Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Boha nedokážeme. Boha si treba vymyslieť (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 4 5 6 7 > >>

Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Už som to tu písal, ale žiaľbohu, nebol som vypočutý.

Na počiatku bol Boh a nič iného. Nič iného ani nemohlo byť, pretože aby niečo bolo, bolo by bývalo nutné, aby to Boh stvoril. Ale Boh ešte nič nestvoril, pretože to bol počiatok. Na tvorenie nestačí byť Bohom, jeden tiež musí vedieť, že Bohom je. Avšak Boh nevedel, že je Bohom, lebo bol sám samučičký.

K tomu, aby niekto vedel, že je Bohom, musia byť dvaja. Jeden, ktorý je Bohom a druhý, ktorý Mu hovorí: "Bože môj". Pretože nie je možné byť jednoducho Bohom. Je potrebné byť niečím Bohom.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

A tak

vznikla trinitárna teológia... Prečítaj si niečo z Jána. Trebárs hneď začiatok...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Lenže Boh mal veľa synov,

jedným z nich bol Satan. Prečítaj si niečo z Jóba, trebárs hneď začiatok...

Čiže, akákoľvek "trojica" stavajúca" na špekulácii, že Syn = Otec, je nezmyselná. Najmä ak Ježiš existenciu Satana nepopieral, naopak, Satan bol jeho obľúbenou postavou. Potom potrebuješ minimálne Štvoricu, čo by aj bolo spravodlivé, pretože kresťania celkom jednoznačne považujú Satana za boha. Určite za väčšieho boha, než boli mnohí bohovia grécki alebo rímski.

Ostatných božích synov som vynechal, čo je tiež asi chyba.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

"Čiže, akákoľvek "trojica" stavajúca" na špekulácii, že Syn = Otec, je nezmyselná"
- Bud sa riadime tym, co hovori Sv. pismo alebo si vymyslame.
Pismo hovori JASNE: "Jezis povedal: Ja a Otec sme JEDNO".
To je najkrajsi dokaz pre tych (jehovistov a podobne), ktori spochybnuju sv. Trojicu.
Prikladov je samozrejme kvantum dalsich..
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Oggire, Oggire...

Máš to nejaké poletené s tým Satanom. Asi si niečo počul o gnostikoch a Demiurgovi...

Autor
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Origenesovi a tej podarenej partii na II. nicejskom koncile by sa to asi nepáčilo, ale BOLO to takto:

Zrazu už Hospodin Boh nebol sám. Bol pri ňom iný Hospodin Boh a Ten mu bol celkom podobný, až na to, že bol o moc mladší, že Jeho vlasy boli ako ľan a Jeho brada bola farby vajcových žĺtkov.

A nad Nimi bol tretí Hospodin Boh, ktorý sa im podobal ako vajce vajcu a ako holub Bohovi, ktorý stvoril človeka k obrazu svojmu, pretože tento tretí Boh mal podobu a veľkosť holubice (čo je samička od holuba) a táto holubička poletovala Svojimi belostnými krídlami a vypúšťala svoj belostný trus a anjeli sa medzi sebou bili, aby získali túto božskú hmotu.

Od tohto okamihu nebol len jednoducho Boh, bol Boh Otec a bol neustále Boh Otec od večnosti času a trvania. Bol ale tiež zároveň Boh Syn, ktorý existoval iba od tohto okamihu a ktorý od tohto okamihu existoval celú večnosť. A obidvaja boli zároveň Duch Svätý a Boh Duch Svätý boli všetci traja dohromady a každý z nich zvlášť.

A bolo možné ich usporiadať troch a troch na každý spôsob, ako kto chcel, jedného na druhom, vedľa seba alebo hlavou pri nohách druhého, alebo do trojuholníka alebo ako ruské matriošky. Súčet činil vždy tri a súčet činil vždy jedna.

A od okamihu, kedy sa rozhodli začať existovať, boli ti po celú večnosť. Lenže okamih pred týmto okamihom Ich večnosť ešte vôbec nezačala.

Toto sa nazýva mystérium Najsvätejšej Trojice. Mystérium nemôže nikto pochopiť, pokiaľ samozrejme nie je Bohom. Alebo opitý do nemoty.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

„Najuniverzálnejším princípom pre Teóriu všetkého, ktorú tak bombasticky proklamujú teoretickí fyzici, nebude teória strún, ale „Trinitárna teológia“

J. Polkinghorn: Quantum Physics and Theology. Yale University Press, New Haven and London, 2007
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

To ti porozprával ON?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Vaša otázka postráda akúkoľvek logiku. Skúste ju preformulovať.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Meh.

V prvom race mi v prispevku chyba konzistencia. V druhom rade musim povedat, ze ma podobne zamyslenia zaujimaju. Abbott sa da aplikovat sikovne na chapanie boha a very. Osobne preferujem nahlady "filozofov" ako je Maher, Carlin, Nye, alebo pre mna najnovsie Jim Jefferies. Obavam sa ale, ze ich nazory na vieru by sa na Slovensku stretli s velkou nevolou :)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ťažká téma

No i napriek tomu sa to novinárom podarilo zľahčiť a spraviť z nej kovbojku.
Len na ilustráciu, že to nie je po prvý krát, čo sa o podobné veci niekto zaujíma, pieseň v podaní Alanis Morissette:
https://www.youtube.com/watch?...

Vystihli ste podstatu, vedieť znamená niečo ako nepotrebnosť viery. Domnievam sa však, že pokiaľ by sa Boh naozaj naživo predstavil, tak by to neznamenalo vôbec nič, alebo ešte pravdepodobnejšie nový podnet pre nové náboženstvá, nových prorokov a nových veriacich. Pretože by sa začalo skúmať kto stvoril Boha...
Najlepšie knihy o viere, aké som čítal, sú od Terryho Pratchetta - Malí bohovia a Carpe Jugulum. Napriek tom, že pri povrchnom pohľade sa javia dosť nevážne, je v nich skrytá hĺbka a múdrosť, decentne odkrývajú autorov osobný postoj ku viere.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Clanok to vystihuje celkom dobre. Ludia nieco nevedia, tak si odpoved jednocho vymyslia. Na tom by este nebolo nic zle. Horsie je, ked sa ti vymysleni kamarati (bohovia) zacnu pouzivat ako zamienka, alebo v horsom pripade skutocny dovod, na diktovanie sposobu zivota inym alebo dokonca aj zabijanie.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Článok slabučký odvar

A uplne najhoršie je, že keď ako dôvod zabíjania sa stane, len to, že odmieta prestať veriť v Boha.
Ale nechoďme tak ďaleko, je skôr zaujímavé koľko úsilia sú schopní ateisti, vynaložiť, len a len preto, aby presvedčili na svoju vieru tých čo neveria, že Boh neexistuje.
A ateisti môžu diktovať iným spôsob života? Ak nie prečo to robia?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

"Ale nechoďme tak ďaleko, je skôr zaujímavé koľko úsilia sú schopní ateisti, vynaložiť, len a len preto, aby presvedčili na svoju vieru tých čo neveria, že Boh neexistuje."

Mas to nejako pomylene. Ateisti neveria, ze boh (bohovia) neexistuje. Ateisti jednoducho len neveria, ze existuje. Viem, ze je to trochu matuce, ked je to napisane takto, preto to trochu zjednodusim.
Tvoja predstava o ateistoch: Veria ze boh neexistuje
Aki ateisti naozaj su (aspon velka vacsina): Neveria ze boh existuje.

"A ateisti môžu diktovať iným spôsob života? Ak nie prečo to robia?"
Mi vysvetli, ze aky sposob zivota vyplyva z " ", t.j. z nicoho. Lebo to presne ateizmus je - absencia viery v boha (bohov).
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Pomýlené to máš ty. Ateisti neveria ani v UFO a nemajú dôvod presviedčať na fórach či nebodaj vytvárať ideológie boja proti veriacim a potom ich mučiť za ich vieru v UFO.
Ak by si mal ty pravdu, že len neveria v Boha tak tu s tebou nediskutujem ani aj ani ni iný.

spôsob života, veď to sú tie základné tézy, ktoré ateisti presadzujú v konfliktoch. Od obhajoby vraždy nevinného dieťaťa, rozklad rodiny atď ...
Darmo ma obraciaš na tvoju vieru.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Sorry. Moj omyl. Ja som myslel, ze ty chces rozumne diskutovat. Ale asi chces len omielat dookola stale otrepane (nepravdive!!! ) frazy.
Ked ti, co veria v UFO zacnu presadzovat, ze zeny nemaju mat pravo na telesnu autonomiu, alebo ze urcity ludia nemaju mat moznost uzatvorit manzelstvo a pod. blbosti ("lebo ufoni to tak chcu"), tak vtedy budem "bojovat" aj proti im.

A akych vrazdach deti prosim ta hovoris? To by som rad vedel.
A inac je to dost ironicke, ze take nieco hovori teista. Lebo vy vacsinou zvykenete obhajovat svojho vymysleneho kamarata, ktori utopil celu planetu vratane vsetkych deti (aspon podla vasich rozpravok).
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Takže ty môžeš dookola omielať nepravdivé a otrepané frázy a nemusíš rozumne diskutovať?

Aha takže čo to je telesná autonómia? To je podľa akého zákona , kto ho určil?
A ateisti nebránia šesť ročným deťom uzavrieť manželstvo? Alebo manželstvo môže uzavrieť hoc kto? Napríkld podľa tvojej logiky by ateisti presadzujú , že manželstvo môže uzavrieť aj ženatý muž s inou vydatou ženou.
Aha čiž , aln ateisti môžu presadzovať svoje náuzory na eutanáziu, potrat a podobne zverstvá.
Ale, netrep horoskopy sú v každom médiu a ani jeden ateista proti tomu nevysúpil, ale aknáhle by sa tam pravidelne objavili.

Pred 26 rokmi som prvý krát počul slovo eutanázia. (tosi ty možno ešte ani nebol na svete) Vtedy ma presviedčali, že to je výborná vec, že už ťažko chorí s obrovskými bolesťami nebudú trpieť, ale ich zabijeme. Keď som namietal a pýtal som sa koho sa to bude týkať tak odpoveď bola , že "len" starých ľudí, aby netrpeli. Keď soms a pýtal na deti tak to , že v žiadnom prípade. Neveril som tomu. A ani nie za 15 rokov v Holandsku schválili zákon, kde je možné zabíjať deti. Tam už telesná autonómia neplatí? Jasné čo na tom stači dieťa zmanipulovať a povedať mu, že lepšie bude, ak ho zabijeme.
Ateisti uznávajú morálny relativizmus. Jednoducho, ak im to všemohúci štát povolí tak nemajú problém zabíjať nevinných. Už to chápeš?

A tebe nevadí klamať?! Cituj , kde v Biblii je napísané, že zahynuli deti? Samozrejme, že to nespravíš. Lebo veiš, že klameš, ty máš dostatočne Bibliu preštudovanú, aby si vedel, že nikde sa tam o deťoch nepíše.
Ale to nie je podstatné, horšie je, že podľa teba je vrah ten, kto ponúkne pomoc na záchranu a nie ten, kto ju odmietne. Proste typická ateistická zvrátenosť.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

No moment, moment. Chces diskutovat o moralnych otazkach alebo o ateizme. Lebo jedno s druhym velmi nesuvisi. To, ze je niekto ateista este nic nehovori o jeho moralnych hodnotach. Lebo kedze ateizmus je len absencia viery v teisticke tvrdenia (bohovia existuju, Jezis je syn bozi, Mohamed je prorok bozi, Buddha dosiahol nirvanu atd.) Cize je to stale len absenica. Cize je to nic. A z nicoho aj nic nevyplyva.
Niekto moze byt ateista a nihilista a mat urcite moralne hodnoty. Alebo moze byt ateista a humanista a ma tym padom ine moralne hodnoty. Alebo ateista a liberal a zase ine moralne hodnoty. Alebo ateista a konzervativec a zase ine moralne hodnoty. Proste neda sa to dat do jedneho vreca.

"Cituj , kde v Biblii je napísané, že zahynuli deti?"
To mi akoze chces povedat, ze od cias Adama a Evy az po potopu (znova, ak uverime vasim rozpravkam) sa ludia liahli z vajec uz ako dospeli?
Ale aj keby som uveril tej absurdite, ze na celej planete vtedy neexistoval clovek mladsi ako 15 rokov, to este stale neoslobodzuje tvojho vymysleneho kamarata. Lebo stale su tam ine problemy s jeho "moralkou" ako napr.
- Co so zvieratami? Tiez si zasluzili zomriet?
- Preco sa rozhodol pre taku strasnu smrt (utopenie)? Ved je predsa boh, je vsemohuci. Co tak jednocho len tak nechat zmiznut vsetkych "zlych" ludi? Ale dat im okamizitu bezbolestnu smrt prerusenim miechy pri mozbu a pod. ?
Proste ked sa na tu rozpravku o potope pozries z rozumneho nadhladu (viem, pre teba vec skoro nemozna), tak je to jasne viditelne, ze je to je mytus, ktory je zalozeny na nejakej velkej lokalnej potope v tej geografickej oblasti (som pocul uz taku hypotezu, ze to bolo vyliatie Stredozemneho mora do Cierneho mora) a okolo toho si ta ktora kultura vytvorila vlastne myty t.j. rozpravky (nie len Israelity maju svoj mytus o potope. Aj ine kultury mali podobne myty.)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Racionálny človeče

nechcel som sa zapájať, ale nedá mi nereagovať na Tvoju demagógiu. Tváriš sa ako korektný človek, ale Tvoje vyjadrenia sú jedna podpásovka za druhou. Dnes predsa aj malé dieťa navštevujúce prvé hodiny náboženstva vie, že Adam nebol upatlaný z hliny doslovne a že Eva nebola vyrobená z jeho rebra doslovne. Aj toto dieťa vie, že ide o symboly , ktorým porozumie neskôr (ak im vôbec porozumie).

Iste, existujú na svete rôzni ľudia, aj takí, ktorí veria viacstisícročným textom "do písmenka", a sú aj takí, ktorí si trebárs Korán vykladajú doslovne a z toho si odvodzujú právo vraždiť, no to sú výnimky, nie mainstream.

Ale to všetko predsa, milý Racionálny človeče, vieš. Rýpeš a zapáraš preto, aby si SVOJ VLASTNÝ Jungovský tieň preniesol na niekoho druhého. Ako väčšina takýchto "ateistov"..

Pax et Bonum

Autor
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Napríklad ja to neviem, lebo som na náboženstvo nechodil. Takže ak to nebolo z hliny a rebra, ako to vlastne bolo? Chcete mi povedať, že som Písmo Sväté (ani neviem koľkokrát) prečítal zbytočne a v nevedomosti?
 

1 2 3 4 5 6 7 > >>

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Rudolf Pado: Liptovská Mara: ak nás zabijú, čo bude potom? Ďalšie rozpútané peklo? 1 992
 2. Júlia Piraňa Mikolášiková: Funkcionárka z policajného prezídia lustrovala v databázach priateľky exmanžela 1 685
 3. Monika Nagyova: Keď je vaším susedom hiphoper, psychiatrička či youtuber, nuda vám nehrozí 1 522
 4. Rudolf Pado: Makači čistia Liptovskú Maru 1 361
 5. Karel Dvořák: Pomaľované vtáča – prehliadka zvrátenosti? 1 140
 6. Martin Šuraba: Príbeh tichého vodcu 843
 7. Tomas Valent: Alice Cooper v Bratislave - Fiasko organizátora 713
 8. Maroš Chmúrny: Neúspešný týždeň jedného kapitána 676
 9. Martin Plesch: Mňa prieskum o učiteľoch dôverujúcim konšpiračným médiám nepresvedčil 534
 10. Martin Ondráš: Bezpečné potraviny sú povinnosť, nie odmena pre voliča 511

Rebríčky článkov


 1. Milan Rousek: 33. Kdo je paní J?
 2. Štefan Vidlár: Príbjech potupňí
 3. Andrea Fuglíková: Fakta a mýty o násilí na ženách
 4. Peter Mrázik: V Jaguar Land Rover sa neuspokojíme, preto opäť vstupujeme do kolektívneho vyjednávania
 5. Milan Rousek: 32. Líný poručík
 6. Milan Lacúch: Asertívne jednanie z duchovného hľadiska
 7. Olívia Lacenová: Podhodnotená platina si razí cestu nahor
 8. Radoslav Valkovič: Olov Svedelid: Podozrivý zmizol
 9. Milan Rousek: 31. List z říše záhad
 10. Štefan Vidlár: Len malé zamyslenie sa k sviatku Sedembolestnej Panny Márie

 1. Kam odchádza Robert Fico a prečo je jeho odchádzanie škaredé
 2. Sexuológ: Nie je v záujme evolúcie, aby mali štyridsaťroční starci a stareny deti
 3. Začína sa matka všetkých vojen? Ako môže dopadnúť kríza na Blízkom východe
 4. Fanúšik kopol do hráča. To som ešte nezažil, tvrdil Halilovič
 5. Drucker ešte ani nezačal a ubúdajú mu možní partneri
 6. Župan dostal od Rašiho stopku na zasadnutie vlády v Čani
 7. Nehoda na diaľnici na Spiši má jednu obeť, ďalší ľudia sa zranili
 8. Sulíkovo krídlo žiada pád republikovej rady, prekážajú mu Galko a ďalší
 9. Zápas neskontumujú, aj keby nášho hráča zabili, tvrdil brankár Trnavy
 10. Toto bude iná kríza ako minulá

 1. Nádej zachrániť čo len jediný život stojí za zmenu zákona
 2. Kočner v Threeme: Bödör mu robil spojku na špeciálneho prokurátora Kováčika
 3. Fero Múčka: Štyri roky Postoja. Aj za život
 4. Kiska otvorene o konflikte s Ficom: Detaily jeho vydierania!
 5. Tisíce ľudí v Prahe protestovali proti umelým potratom: Vystúpil aj Saša Vondra
 6. Kázeň biskupa Feketeho na púti k Sedembolestnej Panne Márii v Šaštíne.
 7. Za potratmi sú často dôvody, ktoré by väčšina spoločnosti neuznala
 8. Milionár Bugár dostal peniaze od štátu na zveľadenie svojich majetkov
 9. Manifest Národného pochodu za život 2019
 10. Súd rozhodol, že pozastavenie činnosti britského parlamentu je zákonným krokom

Už ste čítali?