Piatok, 19. január, 2018 | Meniny má Drahomíra, Mário

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Milujeme ledačinu, volíme ledačinu, nerozumiem tomu (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

Skúsme sa zamyslieť racionálne

Štát prerozdeľuje jasnú väčšinu vytvorených hodnôť. Technológia prerozdeľovania už dávno nepracuje s obmedzeniami, ako je výška daňovej sadzby. Ak by sa existujúca miera prerozdeľovania mala pokryť zvýšením danovej kvóty, tak by ich existujúca výška (cca 50-60%) musela vystreliť niekde cez 80%. Lenže my tu máme sofistikovanú finančnú technológiu, ktorej základom je monetárna POLITIKA. Kde sa nerozhoduje nejako "ekonomicky", ale čisto politicky (preto sa to volá politika).

No a teraz si vezmime šikovného človeka, ktorý chápe, ako to funguje. Má dve možnosti: pokúsiť sa to zmeniť, alebo sa stať súčasťou systému. Keďže je šikovný, je jasné, na ktorej strane prerozdeľovania v tom systéme bude.

Skúsme na príklade konkrétnej osoby: Andrej Kiska.
Dva krát vytvoril niečo, čo fungovalo (či stále funguje) na základe dobrovoľnosti a slúžilo veľkému počtu ľudí (systém splátkového predaja a transparentná charita).
A napriek tomu Andrej Kiska prešiel na druhú stranu a verejne prestúpil na stranu štátu:
http://verejnaobjednavka.sk/na...

Memyslím to vôbec v zlom a dokážem ho pochopiť. Ale aj on úplne jasne a priamo navrhuje, aby občania vo voľbách žiadali "istoty". Akokoľvek chápem dobrý úmysel, tá snaha o rovnostárstvo, tá žiadosť "všetkým rovnako" je to, čo proste nikdy nemôže skončiť inak, ako ledačinou.

Pretože socializmus, rovnostárstvo, tzv. "ľudské práva", ktoré sú reálne nároky (ktoré niekto musí nútene naplniť) .... toto nikdy nebude fungovať.
A aj ten šikovný človek je len človek. Je úplne normálne, že bude hájiť svoje záujmy. Že sa bude snažiť získať čo najviac za čo najmenej. Nie je na tom nič zlé. Je to podstatou pokroku. Akurát v systéme, kde sa hodnoty oveľa viac prerozdeľujú, ako tvoria, tento pokrok je pokrok v prerozdeľovaní. Žiaľ.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

"Kedze je sikovny, je jasne, na ktorej strane prerozdelovania v tom systeme bude." - to je smutný svet, kde toto niekto považuje za pravdivé.

Existuje niečo ako morálka, ľudské dobro a normálny ľudský charakter. Dokonca aj altruizmus existuje. A nie je to diagnóza.

"Pretože socializmus, rovnostárstvo, tzv. "ľudské práva", ktoré sú reálne nároky (ktoré niekto musí nútene naplniť) .... toto nikdy nebude fungovať. " - že pozdravujem spolu-čitateľov Mein Kampf.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

ja som len biedny systemák

a tej tvojej mágii humanitnej sociológie nerozumiem.

Nikde som nenapísal, že každý jeden sa rozhodne vstúpiť do služieb systému, resp. svoje schopnosti využiť na smerovanie prerozdeľovania. Akurát čísla a realita nepustí. Ľudia sa nemenia, zloženie je plus-mínus podobné dlhé tisícročia. Ono to nemusí byť hneď tak, že šikovný človek sa rozhodne hneď vstúpiť do smeru. Napríklad stačí, ak nezanedbateľná časť šikovných, ktorí by sa za normálnej trhovej situácie stali lekármi, pôjde radšej za bankárov.

Sociálne inžinierstvo prostredníctvom monetárnej POLITIKY a bezbrehého tlačenia nekrytých peňazí získava prostriedky, o ktorých sa autorovi Mein Kampf ani nesnívalo. A čo horšie, dnes už nie je nutné vystupovať vyslovene násilne, ako onen pán. Dnes sa to dá realizovať ako "verejný záujem".

Dom pre každého Američana (na hypotéku)
Bezplatné zdravotníctvo (nenastúpenie lekára do práce je trestný čin)
Podpora nájomného bývania pre mladých.
Vysoké školstvo, produkujúce presvedčených marxistov.
Humanitárne bombardovanie - presadzovanie tej "správnej" demokracie aj tam, kde miestna kultúra také niečo nikdy nepríjme (a nie preto, že by snáď bola zaostalejšia, či menej-cenná).

Cesty do pekla sú dláždené dobrými úmyslami. A páchatelia dobra dnes majú v minulosti nepredstaviteľný arzenál prostriedkov.

Civilizácie vznikajú a zanikajú. Prečo by sme mali byť výnimkou?
Že si realitu istá časť spoluobčanov radšej prekryje pomomcou učenia humanitnej sociológie? Normálnea prirodzená obranná reakcia.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

tomu sa dá rozumieť

sami sme ledačina:-)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

A či máš dáke potvrdenie že ty sám

nie si ledačina ?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ledačina - lajdačina ? ...

Dobre chápem, čo autor blogu myslel v svojej alegórii na " ledačinu ", či skôr lajdačinu. V podstate ide o ľudí, príštipkárov, ktorým je jasne výhodnejšie sa na veciach priživovať ako ich tvoriť. Kľudne by som to vzťahoval na všetkých, ktorí sa bez začervenania chytajú každej takejto príležitosti, nech je odkiaľkoľvek. Za socáča nám vládla jedna strana, bol ich cirka 1,5 milióna, ostatných občanov cirka 13,5 milióna, no to im nebránilo, aby všetko, čo sa vybudovalo vzťahovali na seba ako dejinný úspech socializmu a teda v tej dobe vedúcej úlohe KSČ v spoločnosti. Boli to však obyčajní príštipkára, ledačina či skôr lajdačina, jednoducho príživníci. Ich myslenie bolo natoľko deformované, že bohorovne tvrdili, že od víťazného februára 1948 nás všetkých živili, že všetko, čo sa v republike dosiahlo v priaznivom svetle bola len a len ich zásluha, svätá prostota ! Mohol by som spomenúť stovky obetí vykonštruovaných politických procesov z 50-tych rokov, stovky obetí z invázie v roku 1968, tisíce otrokov - politických väzňov, zničené životy ich rodín, tisíce inak prenasledovaných, ktorých politický názor nebol totožný s oficiálnym - ale čo už, je to hádam už za nami. No nie však úplne, ešte nevymreli všetci pohrobkovia komunistov. Väčšina je už prefarbená, či skôr iba zmenili vývesné štíty, keď hviezdu, kosák a kladivo nahradila ruža s ukazatelom smeru doprava, no vstávajú noví bojovníci, hrdo ukazujúci červené zástavy a busty s Leninom, či Stalinom. Ich nezaujímajú desiatky miliónov obetí leninizmu a stalinizmu, ani gulagy a masové čistky, veď ony ešte vtedy nežili, a ako raz povedal aj Fico : veď ako my mladí môžeme za to, čo napáchali komunisti kedysi. Nuž, keď sa tak hrmotne hlásia k týmto, spoločenským vývojom vo svete dávno prekonaným ideológiám, tak potom sú spoluzodpovední a žiadny dištanc im nepomôže. Fašizmus sa vcelku jasne definuje ako násilná ideológia, no ale čo bol potom komunizmus - prechádzka ružovým sadom určite nie, Aj za komunizmom či socializmom sa nezmazateľne a neodstrániteľne vinie nekonečný rad nevinných obetí, zápach krv a mŕtvol . Na to naši seniori, ktorí tak radostne volajúci po návrate starých čias nemyslia, keď stále tvrdia, že dobre už bolo ak keď všetky fakty hovoria o opaku. Nie je to skôr nostalgia za stratenou mladosťou ? Neničte svojou tvrdohlavosťou a zaslepenosťou budúcnosť nás všetkých. Je vás cirka len niečo vyše milióna a brzdíte pokrok a podmienky pre lepší život pre ostatných. Ľudia, príďte voliť, volte koho chcete, len nedopustite to, čo sa stalo po posledných voľbách, aby nám vládli včerajší boľševici / slušnejší výraz pre komunistov /.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME