Nedeľa, 21. január, 2018 | Meniny má Vincent

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Úvahy o demokracii (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

V prípade Vášáryovej ide skôr

o to, že má určitú ideologickú predstavu o fungovaní spoločnosti a vie, že v "modernej" demokracii s tými v našej spoločnosti nemá šancu.
Ktohovie však, ako dlho by bola spokojná, ak by rozhodovali vášáryovské (j)elity, pretože to by niekto bez prístupu k moci a (j)elitám mohol dospieť k záveru, že keď premiéra demokraticky zvolenej vlády môžeme vymeniť v ďalších voľbách alebo kalašnikovom, tak vášáryovskú (j)elitu by bolo možné vymeniť len jednou z tých dvoch možností...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

meh

Zaujimava uvaha. Trocha cudne frazovana na moje myslienkove pochody. Keby som mal parafrazovat zo svojho pohladu, tak tu mame spomenutu Atensku demokraciu, kde vsak nesmieme zabudat, ze volit mohli iba obcania, teda iba Atenski muzi (nie otroci) ktori vlastnili podu. (asi 10% populacie)
Dalsia velka demokracia ta americka tiez nieje zalozena na volbe jednoduchou vacsinou, ale na volbe cez elektorat.
Demokracia je naozaj delikatna zalezitost a aby fungovala sprave, vyzaduje si nutny vstup a tym su dobre informovani a vzdelani volici. Druhym vstupom by bola nejaka uroven moralky.
Kedze ale idealny stav sa dosahuje skoro rovnako tazko ako utopicky socializmus, casto sa demokracia priklana k dvom extremom. Bud k vlade jedneho despotu (kruhu oligarchov alebo korporacii), alebo k tyranii majority.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

...

ta tyrania majority sa historicky kedy a kde udiala? necham sa poucit
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ak môžem namiesto muddera...

Mnohokrát. Napr. dňa 9. 9. 1941 slovenská vláda (vznikla demokraticky a nemožno poprieť, že reprezentovala majoritu) prijala tzv. Židovský kódex: https://sk.wikipedia.org/wiki/...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

napriklad ked majorita rozhoduje o pravach 4% minority. Respektive ked majorita rozhoduje o comkolvek v spojeni s minoritami. Ked majorita obmedzi, alebo odoberie prava mensinam (USA, Nemecko, Rusko, Ceskoslovensko....) Ked majorita rozhodne o zostatneni sukromnych dochodkovych fondov... Urcite aj sam vymenujes par. No a ultimatna tyrania vacsiny nastava vtedy, ked v demokracii vacsina zvoli vacsinou statostranu, ktora nasledne suspenduje demokraticky proces (za podpory vacsiny).
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

...

Páni, vaše príklady sú ako čiernobiele panoptikum.

Ku príkladu jeden: ...dňa 9. 9. 1941 Slovenská vláda prijala Židovský kódex (a pokračujem): pretože dávno predtým sa jeden (demokraticky zvolený) Rakúsky politik rozhodol rozbiť Československo, čo sa mu aj úspešne podarilo, hneď po tom, ako tento čin podporili (demokraticky zvolení) predstavitelia VB a FR. To je nám tá demokracia ale pestrá potvorka, všakže.

To slovné spojenie „tyrania majority“ je naozaj úsmevné. V zastupiteľskej demokracii (inú žiaľ nepoznáme) nerozhoduje volič, ale jeho zvolený zástupca. To, že je tento zástupca síce zvolený hlasom voličov, ale účty skladá záujmovým skupinám, oligarchii, mafiám a podobne je druhá vec. A napokon, ak mi budú patriť denníky, časopisy a televízie, budem to JA, kto vám povie, koho „budete voliť“. Demokraticky.

Každopádne, všetci koho vzrušujú voľby v marci môžu ostať pokojní. O Slovenských reáliách sa už dávno nerozhoduje v Bratislave. A keby aj, Fico je napriek šikovnej kampani poslušný „Európan“.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Teší má príspevok

autora o demokracii aj vynaloženú námahu. Ja sa venujem tejto téme intenzívne niekoľko rokov. Demokracia=vláda ľudu je založená na slobodnej vôli človeka slobodne rozhodovať medzi niečím správnym či nesprávnym a následne slobodne koná sám za seba, ak nerozhoduje rozhodujú za neho druhí. Aby mohol rozhodovať nielen o osobnom živote ale aj o spoločenských otázkach vo svojej obci, kraji, krajine a zväzku štátov je tu nástroj referendum v ktorom súčet prevažujúcich hlasov rozhoduje za či proti hlasovacej otázke.

Zneužiť sa dá na tomto svete všetko, ale aby sme kvôli tomu zrušili človeku slobodnú vôľu rozhodovať vašu moju, či iného, po zrelej úvahe nie je na mieste.

Naše občianske združenie sa výlučne venuje téme demokracie a znaži sa o jej správne chápanie a aplikovanie viac na: www.priama-demokracia.sk

Na tému pro a protiargumentáciu o demokracii je výborne si prečítať jedinú knihu o priamej demokracii na Slovensku založenú len na argumentoch a faktoch v slovenskej verzii: http://www.priamademokracia.sk...

Ak požiadate písomne, môžete si ju zadvihnúť.

Tiež doporučujem článok na našej web-stránke (ap.):http://www.priama-demokracia.s...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Nemôžem sa zbaviť dojmu,

že demokracia je iba ofajč vierychtivých davov a médiá sú tým glutamanom, aby nám chutila aspoň v ústach, keď nás potom vo vnútri spoľahlivo otrávi.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME