Piatok, 22. september, 2017 | Meniny má Móric

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Chyba v programe. Voľby 2016 (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 > >>

Hodnoť:   mínus indicator plus

Druhý pokus

Volať po predčasných voľbách, keď sa ešte nikto o nič nepokúsil - sa mi vidí od veci.
Je reálny predpoklad, že dopadnú podobne. Jediné, čo môže k tomuto viesť, je snaha reinkarnovať KDH.
Podľa môjho názoru je tam, kde patrí, na smetisku dejín.
A k tomu SaS či Sulíkovi.
Nakoniec som si po všetkom, čo hovorilo proti,zahryzol do jazyka a dal som mu hlas. Pokiaľ viem, tak aj manželka.
Ale určite nie preto, aby hodil flintu do žita.
Z môjho pohľadu je tam preto,m aby zabojoval.
Aby sa pokúsil niečo urobiť pre krajinu bez ohľadu na osobné animozity.
Som v tejto situácii pripravený aj na kompromisy, ktoré budu jasne zdôvodnené.
Nie som však pripravený na radikálne postoje a zahodenie tohoto volebného výsledku.
Lebo - a iste nebudem sám - prehlasujem, že potom už veru Sulík a SaS nikdy viec.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Pán Repka,

na Vašom mieste by som sa netváril ako prognostik, pretože Internet má pamäť.
Citujem z Vášho článku z 1. 2. 2016 ( http://repka.blog.sme.sk/c/400... ):

"Bude strašné a potupné sledovať, ako prepadne skoro 5% hlasov SaS v prospech tých, čo sa do parlamentu dostane."

Alebo záverečná veta článku:

"Takže, priatelia, čitatelia, trollovia a hejteri, ja končím dnes a SaS končí s voľbami."
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Počkám

si na predčasné voľby.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

aby si nebol prekvapeny ked bude mat kotleba cez 10% kollar 8 a most nebude v parlamente vobec.
neviem preco ludia cakaju od predcasnych volieb inu situaciu .
ja som volil sas a v dalsich volbach budem volit znova sas. a v predcaskach bude mat fico max 22-25%
predcasne volby by mali byt uplne ako posledna a nie prva volba po zverejneni vysledkov (ale bugy to povedal hned ze jedine su predcasky)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

A prečo ty očakávaš

v predčasných voľbách inú situáciu?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

nemyslim, ze by bola principialne ina, par percent sa vsak moze pohnut a most nie je v bezpecne komfortnej zone ... to mal podla mna predrecnik na mysli
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

ano presne tak som to myslel. nabuduce sa budem musiet bud viac rozpiast alebo to dat do par slov ;)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

S. Repka

Tak čakajte. Aj Bugár tu čaká 25 rokov a nakoniec sa dozvieme, že jeho voliči sú stále "maďari" a on nemôže ísť do vlády so SNS. Ale po predčasných voľbách dúfam, že mu poďakujeme ( ako dnes KDH) za "úspechy" pri 25-ročnom budovaní moderného Slovenska.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

A potom tu budes vypisovat prekvapene blogy, ze preco ma Kotleba 15%+ a Prochazka s Belom budu mimo parlamentu... Tak si pekne pockaj.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Slavo, tak aj Ty si prešiel od SDKÚ k Mostu? :) Aspoň sa nemusím cítiť "nenormálny".
Ale pri dnešnom obsahu s Tebou nesúhlasím. Predčasné voľby sú momentálne jedna z tých horších alternatív. Jednak môžu posilniť tých, ktorí ešte nič neurobili (teda ani sa nestihli zhovadiť - určite vieš, na koho narážam) a zároveň môžu znechutiť veľkú časť ľudí, ktorá teraz voliť bola. Takže účasť by bola ešte nižšia, čo by zase nahralo okrajovým prúdom...

Pokiaľ ide o Sulíka, tam s Tebou zdieľam obavy. Ale zároveň to beriem tak, že je to pre neho nová šanca a môže odčiniť to, čo pred 5 rokmi spolu s Matovičom po..al. Ak k tomu pristúpi zodpovedne a potlačí svoje ego, vopred hovorím, že v ďalších voľbách mu dám hlas. Myslím, že by bol úplný blázon, ak by sa z posledného "vládnutia" nepoučil.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Juraj

keď sa Ti prepadne strecha, je jednoduchšie ju prekryť plachtou, aby nezatekala. Ale je potrebné tú strechu postaviť nanovo. Ľahšie je prekryť, ale problém sa nevyriešil, iba odsunul. Nakoniec tu strechu budeš aj tak musieť urobiť nanovo.
A čo sa predpovedí týka... Táto voľba nám JASNE ukázala, že väčšinové názory nie sú relevantné.
A v článku píšem: "Predčasné voľby. A následne veľmi rýchlo pochopiť, čo voliči vo voľbách povedali." Čo neznamená NIČ iné ako kampaň viesť zjednocujúcu a nie vymedzujúcu sa.
Ak by viedli kampaň ako teraz, tak budeme mať v NRSR po voľbách IBA 3 strany.
A k tomu Matovičovi. Ako by si sa postavil k tomu, keby ktokoľvek na Matoviča tlačil, že pre dobro voličov by mal prehodnotiť svoju spoluprácu s Ficom???
Bohužiaľ tí, ktorý sa naviac voči niekomu vymedzovali, teraz tlačia na tých, ktorí si robili čisto svoju kampaň, aby zmenili svoje postoje??? Trocha chrapúnstvo.
Ak chcem dosiahnúť zmenu, musím začať u seba (zmeniť svoj postoj) nie tlačiť druhého do zmeny postoja.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

ty (a bohuzial nieln ty) si neuveritelny .... tak tlacit Bugara do naplnenia deklarovaneho (pravicova vlada ak to bude mozne) je nekorektne, ale vydieranie / tlacenie Sulika cez jasne definovany mantinel, v rozpore s koalicnou zmluvou , to bolo koser ... jeden nestiha valit oci, co narobi nielen s politikmi nekalkulovane rozlozenie mandatov

a o tom vymedzovani sa by sa dalo hodne diskutovat ... lebo Bugar sa nielenze vymedzil voci Ficovi rovnako ako Sulik (ale, po skusenosti s ostatnou novelou ustavy, mu to na rozdiel od konzistentneho Sulika uverilo menej protestnych hlasov) ale aj voci niektorym inym ... na rozdiel od Sulika, ktory videl len jednu partaj pred volbami s ktorou nie. takze opatrne s konstatovaniami , kto sa vymedzoval a kto si len robil svoju kampan
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Slavo,

práveže je to o tom, že na Slovensku väčšinu času problémy odsúvame než aby sme ich riešili. Len sa obávam, že nové voľby nie sú práve riešením, ale odsúvaním problému. Momentálne by priniesli oveľa viac škody ako úžitku. Kotlebovi voliči sú povzbudení tým, že ich hlas neprepadne. A keď navyše uvidia, že jedinou odpoveďou na ich "vôľu" sú okamžité nové voľby, hodia mu to tam z princípu znovu a vo väčšom počte.

"Predčasné voľby. A následne veľmi rýchlo pochopiť, čo voliči vo voľbách povedali. Čo neznamená NIČ iné ako kampaň viesť zjednocujúcu a nie vymedzujúcu sa."
Čo máš týmto presne namysli? Ľudia neprestanú okamžite voliť Kotlebu len preto, že ostatní politici zrazu zmenia slovník. Ani sa nedá čakať, že sa Fico konečne spamätá a začne pôsobiť aj inak než vo vlastný prospech.
Prípadne, že sa zjednotí pravica? To sme si priali aj doteraz, ale za 4 roky to neprišlo. A neverím, že to príde za štyri mesiace. Možno sa nejaká konsolidácia udeje práve za tieto štyri roky, aby už neprepadlo ďalších 9% hlasov (prepad KDH a SMK). Práve cestou, ako sa v pravici zjednotiť, môže byť koalícia, kde si vyskúšajú, či spolu dokážu fungovať (obrazne povedané). A možno som naivný, ale neverím, že by Sulík a spol. povalili ďalšiu vládu. Na to máme za sebou príliš čerstvú traumu z vlády jednej "štátostrany".

Čo sa týka zmien postoja: o Sulíkovi a Matovičovi nemám ilúzie, ale matematika nepustí. Dobre to vystihol Štefan Hríb, ktorý povedal niečo v tom zmysle, že od Bugára a Procházku by vzhľadom na ich volebné čísla očakával pokoru, pritom oni sú tí, čo najviac prskajú a obviňujú iných za svoj volebný výsledok. S tým súhlasím. So zmenou postoja by mal začať Bugár s Procházkom. (A to hovorím ako človek, ktorý volil Bugárovu stranu v posledných niekoľkých voľbách.)

Istý pragmatický posun už badať u Procházku. Bugár to bude mať oveľa ťažšie. Na jednej strane ho chápem, že by chcel nanovo rozdať karty. Na druhej strane, práve on je v politike dosť dlho na to, aby si uvedomil, že po predčasných voľbách môže skončiť pod hranicou 5 percent. A teda nie je v pozícii, že by si mohol klásť podmienky.

Naozaj by som nechcel byť v jeho koži. Čakám, že sa teraz prejavia jeho dlhoročné politické skúsenosti a som veľmi zvedavý, ako si s tým poradí.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Juraj

náš problém nie je Kotleba...
"Kotlebovci" su v europe. LePen-ova vo francúzsku, Jobik v Maďarsku, teraz čosi podobné v poľsku, to je realita na SK.
Náš problém je, že ZVYšok pravicového spektra sa nedokáže "dištancovať" od krajnej pravice a zároveň SPOJIŤ pre spoločný výsledok (ako za čias konca Mečiara).
Dnešná pravica (a tu má Fico pravdu) je na mraky rozbitá. Sú ochotný do seba kopať pred voľbami a potom očakávajú, že im pred voľbami nakopaný "odpustí" podpásovky.
No nie každý.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Fascinujúca diskusia. Že Kotleba nie je váš problém? Kotleba je po týchto voľbách problémom celého Slovenska. Vypichnem dve motivácie voliť Kotlebu: 1. Urobiť poriadok so skorumpovanými politikmi 2. Urobiť poriadok s citujem "Cigánmi." Ak si to rozmeníme na drobné, tak ide o útok na politický systém ako taký a súčasne o útok na jednu skupinu obyvateľstva na základe kolektívnej viny. Opakovanie motivácie voliť istého politika v Nemecku 30. rokov minulého storočia. A začínajú sa opakovať podmienky: politická nestabilita, neschopnosť vytvoriť vládu na celé volebné obdobie, politický chaos. Odmietanie vytvorenia stabilnej (teda za dnešných podmienok pravo - ľavej vlády) dáva tromfy do rúk Kotlebovi, ktorý po predčasných voľbách bude mať 20 - 25 percent.

Kto toto riskuje, riskuje politický systém Slovenska ako taký. Neschopnosť pravice uzavrieť strategickú dohodu so Smerom a naopak Smeru s pravicou povedie k tomu, že po predčasných voľbách sa už nebude diskutovať v hraniciach klasickej liberálnej demokracie, ale o ohrození základných hodnotových vecí.

Kto si dnes neuvedomuje, že ohrozením už nie je Fico a vláda so Smerom, ale nástup fašizmu je politicky naivný. Pomôžem si historickou paralelou - životným ohrozením ČSR v medzivojnovom období neboli korupčné politické strany tzv. hradnej skupiny, ktoré pravidelne tvorili vládnu koalíciu, životným ohrozením bol istý fúzatý politik spoza hraníc. Dnes nie je ohrozením Slovenska korupcia Smeru, euroskeptický Sulík ani nevypočítateľný Matovič, ale fašisti, ktorí sa nezastavia pred ničím. Je smiešne a naivné hovoriť, že Kotleba nie je niekoho problém.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

tete

ale Kotleba je výsledok problému, ktorý popisuješ.
Najsamprv prišiel problém, ktorý popisuješ a následne prišiel Kotleba ako "riešiteľ" problému, lebo nikto iný ho neriešil...
Vznik Le Pena vo Fr - a dnes ak sleduješ Le Penovú, tak sa "umravňuje"
Jobik v Maďarsku aj s väčšinovou podporou v parlamente...
Dnes už aj Poliaci čosi podobné majú...
Kotlebu v dnešnej dobe vytvorlila politicka apatia k riešeniu problémov obyčajných ľudí.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Súhlasím. Problém ale je, že tieto voľby boli prelomové. Vstup Kotlebu do parlamentu znamená, že v predčasných voľbách mu odovzdajú hlasy ľudia, ktorí sa doteraz báli prepadnutia svojho hlasu a tak na istotu volili "systémové" strany. Teraz táto psychologická bariéra padla. Kotleba v prípade predčasných volieb nebude robiť nič iné, len poukazovať na to, že politické strany vedú Slovensko do chaosu a nestability. A že on je zárukou poriadku. Najľahšia cesta k tým 25 percentám.
Podľa mňa budú predčasné voľby katastrofou a po nich už možno bude neskoro. Preto by mala pravica aj Smer nateraz potlačiť svoje egá a vytvoriť širokú koalíciu s perspektívou vlády na 4 roky. To samozrejme bude vyžadovať ústupky a kompromisy z obohc strán, ale súčasne to bude znamenať stabilizáciu situácie a reálnu pravdepodobnosť, že sa Kotleba vystrieľa a vráti sa tam kam patrí - teda k dvom percentám.

Dnes to vyzerá tak, že Smer na 99 percent vládu nepostaví. Pravicová vláda je pravdepodonejšia, ale s vysokým rizikom nestability. A to je cesta k predčasným voľbám a kompromitácie pravice, ktorá by opakovala rok 2011. Len s tým rozdielom, že v predčasných voľbách nepríde k drvivému víťazstvu Smeru, ale Kotlebu. A to je setsakra rozdiel.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

hmm

Tu som našeil Bránikov text z roku 2013
Ak som správne porozumel, tak Kotleba je IBA začiatok. A na preskupenie budú potrebovať viac ako pár mesiacov do predčasných volieb. Počas 4 ročného obdobia budú mať času dosť.
http://branik.blog.sme.sk/c/34...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Je to skvelá analýza. Ale vychádzajme z konkrétnych politických podmienok. V prípade vytvorenia stabilnej vlády pre celé volebné obdobie by Kotleba potreboval a) radikálne zhoršenie utečeneckej krízy b) radikálne zhoršenie ekonomickej situácie a prepad životnej úrovne c) radikálnu krízu v zahraničnej politike spojenú napr. s rozkladom Európskej únie.
Ak ale k takémuto vývoju nedôjde a na Slovensku bude v rámci možností stabilná vláda, ktorá sa bude správať relatívne slušne, Kotleba skončí tak ako skončila svoju parlamentnú anabázu KSS - teda v zabudnutí. Naopak, predčasné voľby mu budú hnať vodu na mlyn.

Hlavne, po týchto voľbách sa zmenili deliace línie. Už to nie je pravica kontra Smer, ale demokratické strany (ku ktorým aj napriek oprávneným výhradám patrí aj Smer) kontra fašisti. Ale nie som si istý, či to túto zmenu vnímajú aj Sulík s Matovičom, ktorých komunikácia je príliš kategorická a nekompromisná, akoby stále bolo pred voľbami.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Nie, Slavo

to by nebolo dobre. V tomto súhlasím s Matovičom. Bugár má síce možno právo cítiť sa ukrivdený a tlačený do niečoho čo nechce a čo by mohli urobiť aj ostatní. S Bugárom mám však problém a to ten, že za tých XY rokov je Bugár len obyčajný priživovač sa na stranách, ktoré majú lepšie výsledky ako on a tento raz je to zasa tak. OK, berme to tak, že je potrebny, ale citiť sa nenahraditelne a urazene je cisty fail. Pravda je taka že Bugar aj teraz prepadol a zasa bude len privesok. A uz by mu to malo byt jedno ze ci...Privesok je vzdy len privesok...
 

1 2 3 > >>

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME