Streda, 22. november, 2017 | Meniny má Cecília

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Ako sa za jeden týždeň zúfalstvo v radosť obrátilo (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ale ani druhý pilier nie je riešením, zvlášť nie v časoch ekonomickej a finančnej turbulencie, alebo s krízami sa nepočíta ? Podstatná je tá demografia a to nielen kvôli dôchodkom, jednoducho musíme nájsť recept aspoň na to, aby sme boli okolo zachovnej hodnoty.
V tomto je Boris Vaňo skvelý a mal nádherný zaver jednej zo svojich prác , kde sa zameral na demografiu rómskeho obyvateľstva, samozrejme vtedy korektne nazvanú "Reprodukcné správanie obyvatelstva v obciach s nízkym životným štandardom " Zamýšľal sa tam na tým, nakoľko by nám Rómovia mohli byť inšpiraciou .
.
"Či by sa majoritná spoločnosť nemala viac inšpirovať rómskym prístupom k rodine a k deťom a či by sa reprodukčné charakteristiky rómskeho a nerómskeho obyvateľstva nemali stretnúť niekde na pol ceste. Nerómskemu obyvateľstvu chýba väčšie zanietenie pre rodinu a deti, Rómom zas viac zodpovednosti pri realizácii svojich reprodukčných zámerov. Možno práve spojenie bezprostredného rómskeho vzťahu k viacdetnej rodine a nerómskej zodpovednosti za životnú úroveň rodiny by bol vhodný reprodukčný model pre budúcnosť."
http://www.infostat.sk/vdc/pdf...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

politici pri moci nastavujú podmienky pre životnú úroveň a zakladanie rodín a je to dlhodobá záležitosť.. no politici žijú len pre prítomnosť..
deti ? načo ? aby potom dreli na politikov, policajtov, úradníkov, oligarchov ? ved pracujúcim ostávajú peniaze len na živorenie.. ostanú tu len politici, úradníci, policajti a cigáni.. iné si toto Slovensko ani nezaslúži..
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Demografi a ekonómovia

notoricky ignorujú kvalitu štruktúry obyvateľstva a zameriavajú sa len na základné počty ľudí v danom veku. Je veľký rozdiel medzi pracujúcim a vzdelaným človekom a medzi asociálnym osadníkom, ktorý v živote nebude pracovať. Ale súčasný sociálny systém podporuje primárne príživníkov v osadách a odrádza poctivo pracujúcich od toho aby mali deti. Keby sa kládol väčší dôraz na finačnú a infraštrukturálnu podporu pracujúcich ktorí majú deti, napríklad aj cez výrazné daňové úľavy, tak by dopad na dôchodky nebol tak krutý. A možno by sa aj niektorí vrátili zo zahraničia.
Taktiež to platí aj pri migrantoch. Nikto neprotestuje proti informatikom napríklad z Ukrajiny, ľudia protestujú proti potenciálne nebezpečným islamistom s nízkym vzdelaním, ktorí aj tak v rámci EU hľadajú krajiny s najvyššími sociálnymi dávkami.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Matematici a rôzny ekonomický analytici

rád používajú vetu :"čísla nepustia"! Otázkou je ,ktoré čísla sú tie správne. Áno ak vezmeme do úvahy vývoj demografickej krivky je faktom,že jej vývoj kríva na obe nohy. Ale ! Sú to tie správne čísla ?
Pokúsim sa na problém pozrieť aj z druhej strany. Ako sa na tento problém pozerá "nádejná mamička" či dokonca nádejný manželský pár ako možný ovplyvňovatelia tej magickej demografickej krivky. Manželka na materskej má nárok na tzv.materskú,ktorá sa vypočíta ako 65% z jej zárobku. Reálne sa pohybuje v rozpätí 260 - 819 eúr za mesiac.Treba upozorniť,že horná hranica je určená a nemôže sa prekročiť. zoberme si napríklad takú rodinu,ktorá má príjem dva krát 600 eúr.Nová mamička má nárok na materskú +- 400 eúr/mesiac.............. A to nie sú tie najhoršie prípady. Diví sa tu niekto,že mladé rodiny dnes nechcú mať viac detí ? Ja nie !
Kto číta moje príspevky vie,že som silný konzervatívec. Ale v tomto smere ideme sami proti sebe. Nemyslím,že by malo byť ideálom,že prídu nejaký prisťahovalci,ktorý porodia kopu detí a tie budú zarábať na naše dôchodky. To podľa mňa minimálne ešte 20 - 30 rokov iba blud ! A tak zrejme bude treba zmeniť práve tieto čísla. Podporiť rodiny ,hlavne so slabším príjmom tým,že príspevok na materskej nebude 65 či 70 %,ale celých 100%. Aj tak stále ostáva obmedzenie - maximum 819 eúr /mesiac. A aj to obmedzenie stvorili asi obmedzenci. Ako sa má možná mamička rozhodnúť pre viac detí ak dnes zarába napríklad 2 000 eúr mesačne keď potom padne na polovicu ? Pritom temer všetci vieme,že z týchto rodín prichádzajú deti s najväčším potenciálom.............
Na druhej strane - nemôžem si zakrývať oči pred tým,že niektorý rodičia sú si schopný z rodenia detí urobiť živobytie. ........... Aj to treba riešiť. Viem,že ma teraz obviníte z rasizmu,ale inú variantu nevidím.Štát by mal byť k rodičom štedrejší - na jednej strane .Na druhej strane by mal povedať,že takto je ochotný prispievať maximálne na štyri deti. Potom už iba minimum - teda 260 eúr mesačne bez ohľadu na to aký mala mamička zárobok pred odchodom na materskú.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Aj ja zastávam názor, že mamičky na materskej by mohli brať aj 100% predchádzajúceho príjmu - a aj celý rok. A tie, ktoré predtým nepracovali, by zostali na príspevku. Vyriešiť by bolo treba mamičky tesne po strednej alebo vysokej škole, ale to by nemal byť až taký problém...proste štúdium po dovŕšení 18. roku veku by sa nejako zarátavalo a takéto matky by dostávali o niečo viac, ako tie, čo nepracovali, ani neštudovali. Asi sa všetci zhodneme, že potrebujeme hlavne deti pracujúcich rodičov, pretože v takýchto rodinách sú deti prirodzene vedené k zodpovednosti za vlastnú budúcnosť a nenatŕčajú ruky na soc. dávky, pretože nič robiť nevedia ... a mnohí ani netušia, že na tie ich dávky niekto robiť musí. Deti zväčša kopírujú správanie rodičov - a my potrebujeme, aby deti vyrastali v prostredí, kde rodičov vidia pracovať.
Detí, ktorých rodičia sa celé dni len poflakujú, máme už naozaj dosť ...
Kto naučí takéto deti postaviť sa k životu zodpovedne?
Kto ich naučí pracovať?
A budú chcieť pracovať?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

no neviem

mat taku matersku tak skakam 2m50 napr v spanielsku dostane zena tusim 3 mesiace nejakych 100 euro a koniec ziadna podpora sa nekona, ja osobne som skepticky v tom ze materska pomoze samotnym rodicom, podla mna rast materskej sposobi len urcity narast cien potrieb pre deti a viac menej benefit zoznu ich predajcovia, podla mna ovela vacsia pomoc by bol flexibilny trh prace, zamestnavanie na pol uvazku a podobne, rozvoj sluzieb pre matky atd vsetko co im to materstvo ulahci a umozni sa v im moznej miere aj venovat praci... v
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

No neviem, ale mal by som takú

myšlienku - čo tak zaviesť "tvrdú" a dôslednú motiváciu "na výsledku".
Napr. dôchodok bude priamoúmerný nielen počtu vychovaných potomkov, ale aj ich úspešnosti v práci a teda odvádzaniu poistného. Teda nielen "narobiť" deti ale sa aj postarať o ich vzdelanie a uplatnenie, lebo ... dôchodok v háji. A bol by problém na viac ako 50 perc. vyriešený.
Slopákom fatálne chýba drive v riešení ich životných situácií - ťah na bránu.
Viete že stáááále platí - v jednoduchosti (a dôslednosti aplikovania prijatých zásad) je krása ?
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME