Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Skončili IC vlaky, socializmus prehral?! Ešte ani zďaleka nie (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

Koniec socializmu podľa SaS

Čiže podľa SaS koniec socializmu v doprave znmená, že sa vlaky zadarmo nahradia vlakmi dotovanými zo štátneho rozpočtu. ( " Súťaž medzi nimi prinesie úsporu na štátnych dotáciách ").

Mohli by ste prosím ešte napísať zoznam, čo všetko by v tom vašom "konci socializmu" malo byť dotované zo štátneho rozpočtu?

Ja som si vždy myslel, že koniec socializmu nastane vtedy, keď si občania budú môcť dovoliť z vlastnej práce zabezpečiť všetky služby, ktoré reálne potrebujú. Ozaj, ak teda doprava potrebuje dotácie, to platia nejakí Marťania, že to nemôžu platiť občania priamo (a je nutné im z jedného vačku zobrať to, čo im dáte na dotáciách).
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Máte pravdu. Ideálny stav by bol nedotovať žiadnu dopravu. Nie sme ale v tej situácii. Podpora hromadnej dopravy osôb (dopravy všetkého druhu) má svoje prínosy , mala by byť však na minimálnej možnej úrovni. A to môže byť len vtedy, ak vytvoríme spravodlivú súťaž pre privátny sektor, ktorý ju bude chcieť vykonávať.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

"Nie sme ale v tej situácii."
ale našťastie sme v situácii, že sa SaS do parlamentu nedostane. aj kvôli takýmto blogom
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Dobre,

ale potonm neplaťme zo štátneho rozpočtu ani stavbu a údržbu ciest, diaľnic a železníc. Nech to postavia súkromní podnikatelia a za ich používanie vyberajú mýto na trhovom princípe od tých, ktorí tieto komunikácie používajú.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Spotrebná daň

Z motorových palív sa platí dosť vysoká špeciálna spotrebná daň. Takže motoristi do toho rozpočtu na stavbu ciest prispievajú dostatočnou sumou.

Ale ja neprotestujem proti dotáciám pre ľudí, ktorí si z objektívnych dôvodov nedokážu zabezpečiť prostriedky na živobytie (dopravu nevynímajúc). Ja sa podivujem nad tým, že niekto za koniec socializmu považuje systém, kde sa bude dotovať poskytovateľ služby, namiesto solidárneho prerozdeľovania ku potrebným. Dotácia výrobcom a poskytovateľom sú nesolidárne a socialistické. Pretože takto sa k úžitku dostanú aj ľudia, ktorí by to vôbec nepotrebovali.

Ja vidím rozdiel medzi socializmom, dnešnú verziu by som nazval korporátnym socializmom (jedným slovom fašizmus) a solidárnym štátom. V tom prvom sú prostriedky zo spoločného smerované hlavne ku veľkým spoločnostiam (často financujúcim volebné kampane politických strán). V tom nesocialistickom, ale o to viac solidárnom systéme by malo prerozdeľovanie smerovať ku potrebným jedmotlivcom. A tí nech si zvážia, aké služby si na slobodnom trhu s nepokryvenými cenami vyberú.

Nechápem teda pána kandidáta, ktorý píše, že "nie sme v takej situácii". Ako tom mám pochopiť? Finančne na to jednoznačne máme (prestať dotovať dopravu pre všetkých a ponechať dotácie len pre potrebných). Mám to chápať tak, že štátom podporované firmy držia politikov pod krkom tak, že si to tí politici neodvážia ani navrhnúť? Prestať dotovať veľké firmy a nahradiť to adresnou sociálnou pomocou?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ale prečo dotovať stavbu ciest pre všetkých? Prečo nesmerovať peniaze zo spotrebnej dane tým potrebným, ktorí si nemôžu dovoliť platiť za používanie ciest trhovú cenu?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

ak to zoberiem tak, že spotrebná na palivá je plus-mínus určená na stavbu a prevádzku ciest, tak si motoristi platia tie cesty podľa toho, ako ich používajú.

No a keby sa zo spoločných nedotovali firmy, ktoré prevádzkujú hromadnú dopravu, ale priamo ten potrebný, tak on by mohol napríklad tie prostriedky použiť na úhradu osobnej dopravy, ktorá je dnes ocenená trhovou cenou.

To je ten socializmus, na ktorý narážam: niekto vo "verejnom" záujme tvrdí, že bude preferovať hromadnú dopravu. Pričom reálne preferuje záujmy konkrétnych firiem, svojich kamarátov, spoznzorov svojej politickej strany ...

Úprimne: ja osobne určite viem nájsť oveľa horšie prípady štátneho prerozdeľovania, ako normálnejšia podpora hromadnej dopravy. Akurát sa netvárme, že to nie je socializmus. Že je to nesolidárne v zmysle, že niekto určí, akú dopravu má ten potrebný používať. Pričom z finančného hľadiska (prostriedky sú, len ich treba inak alokovať) by sme zvládli aj systém, kde si spôsob dopravy bude určovať ten potrebný, reps. každý slobodne sám za seba.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

sek od jancuru na kampan uz dosiel? ak su tie vlaky take stratove preco sa chudak podnikatel odusu bil aby mal na trati monopol za vyrazne podhodnotenu cenu? ci u neho neplatia ekonomicke zakony? IC boli stratove aj v case ked ziadne rychliky zadarmo neboli...a co sa mna tyka..zadarmo nechodim ani na jednom ale podporovat toho placka nebudem a radsej si pojdem o hodinu dlhsie v IC-kovej jednicke ako v zltom vlaku...pri ktorom ani nemam istotu ze sa nan dostanem..
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Hneď po ňom je nutné spustiť liberalizáciu štátom objednanej prepravy, ktorú dnes v rozsahu 96% všetkej osobnej železničnej prepravy zabezpečuje štátna ZSSK. A pustiť sem súkromných záujemcov. Na všetky linky, o ktoré budú mať záujem.

No dobre ale bojím sa že záujem bude akurát tak o koridor BA-ZA-KE kde sú najväčšie objemy prepravy a možno ešte o južnú vetvu a to ostatné, teda lokálky bude nadalej obsluhovať ZSSK s stratou ako doteraz. Jednoducho vydzobať tie hrozienka z koláča a stratu nechať štátu. Podobne ako pri nemocniciach, keď sa privatizovali labáky, RDG, záchranky a ziskové zdravotné výkony. Všetko čo bolo ziskové išlo súkromníkom a stratové veci zostali štátu alebo samospráve.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Lokálky so stratou

Štát nemusí obsluhovať lokálky so stratou. Môže zvýšiť ceny, môže znížiť náklady podobne ako súkromník, môže zrušiť stratovú prevádzku a nahradiť autobusmi.
Prípadne môže štát urobiť výberové konanie o prevádzkovanie s najmenšou dotáciou, ktorého sa zúčastní aj ZSSK. Tak ako sa chystá výberové konanie na trať BA-BB.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Si uplne mimo

zakladnou ulohou statu je obsluha uzemia rovnako v ba ako v ubli.
SK vyzera preto tak, ze ludia myslia ako ty... napr. Samnaun-CH preto napriklad ma ine dane ako su v celom CH, lebo je vysoko v horach a pristupne len z A, podobne je na tom Andorra /AND/...
Fakt dalsia SK vymetena gebula, ktora nevie nic o state, prave a podstate existencie spolocenskeho poriadku. Hlavne, ze ste dobre trafeni tym sk dvojrizom.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Vlaky zadarmo bol iba obyčajný predvolebný ťah a koniec koncov si ich ľudia zaplati a sami zo svojich daní. Odmietam podporovať cestovanie zadarmo, obzvlášť, keď vlakom cestujem raz za 2-3 roky. Čo by mi ale podporiť nevadilo je opätovné zavedenie tých porušených menších liniek medzi dedinami a menšími mestami, tak už vlaky nechodia vôbec, aj keď práve to si myslím, že by ľuďom bolo viac na úžitok.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Janka Cigániková: Úplatky na bratislavskej neurochirurgii 769
 2. Barbora Oráčová: „Bašternákovci“ na stavebnom úrade v Starom Meste 1.0 592
 3. Milan Lahučký: Vitajte v Káthmandu, najprašnejšom meste sveta! 305
 4. Milan Kuruc: Zakážme firmám zakazovať 283
 5. Martin Kugla: Ako spoznať kandidáta oligarchov v Bratislave. Jednoduchý návod 261
 6. Jozef Selep: Na čo nám je križovatka Triblavina? Deti na prípoji na diaľnicu 254
 7. Stella Geburka Hanzelová: Diplomacia po slovensky: Stop čínskym výrobkom, ale Áno zmluvám 250
 8. Hana Roháčová: PR katastrofa a samostatný štát 246
 9. Petra Bošanská: Dôveruj a dočkáš sa 245
 10. Ross Hedvicek: Odskodneni pro Vladimira Hucina ... 243

Rebríčky článkov


 1. Lórant Kulík: Fotoreportáž s článkom : Svetielkujúce rastliny
 2. Karol Martinka: Ing. K. Martinka: Connection between Edita V. and the woman accused of murder of Kuciak
 3. Tomáš Jurkovič: Dobrá mestská polícia nerozdáva iba papuče.
 4. Ľuboš Dobrota: Kde sa vzali Slováci?
 5. František Cudziš: O Vranove nad Topľou, III.
 6. Július Kovács: Kočner je biely koník Smeru, krstný otec a je hodený cez palubu.
 7. František Cudziš: O Vranove nad Topľou, II.
 8. Martin Gálik: Plán Bratislava: zlepšovanie MHD, šikanou motoristov
 9. Michaela Manikova: Ten krásny život II.
 10. Barbora Oráčová: „Bašternákovci“ na stavebnom úrade v Starom Meste 1.0

 1. Zsuzsová bola aj pri zvláštnej podpisovej akcii, ktorá mohla pomôcť Kočnerovi vstúpiť do politiky
 2. Dobré ráno: Zúri v Smere občianska vojna?
 3. Bývalý redaktor mečiarovskej STV: Bol som ľahkovážny. Neveril som, že takým správam môžu ľudia veriť
 4. Škriniar obávaného Argentínčana ustrážil a dostal vysokú známku
 5. Rašiho spolužiak mal povolenie na chatku. Postavil luxusnú vilu
 6. Dôchodkový strop je nezmysel. Existuje aj rozumné riešenie
 7. Kde sa vzala treska, vyprážaný syr a omáčka uho
 8. Pytliak zabil medveďa v najprísnejšom stupni ochrany
 9. Lučanský chváli sponzora Smeru. Blysol sa aj pri Kočnerovi
 10. Univerzita sa sporí s firmou pre internát. Budú sa študenti sťahovať?

 1. Gašpar akoby člen Smeru: Gašpar bol na oslave poslanca za Smer v hoteli Zlatý Kľúčik
 2. Kočner a Hatinová mali plánovať vraždu exmanžela Slavomíra Hatinu ml. za 150-tisíc eur
 3. Kočner daroval Hatinovej dom na Kolibe v ten istý deň, ako putoval do väzby
 4. Vojna v polícii: Gašpar o šéfovi kukláčov, je to klamár, poslal som naňho psychológov
 5. Fico zmenil rétoriku o svojej exasistentke: Trošková ma nezaujíma!
 6. Sulík sa pustil do Fica: Patríte do basy!
 7. Palko k únosu Vietnamca: Pellegrinimu sa kráti čas, aby sa dištancoval od Fica
 8. Bude mať Fico spoločnú stenu s Kočnerom aj v Leopoldove?
 9. Časy keď Kmotríkovej TA3 velil Kočner
 10. František Mikloško: Cenzúra v rozhlase – príprava na 29. výročie Novembra 1989

Už ste čítali?