Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Globálna teplota stále rekordne rastie: február sa priblížil k "nebezpečnej" hranici (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 > >>

Hodnoť:   mínus indicator plus

Takže takto:

K tomto článku buď nebude žiadna konštruktívna diskusia, alebo sa pokúsia diskutéri spochybniť spoľahlivosť meteorologických meraní a výpočtu globálnej teploty. Zdá sa, že teraz už nepomôžu ani merania priemerne teploty dosnej troposféry (RSS), pretože aj tam došlo k výraznému zvýšeniu teploty.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Oprava

Správne: Zdá sa, že teraz už nepomôžu ani merania priemernej teploty dolnej troposféry (RSS), pretože aj tam došlo k výraznému zvýšeniu teploty.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

360-nasobna chyba

Teplota za jeden mesiac (februar) je 360-krat kratsie obdobie, nez vami tak neunavne presadzovane 30-rocne obdobie, z ktoreho ma zmysel ratat trendy.
.
15 rokov vraj bolo malo, ale zrazu vam staci aj jeden mesiac, ked uletel politicky korektnym smerom?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Čítame s porozumením

V blogu sa píše: "Znamená to, že antropogénne otepľovanie atmosféry pokračuje za posledných asi 35 rokov prakticky nezmeneným tempom. " .... Ja tomu rozumiem tak, že bloger nerobí závery z jedného mesiaca, ale z dlhodobého trendu z obdobia dlhého viac, ako 30 rokov. Február 2016 je už len čerešnička na torte.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ved Prave!

"Uplynulý február bol teplejší o 1,35 °C oproti ...
Znamená to, že antropogénne otepľovanie atmosféry pokračuje za posledných asi 35 rokov prakticky nezmeneným tempom. "
.
Naznacena implikacia je totalny statisticky nezmysel.
.
Ked dokazes citat s porozumenim, tak si budes vediet vysvetlit ku konkretnej akej nebezpecnej hranici sa priblizil februar? Lebo to zase smeruje o onomu kolosalnemu nezmyslu, ze jednomescane extremy maju limit bezpecnosti.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Keď bol vlani nepríčetne studený október a padal jeden rekord minimálnej teploty za druhým, tvrdili ste, že jeden mesiac nič neznamená.

Asi by sme mali urobiť tabuľku s jasným rozlíšením, ktoré mesiace sú absolútne dôležité (napr. február) a na ktorý nesmieme prihliadať (napr. október). Inak je v tom strašný bordel.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

"bordel"

robite vy svojimi prispevkami a neschopnostou rozumiet pisanemu textu a grafom.
.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

A toto napise,

clovek, ktory priamo v nadpise clanku deklaroval "nebezpecnu hranicu" pre februarovu teplotu a dava ju do suvisu s 35 rocnym oteplovanim "prakticky nezmenenym tempom".
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Nikto tu nebude spochybnovat ElNino

alebo aspon nikto normalny. Ale kazdy normalny clovek ktory si dokaze precitat toto: http://www.drroyspencer.com/20...
pochopi ze taketo "vedecke" prace si klimatologom velmi nepozmozu. Tak ako to nedopadlo dobre ani s pracou od Karla, ktory tiez urobil vsetko mozne len aby dokazal ze pauza neexistuje. Takze ano ElNino je pekna vec, pockame si na LaNinu potom sa mozeme bavit. A ked este dokazete akym zazrakom zmizlo to teplo pocas pauzy(samozrejme treba najskor priznat ze pauza bola) aj ked Co2 rastlo (a prosim bez magickych miest, kde akoby zazrakom je minimum meracich pristrojov, pripadne bez UHI) tak to uz ziadnych skeptikov mat nebudete - lenze to sa akosi neda vsak ?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Pravda víťazí

Máte v tom značný chaos. Reč je totiž o dlhodobom trende nárastu globálnej teploty v blízkosti povrchu Zeme, kde žijeme. Debata RSS verzus UAH (Spencer) sa týka strednej troposféry, čiže kdesi vysoko, vysoko nad našimi hlavami. Pre praktický život nepodstatné. Čo sa týka strateného tepla, to je len zbožné želanie klimaskeptikov, ktorí manipulujú verejnou mienkou. Žiadne teplo sa nestratilo, treba si uvedomiť, že podstatní časť tepla sa ukladá v oceáne. Povrchové teploty vôbec nemusia kopírovať rast koncentrácie CO2, medzi oceánom a atmosférou prebieha totiž "komunikácia", ktorá takýto zjednodušený pohľad skresľuje. Nik nespochybňuje, že keď skončí ElNiňo a nastúpi LaNiňa, že globálna teplota o niečo poklesne, ale ako som napísal v úvode, dôležitý je dlhodobý trend a ten je na povrchu Zeme nespochybniteľne rastúci. Tiež treba sledovať obsah tepla v oceánoch, ktorý rastie a stav plávajúceho ľadu v Arktíde - klesá (trend). Záverom už len toľko, že klimaskeptici melú z posledného a ich argumenty sú čím ďalej, tým viac iracionálne. Pravda je totiž len jedna a kto bojuje proti pravde, zákonite prehrá. Alebo inak: Pravda víťazí.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Demagogia vitazi

Troposfera - pre tych, co rozumeju fyzike termodynamickej rovnovahy vyzarovaneho tepla, je suvis medzi teplotou v troposfere a na povrchu zrejmy. Pre fyziklanych analfabetov ostane aj nadalej neobsiahnutelny.
.
Len taka pikoska, ze klimaticke modely su postavene prave na nadmernom oteplovani troposfery troposfery: http://www.ipcc.ch/publication...
.
> Žiadne teplo sa nestratilo, treba si uvedomiť, že podstatní časť tepla sa ukladá v oceáne.
Pripadne si "treba uvedomit" ze nam ho kradu mali zeleni muzickovia. Bude to zhruba rovnako vedecky relevatne. ;o)
.
> Tiež treba sledovať obsah tepla v oceánoch, ktorý rastie a stav plávajúceho ľadu v Arktíde - klesá (trend).
Fiha. A preco akurat prave v Arktide a nie v Anatarktide, kde rastie?
.
> Záverom už len toľko, že klimaskeptici melú z posledného a ich argumenty sú čím ďalej, tým viac iracionálne.
Zufaly pokus tohto clanku vytrieskat "oteplovaci kredit" z teploty 1 mesiaca (slovom JEDINEHO MESIACA!), vypoveda vela o tom, kto melie z posledneho.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Nedostatok vedomostí

Však vravím. Klimaskeptici melú z posledného. V troposfére sa trend otepľovania mení s výškou. Čím vyššie, tým je trend menší. Kto argumentuje trendom v strednej časti troposféry, mal by sa zobudiť a zosadnúť pekne na povrch Zeme. To je totiž pre náš praktický život podstatná informácia, žijeme totiž na povrchu Zeme a nie kdesi hore v lufte vážený pán huncút. K teplu Ste nenapísal nič, len akýsi zúfalý výkrik o zelených mužíčkoch. Bez argumentácie. Ak netušíte prečo rastie plocha plávajúceho ľadu okolo Antarktídy, treba si to doštudovať. Budete prekvapený zistením, že aj to súvisí s otepľovaním. V tomto prípade treba totiž použiť mozog a nie jednoduchú rovnicu, že čím teplejšie, tým menej plávajúceho ľadu. Teplejšie znamená rýchlejšie topenie pevninského ľadovca (nevedel Ste, že aj také čosi existuje?) Hádajte, kam asi steká tá sladká voda a čo sa s ňou potom stane? To rozlúskne aj človek s priemernou inteligenciou. Takže Vážený: demagógia, ale z Vašej strany. A navyše totálny nedostatok vedomostí o probléme.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Termodynamicke okienko

"V troposfére sa trend otepľovania mení s výškou. Čím vyššie, tým je trend menší."
Je to na vas prilis komplikovane. Bohuzial sa tu nedaju obrazky nedaju postovat rovno. Preto to od vas vyzaduje znacnu namahu, a sice kliknut si na link: http://www.ipcc.ch/publication... - graf (f).
A potom pre vas priam nadlusky vykon: pochopit, co je na grafe znazornene. V oblasti rovnika mas NARAST oteplovania do vysky 12km, teda v prevaznej casti troposfery. Teda je to v priamom rozpore s tym, co tvrtde vy.
.
O tom, ako teplota na povrchu Zeme zavisi od teploty "kdesi hore v lufte" nam hovori termodynamika. S tou vas zatazovat nebudem, skusime radsej nieco jednoduchsie: v akych vyskach sa z prevaznej casti realizuje sklenikovy efekt, od ktoreho sa zohrieva cela Zem? Je to na povrchu Zeme, alebo "kdesi hore v lufte" - kde to vraj podla vas vraj uz nie je podstatne?
.
Ad. boj proti pravde - prave som Aca usvedcil z klamstva o tom, ze poslednych 11 mesiacov je rekordnych a nema v historii merani obdobu. Jednoduchou analyzou teplotneho datasetu GISS priamo z NASA.
http://blog.sme.sk/diskusie/dp...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

El Niňo

Preco by niekto spochybnoval El Nino a ako to suvisi s blogom?
.
Rozdiel medzi februarom 1998 a tym z tohto roku je 0,47 °C v globalnej teplote. Cim to chces vysvetlit?
.
Ked pride La Nina tak co, zasa sa "prestane" na chvilu oteplovat a bude dalsia pauza, len na vyssej urovni?
.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Zaklady statistiky

> Rozdiel medzi februarom 1998 a tym z tohto roku je 0,47 °C v globalnej teplote. Cim to chces vysvetlit?
.
Rozdiel medzi dvoma extremnymi teplotnymi fluktuaciami je pri urcovani trendu bezpredmetny.Co konkretne si teda slubujes od toho "vysvetlovania" ?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Čo považuješ za konštruktívnu diskusiu? Slepo veriť tvrdeniam vedcov?
CO2 má väčšiu hustotu ako vzduch a preto by sa pri zvyšovaní koncentrácie CO2 v atmosfére zväčšovala hustota atmosféry. Cez hustejšiu atmosféru by dopadalo na zemský povrch menej UV žiarenia. V skutočnosti dopadá na zemský povrch viacej UV žiarenia ako v minulosti. Aby mohlo na zemský povrch dopadnúť viacej UV žiarenia ako v minulosti, musí byť v dnešnej dobe atmosféra tenšia, a redšia.
Skutočnú hrúbku i hmotnosť atmosféry nepozná nikto a preto uvediem iba názorný príklad. Predstavte si, že atmosféra má hmotnosť 100 t. Hmotnosť CO2 v tejto atmosfére je 1 t a 99 t sú ostatné plyny. Koncentrácia CO2 v tejto atmosfére je 1%. Ak atmosféra stratí 1 t ostatných plynov, zmení sa koncentrácia CO2 v tejto atmosfére na 1,01%. Tento nárast koncentrácie CO2 v atmosfére je omylom považovaný za príčinu klimatických zmien. Nárast koncentrácie CO2 v atmosfére je iba indikátorom klimatických zmien. Skutočnou príčinou klimatických zmien sú družice a kozmický odpad. Vďaka družiciam a kozmickému odpadu gravitácia Zeme nedokáže udržať celú atmosféru a preto je atmosféra tenšia. Vďaka tenšej atmosfére dopadá na zemský povrch viacej slnečného žiarenia, čo je hlavná príčina klimatických zmien.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Netreba slepo verit vedcom

Ale tiez netreba byt uplne slepy, nevidis potom, kam kracas. Inak odporucam si najprv nastudovat aspon zaklady prirodnych vied, a potom diskutovat, navyse s profesorom klimatologie.
.
http://www.converter.cz/tabulk...
.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ak chcú odborníci pochopiť skutočné príčiny klimatických zmien, najprv musia pochopiť gravitáciu. Bohužiaľ, gravitácia nemá nič spoločné z hmotnosťou, čo znamená že vedecká definícia gravitácie je nesprávna a preto sa pri opakovaných pokusoch zmerať gravitačnú konštantu nedarí namerať rovnaké hodnoty.
Rovnako je nesprávna aj vedecká definícia slapových javov, prílivu a odlivu. Skúste si vypočítať, akou silou pôsobí gravitácia Mesiaca na 1m3 vody v oceáne. Akú šancu má gravitácia Mesiaca ovplyvniť polohu vodu v oceáne ak na ňu pôsobí 296000 krát menšou silou ako gravitácia Zeme?
Aby mohol ostať v platnosti 1 Newtonov pohybový zákon, vedci nám tvrdia že odstredivá sila je iba zdanlivá, hoci ju bežne využívame ( odstredivky, radiálne ventilátory i radiálne čerpadlá).
Vďaka odstredivej sile je tiažové zrýchlenie menšie ako gravitačné zrýchlenie.
O hrúbke atmosféry rozhoduje rovnováha medzi dostredivou silou (gravitačnou) a odstredivou silou. Súčet všetkých odstredivých síl a sily ktorá je výsledkom atmosférického tlaku nesmie byť väčší ako gravitačná sila.
Vďaka rotácii Zeme pôsobí proti gravitácii Zeme odstredivá sila zemského plášťa i odstredivá sila atmosféry. Vďaka obiehaniu Mesiaca okolo Zeme vzniká odstredivá sila, ktorá tiež pôsobí proti gravitácii Zeme. Vďaka tejto odstredivej sile je v oblasti nad ktorou sa nachádza Mesiac atmosféra najtenšia. Tenšia atmosféra pôsobí na hladinu mora menším tlakom a preto je najväčší príliv v oblasti nad ktorou sa nachádza Mesiac. Voda sa medzi morami a oceánmi prelieva podobne ako v spojitých nádobách. V oblasti, kde atmosféra pôsobí na hladinu mora menším tlakom, tam hladina mora stúpa.
Cez tenšiu atmosféru unikne do kozmu viacej tepelnej energie a preto najväčšie jarné mrazy bývajú počas splnu. Cez tenšiu atmosféru dopadne na zemský povrch viacej slnečného žiarenia a preto pri nove bývajú vyššie teploty ako pri splne, ak neberiem do úvahy oblačnosť.
Rovnakým spôsobom ovplyvňujú hrúbku atmosféry aj družice i kozmický odpad.
Pokiaľ sa družica o hmotnosti 1t nachádza na zemskom povrchu, vďaka rotácii Zeme pôsobí proti gravitácii Zeme odstredivou silou 33,7N. umiestnením družice na obežnú dráhu sa odstredivá sila zväčší na 222,7N. Rovnováha medzi dostredivou silou (gravitačnou) a odstredivou silou je dosiahnutá stratou tých najľahších plynov na ktoré pôsobí gravitácia najmenšou silou a preto sa v atmosfére zväčšuje podiel ťažkých plynov, medzi ktoré patrí aj CO2. Cez tenšiu atmosféru dopadá na zemský povrch viacej slnečného žiarenia, čo je hlavná príčina klimatických zmien.
Vďaka stacionárnym družiciam dochádza k trvalému dvíhaniu hladín morí v oblastiach, nad ktorými sú stacionárne družice rozmiestnené. Vďaka rozdielnej hmotnosti stacionárnych družíc dochádza k nerovnomernému zmenšeniu hmotnosti atmosféry nad jednotlivými ostrovmi a preto nestúpa hladina mora na všetkých ostrovoch rovnako.
Stačí zmeniť polohu družíc nad niektorým z najviac ohrozených ostrovov a výška hladiny sa automaticky zmení.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

toto

treba davat studentom zakladnych skol ako vystrahu, co sa stane, ked nebudu vzdelani! Vlastne za tento prispevok dakujem :-)
.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Včera som do druhého diskusného príspevku priložil mapu na ktorej sú pri každom ostrove vyznačené hodnoty o koľko mm stúpla hladina mora.
Môžeš ma poučiť, prečo v rámci jedného mora stúpla hladina mora na každom ostrove o inú hodnotu? Rád by som vedel, aké špecifiká bránia vode aby sa rovnomerne roztiekla okolo všetkých ostrovov.
 

1 2 3 > >>

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Transparency International Slovensko: Firma poslanca Smeru z Ficových Hrušovian získavala státisíce v zákazkách nelegálne 14 278
 2. Adam Valček: V bratislavskej MHD prebehol najväčší biznis s pokutami, ovplyvní vyše 100-tisíc ľudí 11 798
 3. Ján Marosz: Nabúrali ste? Vláda Vám vytiahne z vačku tisíce € novými šikanóznymi paragrafmi 8 495
 4. Čo je nové na sme.sk: SME.sk dosiahlo v marci 2018 nový rekord 3 422
 5. Jozef Selep: Ani na západe nič NIE JE. Triblavina – križovatka v poli 2 517
 6. Zuzana Herich: (Ne)povinné čítanie pre školákov v Nemecku alebo prečo deti radi čítajú 1 957
 7. Rudolf Pado: Tak niekoho chyťte! 1 940
 8. Július Kovács: Strana Smer ďakuje Slušnému Slovensku ale ja mám toho plné zuby tohoto divadielka. 1 793
 9. Tomáš Billik: Stážista v Rusku, časť 7: Na maršrutke cez Kaukaz 1 705
 10. Michal Mazánik: Prudký pád, agresivita či nadávky. Alebo, čo sa dá zažiť pri cestovaní s MHD? 1 496

Rebríčky článkov


 1. Sonya Haraszti: Zmena pohlavia: Cesta a bod zlomu.
 2. Ján Marton: Stopy, lebo stopy sú fest dobrá vec II. (This is: My last good bye)
 3. Miroslav Mikuš: De iure,de facto,per analogiam-je to možne?
 4. Naďa Mitanová: Radosť z reči
 5. Peter Ďuroška: Otvorené majstrovstvá SR mládeže v aplikovanom stolnom tenise 2018
 6. Milan Lacúch: Posledný súd a my! Realita, ktorej nemá nikto šancu uniknúť!
 7. Tomáš Pavlik: VIDEO: Ako podať prihlášku na VŠ
 8. Milan Koval: Chcete sa naučiť ako klamať? Opýtajte sa Smer – SD
 9. Ladislav Boršoš: Banda Smer...
 10. Leonard Slivka: Kto som

 1. Sakovú vytiahol na ministerstvo bývalý manžel, Kaliňákov kamarát
 2. Kuciakov dom sa stal pietnym miestom. Chodia k nemu ľudia až zo Švédska
 3. Radivojevič povie Šatanovi nie. Toto play off mi zobralo pár rokov života, tvrdí
 4. Samopaly predával po 700 eur, jedenásť kúpil policajný agent
 5. Samopaly predával po 700 eur, jedenásť kúpil policajný agent
 6. Saková je ďalší výkrik zúfalstva
 7. Fenomenálny ľavák podal senzačný výkon. Netešil sa, ale ospravedlňoval
 8. Výsmech, nepredstaviteľná arogancia. Čo povedali na výber novej ministerky vnútra
 9. Má štvrtý titul, ale zažil to po prvýkrát. Bolelo ho brucho a potreboval tabletky
 10. Rozštvrtené telo, potopená ponorka. Vrah novinárky sa zamotal do klamstiev

 1. Fico by sa nechytal ... .
 2. Unikli informácie, ktoré svedčia o ovládnutí NAKA nitriansko-trenčianskou klikou
 3. Marián Leško: V saku ministra Kaliňáka
 4. Róbert Kotian: S nožíkom pred Mordorom
 5. Matovič: Smeráci si nemôžu dovoliť nezávislú políciu. Hrozí im zhabanie majetkov
 6. Nabúrali ste? Érsek Vám vytiahne z vačku tisíce € novými šikanóznymi paragrafmi
 7. Eugen Korda: Čo nám odkazuje Robert Fico
 8. OLAF začal vyšetrovanie zneužívania eurofondov, ktoré odhalil Ján Kuciak
 9. Bugár a Stromček sú na spoločnej vlne
 10. RTVS sa zbavila Jána Mečiara. Po nástupe Murína, ktorý ho kritizoval

Už ste čítali?