Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Reforma ozbrojených síl 4/2012 - 2/2016 (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

Dobre

Dakujem za zrozumitelnu analyzu nekonciacej reformy. Doteraz som sa domnieval, ze pocet velitelstiev je dany poctom generalov a zmyslom prace planovacich oddeleni je iba zdovodnit tento pocet a ich dolezitost, tomu by som rozumel. Teraz citam, ze pocet generalov je dany strukturou a planovacie oddelenia dookola prepisuju svoje stare plany, aby sa nakoniec vratili k prvej verzii a tomu nerozumiem, to si doteraz nikto za tie roky nevsimol? :-) Ale nie so vsetkym co bolo uvedene suhlasim, konkurencne vybery neplnili svoju funkciu a vycvik sa zavedenim ZBZ zmenil, co by mu vsak pomohlo podstatne viacej by bolo odstranennie zbytocnej byrokracie. Modely sa menia, ale procesy velmi nie.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Doplnenie

Myslim, ze sa ti Vlado podarilo velmi dobre zhrnut procesy tapania pri prestavbe nasich OS SR. Pekny clanok. Ja len doplnim pravdepodobny vyvoj velkosti nasich OS. Pocet prislusnikov OS SR by mal byt k 1.1.2016 15.996 vojakov a 3967 civilnych zamestnancov. Ak k tomu pripocitame formovanie jednotiek ako:
-dostavba praporu ISTAR
-dostavba 23.mp
-navysenie poctu sil pre specialne operacie
-vznik vycvykoveho vrtulnikoveho centra v Presove
- mierne navysenie leteckeho personalu (zvysenie poctu kusov leteckej techniky)
- tebou spominany vznik 2. zenijneho praporu
tak sa predpokladam, ze dostaneme niekde na uroven 18.000 profesionalnych vojakov a 4000 civilnych zamestnancov. Zaroven dochadza od roku 2016 aj k vzniku aktivnych zaloh. Predpokladam, ze sa nase MO inspirovalo Ceskou republikou a Rakuskom a AK zacleni ako roty a odiely pod jednotlive utvary. Tym moze dojst k umelemu navyseniu poctu prislusnikov OS SR.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Nmyslim zi že

nakoniec k nejakému navyšovaniu dôjde. (teda z výnimkou 5.Pluku, a tam to bude pod 170 ludí - 1. OŠU a nejaké podporne čaty) počty na ISTAR a 23. MPR už boli kalkulované skôr. Plánované navršovanie leteckej techniky rovnako nieje dôvodom na navršovanie počtov. Napr ten Prešovský pluk ma na plánovaný počet vrtulníkov skoro 2 x tak veľké tabuľky ak to porovnáme s obdobnými jednotkami v zahraničí. Rovnako ako druhý možný ženijný by mal vzniknúť na základe Ženijnej roty Brigády...A čo sa týka aktívnych záloh som skeptický. Model 2024 zaviedol ešte niečo čo nazval riadením naplnenia jednotiek - teda že väčšina jednotiek bola na nižších stavoch a len operatívne na 6 mesiacov sa navršoval stav jednotiek ktoré sme deklarovali - napr teraz pre EU BG. Takže neočakávam vznik nejakých nových jednotiek. Skôr aktívne zálohy zaplátajú diery v nízkej naplnenosti útvarov. V každom prípade platí to čo som napísal a teda že štruktúra sa bude aj naďalej vyvíjať. Ale je tazke predvídať ako a už vôbec o tom nebude žiadna odborná diskusia. Na druhej strane sa zda ze sa OS SR už odrazili od dna a už nikto nepočíta s znižovaním počtu prislušníkov OS SR. Mame teda istý základ na ktorom môžeme rozvíjať OS SR. A nakoniec ešte jedna poznámka. Toto cvičenie mi prinieslo mnoho nových podnetov. Napr. že stále sa hovorí o znižovaní počtov velenia na strategickom stupni a operačnom (GŠ a veliteľstva) ale štatisticky ich veľkosť odpovedá podielu obdobných jednotiek na počte v iných armádach. Takže je tam už rezervy nevidim. A podobne.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Suhlasim

Suhlasim s tym, ze k navysovaniu urcite dojde. Koniec koncov na rokovani vlady 16.12.2015 bolo vyslovene rozhodnute o navyseni poctov prislusnikov OS SR o 800 do dvoch rokov. V tomto cisle je ale uz zahrnutych aj tych tebou spominanych 182 specialov pre 5. psu. Okrem toho sa budu naplnat tabulky. Pricom asi najokatejsi priklad bude 23 mpr. v Trebisove, ktory ma dnes iba nejakych 170 vojakov.
V kazdom pripade sa nechajme prekvapit co nam pani na MO pripravia. :)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

AHoj

16.12.2015 nebolo rozhodnute o navršovaní počtov vojakov o 800 ale len že v zmysle staršieho rozkazu náčelníka GŠ ... tuším ešte z 2002 roku. vybrané posádky určujú pohotovostné jednotky ktoré v prípade potreby sú určene na podporu statnej a verejne správy To robili aj doteraz. Napr na povodne v 2013 sme vyčlenili 400 vojakov. Z tohto titulu k žiadnemu navŕšeniu nedôjde. Rovnako u piateho pluku tých 182. Neznamená 100% navŕšenie o 182 tabuľkových miest. Ale ak si dobre pamätám to rozhodnutie tak len o navŕšenie tabuliek o 150 a zbytok len doplnenie prázdnych tabuľkových miest.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

ahoj

No citujem to rozhodnutie:

Doplniť počty 5. pluku špeciálneho určenia na súčasné tabuľkové mierové počty (TMP) o 31 osôb a navýšiť celkový počet príslušníkov oddielov špeciálneho určenia (OŠU) 5. pluku špeciálneho určenia o 115 osôb...
... rozvoj bojových a podporných prvkov SVK SOF s navýšením personálu o 67 vojakov
Dokopy teda pojde o navysenie poctu prislusnikov 5.psu o 213. Z toho bude 31 doplnenie mierovych tabuliek a 182 novych tabulkovych miest. Vlado urcite je to tak, lebo tak to viselo aj na stranke MO ako prva tlacova sprava. Po jednom dni ju zmenili a vybrali z nej tie pocty.

Co sa tyka toho navysenia o 800 vojakov, tak je to tam tiez jasne napisane:
Vzhľadom na potrebu udržiavať 800 vojakov pre posilnenie PZ SR, je potrebné postupne v rokoch 2016-2017 trvale navýšiť zaplatiteľné počty OS SR o 800 vojakov, z toho 500 v roku 2016 a 300 v roku 2017. Prijatie nového personálu si vyžiada okrem mzdových nákladov, nákladov na stravovanie aj náklady spojené so zaobstaraním vstupnej výstroje.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Super

Ja som si zametal len tých 182 u 5 pluku. Nepredpokladám však že aj keby došlo k navýšeniu o tých 800 budu sa meniť tabuľky. ... Ved si zober že len ten 23. kde más 150 vojakov ma viac ako 400 voľných tabuliek. Si zober že aj ostatné jednotky majú desiatky neobsadených miest podobne ako 5 pluk ktorý mal tých spomínaných 31. Inač ten počet k 1.1.2016 15.996 vojakov a 3967 civilných zamestnancov je skutočný počet alebo tabuľky ?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

tazko povedat

Tazko povedat, ci tych 800 budu nove tabulkove miesta. Uprimne povedane kludne moze byt, ze to MO vyuzije na doplnenie uz existujucich tabulkovych miest. Nechajme sa prekvapit, no to navysovanie pravdepodobne na MO myslia vazne. Dnes 5. pluk zverejnil vyzvu na vyberove konanie pre novych prislusnikov.
Tych 15.996 je vladou schvaleny pocet vojakov k 31.12.2015. Teda este s nedoformovanym 23.mpr a ISTARom. Takze vychadzam z toho, ze su to skutocne pocty.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Nie

To sú tabuľkové počty. Skutočný počet bol niekde medzi 80 - 85 % tohto počtu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

pár poznámok

V časti o Modelu 2010 sa píše, že tento model rozčlenil sily na PS, VzS a SVaP. To ale nie je pravda, nakoľko toto členenie bolo stanovené zákonom 321/2002 z 23.5.2002, § 2 ods. (4) (treba pozrieť pôvodné znenie zverejnene´v zbierke zákonov v roku 2002, pretože novelizáciami zákona sa znenie kontinuálne menilo a dnes je tam už niečo úplne iné).

Aktuálna štruktúra OS SR (ta schéma) už nie je celkom správna, nakoľko minulý rok bola zrušená brigáda velenia, riadenia a prieskumu, resp. bola transformovaná na Krídlo velenia, riadenia a prieskumu Zvolen.

A tá časť, kde sa uvádza, že zrušenie konkurenčných výberov je negatívna zmena - to ma teda pobavilo.... Interne bolo v rámci OS SR realizovaných viacero prieskumov názorov na túto problematiku, možno v rámci slobodného prístupu k informáciám ich výsledky ministerstvo na vyžiadanie sprístupní. Pôvodný nápad konkurenčného výberu a pravidlá pritom neboli zlé....
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ahoj Buko som rád že si sa ozval

Ahoj, so zákonom máš pravdu. Avšak zákon vznikol v rámci implementácie Modelu 2010.Prvý krát sa rozdelenie na sa na PS, VzS a SVaP objavilo práve v Modeli 2010. Prijatie zákonu 321/2002 bolo len dôsledok prijatia Modelu 2010.
Čo sa týka krídla súhlas.
Čo sa týka konkurenčného výberu - áno vojakom sa nepáčil. Názor vojakov však v tomto prípade je subjektívny.A je hanba že vojaci majú taký názor. Zrušenie konkurenčného vyberú poškodí kvalitu ozbrojených sil. Otvára sa tak nová cesta pre neobjektívne povyšovanie. To platí aj o ďalších novoprijatých zmenách. Povolanie vojaka v drvivej väčšine prípadov nemá byť celoživotné - priemerná doba slúženia vojaka ma byť len 10 rokov.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ńaozaj poškodí?

Príklad č. 1: máme desiatnika, vynikajúceho ostreľovača (to je jedno, môže to byť aj vodič, skladník, strelec....), napr. vo veku 28 rokov. Práca ho baví a je spokojný s tým čo dosiahol a funkciu môže robiť ešte dlhé roky. Keďže má výborné hodnotenie, tak samozrejme prejde konkurenčným výberom, je určený na povýšenie a vyslaný do kurzu.... ČATÁRSKEHO, čo je základná dílerská funkcia. Lenže on nemá vlohy a ani záujem robiť lídra, takže kurz síce spraví, ale iba priemerne. naviac po povýšení je premeistnený na novú funkciu na druhý koniec republiky... Nová práca ho nenapĺňa, dosahuje priemerné výsledky a to sa odráža aj na jeho SH. Odlúčenie sa prejaví ja na jrodinných problémoch... Prejde pár rokov, je zaradený opäť do konkurenčného výberu, ale keďže jeho výsledky sú priemerné, tak neprejde a následne je z armády prepustený. Takže VĎAKA konkurenčnému výberu prišla armáda o kvalifikovaného odborníka a získala neschopného lídra... A všetky peniaze, ktoré počas tých rokov do jeho výcviku investovala vyšli navnivoč.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Príklad č.2: máme 30 vojakov zaradených do konkurenčného výberu. Je možné povýšiť 10 z nich. Podmienky na povýšenie splní všetkých 30 vojakov, z toho 20 má viac ako 90 bodov. V zmysle smerných čísiel sú na povýšenie určení iba desiati najlepší, takže tých zvyšných 20 sa posúva do konkurenčného výberu na ďalší rok. V ďalšom roku je v danej odbornosti možné povýšiť 15 vojakov, a v KV je celkom 50 vojakov (30 nových a 20 z predchádzajúceho roku). Opäť splní podmienky napr. 40 vojakov, 30 má viac ako 90 bodov a z nich je 15 najlepších povýšených.... dajme tomu, že v tých 30 vojakoch čo má viac ako 90 bodov sú všetci, čo majú za sebou už druhý konkurenčný výber - keďže ale povýšiť je možné iby 15, tak minimálne 5 automaticky neprešli a sú buď prepustení, alebo zaradení do režimu udržiavania.

Ďalší rok je možné v danej odbornosti povýšiť 20 vojakov a v KV je zaradených 30 vojakov. Iba desiati majú viac ako 90 bodov, ale všetci spĺňajú podmienky na povýšenie... Na povýšenie je navrhnutých 20 vojakov z 30, ale 10 vojakov určených na povýšenie DOSIAHLO HORŠIE HODNOTENIE AKO TÍ, čo sú v rovnaký rok prepustení, nakoľko rok predtým neuspeli v druhom konkurenčnom výbere....

Takže vďaka konkurenčnému výberu sú prepustení kvalitní vojaci, nakoľko keď boli zaradení v KV, tak neboli voľné miesta na povýšenie, ale povýšení sú menej kvalitní vojaci, čo mali šťastie, lebo v daný rok smerné čísla umožnili povýšiť viac vojakov...

Nehovoriac o tom, že nový zákon umožňuje povyšovať vojakov na základe výberového konania - takže tvrdiť, že bude povyšovanie automaticky neobjektívne je nezmysel - pokiaľ sa do výberového konania prihlási viac záujemcov, mal by vyhrať ten najlepší....
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

konkurenčný výber

ja len doplním buka - myšlienka konk. výberu bola dobrá ale nezrealizovatelná v podmienkach slov. armády... hodnostná štruktúra by mala mať tvar pyramídy - u nás to boli presýpacie hodiny. napr počet čatárskych miest bol nižší ako počet miest pre rotných...
daľej:
1. ovplyvňovanie výsledkov konkurenčných výberov
2. umelé navyšovanie bodových hodnotení
3. nedostatok existujucich miest na povýšenie pre špecializované odbornosti (PT, minomety)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Povolanie vojaka v drvivej väčšine

prípadov nemá byť celoživotné - priemerná doba slúženia vojaka ma byť len 10 rokov....


To bola koncepcia s ktorou vznikal zákon 346/2005. A na túto koncepciu bola nastavená regrutácia a príprava personálu. Ale v roku 2005 sme mali na prípravu profesionálov 1 x Základnú výcvikovú školu, 1 x Poddôstojnícku akadémiu, 3 x Odbornú výcvikovú školu, 1 x VVP a 1x Výcvikové zariadenie. Od roku 2006 sa ale škrtá, škrtá a škrtá.... A úmerne s tým, ako sa obmedzovala regrutácia, tak sa predlžovala doba služby vojaka (viď novely zákona 346/2005, ktoré menili pravidlá služby a z pôvodných 12 rokov pre základné hodnosti to naťahovali na 20 a viac).... Pri dostatku financií a ľudských zdrojov nie je problém striedať personál každých 10 rokov, podmienkou ale je, že TEN PERSONÁL MUSÍ MAŤ ZÁUJEM DO TEJ ARMÁDY ÍSŤ... A o tom veľmi pochybujem - v SR nemáme ani dostatok VHODNÉHO personálu na takéto rotovanie, ani dostatok financií a myslím že chýba aj politická vôľa....
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Este doplnenie

Inak v clanku by možno bolo dobre doplnit, ze v roku 2016 ma v OS SR vzniknut velitelstvo pre specialne operacie.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Miroslav Pollák: V sekte sa nerozmýšľa, v sekte sa poslúcha 2 585
 2. Dominika Ošková: Ako som sa na Luníku IX ocitla 946
 3. Věra Tepličková: Ďalšia (neza)chránená osoba. 813
 4. Paula Kentošová: Budem brať drogy až kým neumriem 746
 5. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (22. - 28.2.1919) 732
 6. Jozef Legény: Vallo deň 76 - mestský podnik uložený ad acta 696
 7. Soraya Alexiou: Iracký Kurdistan.. 4 roky po páde diktatúry - časť I. 620
 8. Martin Droppa: Pani Čaputová, nevzdávajte sa! 610
 9. Eva Gallova: Nórske občianstvo môže dostať len človek, ktorý dokáže inému podať ruku 503
 10. Oliver Andrejčák: Bude Fico na novinárov útočiť aj fyzicky? 491

Rebríčky článkov


 1. Ján Dulovič: Utrime si kropaje, pred nami je Veľká Mača…
 2. Simona Šarlayová: Môj denník Holandskom I.
 3. Tomas Bily: Život s nástenkou
 4. Kristína Jakubičková: Trampoty tridsiatničky
 5. Michal Lajcha: Aká je súvislosť medzi povinným celibátom a pedofíliou?
 6. Martin Turčan: Jane Goodland
 7. Mária Mačalová: Z denníka nastávajúcej mamičky - 1. časť
 8. Milan Bartos: Podnikateľské dobrodružstvo v Karibiku
 9. František Cudziš: Sto rokov gymnázia M.M.Hodžu v Liptovskom Mikuláši, II.
 10. Ronald Szapáry: Spomienka na leto Roháče

 1. Framári prerušili protesty, po odchode z Bratislavy pripravia generálny štrajk
 2. Špeciálna prokuratúra nevylučuje, že preverí telefonát Fica s Vadalom
 3. Telefonát pánovi Úžasnému
 4. Rok po vražde je Slovensko ešte surovejšie
 5. Dobré ráno: Fico si volal s Vadalom, ukázali podľa Talianov odposluchy
 6. Prehrali sme, priznávajú a opúšťajú Mayovú. Brexit mení britskú politiku
 7. Paul Stastny pre SME: Otec dosiahol ako človek ešte viac ako hokejista
 8. Fico, Danko, Bugár, choďte už preč. Pozrite si zhromaždenia na východe
 9. Námestia sú opäť plné, ľudia si pripomínajú prvé výročie vraždy Kuciaka a Kušnírovej (fotogaléria)
 10. Najväčšia včela na svete sa na 38 rokov stratila. Teraz ju znova našli

 1. Vladimír Palko: Harabinove obscénnosti
 2. Birmovaný súdruh .
 3. Marek Vagovič: Fico má v očiach veľký strach. Ide mu o všetko
 4. Remišová (OĽANO) odkazuje ministerke Lubyovej: My sa nevzdáme
 5. B.Kačáni: Nezávislosť médií a iné prepletence
 6. Smer mafia: Fico telefonoval s Vadalom, píšu talianske noviny
 7. Šefčovič kandiduje za Troškovú, Vadalu, Bašternáka, Kočnera a Zszuzsovú
 8. Zlatica Kušnírová: Každý deň vyjde najavo nová špina
 9. Mikloškov pamätný prejav: Marec 2018 nech navždy straší tých ktorí chcú zneužívať moc
 10. Fico útočil na novinárov: Som presvedčený, že veľká časť z vás škodí tejto krajine

Už ste čítali?