Štvrtok, 18. január, 2018 | Meniny má Bohdana

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Úpadok slovenskej živočíšnej produkcie (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

sloboda

a solidarita je naozaj tá najlepšia strana -- najmä vtedy, ak ide o to povaliť vládu, ktorá by všetko to, čo navrhuješ, mohla presadiť -- rozum zostáva stáť
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Táraš chlapče a vidno ,že si nikdy na poli nerobil. Ja som z roľníckej rodiny a v tejto činnosti som pokračoval a pracujem až doteraz. Boli sme roľníci a potom družstevníci, viedol som družstvo. Vyše dvadsať rokov súkromne hospodárim a viem toto: Poľnohospodárstvo nám zničili komunisti násilnou kolektivizáciou, keď roľníkov prenasledoval, aj ich deti, väznili, vyvážali zo Slovenska do českého pohraničia, ba aj zabíjali. Zažil som Prvú Slovenskú republiku, kedy sme boli počas vojny a bez južného Slovenska, ktoré nám za pomoci Hitlera ukradli Maďari. Pri tom všetkom bolo Slovensko do konca II.vojny najlepšie zásobovanou krajinou v Európe. Násilná kolektivizácia znamenala obrovský úpadok, ktorý sa podarilo zastaviť až od r. 1964 a to za cenu enormných dotáciáí zo strany štátu. Tieto boli také vysoké, že napr. za 1 liter mlieka nám v zime platili 13 Kčs a v obchode ho predávali na 3,0 Kčs. Všetku stavby, aj nákupy strojov sa financovali z veľkej časti zo štátnych peňazí. Pastier dobytka na našom JRD zarábal dva krát toľko, ako univerzitný profesor. Boli peniaze, ľudia aj potraviny v biednom sortimente, ale boli.
Lenže to prispelo v r. 1986 -89 ku krachu ekonomiky, kedy stál dolár na trhu 50 Kčs. O vyrovnanom štátnom rozpočte sa nikdy nehovorilo a boli by sme v krátkom čase skončili na úrovni Albánska. V roku 1991 došlo ku prvému kráteniu dotácií na akú takú únosnú úroveň, lebo úroveň našej ekonomiky nedokázala pokryť ani zďaleka ani túto položku. Žili sme ďalej na dlh. Dnes bez dotácií z EU by bolo naše poľnohospodárstvo len spomienkou.
Základom poľnohospodárstva všade vo svete je rodinná farma - rodinný podnik, ktorý hospodári efektívne s prostriedkami a vie preklenúť aj nepriaznivé obdobia. V Poľsku si tento model aj napriek ťažkostiam zachovali a dnes sú najväčšími producentami ovocia a zeleniny v Európe. Poľnohopodárska výroba tam stúpa ročne o viac ako 12 % a u nás klesá. Okres Žilina nemá ani 15 % zvierat ako pred II.svetovou vojnou. Druhou ranou bola zmena transformačeného zákona počas Mečiarovej vlády, kedy odstrihli roľníkom prístup ku budovám a strojom, ktoré boli na PD. Dnes sú prázdne a chátrajú. Sú to miliardové škody.
Rakúsko hospodári v horších podmienkach ako Slovensko a je sebestačné a vyváža. Naše družstvá sú schopné zožrať aj dva krát toľko peňazí a stratia sa. Roľník pracuje ináč, ako družstevný robotník.
A to SAS nezmení. Ja tam roľníkov nevidím len tlčhubov.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

...teda,jozef,

doteraz som objektívnejšiu analýzu stavu poľnohosp. nečítal....moja mama je zakladajúcou členkou JRD(bola na hospodárstvo sama a pre ňu to bolo riešenie) a ja som bol od malička jej pravou rukou, lebo v prvých začiatkoch sa väčšina prác robila ručne a bolo sa treba pričiniť...niekoľkokrát som publikoval o tom,že roľnícku triedu fakticky zlikvidovali komunisti,lebo aj keď zo začiatku viedli družstvá spoluvlastíci-roľníci,neskoršie začala tvrdo pôsobiť komunistická kádrovačka ,ktorá končila rozpadom JRD a prechodom do súkromných rúk....teraz sú z družstevníkov obyčajní nájomcovia a tých pár ľudí ,čo ešte na PD pracujú sú vo funkcii bírešov....okrem pôdy,ktorú PD obhospodaruje veľkovýrobne,je ostatná "nevhodná" ponechana napospas osudu a náletu burín a drevín....kedysi krásne horské pasienky sa mulčujú bez osohu...mladí pracovať na pôde nemajú chuť a ani možnosti s titulu rozdrobenosti pôdy a vlastníckych vzťahov..
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Pán Jozef.

Veľmi ma zaujal Váš príspevok. A je pre mňa doslova prekvapením,lebo ja som tu už niekoľkokrát vysvetľoval ako to s našim poľnohospodárstvom vlastne je,ale s takýmto príspevkom som sa tu ešte nestretol. A som tu na diskusiách od roku 2008. Máme aj svoje príbehy dosť podobné.Mojich rodičov temer vyviezli do toho Vami spomínaného Českého pohraničia. Ja som začal pracovať na družstve po maturite v roku 1968 ako mechanizátor a vydržal som to robiť až do roku 1990.Potom som ešte pár rokov na pôde mojich rodičov podnikal.
V mnohom Vám musím dať za pravdu. Už na strednej škole nám bolo povedané /uvoľnené roky 67 - 68/,že naše poľnohospodárstvo dosiahlo predvojnovú úroveň až v roku 1965 - ale zrejme len v produkcii ,rentabilita bola skôr daná dotáciami..... Musím súhlasiť aj s tým,že komunisti násilnou kolektivizáciou zlikvidovali roľnícky či sedliacky stav. Dnes nikto nechce pracovať tak,že by ráno nakŕmil a podojil kravy a potom šiel s traktorom pracovať na pole.Dnes buď jedno,alebo druhé. Aj keď na druhej strane musím napísať,že ani na "starom západe" to už dnes nie tak ako to poznali naši rodičia. Dnes ani tam už temer nikto nechová naraz aj ošípané aj kravy,aj tam nastala určitá špecializácia.Likvidácia roľníckeho stavu priniesla aj ďalšie negatíva. Slovenské poľnohospodárstvo by potrebovali viac diverzifikovať svoju výrobu do oblastí "malovýmerových plodín".Myslím tým hlavne zeleninu a ovocie,ale tiež napríklad aj strukoviny.Ale tieto plodiny sú náročné na ručnú prácu a zároveň aj náročné na vedomosti. Podľa mojich skúseností pestovať jeden hektár mrkvy ja komplikovanejšie ako pestovať desať hektárov pšenice.A tieto plodiny sa obvykle nepestujú na výmerách 100 - 200 hektárov,ale skôr na 2 - 4 hektároch a do toho žiadne družstvo nepôjde. A tu práve chýba tá skúsenosť a ochota pracovať ak treba aj manuálne - toto nám zničili komunisti ! Pretože toto je parketa pre 10 - 20 hektárových roľníkov. Žiaľ nedovolím si tvrdiť,že je možný návrat. Toto sa dedilo celé pokolenia a dnes nie po kom. A začínať od nuly je temer nemožné.A to nezmení ani autor tohoto blogu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Perfektné zhrnutie s jednou chybou krásy

SaS, ak dostane priestor, sa môže aspoň o zmenu pokúsiť. Smer mal všetky tromfy v rukách a veľa s tým toho nenarobil. Pred 4 rokmi, počas predvolebnej kampane obiehal poľnohospodárske Slovensko človek s prirodzenou poľnohospodárskou autoritou, tieňový minister pôdohospodárstva Ficovej tieňovej vlády, Stanislav Becík, do ktorého poľno verejnosť vkladala naozaj veľké nádeje. Myslím, že aj svojou charizmou získal pre Smer veľké množstvo hlasov. Po voľbách, pri zostavovaní vlády sa však na obrovské prekvapenie celej poľno verejnosti stal ministrom "odborník" na makromolekulárnu chémiu, spracovanie plastov a kaučuku a rezort sa nevie zastať svojich ani v Bruseli a čo je horšie ani doma. Znevýhodnené, rozumej severnejšie oblasti robiace poctivé poľnohospodárstvo so živočíšnou výrobou sú oberané o časť podpory v prospech produkčných (južných) oblastí. Neustále sa znižujú stavy hospodárskych zvierat, tým aj zamestnanosť, ale čo je najhoršie aj sebestačnosť. A dnes je jasné, že Smeru je stav v slovenskom poľnohospodárstve ukradnutý, takže je čas dať priestor niekomu druhému, aby sa s tým pokúsil niečo urobiť.
Ja osobne by som rád zvýšil zamestnanosť v poľnohospodárstve
- cielenou podporou domácej produkcie
- reálnou podporou chovu zvierat
- vyššou podporou znevýhodnených oblastí
- podporou ovocinárstva a zeleninárstva
- podporou domácich spracovateľských podnikov
Kandidujem za SaS s číslom 98
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Klobúk dole, výborne napísané

Pán Jozef musím uznať, že je to výborne spracovaný materiál. Jedno ste však ešte zabudli dopísať, že kolektivizácia zabrala okrem majetkov aj to najpodstatnejšie a to je vzťah a väzbu k pôde. Vrátiť tieto väzby späť bude trvať dlhé roky. Ako jediné riešenie vidím a s tým s Vami absolútne súhlasím je zriaďovanie rodinných fariem. Poznám Poľsko od konca 80-tich rokov. Ročne na poľských farmách trávim okolo 50 - 60 dní. Po tých rokoch som pochopil, čo je väzba k pôde, čo je vzťah k pôde a čo je systém rodinných fariem. Ak toto nezavedieme aj u nás, tak nielen že naša potravinová sebesťačnosť bude na úrovni 30 a menej %, ale hlavne pestovaním monokultúr bez striedania plodín totálne zničíme aj to dobré čo v zemi ešte máme a pokiaľ nevrátime organiku späť tam, kde patrí, ale budeme zo slamy vyrábať pelety a bioplyn a hnoj bude iba na ukážku, tak Pán Boh ochraňuj naše deti a vnúčatá. Potravinová sebestačnosť je pre hlupákov predvolebný slogan, ale pre nás, čo si poľnohospodárstvo a výrobu potravín vážime a trochu tomu aj rozumieme je nevyhnutnosť a povinnosť.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

ako volič SaS (2010, 2012, 2016) ale najmä dlhoročný vegetarián mám na celú vec iný názor, veľkochovy zvierat v počte stoviek a tisícov kusov sú neudržateľný nonsens, od zdravotného stavu zvierat cez podmienky ich chovu .. riešením je návrat k normálu, k farmám, kde sa chová toľko zvierat, o koľko sa vládzu chovatelia starať ... mne osobne veru ľúto za slovenskými veľkochovmi nie je, a kvôli tomu by ste môj hlas vo voľbách nedostal(i) :-)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

toz ... nie som odbornik, ale ak si to, co napisal jozef37 oprostim of emocii, porovnam s tym, co som videl/pocul/zazil v talianaku a rakusku, tak ma skutocne zaujima reakcia autora blogu ... mame tu dva protichodne nazory ?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Jen tak si tady blábolim

Prvý článok SaS k poľnohospodárstvu a to ešte tak okrajovo popísaný jeden problém z milióna, resp. Problémy skopené do jednej "konšpirácie" predseda na základe diskusií čo som videl ma negativný postoj k poľnohospodárom, a to ho napriek tomu rozmýšlam voliť ako poľnohospodár, len preto lebo má dobrý pohľad na vec a mohol by odbremeniť nielen polnohospodarske podniky ale všeobecne podniky celkovo od byrokracie a policajného štátu ktorý tu máme...áno je pravda že 2/3 nariadení, smerníc prichádza z EÚ a snažia sa položiť slovenského poľnohospodára, naša súčasna vláda na základe to vsúva do slovenských predpisov, tieto voloviny pri ktorých sa skováva tá zvyšná 1/3 (Zákon o odpade, zákon o hnojivách, nariadenia ktorým sa ustanovujú pravidlá poskytovania podpory a milión ďalších), povedzme si napríklad aj, koľko je kontrolných úradov 20? 30?, preboha šak už vykonávajú kontrolu na kontrolu (či predchádzajúca kontrola postpovala správne keď nenašla žiadne nedostatky)...konateľ je nutený prijímať stále viac ľudí do kancelárie len aby ustriehli všetku tu tyraniu, a neboli sankciovaný, ak neprijme kvalifikovaného človeka (čo je zázrak nájst) bohužial častokrát sa stane že si tie dotácie z eú poberie štát na sankciách, napr. máš skládku hnoja na poli, prši, vytečie z hnojiska hnojovka, príde kontrolór z ekológie, uvidí to a ty dostaneš sankcie, zachvíľu budú musieť preživať len z úverov, lebo výroba nebude, začínajúci poľnohospodár alebo mladý farmár? Podľa mna science fiction aby prežil v terajšom režíme..., zákonov neznalý človek, tak takýto poľnohospodár sa bojí pasť na poli lebo tiež len môže pásť určite obdobie, takýto poľnohospodár sa bojí obrábať pôdu, sadiť, hnojiť, lebo všetko je obmedzené smernicami + nemale postihy ak to človek nedodržiava, ak si chcete získať hlasy poľnohospodárov, vyjadrite sa k hlavným problémom a ako by ste ich riešili takýto populistický článok + výroky vášho predsedu v televíziach na otázku poľnohospodára, nezlomia len tak ľudí v poľnohospodárstve, aby Vám dali hlas...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Skúste si prečítať môj program " Za zdravé slovenske potraviny" facebook Jaroslav Karahuta hnutie SME RODINA Boris Kollár.
Pekný večer
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Nedá sa nereagovať. Článok napísaný super. Divné sú niektoré diskusie. Je úplne jedno, čo bolo, nič to nepomôže riešiť súčasnú situáciu - to k príspevkom o bývalých JRD. V súčasnosti v poľnohospodárstve je to takto: jednoduchý príklad.
Dve úplne rovnaké fabriky vyrábajú napr. topánky. Jedna má náklady 100 €, druhá 80 €. Tej prvej štát dá dotáciu 60 €, druhej 30 €. Tá prvá teda môže predávať topánky po 45 € so ziskom 5 €, tá druhá musí minimálne po 50 €, len za cenu nákladov. Lenže štát, čo nedáva dotáciu tej druhej tlačí na obchodníkov, aby odoberali tie drahšie. Keďže je to nelogické, nefunguje to. A tak jedna firma musí z trhu odísť, druhá zvýši zamestnanosť , získala trhy. Problém je len ten, že jedna firma je v Nemecku, druhá na Slovensku. V takejto situácii sme dnes poľnohospodári. S každým diskutujúcim mám niečo spoločné - vyrastala som v "poľnohospodárskej" rodine, vediem 23 rokov družstvo, ktoré nemá problém so zamestnancami, s vlastníkmi pôdy, podielnikmi, nikto u nás nedrie ako na cudzom, sme proste úplne normálna firma. Zatiaľ. Teraz ale náš drahý minister povedal napr. , že na Slovensku stačia 2 mliekarne. Ja len chcem vedieť prečo? Nikto mi to nie je schoplný vysvetliť, veď vyrábame lacnejšie, na výrobu nepotrebujeme nejako špeciálne vyškolených ľudí, potraviny sa predávajú každý deň, tak neviem.
Taktiež môžem rozprávať hodiny a hodiny o eurofondoch za dnešnej vlády, kto ich získa a čo za ne musí sľúbiť
A tiež som člen SaS, lebo ako jediní to majú v hlave "upratané", nerozprávajú rozprávky, nesľubujú, že budú z nášho rozdávať ako zo svojho, mojím snom je zažiť aspoň jeden rok podnikania v prostredí vytvorenom podľa programu SaS.
A ešte všeobecne - kedy sa naučíme diskutovať bez zbytočných ironických poznámok, skrytých urážok a osočovania. Jednoducho konštruktívne.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME