Štvrtok, 23. november, 2017 | Meniny má Klement

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Ako Kotleba o Cigánoch cigáni (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť:   mínus indicator plus

Kotleba ma pravdu

Prestanme uz konecne s rasistickou diskriminaciou, podporovanim extremizmu, xenofobie a genocidnej politiky voci povodnemu bielemu slovenskemu obyvatelstvu ktore je neustale mediami, soros mimovladkami a bruselu sluziacimi standardnymi stranami diskriminovane a genocidne celoplosne kynozene a uteka pred romskym extremizmom, zatial co romom sa dava vsetko zadarmo, su pozitivne zvyhodnovani, preferovani, podporovani a takto sa vymkla kontrole ich populacna explozia ktora zo slovenskeho naroda urobi cochvila romanistan...ked sa nepreberieme z tejto rasistickej politiky voci slovenskemu obyvatelstvu je s nami amen. Biely nedostane zadarmo byt, nevysporiadaju za neho pozemky, poplatky a nedostava specialne eurofondy v hodnote 400 milionov len preto lebo je biely...preto ze sa narodil biely tak si musi zobrat hypoteku na predrazenu kralikaren a platit si byt,dane, poplatky a financovat zo svojich dani populacnu exploziu romov a tak ani nemysli chudak zotroceny na rodinu a deti lebo sa boji ze by ich neuzivil....o to sa rom nemusi starat vie ze pridu sorosove mimovladky, media, vladne probruselske strany a bruselske eurofondy a o romsku populacnu exploziu sa postaraju a budu ju sirit do celeho slovenska...je to jednoznacny a brutalny rasizmus, sikana,diskriminacia a genocidna politika voci povodnemu slovenskemu obyvatelstvu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

*** Po opakovanom hrubom porušení Kódexu diskutujúceho boli zmazané všetky diskusné príspevky tohto autora.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Maš pravdu:

"sa cigánska otázka roky nerieši, my nechceme nič iné len aby platil rovnaký meter aj na bieleho aj na cigána, sme si snád všetci rovní"

v tomto máš naozaj pravdu a potvrdzuje to aj autor článku:
"Vraj chce robiť. No nech príde kamkoľvek, zakaždým sa na neho pozerajú cez prsty, lebo – Cigán!"

Moja osobná skusenosť:
Keď som bol malý, istý príbuzný staval dom, ako chalan som bol na stavbe, pretože u nás bolo zvykom, že so stavbou pomahalo celé pribuzenstvo, plus sa volali cigani z blízkej osady. Ráno prišli, celý deň makali a večer dostali peniaze na ruku. A ako malý chalan som len čumel, ako im išla práca od ruky - radosť pozerať. Aktivačné práce? Z toho sa smejem. Starosta Spišského Hrhova má pravdu, že kto toto vymyslel, v živote nepracoval s Ciganmi. Ja som chodil s ciganmi do triedy a boli medzi nimi aj zlomyseľný chalani, aj neuveriteľne dobrosrdeční a priateľskí - tak ako aj medzi bielymi. Pokiaľ sa však tieto decka od mala stretávajú s odmietavým a nepriateľským postojom, zákonite sa to musí odraziť aj na tej najdobrosrdečnejšej a najpriateľskejšej povahe. Toto je začarovaný kruh.
Kotleba je diletant, ktorý videl živého cigana asi len z rychlíka, alebo keď prišiel v sprievode vyholených hláv a za účasti polície robiť bububu k nejakej osade. Inač je to úplne bezradný šašo, ktorý nemá potuchy, ako veci riešiť.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

hovor za seba

a nie za Kotlebu, vraj "...nemá ani potuchy, ako veci riešiť." - a to ako vieš?? Dali mu možnosť prezentovať všetko, čo urobil a chce urobiť ?? Blokujú ho, hádžu mu polená pod nohy a médiá vedome zavádzajú! A niektorí "ne-diletanti" majú z toho potom vymyté mozgy...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ako viem?

Preboha, šak županom je dostatočne dlho na to aby sme mohli hodnotiť:
- Jeho projekt "Krompače a lopaty" - nič nové, len nový názov pre aktivačné práce- skrachoval na celej čiare
Jedine čo sa mu podarilo
- porozdeľovať funkcie rodine a kamarátom
- pripraviť banskobystrickú župu o granty
- a urobiť cirkus na jednom divadelnom predstavení

Ale ty možno vieš aj o niečom pozitívnom - tak sa s nami podeľ!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Otazka na autora

Ked je to vsetko v tej obci tak skvele, preco ziskal Kotleba v Spiskom Hrhove 10,19% ? Preco vo vsetkych sesednych obciach ziskal menej?
Kto mi neveri, nech sa pozrie na vysledky volieb : https://volbysr.sk/sk/data02.h...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Kto chce psa biť,

palicu si nájde... Ja nie som jeho hovorca, zmeň optiku a nesnaž sa patriť medzi tie vymyté mozgy...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

V podstate...

...s Vami súhlasím, máte pravdu a pekne aj vecne ste celý problém zhrnuli. Spišský Hrhov dobre poznám, aj starostu p. Ledeckého. Jeho príklad sa už dávno dáva "na vedomie," ale akosi nenachádza odozvu v iných obciach. Ktovie prečo...
Navštívil som vari všetky väčšie rómske osady na Slovensku, aj som v nich prežil nejaký ten deň, a môžem jednoducho a zodpovedne prehlásiť, že nie všetci Rómovia sú zlodeji, podvodníci a pod. Dokonca takých je, dovolím si tvrdiť, menšina. Zaujímavé je, že keď niečo ukradnú, tak ukradnú z núdze, lebo ako ten Váš známy Ondro - nemajú čo jesť. V porovnaní s tým, ako kradne naša majorita sú to zanedbateľné drobné krádeže. Ale vysvetľujte to niekomu, kto Rómov vidí len ako zlo v spoločnosti - a pritom s nimi nemá v podstate žiadne osobné skúsenosti.
Tak ako medzi nami - väčšinou, tak aj medzi Rómami existujú ľudia dobrí aj zlí, zlodeji aj čestní, pracovití aj lajdáci. Tak to bolo vždy a aj bude. O tom je ľudská spoločnosť.
Súčasný rómsky problém osobne vidím hlavne v rómskej mládeži - už jej druhá generácia si absolútne odvykla pracovať a v podstate len prežíva. Jediné, čo tým ľuďom pomôže, je práca.
Často sa píše a argumentuje tým, že Rómovia majú mať také isté povinnosti ako väčšina, a nielen práva. Súhlasím. Ale ak má byť povinnosť pre Rómov pracovať - tak potom Rómovia nemajú byť pri hľadaní si práce odmietaní z rasových dôvodov. Čo sa týka práv - veď predsa aj majorita má také isté práva ako Rómovia (soc. dávky, podpory v nezamestnanosti, prídavky na deti...). Zákony sú rovnaké pre všetkých.
Keď to tak zhrniem a dám do súvislosti s M. Kotlebom a jeho straníkmi v parlamente, tak teraz má Kotleba štyri roky čas na to, aby prácou v parlamente spravil z Rómov takých ľudí, akých si väčšina predstavuje. Bohužiaľ - vo funkcii predsedu BBSK nevytvoril pre Rómov ani jedno pracovné miesto (a sľuboval to), takže pochybujem, že z opozičnej parlamentnej lavice pre túto menšinu niečo pozitívne vytvorí. A veruže by mal - veď vďaka Rómom sa do parlamentu dostal. Aspoň poďakovať po rómsky by sa mal :-)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

hm hm hm

Ja to vidím že to vedie k občianskej vojny slovenská ,sedlacky rozum ma nepusti
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Asi máš pravdu...

...sedlácky rozum ťa naozaj nepustí.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Autor si sám sebe odporuje. Dva citáty:

"Cigáni nie sú etnický, ale sociálny problém - kriminalita, záškoláctvo, úžerníctvo, drogy nielen v rómskych komunitách sú plodmi chudoby a hladu."
...čo odporuje tomuto:
"Odvrátenou tvárou týchto „úspechov“ bola veľká fluktuácia, vysoká absencia, zlá pracovná morálka; cigánske ženy nepracovali vôbec – rodili deti, ktoré sa stali zdrojom príjmu pre celé rodiny, pretože ich štát podporoval vysokými rodinnými prídavkami."

Takže, či dostanú byt+prácu alebo nie, správajú sa cca rovnako. V čom je teda problém? V nás, bielych? Alebo v nich? Čo ak sú NAOZAJ INÍ ako my - zmýšľaním, zodpovednosťou, hodnotami?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Rómovia riadne pracovali.

Neprispôsobiví týmto slovom sú označovaní naši spoluobčania, ktorí, podľa presvedčenia ostatných, odmietajú pracovať a žijú na úkor ostatnej časti obyvateľstva zo sociálnych dávok. Dostali sa do tejto nelichotivej situácie sami, iba vlastným zavinením? Nebolo to náhodou tak, že novodobá nastupujúca „demokratická“ vládna garnitúra im k tomu dopomohla? Po nástupe k moci ich chcela prispôsobiť vlastným potrebám, ale vymklo sa jej to z rúk.

Pred tým bola povinnosť pracovať a opačne – žiť na úkor iného bolo sankcionované. V tom čase bolo samozrejmosťou, že aj Rómovia riadne pracovali, dokonca si stavali aj rodinné domy a bezproblémovo žili medzi majoritným obyvateľstvom. Lenže tom čase bolo dostatok práce pre každého a dokonca podniky medzi sebou súperili o získanie pracovnej sily.Po prevrate však novo nastupujúca mocenská garnitúra s výdatnou pomocou médií začala hlásať, že plánované hospodárstvo je zlé a začala ho nahrádzať trhovým. Samozrejme, že každá trhovníčka dobre vie, že nedostatkový tovar na trhu určuje jeho cenu.Lenže časom, keď sa štátna pokladnica začala vyprázdňovať, zákonite aj sociálne dávky sa začali zmenšovať. Rómovia, aby si udržali životný štandard, prestávali platiť nájomné, energie atď. Následok bol jednoznačný. Začali ich odpájať od dodávky energii a následne za dlžoby na nájomnom ich začali vyhadzovať z nájomných bytov. Tým boli nútení hľadať si prístrešie v provizórnych príbytkoch v kolóniách, kde stratili prístup k teplej vode a tak je pochopiteľné, že časom stratili aj hygienické návyky. Rodičia už nemali dostatok finančných prostriedkov na slušné oblečenie pre svoje deti, a tým tieto deti v školských zariadeniach spolužiakmi boli pochopiteľne opovrhovaní. Tak postupne medzi rovesníkmi začala rasť aj rasová neznášanlivosť.Je len pochopiteľné, že ak sa Róm príde uchádzať o zamestnanie a má aj vážny záujem pracovať, zamestnávateľ má možnosť si vybrať medzi „zapáchajúcim“ Rómom a nerómom, ktorých je taktiež na trhu práce neúrekom. Výsledok je potom jednoznačný! Ak ho aj niektorý zamestnávateľ príjme do zamestnania, tak iba na podradnú menej platenú prácu, často aj pod hranicou životného minima. Logicky potom tento Róm zvažuje, či sa mu vôbec oplatí do práce chodiť, keď zákonite príde o podporu v nezamestnanosti a často je táto podpora vyššia ako mzda, ktorú mu ponúka zamestnávateľ. Sociálna nerovnosť sa neustále prehlbuje a zákonite vzniká medzi majoritným obyvateľstvom a Rómami vzájomná nevraživosť, ústiaca až do nenávisti. Pri takom stave je len pochopiteľné, že dochádza k vzájomným potýčkam a napádaniu. Týmto nemienim poprieť, že za veľa problémov sú si Rómovia vinní sami, ale ich hlavnou podstatou je fakt, že iba veľmi ťažko si nájdu pre seba slušné zamestnanie. Na druhej strane si musíme uvedomiť, že tento stav pretrváva už dvadsaťtri rokov, a že medzi časom vyrástla ďalšia rómska generácia. Táto si osvojila životný štýl svojho okolia a už vôbec si nevie predstaviť, že by musela žiť z výsledkov práce svojich rúk. Pre bližšie ozrejmenie tohto stavu uvediem príklad. Zoberte určitú skupinu napr. 1000 občanov nás, „bielych“, ktorí vedia a chcú pracovať. Izolujte ich do prostredia, aby nemuseli pracovať. Napríklad na územie iného štátu, kde neovládajú reč (aby bol dôvod, prečo nie sú povinní pracovať) a dajte im možnosť, že po dobu 23 rokov ich bude tento štát chovať na svoje náklady. Myslíte, že po takom čase všetci s nadšením uvítajú možnosť živiť sa prácou? Sami zistíte koľkí budú tvrdiť, že ešte reč dôkladne neovládajú, a preto nie sú schopní plnohodnotné pracovať. Ich deti
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ja si myslim,

ze ak by sme zobrali 1000 " bielychw"a 1000 romov, tak 90 % bielych by sa snazilo mat lepsi zivot a naucili by sa rec a zaradilo by sa medzi ostatnich, ktori pracuju. U romov, aspon podla mojho nazoru by to bolo mozno 10 %. Myslim si, ze nemaju motivaciu a staci im aby prezili t.j. aby mali chleba a hry. Popripade i ine zabavky.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

trosku zle si to vystihol

jednoducho ked maju substrat na ktory sa mozu pricicat tak to im staci na prezitie! :-D
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Este si zabudol, ze

komunisti su zodpovedni za to ze ich dostali do vsetkych kutov Ceskoslovenska.
Vyrastal som medzi nimi, kedze nam ich podla komunistickeho kluca dali do kazdeho vchodu na sidlisku.
Bola to robotnicka stvrt a vacsina sa v skole netrhala, ale Cigani v tom hrali prim. Navrch rozumovo ziadna slava. Tam moze zacat, kazdy kto ich chce vzdelavat a ma pocit, ze sa vyrovnaju ostatnym. Aj ti co mali viac menej rovnake domace zazemie doma, ako ostatni casto koncili skolu v 5.,6. a 7., rocniku a neda sa povedat, ze prechadzali s odretymi usami . To bolo v dobe, ked bola 10 rocna povinna skolska dochadzka.

Ked citam o Svedsku a tych 18-19 rocnych vraj detoch, ktore tam prichadzaju a zo zistnych dovodov o sebe tvrdia, ze su deti si vzdy spomeniem na nasich spoluziakov o 3-4 roky starsich. Rozumovo kdesi inde, ale fyzicky tiez. Kaviarenski mudrlanti nepoznaju zazitky typu, ze spoluziak sa sexualne ukaja pod lavicou a ak ho nahodou vyvola ucitelka, tak jej povie, ze nemoze, lebo mu stoji ko..t. a ine mile pribehy viac ci menej drsne.
Chodil som s nimi do skoly, ale svojim detom by som to neurobil.
Tieto socialne pokusy na cudzich detoch podporuju lavicovi tlchubovci, ktori by tie svoje deti medzi Ciganov nepustili.

A ked vyssie Monsieur Chien spomina, ze kradnu, ked su hladni, tak mi moze vysvetlit preco pri tom musia niektori jedinci zahlusit dochodcu. Taktiez, ked v obdobi, ked na Slovensku tato mensina rabovala obchody, tak brali hlavne alkohol a cigarety. Maju asi iny hlad, ako ostatna cast ludskych bytosti.

Tiez nerozumiem preco tu mame za priklad starostu, ktory nie je Cigan. Co zmenil ten slavny Pollak a jeho reforma.Kde je nejaky cigansky starosta, co meni veci k lepsiemu?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Treba zacat riesit konkretne problemy a ludi a nie ci je alebo nieje niekto cigan. Zakony maju platit pre vsetkych rovnako, kto kradne nech ide do basy, kto sa nestara o deti nech im ich zobere socialka, kto moze ale ajtak odmieta pracovat nech nedostane davky, bezohladu na to ci ide o belocha alebo cigana.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Pán AUTOR...zovšeobecnenia sú cestou

do PEKLA. Neplati výrok, že ich ku krádežiam (gádžovi možno ukradnúť) a k násiliu (aj k romom aj ku gádžom) vedie hlad. Existujú komunity v osadách a komunity v mestách. V mestách už tak zo 30 rokov prevláda možnosť parazitovať na tom, čo sa dá v meste získať. Na dedine je to ťažšie. Pochodil som aj zopár osád, kde sa žije na úrovni doby kamennej (ale so satelitmi). Žiadne TV tímy tam radšej ani nezablúdia (napr. osada v údolí pri Malej Vieske - Družstevná pri Hornáde). S rómskou problematikou nepohne nik. Každý návrh (aj dobrý) narazí na "názory" ochrancov ľudských práv, treťotriednych treťosektoroviek alebo ombudsmanky. Ak sa hovorí o potrebe zaviesť napr. internátne školy - hneď sa to zhodí zo stola. Kritériom je vraj to...aby sa to Rómom páčilo. V súčasnosti sa však v tomto prostredí Rómom môže páčiť iba to, že budú dostávať pomoc v takej forme, akej to požadujú. Všetko ostatné zavrhnú Rómovia...alebo tie treťotriedne treťosektorovky, ktoré sa priživujú na rómskej problematike. Keď vidím televízne zábery v rómskom prostredí tak je počuť skôr:
- dajte mi dom, byt, šak nás je veľa...bývame tam 20-ti....tak sa nedá žiť, chceme kúpelku, teplú vodu....
Len občas sa objaví záber na asi 60 ročnú osobu (Róm-Rómka), ktorý hovorí: dajte mi robotu.... (to sú tí, čo pred rokom 1989 pracovali.
P.S.: aj to konštatovanie o fluktuácii Rómov počas socializmu je zovšeobecnenie a prehnané. Bolo to predmetom vtipov ale nebola to rozšírená prax... (skôr výnimka). Mám dostatok skúseností z toho prostredia - pracoval som vo firmách, kde ich bolo dosť veľa. Dnes však naozaj platí výrok: pomôž mi ....ale tak, aby sa mi to páčilo... a aby som nemusel nič robiť.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

...

Autor sa vydal uplne zlou cestou.

"vysvetľuje Ondro, „potom máš dve možnosti – buď zgegneš od hladu, alebo si ukradneš...“
Jean Valjean dostal za kradez, tiez od hladu, roky galeji. Nakoniec sa v nom prebudilo svedomie a stal sa z neho velky clovek. Zial s takymto Ondrovym pristupom k zivotu sa podobneho scenara dockame asi sotva. Romovia nemusia hladovat. Dostavaju dostatok penazi od statu, len by ich nesmeli prepit a prefetovat. Autorov pristup sa mi zda hodne nespravny. Kradeze nie je mozne tolerovat. Ale asi autora Romovia neokradli, tak sa s ich spravanim moze polahky stotoznit. Zial, vzdy to nie je len kradez, ale aj lupez a obcas to konci aj smrtou.

Dnes uz nezijeme v dobe, ked zivot zavisel od moznosti, ale v dobe, kde zivot zavisi od schopnosti.
Kazdy clovek teda dnes moze zit podla svojich schopnosti. A prave v tomto sa lame chlieb. Keby si vedla "bieleho" sadol v autobuse slusne obleceny Rom a vytiahol hospodarske noviny, tak ten "biely" by nanho pozeral s respektom, lebo inteligencia. Prave inteligencia je tym zakladnym kamenom urovne zivota. Autor pise, ako to Romovia mali tazke, ked ich vyhodili z prace a oni tak nemali na ucty, ale akosi nepovie B, ze Romovia akosi zazrakom prisli o pracu ako prvi. Dobreho zamestnanca sa clovek ako prveho urcite nezbavi. Jednoducho autor sa boji priznat, pretoze sa snazi byt korektny, ze Romovia sa priemrom inteligencie nedokazu masovo vtesnat medzi pokrokovu spolocnost. Preto ziju v osadach a v spine. Hygiena totiz nie je otazkou teplej vody, ved pred 100 rokmi na dedinach vodovody predsa neboli, ale hygiena ano. Hygiena je znakom kultury, rovnako ako prostredie, v ktorom zijeme. Materialna chudoba predsa nie je dovodom, aby zil clovek v spine. Ta svedci sjor o duchovnerj chudobe. Stacio, aby si Romovia skraslili svoju osadu zelenou a hend by to vyzeralo ina. Ale kto by to urobi?

Popravde, Romovia sa zmenit nedaju. Po dobrom urcite nie. Hadzat to na stat znamena, hadzat to aj na ostatnych obacnov, lebo stat su vlastne obcania, ci nie?
Zastavat sa takymto sposobom Romov a hladat vsetky ostatne priciny a dovody niekde inde ako v nich je presne tou cestou, ktorou sa nic k lepsiemu nezmeni. Romovia rpedsa nie su deti. Su to dopesli ludia a tak s nimi treba aj jednat. Vyhovorit sa mozes raz, mozno dvakrat, ale tretikrat uz bezpardonu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Veľmi správne. Kedy si už konečne uvedomia vo vedení štátu, že je to ich vrodený nedostatok rozumových schopností im bráni uplatniť sa v spoločnosti. Už som to niekde písal. Ich Gaussova krivka IQ je posunutá doľava o cca 15 bodov, na to existujú výskumy. To sa možno nezdá veľa, ale z toho vyplývajú tieto skutočnosti: Menej ako 2,3 % má IQ väčšie ako 115, čo je +- potrebné na vysokú školu. Cca 16 % má IQ vyššie ako 100. 50% má IQ menšie ako 85, čo je pásmo slaboduchosti - a najmenej 16% celkovej ich populácie sú mentálne retardovaní. A my od nich očakávame, že sa budú "vzdelávať"? Naivné. Nemôžete vzdelávať niekoho, kto na to nemá predpoklady. Toto je holá skutočnosť, a potrebujeme si to uvedomiť a zapracovať do zákonov. Napr. riešením niektorých problémov by bolo bývanie v chránených obydliach pod dozorom- oni dozor potrebujú presne tak, ako deti. A samozrejme, nelegálne osady zbúrať. Keď Kotleba chcel búrať osady, tak bol zlý fašista. Nám ostatným však nevadí, v akých podmienkach "vychovávajú" svoje deti ? Čisté pokrytectvo.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

...

Ono toto sa netyka len Romov, ale aj drvivej vacsiny migrantov. Inteligentny clovek sa dokaze uplatnit v kazdej spolocnosti a nemuis tam viest rovno na clne bez pasu. Ale v pokrokovej spolocnosti sa dokaze uplatnit len inteligentny jedinec. A pokial ma clovek v tejto oblasti rezervy, zvacsa skonci na okraji spolocnosti. Ono, IQ sa da scasti dorovnat intelektom alebo poctivou a tvrdou pracou, ale ak sa clovek nechce vydat takou cestou, stane pritazou spolocnosti. Pokrokova spolocnost sa neda vybudovat na ludoch s nizkym mentalnym potencialom, rovnako ako sa neda vybudovat na lenivcoch a mananistoch.

Preto kazdy rozumny Europan si vie spocitat dve a dve, ze migranti nemozu byt pre Europy prinosom, ale len pritazou. Vacsinu z nich jednoducho nie je mozne etablovat v svete vedecko-technickeho pokroku. Z krajin odkial ti ludia prichadzaju je urcity percentil nadpriemerne inteligentnych, ale ti sa nemaju problem uchytit kdekolvek. No ten zbytok, "chudaci utecenci", je pouzitelny mozno na 10% a navyse ich obmedzuje islam s pohladom na svet, ze vsetko co tu dostanu im dal vlastne Alah. Takyto benevolentny pristup k utecencom, ktori predvadzaju zli, doslovne zli, ludia vo vedeni Europy je pre nas Europanov hotovou samovrazdou. S Romami sme zatial ako tak, ale len preto, ze nemaju islam. S nim by to tu vyzeralo uplne inak.
S Turkom sme viedli 150 rocnu vojnu a keby nebolo inteligencie nasich predkov, tak proti takej presile by sme urcite nevyhrali. Boh zehnaj nasim predkom, aj nam.
 

1 2 >

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME