Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Čo nám Sulík nepovedal (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 4 > >>

Hodnoť

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 

pán ričiči

a toto čo ste predviedli je zas nevecný primitívny útok na autora.
 

no dobre

tak ja ti zase predvediem tvrdy utok na ten prvy vypocet:
vasa hruba mzda 50 + OB = 243,09. cize hruby prijem 293,09. dobre som to pochopil?

ak ano, podme dalej. nebudem riesit, preco 9 % zp, budiz, tak cisla: 21,88 + 24,31 + 4,86 + 7,20 + 46,19 ma byt vraj dan z prijmu, teda presnejsie dpfo.

243,09 hrube.
21,88 + 24,31 + 4,86 + 7,20 = 58,25 odvody.

243,09 - 58,25 = 184,84 danovy zaklad. z neho je 19% dan z prijmu 35,12. a nie 46,19 ako je uvedene, rozdiel 11 €. autor nevie, ze dpfo sa pocita z danoveho zakladu, nie z hrubej mzdy...?
uz len tu lieta 11 €.

k tomu 9 % odvody zamestnanca do zp? nieco sa zmenilo - kedy, preco? tie boli predsa 4, a nie 9%.
Odvody do zdravotnej poisťovne 4,00
https://www.podnikajte.sk/dane...
Nemocenské 1,40% V nezamest. 1,00 %, a nie 2 % atd...

potreboval by som vysvetlit, preco pocita pre vypocet dane z prijmu hruby prijem, a nie danovy zaklad. dalej som to uz nedocital, strata casu. nesedia odvody do zp, nesedi nemocenska a nezamestnanecka do sp, nesedi dpfo, naco stracat cas cez nepresne cisla?

pricom cely OB je dalsie zamotanie a skomplikovanie systemu. opacna cesta. malo by sa ist cestou jeho zjednodusovania, nie komplikovania. ako prvy krok vyplatit kompletnu mzdu vratane prislusenstva (zamestnavatelske odvody), zamestnancovi na ucet. a on sa sam postara o zaplatenie svojich odvodov na penziu do zp, sp, aj dpfo.
v tej sekunde tu zmizne akasi cierna praca (co to je, byva aj zlta ci zelena...?). zmizne, jednoducho nebude existovat. nebude jediny dovod a motivacia vyplacat cokolvek nacierno, nedalo by sa to nijako znakladovat. a nemusime tu platit tie stada povalacov a vypalnikov, ktore z toho ziju.
praca je praca, patri za nu odmena. a bodka. nie tato opiciaren, ktoru chce este niekto aj umocnovat na druhu.
 

 

este vacsia estrada s prenosom. uz nam tie primitivne pocty plus minus robi program, takto to dopadne cez starodavnu kalkulacku :-)
dobre, tak 293,09 - 58,25 odvody = 234,81 danovy zaklad x 19 % = 44,61
otazka na 9 % odvodov zamestnanca do zp a 2 % do sp na nemocenske a nezamestnanecke plati.
 

riešite blbosti a nie podstatne problémy

Hrubý domáci produkt (Euro na obyvateĺa)

Rakúsko r. 2013 - 32 200
Nemecko . 2013- 30 200
Slovensko r 2013 - 9 500


Hrubý domáci produkt je meradlom ekonomickej výkonnosti.
Je definovaný ako hodnota všetkých vyprodukovaných tovarov a služieb po odpočítaní hodnoty tých tovarov a služieb,
ktoré boli použité pri ich tvorbe.
Výpočet ročnej miery rastu objemu HDP umožňuje porovnať dynamiku vývoja hospodárstva
tak v priebehu času ako aj medzi rozdielne veľkými ekonomikami.
Ročná miera rastu objemu HDP sa vypočíta tak, že HDP v bežných cenách sa prepočíta na ceny z predchádzajúceho roka a takto prepočítané zmeny objemu sa použijú na výpočet stálych cien reťazením objemových indexov. Podľa toho cenové pohyby neovplyvňujú mieru rastu HDP.
 
Hodnoť

Zdravim

vsetkych. Ja sa v tychto otazkach naozaj nevyznam a preto by som ocenil, keby ktosi, kto je expertom v tejto oblasti PORIADNE VYSVETLIL (a potvrdil resp. vyvratil) to co autor pise. To ze sa v tych zakonoch nevyznam, neznamena ze si neviem overit, ci niekto fabuluje alebo nie, ak mi doda poriadne podklady.

Dakujem
 

ono je to u nás jedno

lebo dlhodobo nezamestnaní sú u nás hlavne jednak cigáni čo v živote robiť nebudú (a keby im zrušili invalidné, bude ich dvojnásobok), a potom ostatní z hladových dolín kde poriadnu robotu nebudú mať nikdy

medzi sociálnym výpalným a príjmom z práce musí byť rozdiel minimálne faktor 2 (a tvrdý byrokratický nezamestnsnecký režim plus verejnoprospešné práce, dediny vo vidlákovoch by sa mali lesknúť, by človek povedal pri toľkých nezamestnaných), inak nebude żiadna motivácia... a žiadne postupné kroky nebudú nikdy fungovať, lebo dvor sa bude zametať za 50 EUR načierno rovnako ako je tomu dnes

inak takéto veci ktoré v podstate fungujú ako doplatok štátu k minimálnej mzde sa už skúšali, a rýchlo opustili, lebo zamestnávatelia v nízkopríjmových odvetviach promptne znížia mzdy pod mieru - však by boli sprostí, keď to socani chcú dotovať (z ich pohľadu je to asi tak že keď vládnuce mafie dotujú kdejakú kravinu hlavne kamošom, prečo nie aj im

závisí samozrejme na nastavení systému, a je tu tiež argument že nech tí ľudia aspoň dačo robia, nesedia doma/v krčme, a aspoň základné návyky si udržujú
 

 

Tvrdý byrokratický režim funguje aj teraz v plnej kráse a nielen na ÚPSVaR. Možno nie pri osadníkoch a podobných, kde je úradník rád, že vypadli z kancla ale inak pracovníci ÚPSVaR pripadajú, že ani nevedia, či existujú a chceli by to potvrdiť aspoň tromi expertízami a piatimi vyplnenými tlačivami. Potom zistia, že tie tlačivá vlastne netreba vyplniť, ale zato treba vyplniť ďalších päť tlačív, lebo tie už naozaj treba... Najlepšie popri tom je tá nutnosť pendlovať aspoň dva dni po celom meste. Už si neviem predstaviť tvrdšiu byrokraciu a odstrašenie, možno strieľanie každého druhého na vrátnici.
Minule som zo srandy keď som tam už chtiac nechtiac bol, pozeral som zoznam voľných miest, chýbajú hlavne robotnícke a pomocné profesie, možno závisí od regiónu. Ale veľmi som sa smial, keď hľadali archeológa čo má vyštudovanú University of Belgrade alebo nejak podobne to bolo formulované. Tých evidujú na každom ÚPSVaR aspoň po 10.
 
Hodnoť

 

Co takto skusit skritizovat koncept, a nie konkretne cisla? Cisla sa daju nastavit tak, aby ludia dostavali viac alebo menej penazi. A aj sa nastavovat budu, ak niekedy budeme zavadzat OB. Politici sa budu hadat ci je nieco 5% alebo 5.1%, ku kazdemu parametru bude mat niekto nazor. Riesit teraz konkretne cisla je ako povedat ze elektromobil nikdy nebude fungovat, lebo prototyp co si videl mal len 13 palcove kolesa a malu kabinu pre pasazierov.
 

skúsim skritizovať koncept

Podľa mňa je najväčšie zlo to, že štát vyberá výpalné od prvého centu príjmu. Ak niekto dokáže vytvoriť hodnoty povedzme max. 300 eur mesačne, tak by podľa mňa bolo správne, keby mu tieto prostriedky boli ponechané na živobytie. Prvoradý cieľ skutočnej reformy by mal byť občan čo najmenej závislý na štáte. Ale to je žiaľ proti záujmom akejkoľvek politickej strany, SaS nevynímajúc.

Kontra-návrh k odvodovému bonusu som ja napríklad spísal tu:
http://pospisil.blog.sme.sk/c/...

To, čo je podľa mňa na OB principiálne zle, je jeho etatistická podstata. Že stále vidí občana, ako subjekt, ktorý treba "obhospodarovať", poskytovať mu "istoty" a podobné etatistické žvásty.

Opakom (a podľa mňa správnym riešením) by bol systém, kde sa výpalné (dane, odvody, všakovaké iné poplatky) platia až z príjmov z práce, ktoré sú nad istú sumu. Potrebnú pre živobytie tvorcu týchto príjmov a jeho rodiny. Príjmy z práce povedzme do rádovo stoviek eur by mal štát nechať občanovi. A ja sa žiaľ obávam, že toto Sulík aj Mihál chápu, akurát to nenavrhnú, pretože sú tiež len politici. Ktorí závislosť občana na štát z podstaty veci potrebujú. Inak by boli zbytoční. Myslím ako politici, pretože verím, že oni dvaja by sa uživili aj inak.
 

 

V ideálnom svete kde by ľudia rozmýšľali ekonomicky, by tvoje predstavy boli fajn. Človeku ktorý by zarobil 300 eur mesačne by sme ich nechali v iste pravdivej viere, že si z nich sám zabezpečí dôchodok tak, aby už neotravoval. Aby už nepotreboval štát. Lenže on to proste neurobí a štát aj tak potrebovať bude. A nielen pri sume 300 eur, ale pri podstatne vyšších sumách. Proste bude robiť dokým bude vládať, a keď nie, všetky peniaze bude mať prežraté a natrčí ruku. V tomto kontexte by malo byť spravodlivé, že mu 300 eur necháme a potom ho budeme do konca života podobnou sumou živiť?
Nechápem, prečo by mal byť odvodový systém nastavený aby zodpovedal požiadavkám ľudí, ktorí na tomto svete na pár výnimiek neexistujú.
Takto na odvody všetci nadávajú, ale ešte som nepočul o príklade, že by sa niekto vzdal dôchodku s odôvodnením, že sa o seba postaral sám a štát nepotrebuje. Prečo si myslíš, že to niekto v budúcnosti urobí, len preto, že si spomenie po x rokoch, že neplatil odvody? Asi žiješ na nejakej inej planéte, ľudia takí nie sú.
 

dôchodok je sociálna dávka

Asi sme si nerozumeli. Ja vôbec nenavrhujem zrušenie solidarity. Práve naopak. Ja v tomto prípade navrhujem jej zavedenie. Pretože dnes je to naopak. Výpalné sadzby sú degresívne, čím vyšší príjem, tým nižšie percento výpalného (strop pre dane, čo sa nazývajú odvody, iné fintičky pre vysoké príjmy ...).

Proste si myslím, že je principiálne zle, ak sa výpalné vyberá od prvého centu. Pretože to odporuje logike a prírode. Najprv sa musím postarať o seba a svoju rodinu. Až potom môžem byť solidárny, t.j. prispievať do spoločného.

A ako rieši súčasný hyenisticko-výpalný systém ten problém, ktorý opisuješ? Však len zvyšuje počet tých, čo sa im neoplatí vytvárať hodnoty. Pretože ak je výpalné z nízkopríjmovej práce temer polovica, tak je to pre istú skupinu ľudí (objektívne nedokážu na ten štát zarobiť) konečná. Títo ľudia sa do závislosti na štáte dostanú oveľa skôr, ako by to bolo v tebou umelo vytvorenej situácii. Keď by sa tam dostali až keď si nedokážu na seba zarobiť.

Ako mne osobne z finančného hľadiska vyhovuje súčasný systém. Ja sa nesťažujem. Bol by som to ja, čo by platil viac. Akurát si myslím, že tento súčasný systém je nemorálny, proti prírode. A preto v konečenom dôsledku zhavaruje. Mne to môže byť jedno, ale nedá mi sa neozvať.
 

 

V Irsku za rocny prijem priblizne 12 -14 000e neplatis ziadnu dan, vychadza to 1000e mesacne nezdanenych a funguje to.
 

 

Ak zarobis iba 800 -1200e mesacne a hlavne ak mas rodinu, tak stat ti dorovna na sumu 1600-2000e plus detske pridavky.
 

RE

Dan z prijmu az nad nejaku sumu je po slovensky nezdanitelna cast zakladu dane ktoru mame aj teraz, a ponechat obcanovi slobodu v rozhodovani, je po slovensky dobrovolne soc a zdravotne poistenie, co sa napr. v USA prave snazia zrusit. V podstate s tvojim nazorom nemam problem, ak pripustime ludi bez zaplatenej poistky umierajucich pred nemocnicami a dochodcov od hladu, tak kludne, podme do toho. Nazorov na system je iste viacej, vacsina z nich sa zhodne na tom, ze zmena je potrebna, menej uz na tom, ako by ta zmena mala vyzerat, autor clanku podrobuje OB kritike z pohladu malo zarabajuceho, mne by OB tak, ako ho tu prezentuje vyhovoval a o tom to je. Mozno by bolo dobre povedat si na zaciatok pravdu, napr ze kto moze pracovat a nechce, nebude statom dotovany ako doteraz, to je vlastne to, co autor celu dobu kritizuje, ale vacsine pracujucich by to asi nevadilo.
 

presne autor tu vytyka

chyby nejakeho vypoctu ,ktory je ale uplne teoreticky a hra sa so sumou 120-190 euro.Zatial Svajciari chystaju referendum 5.6 a OB tam ma hodnotu 2500 frankov na dospeleho a 650 na dieta. Finsko zvazuje sumu 850-600 eur a N.Zeland este len rozmysla.Pozor zacina to byt vazna tema.
 

rozmyslat mozu

aj tak su to len prazdne socanske sluby, lebo prid milion krimigrantov a dovidopodopi

ale socansky system je skrachovany uz dnes, najma zasluhou pyramidovej hry priebezneho dochodkoveho generacneho podvodu (po vojnovom resete pomer platitel:poberatel cez 7:1, teraz sa uz miestami dostaneme pod 2:1 co je katastrofa - proste system je nastaveny na nekonecny rast, a tak potrebuje zasa ten vojnovy reset)

zabudnite na bezne dlhy o ktorych sa hovori na urovni 100% HDP - len pre USA su odhady nesplnitelnych socialnych slubov (najma dochodky a zdravotnictvo) uz dnes na urovni min. 17x HDP, 1700% (a to tam priebezny system nesarapati ako v EU)

mozno tym "zakladnym" prijmom planuju socani urobit ten reset, povedia ze vsak sme zreformovali, dochodky vyfucia kominom a dostanes nejaku almuznu na urovni zivotneho mimima (ak ta dovtedy nepodreze islamocvarga)
 

 

Peniaze treba vnimat nie absolutne ale relativne. Kym s 2500 frankami mozes byt vo Svajciarsku chudak, v Cine na vidieku by si bol bohac. Plosne zvysovanie penazi/platov/davok ma iba kratkodoby ucinok nakolko nastartuje zvysovanie cien.
Este k autorovi tohoto clanku. Podla mna odvodovy bonus bude nastaveny tak, ze pri nulovom prijme clovek dostane davky po zdaneni a odvodoch na urovni sucasneho = 198 EUR. Cie bonus bude nastaveny na 302 EUR. Potom z kazdeho zarobeneho EURa clovek dostane 55.6 centu plus 198 EUR navrch.
Teraz neviem ci 10% z prijmu sa odratava z bonusu iba pokial tych 10% nie je max 302 ( vyska OB) alebo to ide do aleluja, ale ak to konci pri 302, tak podiel cistej mzdy ku hrubej klesa z 452% pri 50 EURovej mzde ku 62.2% pri 3020 EURovej mzde a potom zase stupa mierne a konverguje ku 65.6%.
Ratal som iba 19% dan z prijmu, neuvazoval som 25% dan ani milionarsku dan tak isto nie odvodove stropy.
Cize nie je pravda co autor clanku hovori za predpokladu ze davky sa navysia o dane a odvody na zabezpecenie danovo odvodovej neutrality davok podobne ako bolo osetrene zamedzenie dvojiteho zdanenia dividend.
 

OB ráta s tým,

že človek dostane od štátu určitú dávku a už tá bude zdanenaá a zodvodnená. Takže parametre sa menia, ale toto ostáva nezmenené. A následne sa to má rátať tak, že s každým zarobeným E sa poskytovaná čiastka zníži o 10 percent toho zarobeného, následne sa zráta OB so zarobenými peniazmi a toto sa zodvodní a zdaní. Existuje ale horný strop na platenie odvodov - takže pre najlepšie zarábajúcich je to výhodné, to je tých horných 8 percent. Eetš ako*tak je to výhodné pre málozarábajúcich, pretože tí budú profitovať zo štátom poskytovanej dávky. Takmer nič z toho nebude mať tzv. stredná vrstva, ktorá bude prakticky celý systém financovať. Mierne sa jej znížia odvody, zato ale stúpnu dane (pretože zaplatené odvody sa nebudú odratúvať od základu dane). A problém je v tom, že pri povinných platbách odvodov človeku vyjde smiešna penzia, viac-menej na úrovni toho životného minima. Kto bude chcieť mať vyššiu penziu, bude sa musieť poistiť - zjavne na komerčnom princípe. Je to síce vysoko liberálne (zvýši sa miera rozhodovania o vlastných peniazoch), ale z finančného hľadiska bude celý efekt "úspor" v ľufte.
 

 

Ak to bude fungovat ako popisujem hore, tak clovek co:
a) je nezamestnany dostane 198 EUR
b) Clovek s prijmom dostane okrem tych 198 EUR este navyse 55.6 centov z kazdeho EURa co zarobi. V praxi to znamena ze do prijmu 446 EUR [198/(1-0.556)] ako keby neplatil dane a odvody (i ked v praxi bude platit oboje). Dnes pri prijme 446 dostane v clovek v cistom cca 375 EUR
c) clovek s minimalnou mzdou 380 EUR dnes dostava v cistom 325 EUR, s OB by dostal v cistom 410 EUR ! A ked sa tu spominaju odvody, Dnes je to 13.4% z 380% a s OB je to 19% zo 682 EUR. Samozrejme nie som si isty ci OB nahrazda aj dovod zamestnavatela. Ak ano tak je to 196 EUR spolu odvody dnes vs. 130 EUR v OB modele.
d) clovek s prijmom do 945 EUR profituje z OB. Samozrejme kazdym zarobenym Eurom menej, ale odstup od zakladnej davky je tak vyrazny ze mozno povedat ze je to motivujuce.
e) ludia s prijmom medzi nad 945 EUR si pohorsia, cize spravne, stredna vrstva si pohorsi co do cisteho prijmu ale bavime sa tu o zopar % a pri odstranenie milionarskej dane a progresivneho ydanovania by to odrazalo nalady vacsiny o vacsom % zdaneni vyssich prijmovych skupin
 

1 2 3 4 > >>

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Alexandra Pavelková: Moje rokovanie so SAD Zvolen 4 537
 2. Transparency International Slovensko: Čo je za úspechom kampane Kotlebovcov? 3 766
 3. Jozef Sitko: Mal Lipšic blízky vzťah so Zsuzsovou? 2 768
 4. Maroš Chmúrny: Pellegrini bol na verejnosti opäť bez masky 2 612
 5. Katarina Antenozio: Nástupište č. 21 2 207
 6. Filip Olekšák: Volill som SMER, už nebudem 1 636
 7. Elena Antalová: Najväčší hnus máme doma 1 565
 8. Tibor Bindas: Máte auto? Tak podporte zaujímavý auto - nápad, ktorý radikálne zmení naše šikanovanie 1 476
 9. Lucia Livschitz Kollárová: A teraz ma dobre počúvajte, lebo to nebudem opakovať... 1 430
 10. Lucia Drábiková: Čo ma naučilo šoférovanie 1 305

Rebríčky článkov


 1. Simona Mačorová: Orálny sex, ako umenie zbožňovať mužov.
 2. František Stručka: Prestať kradnúť je fajn. No iba to nestačí
 3. Jaroslav Málek: Je potrebné voliť ?
 4. Jozef Rybár: /15./ Milí nevoliči
 5. Michal Hlatký: #SaS som späť
 6. Helena Michlíková: Pozorovať svit Mesiaca spoza okna
 7. Milan Kulkovský: Popol dospelého človeka vážil približne 640 gramov
 8. Víťazoslav Würschner: PATRIOTIZMUS
 9. Jozef Kovalík: Dym
 10. František Cudziš: Vede do vienka. XII.

 1. Prieskum preferencií: OĽaNO stále rastie, Kiska predbehol PS/Spolu
 2. Znalci potvrdili antedatovanie zmeniek a chyby pri účtovaní (minúta po minúte)
 3. Erik Kaliňák: Prečo by mi malo prekážať, že bol Fico v byte na Vazovovej?
 4. Pre súboj s Kočnerom mu zaistili luxusný športiak. Späť ho má po rokoch
 5. Legenda NBA Kobe Bryant tragicky zahynul pri páde vrtuľníka, na palube bola aj jeho dcéra
 6. Vlhová v druhom zjazde atakovala elitnú desiatku, Shiffrinová na pódiu chýbala
 7. Vlhovej opäť tesne ušlo pódium. Shiffrinová vyhrala
 8. Prvý McDonald´s na diaľnici je realitou. Pozrite sa, ako vyzerá
 9. Liečili ho iba antibiotikami. Do troch mesiacov zomrel
 10. Údajný mafián sa skrýval na Orave v Tvrdošíne, pracoval na stavbách

 1. Nový Smer je horší, ako ten starý: Pellegrini, premiér SAD Zvolen
 2. B.Kačáni: Rodina to riadne prepískla
 3. Exkluzívne zábery vily smeráka Počiatka
 4. O autobusoch a Pellegriniho kamarátoch vo Zvolene
 5. Čaputová si navliekla volebné tričko PS, poškodila Kisku a nahrala na smeč Ficovi
 6. Komentár Daga Daniša: Prezidentka vstúpila do kampane. Úderom na Kisku
 7. Na trestnej lavici sedí Kočner, hráč 2.ligy... No a 1.liga nehrala?
 8. Obvinenie Trnku zrušili: Obvinenie Kisku trvá ako súčasť volebnej kampane Smeru
 9. Dve najväčšie krajiny Západu USA a Británia sa odkláňajú od progresivizmu
 10. Kotlebovci klamali. Polícia v Levoči nezaznamenala žiadne nebezpečenstvo, ktoré by ich ohrozovalo

Už ste čítali?