Sobota, 20. január, 2018 | Meniny má Dalibor

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Hviezdna hodina občianskej výchovy (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 > >>

Hodnoť:   mínus indicator plus

úplne zbytočný rozbor

a ťažké precenenie úlohy školy pri "výchove" proti extrémizmu. To len vláda "vymyslela" riešenie problému aby sa ním nemusela zaoberať. A tzv "kritické myslenie" tiež nie je samospasiteľné, nakoľko každý jedinec má aj emócie. Ako keby sa povedalo, že kritické myslenie vás zbaví chuti rozbiť hubu hajzlovi čo vám posprejuje práve vymaľovanú fasádu. Aj v medicíne platí že treba liečiť príčiny a nie potláčať následky.............
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Doplnim podnadpis...

"K extrémistickým postojom nevedie len nevhodná občianska výchova."

...ale aj nehvodne spravanie neprisposobivych vsetkeho druhu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Este k tomu vedu lzi, prekrucanie skutocnosti a zakazovanie diskusii - vid Sme a Dennik N.

Stale sa nezobudili a stale tocia svoje chore slnieckarske "aj ja som XY" ako po poslednom utoku v Bruseli. Malovaniom srdiecok na asflat a zapalovanim sviecok sa nevyriesia na vsetko odhodlani radikali.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ale Brusel videl dalsi diel serialu...

Predchadzajuci bol, ked tam ti drzani demonstrovali s transparentmi v zmysle:
..."Belgicania, ked sa vam nepaci, padajte!" ...alebo nieco podobne..

Videl som jedno video, ked z ich tabora vysli na novinarov s bejzbolkami a jak ich myklo, ked jeden vysukal sako a siahal po pistol...
...to bol okamih pravdy - vtedy mi to dokleplo: oni nerozumeju nicomu inemu, len strelbe
...to nie je klise, ani nieco z afektu, alebo extremisticke - je to prosty fakt - poznaju to z domu, kde sa s nimi nikto nes-re,

...inak idu s palicami na vsetkych, co nesuhlasia.
To je tiez len fakt - oni su proste v stadiu kulturneho vyvoja a-la stredovak, ked (ambiciozni) nevedia spolu zit ludia, co si uplne nesadli - to vzdy vedie k reakciam typu obcianska vojna, puc, revoltaa, gerily, partizani - sktatka kroky, kedy sa niekto zacne snazit zvitazit, aby mohol zobrat vsetko - a v toho kontexte je na konci - Diktatura alebo kralovstvo alebo kalifat - nic ine (okrem bordelu, kde sa snazia zvitazit) tam dodnes nie je.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Z mediciny by ste prepadli lebo vo velkej miere vaznych chorob pricina je neznama. Vid autoimmunne ochorenia a pod. A by sa nadviazalo na autora - najvacsim problemom dnsenej doby je pseudohumanizmus ktpry nam znicil Europu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Mne v celku vadí celý ten koncept "výchovy proti extrémizmu a totalitným režimom". Jednu ideologickú masáž mozgu nahrádzame druhou. Čo tak proste deti vzdelávať, informovať o faktoch a umožniť im urobiť si vlastný názor? Učiť ich mať ten "správny názor" je práve v rozpore s demokraciou a pluralitou názorov.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Naša generácia nepotrebovala v podstate žiadne veľkohubé koncepcie, stačilo, že sme chodili na ruské vojnové filmy, kde sme videli na plátne dôsledky nemeckého fašizmu na krajiny a na ľudské osudy. Potom sme videli poľský film Popol a diamanty a o holokauste nám nemusel povedať nikto ani slovo. Pochopili sme to úplne presne. A potom prišli také filmy, ako A rána sú tiché a mnohé ďalšie, ktoré veľmi tvrdo ukazovali biedu a tragédie, ktoré spôsobili nemci Európe, ale nakoniec aj vlastnému národu. Ale pochopili sme aj, že to nemuselo skončiť tak, ako to skončilo, ale že Hitler mohol aj vyhrať a potom by nasledovali scény z filmu Popol a diamant po celej Európe a mnohí z nás by sa nemali ani šancu narodiť, lebo naši rodičia, niektorí, by skončili ako mydlo alebo v plynovej komore a nemuseli by už byť ani židia. Niet nad rukolapné dôkazy. Pustite povinne dnešným deťom tieto filmy, zoberte im na ten čas mobily, aby si namiesto pozerania negúglili Heryho Potera.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

A potom prisla

Katyn..., gulagy..., justicne vrazdy a bezpravie!!! Treba povedat aj B - lebo to B je stale realita a mame ho tu uz 68 rokov. Smutne
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Fuj, ticho, pssst

To sa ešte nesmie. O tom ani filmy nikto netočí, nepremieta. Za také témy sa nerozdávajú Oscary České lvy ani v Trenčianskych Tepliciach neoceňujú. Točia a financujú sa len tie čo majú garantované Oscary.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Myslím, že ten Harry Potter bude stále lepší ako tá komunistická propaganda, ktorú navrhujete vy. Ako som povedala, deťom treba fakty a kritické myslenie, nie masáž mozgu z jednej alebo druhej strany.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Marián Kotleba ďakuje

Marián Kotleba sa musí rehotať ako kôň, keď si číta tie plány na posilnenie občianskej výchovy. A vydavateľ ZjemAjVlek je na tom zrejme podobne. Neviem presne, koľko majú títo páni rokov a či zažili občiansku výchovu s veľmi podobnými cieľmi pre rokom 1989. Ale toľko si ešte pamätám na to dokonalé očkovanie proti tomu, čo sa nám snažili natlačiť do hláv.

Presne v šľapajách "proti"Drogovej výchovy. Deckám treba ukázať, čo si "establishment" nepraje. A oni si k tomu už cestu nájdu :)

Len pre Marxa-Engelsa neriešiť problémy, ktoré dali impulz k vzniku tých "zlých" postojov. Chránené skupiny musia zostať chránené, pretože na ich "ochrane" sa dá postaviť pohodlné živobytie. Plus tie organizácie na vymývanie mozgov cez "občiansku" výchovu tiež môžu vygenerovať stovky, či možno tisíce dobrých flekov.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Super napísané.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

ako tak sledujem

rôzne komentáre a vyjadrenia...
osobne by som uprednostil výchovu k logike a pamäti - najmä u tých, ktorí sa rozhodnú písať do novín.
jeden deň sa radujú, že sa cirkvi nevyjadria k voľbám, o pár týždňov nadávajú, že sa nevyjadrila... (pamäť?)
a k logike: koho poznám, že volil kotlebu, tak v drvivej väčšine práve proti tomu, čo pretláča EU - socialistické maniere = doslova odpor proti systému, ktorý sa presadzuje ako jediná správna ideológia.
A možno by naozaj pomohlo čítať aj Rudé Právo, nielen Gardistu - aby sa zbadalo, že sa používajú podobné jazykové prostriedky, podobné myšlienkové pochody a tak.
Stačí len pozrieť, aká pena vybehla okolo úst rôznym aktivistom - obmedzovať slobody, prikazovať ako rozmýšlať atd.
Normálne sa bojím, aby nakoniec v mene boja proti fašizmu neprišiel fašizmus s iným názvom a z druhej strany!
A nakoniec k dejepisu: pretože presne to nás učí - bola neskutočná podpora fašizmu a národného socializmu proti komunizmu v rusku - a keď sa to prejavilo naplno, tak podpora komunizmu proti "fašizmu" - a nakoniec sa ukázalo, že oboje je, a to doslova, čert ako diabol.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

test

test
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

môj názor

Agresivita a netolernacia sa iba naučili maskovať, ale ich podstata je rovnaká ako tá vonkajšia proti ktorej bojujú. Zatiaľ som videl Kotlebu asi dvakrít v diskusiaách a včera ďalšieho člena tejto strany a mal som vcelku normálny dojem. Možno to predstierajú a sú vlastne zloduchovia a šíritelia nenávisti zamaskovanej pod nenávisťou k zlodejom a oligarchom, samozrejme iba tým slovenským,sú v skutočnosti humanisti, kto sa v tom má vyznať. Orientujem sa podľa citu, lebo rozum je na morálku krátky. Pokiaľ uvidím, že napr. kotlebovci obťažujú ženy na uliciach alebo bijú pravdoláskárov, tak si urobím názor aj sám a odsúdim ich, ale nepotrebujem žiadne masírovanie mozgu. Čo sa týka školstva, tam je to celé na hlavu postavené, ale nie kvôli učiteľom, či ministrom, nebodaj vláde. V spoločnosti, kde je sloboda osobnosti modlou a schopnosť byť úspešný je podmienkou úcty, chceme, aby sa učilo o tolerancii a láske? Ktoré decko pokiaľ nie je mentálne postihnuté uverí, že v poločnosti ide o toleranciu, keď ho bije silnejší spolužiak a spoločne terorizujú učiteľku? To osnovy nenapravia, lebo klíma v spoločnosti má iné páky ako vchádzať do hláv. Tam, kde majú učiteľa za stroskotanca v spoločenskom rebríčku, ale nie kvôli vláde, či ministrom, ale kvôli kapitalistickému systému reálnych nie deklarovaných hodnôt , tam nemá učiteľ autoritu a jeho slová takisto nie. Lenže s tým toho veľ neurobíme, lebo by sme museli ísť proti systému a tiež proti psychológii človeka ako takého. Som za toleranciu, na svete je miesto pre všetkých, ale treba sa zbaviť farizejstva a pozerať pravde do očí.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

teba

by mali poziadat pisat do SME... pokojne sviatky :-)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Len škola nás nespasí

Súhlasím s autorom v tom, že nemožno celú zodpovednosť "hodiť" len na školy, resp. učiteľov občianskej výchovy. Je to celospoločenská záležitosť - inštitúcie, médiá, umelecká sféra, politici, ale aj rodina by mala pôsobiť a vychovávať, a najmä sa patrične aj správať. Slová pútajú, príklady tiahnu.
A ešte dôvetok: na jednej strane necháme školstvo živoriť, na strane druhej mu vkladáme do rúk tú najväčšiu zodpovednosť za výchovu našej mládeže.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Problem slovenskeho neonacizmu a neofasizmu ma niekolko tazisk:


1. "Spolocnosti by mala riesit veci vo verejnom zaujme"
To je mytus ktory v pomerne sirokom spektre popisuje vsetky mozne neduhy ktore mozu spolocnost postihovat. Nekvalitnymy sluzbami verejnej spravy, verejnej dopravy, policie uradov.

Jeden problem a hned dve chyby v uvazovani. Prva je ze stat je zodpovedny za vsetko a druha ze len stat to vie vyriesit.

V skutocnosti je to sposob zjednodusenia ktorym sa jedinci zaoberajuci danym spektrom problemov ako najprv na niekoho hodit celu zodpovednost a nasledne hodit na niekoho celu zodpovednosst za riesenie.

V skratne je to unitarsky sposob myslenia a naozaj niene typicky pre demorakticku spolocnost, kde je naopak prizvukovana individualna zodpovednost.


2. Historicke myty
V pripade Slovenska sa mozeme zacat bavit o nepodlozenych a zromantizovanych informaciach o vlade Jozefa Tisa pocinaje a popieranim holokaustu konce.

Osobne vidim ohromny paradox v nasej historii co sa tyka holokaustu. Je pravdou ze Slovensko platilo Nemecku za kazdeho deportovaneho, udajne preto ze sa slovenskej vlade zdalo nekrestanske aby boli rodiny rozdelene. Je tiez pravdou to ze slovenska vlada deportacie zastavila po tom co Imrich Karvas priniesol na jednanie vlady Wetzler-Vrba report a oficialne oboznamil vladu o tom co sa na uzemi byvaleho Polska dialo, obnovene boli az po vypuknuti SNP ked kontrolu prebrali plne Nemci.

Ta ista skupina ludi ktora idealizuje farsku republiku o tom ako sa vlada snazila nemcom prekazat ma velku tendenciu holokaust popierat. Absencia holokaustu by znamenala ze vlada nemala dovod zastavovat transporty, tiez by nevysvetlovala kam zmizli statisice slovenskych obcanov.

Malokto si tiez kladol otazku co je moralne na tom ked je skupina obyvatelov obrana o obcianske prava a vydana na milost inemu statu, pricom majetok tychto byvalych obcanov pripadne inym obcanom. Nikto zo zucastnenych nespomenie hriech kradeze, hoci v pripade komunistickych znarodneni som tento argument casto pocul.

Napriek takymto protichodnym vyjadeniam ktore nemaju ako zapadat do kontextu udalosti, alebo arizacie su tieto tvrdenia velmi popularne. A pre informovaneho cloveka nieje vobec problem ich vyvratit alebo sa pytat na velmi jednoduchu logiku co bolo pricinou toho a toho a pokial sa nieco neudialo preco to robili.


V tomto bode by som mohol zdoraznit to ze dejepis ako si ho pamatam ja je len menovanie datumov a udalosti, s velmi vagnym popisom situacie. Nehlada a nevysvetuje priciny a nasledky jednotlivych udalosti.

3. Mentalita svorky
Mlady clovek v istom veku ma tendenciu niekam patrit. Zjednotene oblecenie, chovanie, zdielanie nazorov tuto potrebu vyplnaju. Nemusi to byt nutne zlo, podla toho o aku skupinu sa jedna.

4. Dlhodobe Ignorovanie problemu a jeho meritka
Uz som parkrat pisal o tom ako bola Bratislava bojiskom fasistickych a antifasistickych skupin. Rasove motivy utokov neboli, boli to utoky na zaklade "inych" parametrov {oblecenie, hudobny vkus, iny vzhlad)

Tazko sa to dokazuje tak mnoho ublizeni na zdravi vykonanych prislusnikmi ultrapravicovych skupin preslo bez toho aby boli riesene policiou.

=========

Ignorovanie problemu po tak dlhu dobu nevyriesia ucitelia na novej generacii. Problem mal byt rieseny uz pred vyse 15timi rokmi.

Nasa spolocnost je stale slepa k negativnym ale i pozitivnym javom v spolocnosti ktore nespadaju pod pojem "slusny clovek". Mnoho "slusnych ludi" z nejakeho dovodu podporuje Kotlebu proste pretoze si myslia ze stat musi nieco robit romskym problemom. V negativnom vyzname slova.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Zbytočne budeme

do teenegera tlačiť frázy proti extremizmu,keď cez prestávku mu spolužiak porozpráva,ako jeho mladšieho brata,ktorého poslala mama do obchodu,okradli počerní spoluobčania.Alebo iný,že jeho babka sa po zotmení bojí vyjsť na vlastný dvor.Nie žeby sme riešili to,že cisár je nahý,ale riešime tých,čo na to upozorňujú.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Prebrat zakon do vlastnych ruk nieje ale riesenie.

Po parlamente pobehuje partia vyholenych nackov. Mam teraz zavolat par starych znamych aby ich zrovnali? NIe. (i ked predstava pekna :), zahreje pri srdci)

Poznam dost ludi co pri chodeni po Bratislave pred rokmi proste museli ratat s tym ze ich napadne a zmlati partia skinheadov.

Neriesil ich nikto a to ze sa niekot boji vyjst na dvor alebo je stale ohrozeny na ulici.

Problem nieje v tom ze jeden je skinhead a druhy rom. Problem je ze policajti ktory by ich mali riesit si nekonal povinnost. Az potom sa individualne mozneme pytat preco je to v konkretnom pripade tak a nie generalizovat celu skupinu ludi.
 

1 2 3 > >>

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME