Streda, 17. január, 2018 | Meniny má Nataša

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Portugálie I. (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

Vsetko je O.K.

Iba ste asi na hodinách slovenčiny spali. Toľko hrubých ypsiloniek sa tak ľahko nevidí.
Možno ste si toho nie ste vedomý ale množné číslo sa piše z mäkkým i.
Tým ten dojem z článku úplne kazíte. Stačí pritom tak málo.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ďakujem Voxo, pokúsil som sa to opraviť.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

A "z mäkkým i" sa pise so s, nie z a pred ale sa pise ciarka.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

off topic

Tá diskusia je trošku off topic, ale nikoho z nás by Štúr nepochválil. A čo mäkčene? :-)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

hm

to by sa bolo treba opytat romov, preco sa nevyskytuju na vedeckych pracoviskach na Slovensku ...
len nezacnite tocit o znevyhodnovani a utlacani a podobne triky, na ZS sme mali viacero romov ale ani jeden (a ani ziadny v historii nasej skoly pokial viem) sa nikdy nehlasil na gymnazium ... bolo to ich uplne dobrovolne rozhodnutie ...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

No to práve nechcem. Len rozmýšľam, prečo v niektorých krajinách integrácia funguje a u nás sa jej nedarí. Ono chyba bude asi na oboch stranách. Všeobecne sme dosť uzavretý, možno konzervatívny národ.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

"Všeobecne sme dosť uzavretý, možno konzervatívny národ."
No, len aby to nebolo, ze sme aj neochotny a lakomy narod.
http://konkol.blog.sme.sk/c/28...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

:-)

Niečo na tom bude :-)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Zase také ružové to v Portugalsku a Španielsku nie je. Miestnych gitanos sa vlády vždy snažili zbaviť. V roku 1749 v Španielsku všetkých pochytali a poslali do pracovných táborov. Až v roku 1977 zrušili posledný protirómsky zákon. A v 80. rokoch sa potom rómske komunity stali centrom obchodu s heroínom. A zo žien, ktoré sedia vo väzeniach za drogové delikty, je 93.2% gitanas. V Portugalsku je okolo 50 tisíc ciganos a nedá sa povedať, že by boli integrovaní. Časť z nich kočuje, majú karavany a niektorí bývajú v kempoch, a časť žije v chatrčiach z plechu.

Angolčania, Mozambičania, Kapverďania, Brazílčania sú iný prípad. To sú väčšinou kresťania, ktorí prichádzajú do Portugalska už desaťročia. Tí nemajú problém s integráciou a nie sú s nimi väčšie problémy.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

nie len Rómovia

Ďakujem za postrech. Poznámka o našich Rómoch bola v blogu viac-menej na okraj. Vo všeobecnosti som myslel napríklad aj súčasné zatváranie sa Slovenska pred imigrantmi. Určitú izolovanosť, ktorá sa prejavuje aj vo vzťahu "bieli" - Rómovia.
Musím tiež dodať, že asi nikde na svete som nevidel žiť ľudí v takých podmienkach ako žijú Rómovia napr. v Podskalke pri Humennom. Možno niečo veľmi podobné bolo v Rumunsku...
Pravda v slamoch strednej ameriky som nebol, vtedy som si povedal, že mi stačí tá moja slovenská skúsenosť.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Portugalsko je odlišné napr. od Španielov a siaha to už do začiatku 16. storočia. Dôvodom je, že Portugalci mali veľa kolónií, ale málo obyvateľov. Preto Afonso de Albuquerque (1453-1515) presadzoval politiku miešania Portugalcov s domorodým obyvateľstvom, pretože tam nemohol posielať armády. To im potom pomohlo v 17. storočí, keď mali záujem o Brazíliu Holanďania a miestni indiáni sa postavili na na stranu Portugalcov. V Brazílii sa toto prejavuje vo všetkom, napr. aj v kultúre (tropicália, viď. Manifesto Antropófago). V Goe v Indii boli oslobodení od daní muži, ktorí odišli z Portugalska a tam sa oženili s miestnou ženou. Zároveň menoval do administratívy miestnych ľudí a nezakazoval miestne zvyky.

No a Afričania, čo začali prichádzať hlavne po roku 1974, sú väčšinou kresťania, buď černosi alebo Portugalci, čo žili generácie v Afrike. Tí nemajú problém integrovať sa.

V každom prípade toto Portugalci riešia už stovky rokov, takže sú na to zvyknutí.

Ešte poznámka k Španielsku. Tam prebehol pokus integrovať moslimov už v 16. storočí. Keď dobyli Španieli Granadu (1492), tak kráľ dal možnosť moslimom zostať s tým, že konvertujú na kresťanstvo alebo dovidenia. Väčšina z tých, čo konvertovali, ale tajne praktikovala islam a viedlo to k niekoľkým povstaniam. Nakoniec Španielom došla trpezlivosť a v rokoch 1609 a 1614 ich naložili na lode a odviezli do Afriky. Bolo ich odhadom asi 300 tisíc.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME