicky krok. Ze jeho vytvorenie bude trvat dlhsie, teda ako som sa dnes docital 2-3 roky je len logicke. Napríklad v Cechach ma trvat postavenie utvaru do roku 2020. Vycvicit odbornikov a patricne ich vyzbrojit proste potrebuje cas.
Treba si otvorene povedat, ze 5.psu je jedina slovenka specialna jednotka, ktora ma realne bojove skusenosti s bojom proti islamskym teroristom. Teraz narazam na ich ucast v SOTU v Afganistane a sucasnu podporu afgánských SOF při planovani operacii proti Talibanu. Je len spravne, ze investujeme do jednotky, ktora uz ma prakticke skusenosti. Skor sa cudujem, ze este nikoho nenapadlo v ramci 5. psu vytvorit piaty protiteroristicky oddiel, kde by sa kumulovali skusenosti vojakov z Afganistanu. Jako to maju tusim Chorvati.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ahoj

Čítal som článok Ondreja a napriek tomu že Ondrej je šikovný, upozornil som ho že jeho článok by bol prínosom tak v roku 2000. Nie v roku 2015! Dôvod je nasledujúci v súčasnej dobe sa nepripravujeme vyhradme na stabilizacne operácie typu Afganistan ale na konflikty rôzneho charakteru od konfrontácie Činy s USA, cez Rusku inváziu do Pobaltia alebo na Balkán až po klasické stabilizačne operácie typu IRAK a Afganistan. Rovnako ako som uviedol vysie až na súčasne nasadenie SOTU v Afganistane 5. pluk neplnil úlohy špeciálnych síl. Načo teda posilňovať 5 pluk keď ma také kapacity že nimi môžeme mrhať v bežných operáciach určených pre mechanizované alebo strážne jednotky ! A prečo neposilníme práve to čo potrebujeme a nedokážeme nasadiť! Mechanizované jednotky. Najme keď to stoji menej ako posilňovanie 5 pluku pri tom istom výsledku !
 

1 2 >

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Vladimír Koláček: Otvorený list Citrónovi, direktorovi nášho profi hokeja. 3 446
 2. Monika Nagyova: Diagnóza bratislavský taxikár 2 711
 3. Prvý pokus: Fekišovce – iný pohľad na mediálne šialenstvo 2 694
 4. Paula Kentošová: Otehotnela som na strednej škole 2 617
 5. Jakub Kapuš: Budúcnosť Slovenska sa nespája s podvodníkmi ako Danko 1 522
 6. Martin Droppa: Od myšlienky cez slová k vražde 879
 7. Miloš Svrček: Ján Palach ako terorista? Normalizátori KSČ majú svojich pohrobkov aj v 21. storočí 800
 8. Jan Pražák: Smutný příběh Hanky a Martina 740
 9. Radek Pálka: Jak jsem dobyl Ameriku a jak Amerika dobila mě - část první 714
 10. Pavel Macko: Nebezpečné hry o nahrávky 646

Rebríčky článkov


 1. Denis Jacko: Prietrž surrealizmu
 2. Sonya Haraszti: Spln na anglickej riviére. Noc a deň v Bournemouth.
 3. Martin Zibrin: V roku 2019 dajte číslam šancu rásť
 4. Jozef Bakša: Vďaka
 5. Milan Lacúch: Kto sme, odkiaľ prichádzame a kam smerujeme?
 6. Vladimír Krátky: Putinove kone .
 7. Patrik Mackových: V decembri akcie padali, v novom roku zase rastú. Čo sa zmenilo?
 8. Jakub Tinak: Chorvátsko - turistická perla a Chorvátsko - jedna z najzaostalejších krajín EÚ
 9. Ján Raclavský: Prípad Fekišovce
 10. Juraj Poništ: STOP manipulácii, ŠTART Vašim snom - 3 účinné rady ako na to

 1. Zhorené auto a výbuch pred domom. Politici v Marianke čelia útokom
 2. Kuzminová podala skvelý výkon a vyhrala šprint v Ruhpoldingu
 3. Štyria obecní poslanci Fekišoviec sa vzdali mandátu
 4. Kočner nazýval v motákoch Bödöra kamarátom, písal o Mamojkovom zlyhaní
 5. Auto skončilo na D1 na streche, štyria šoféri dostali aj pokutu za fotenie
 6. Nebola iná doba. Hovorí vedenie Filozofickej fakulty UK
 7. Remišová nemá záujem o post prezidentky
 8. Prvá rastlina na Mesiaci už uhynula
 9. Vyšetrovanie Kuciakovej vraždy sa nachádza vo štvrtine, odhadol Lučanský
 10. BMW radu 7 dostalo kontroverzný facelift a niekoľko noviniek

 1. Obhajca mandátu ponúkol za stoličku starostu 35.000 €...
 2. Glváč zo Smeru komunikoval s objednávateľkou vraždy a vyškieral sa slušným ľuďom
 3. Peter Cvik Dedko arizoval, vnúčik kurizoval. Mafiánke.
 4. Z druhého dejstva absurdnej drámy „Rigorózka“ behá mráz po chrbte
 5. Krátke zhrnutie jednej národnej hanby
 6. Kto bohatne na ničení lesov a dotačnom biznise - mysaris.sme.sk
 7. Putinove kone .
 8. Prípad Fekišovce
 9. Komentár Mareka Vagoviča: Prebuďme sa, lebo nás umlčí politická mafia
 10. Matovič ako Ficova obluda: Z Mikloška sa pre mňa stáva neprijateľný kandidát

Už ste čítali?