Štvrtok, 23. november, 2017 | Meniny má Klement

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Sme národ holubičí? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

Slabosť a sila Slovanov

Je príznačné že žiaden prvotný slovanský útvar si Slovania nezaložili sami. Kijevskú rus založili Vikingovia, Bulharskú ríšu založili turkický Bulhari a Samovú ríšu francký kupec. Áno máte pravdu, že Slovania sem prišli na „vyčistené“ územia v dôsledku pôsobenia Hunov. I keď si myslím, že tu nejaké obyvateľstvo germánsko-keltského-dáckeho pôvodu muselo zostať, pretože inak by sa nedali nejaké veci vysvetliť (pozri Dvořák: „Záhada tatranských burgov“). Aj vtedy prišli s Avarmi, Avari tvorili elitu a slovania im dávali logistickú podporu. Všetko toto svedčí o tom, že Slovanom sa najviac darilo, keď si NEVLÁDLI sami. (ináč túto pravdu si prví vyskúšali židia). Na severe Slovania dlho vzdorovali nemcom. Dá sa povedať, že vojensky si boli vyrovnaní zničila ich nesvornosť. Ešte aj dnes to vidno – poliaci si lepšie rozumejú s Maďarmi ako s nami a Čechmi.
A naše sebabičovanie ? Podľa mňa je to dôsledok slabého vyučovania dejepisu. Stredovek sme odovzdali Maďarom a novovek je vysvetľovaný takým spôsobom, že je pre deti nezaujímavý až nudný. A pritom máme zaujímavé priam až hrdinské kapitolky našich dejín, ktoré sú už skoro zabudnuté: protiturecký odboj, dobíjanie uhorska od Maďarov v roku 1918 a 1919,hrdinstvo našich letcov v malej vojne v roku 1939, Gabčík, Štefánik do určitého momentu aj Dubček. A to, že nám v týchto momentoch aj niekto pomáhal, by som nebral ako našu slabinu ale našu dobrú vlastnosť.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

*** Po opakovanom hrubom porušení Kódexu diskutujúceho boli zmazané všetky diskusné príspevky tohto autora.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Podľa "Povesti vremennych let"

v roku 862 boli pozvaní slovanské a finsko-ugorské kmene pozvali k sebe "varjagov" to jest Vikingov aby im vládli a zaviedli poriadok. Znejú mená Askold. Rurik a Oleg ako slovanské ? Dynastia Rurikovcov vládla až do 16.storočia. Dokonca ešte do príchodu vikingov slovania volali svojich vodcov "kagani" . Tento titul používali turkické národy napr.avari. Prítomnosť Vikingov bola dokázaná aj archeologicky. O Samovi sa vie veľmi málo ale prečo by slovan zakladal sídlo Vogatisburg ?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Národ taký, onaký

Každé prívlastkovanie má obmedzený základ. O Srboch som počul všakovaké historky o ich nezlomnosti . Úspešné bombardovanie Srbska šíriteľmi demokracie a slobody z nich urobilo poslušný národ. Heroické traktáty o Alexandrovi Veľkom, rímskych cisároch, Ďžingischánovi, Turkoch , to sú všetko iba historky z minulosti. Stavať na takomto základe tvrdenia o vlastnostiach národa je iluzórne. Preto aj tvrdenie, že sme národ holubičí, je veľmi zjednodušené. Kedysi to možno bola viac genetika, no dnes charakteristiku národov vytvára politika. Tá politika, ktorá zo zakomplexovaného chudáka Adolfa urobila jedného z najväčších vrahov sveta. Možno na základe tejto historickej skutočnosti vyvodiť záver, že všetci Nemci sú dobyvatelia a vrahovia. Z dnešného pohľadu, keď svojou imigrantskou politikou páchajú sebevraždu, sa takýto úsudok javí vážne ako nesprávny.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Áno, sme.

Keď sa treba niečomu postaviť. Keď treba prejaviť osobnú statočnosť, obetovať sa pre iných (česť výnimkám).
Už len tie naše príslovia - čo ťa nepáli nehas, bližšia košela ako kabát, lepší vrabec v hrsti...etc
Pri borovičke by ale mnohí z nás zborili pol sveta.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Co bolo, bolo. Dolezite je, co robime teraz. Hm
http://konkol.blog.sme.sk/c/27...
A este si k tomu priratajme ten cirkus kvoli kvotam...
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME