Piatok, 24. november, 2017 | Meniny má Emília

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Historický kalendár - apríl 2016 (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

Nevšímané osobnosti a udalosti!

Nevšímaných
/nielen/ jubilejných osobnosti a udalosti je oveľa viac! Predovšetkým domácich, /tie svetové sú dostupné na mnohých miestach a zahraničných médiách/, ktoré by mali byť predmetom analýz, pripomenutí, reflektovaní ich poznania a skúseností, najmä v médiách, spoločenských a kultúrnych inštitúciách. Tie však, žiaľ, až na mimoriadne výnimky neustále ZLYHÁVAJÚ! Najväčšia zodpovednosť je, opakovane, na verejnoprávnej RTVS ! A iba za prvé tri mesiace ich jednoducho obišla desiatky, aj keď neraz majú európsky a i celosvetový význam, majú o nich relácie v archíve, s výhovorkami, nezmestí sa, veď hokej, futbal, varenie, magazíny, atď. A v apríli som zatiaľ zaregistroval jedinú výnimku, jubileum básnika Roya na Devíne - RTVS! /Predtým, priznávam, o čosi málo viac, ale predsa, strašne, strašne pramálo na kultúrne vyspelú spoločnosť, ktorou by sme mali byť!/ Takže pripomínam vo veľkom výbere iba už zabudnuté i ďalšie, ktoré si snáď všetci kompetentní všimnú a urobia ihneď programovú nápravu. To je zodpovednosť predovšetkým gen. riaditeľa RTVS V. Miku a Rady RTVS. Navyše opakovane pridávam niekoľko ľahko dostupných zdrojov, podľa ktorých by sa mali riadiť redaktori a dramaturgovia, ak si chcú zaslúžiť nielen platy, ale aj úctu platiacich divákov!

http://zlatyfond.sme.sk/kalend...
http://www.litcentrum.sk/kalen...
2. 4. 1936 * doc. PhDr. Bohuslav Kováč, CSc., Závažná Poruba († 8. 11. 2006 Bratislava), literárny historik a kritik, estetik.
7. 4. 1986 † Rudolf Dilong, Pittsburgh, Pensylvánia, USA (* 1. 8. 1905 Trstená), básnik
11. 4. 1946 * Jozef Valihora, Pivnica, Srbsko, literárny vedec a kritik, editor, prekladateľ
14. 4. 1926 † František Richard Osvald, Trnava (* 3. 10. 1845 Hodruša-Hámre), kultúrny pracovník, vydavateľ, redaktor, publicista
14. 4. 2006 † Peter Ševčovič, Bratislava (* 16. 3. 1935 Bratislava), prozaik, dramatik, scenárista, dramaturg
17. 4. 1946 * prof. PhDr. Slavomír Ondrejovič, DrSc., Lučenec, jazykovedec
17. 4. 1946 * prof. Rudolf Sikora, Žilina, maliar, grafik, fotograf, tvorca priestorových objektov
20. 4. 1946 * Peter Štrelinger, Martin, prozaik a novinár
21. 3. 1936 * RNDr. František Kele, CSc., Bratislava († 19. 10. 2014 Vysoké Tatry), horolezec, geograf, pedagóg, účastník čs. i medzinárodných expedícií, organizátor športovo-vedeckých výprav, cestovateľ
22. 4. 1936 * PhDr. Valerián Bystrický, DrSc., Ilava, historik, organizátor vedeckého života v oblasti spoločenských a humanitných vied
26. 4. 1926 * Karol Kállay, Čadca († 4. 8. 2012 Bratislava), umelecký fotograf, dokumentarista
30. 4. 1916 * Štefan Sandtner, SDB, Pezinok († 14. 8. 2006 Bratislava), básnik, prekladateľ, redaktor
...
http://www.nocka.sk/kalendaria...
http://vydavatel.sk/produkt-de...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Každé médium si chce ustriehnuť

sledovanosť resp. čítanosť. A tá je pri takých a podobných témach veľmi nízka; zaujíma veľmi úzky okruh čitateľov, divákov, poslucháčov. To vidím aj pri mojich článkoch. Ak píšem recepty, mám niekoľkotisícovú čítanosť každého článku a nemusím byť ani na titulke SME. No články tohto druhu - historické kalendáre, majú ledva niekoľko stoviek. Februárový historický kalendár dali redaktori na titulku, na hlavnú stranu online SME, no aj tak ho čitatelia väčšinou obchádzali - má čítanosť len niečo málo nad tisíckou. Chcem tým iba povedať, že aj napriek záujmu redaktorov, tie historické kalendáre nikdy nebudú mať extra čítanosť, lebo čitatelia sa uberajú iným smerom - presne tak, ako ste to napísali - šport, politika ... Podobne je to aj s televíziou a rozhlasom. Napriek tomu tie články píšem a budem písať, lebo ma to zaujíma a vďaka písaniu som nútená viac hľadať, čítať, študovať... Ak k tomu privediem aspoň niekoľko ďalších nadšencov, teším sa.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Děkuji Vám,

paní Agáto!
Díky Vám jsem se dozvěděla o spojení Michelinských hvězd s pneumatikami.
A to se o nich u nás v Česku letos dost mluvilo a psalo, protože k nám přiletěla hvězda už třetí a získal ji nejoblíbenější TV kuchař naší rodiny Radek Kašpárek.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Blahoželám.
Slovensko na svojho Michelina ešte stále len čaká.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ještě mám jedno na srdci - PIŠTE SVÁ KALENDÁRIA URČITĚ DÁL!
Výběrem výročí, která Vás zaujmou, dáváte nám, čtenářům, kousek sebe sama. Encyklopedické suché výčty si může každý najít na internetu, ale u Vás si cením, že k mnohým přidáváte i vlastní názor či vzpomínku a tím získávají neopakovatelnou přidanou hodnotu.
Určitě si spolu se mnou ráda připomenete 23.4. i 400 let od úmrtí Williama Shakespeara.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Veľmi pekne ďakujem za povzbudenie. Občas ho naozaj potrebujem.
A čo sa týka Shakespeara, to určite. Veď je to krásne okrúhle výročie. Ale jemu budú určite venovať pozornosť aj mnohí iní.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

attka, to veľmi dobre napísala, že si to dobre napísala:)
Agátka, chodím rada k Tebe na návštevu, aj keď neklopem, a ani Ti nenechám odkaz, vždy sa niečo dozviem, poteším a vezmem si:)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Vždy si a vždy budeš vítaná, aj keď neklopeš a nenechávaš odkaz. :-)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Zaujímavé ako vždy, Agátka,

vieš to napísať tak pútavo, že to zaujme a už nepustí:)
Rosemundino vyznanie lásky sa pretransformovalo do viacerých podôb, spomínam si, že niektorý rok bolo populárne priať si na nový rok: nech ti je lepšie ako včera a horšie ako zajtra.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Už som to počula, ale ak mi to nepripomenieš, nebola by som si uvedomila tú paralelu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Mila Agatka,

zas som o nieco mudrejsia:-) Dozvedela som sa kopu novych veci a spomenula som si aj na Ivetu Bartosovu. Spoznali sme sa s nou osobne na Madeire, kde sa utiahla na dvojtyzdnovu dovolenku so synom a my sme sedavali pri vedlajsom stole, az sme si napokon sadli k jednemu stolu, aby sme nemuseli komunikovat cez ulicku. Vela sme sa dozvedeli o jej zivote a jedno je iste: novinari ju uhnali k smrti.
Prajem Ti pekny vecer a vdaka za clanok:-)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Je to zvláštne, ale svet je naozaj malý. Presvedčila som sa o tom už mnohokrát.
Pekný večer aj Tebe, Jarka.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME