Nedeľa, 19. november, 2017 | Meniny má Alžbeta

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Tomáš Baťa ako totalitárny kvázi fašista? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

Zaujímavý článok,

rada som si prečítala. Zas trošku iný pohľad ako si bežne v sebe nosíme:)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

možno som to v článku prehliadol, ale ak nie, chýba tam jeden dôležitý zásadný fakt: pravidlá určuje zamestnávateľ. A zvlášť to platí v súkromných firmách. Komu sa nepáčilo, toho Baťa nenútil aby zostal.
Druhým faktom je aj to, že aj dnes každá firma sa niečím zviditeľňuje. A Baťa sa chcel svoju firmu zviditeľňovať nejakým spôsobom tiež. Zvolil síce svojsky spôsob, ale zjavne sa mu darilo.

Ani Baťa nebol dokonalý. Ale napriek tomu jeho pozitívny prínos, vzor je vysoko nad negatívami. Zvlášť vo svetle dnešných podnikateľov.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

tak to som brak ako samozrejmé, že pravidlá určuje zamestnávateľ ... K článku ma pohlo to, že na nete máš rozporné hlášky o Baťovi a zároveň som chcel ukázať ten aspekt, že práca ako zdokonaľovanie človeka, čo je veľmi zaujímavé ... A keď som dal tie dve odlišné pohľady k sebe, dúfal som, že čitateľ nahlliadne pravdu, ktorá mihá medzi tými dvoma dá sa povedať extrémami, resp. aj to, že mnohé veci vidíme ako vidíme, lebo sme subjektívni ...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

pre lepšie chápanie kto bol Baťa...

odporúčam prečítať si jeho životopis. Ale ten "komplexnejší". V tomto životopise je popísané, že keď začal podnikať, tak začal napodobňovať život podnikateľov.....zábava, rozhadzovanie peňazí....atď. Dostal sa do problémov a do problémov dostal aj svojich veriteľov - išlo o 800 zlatých, čo nebol malý peniaz. Uvedomil si, že to nerobil správne a povedal si, že to bude robiť tak ako by sa to patrilo (etickejšie). V ďalších vydaniach jeho životopisu už táto časť vypadla, aby sme mali dokonalý vzor pomaly od narodenia. O bohatých ľuďoch sa hovoria bájky - kúpil si pomaranč za 25 centov a nezjedol ho.... a potom ho predal za dolár.... alebo že musel spať v jednej posteli so súrodencami a povedal si, že to v budúcnosti musí mať podstatne lepšie....atď.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME