Piatok, 24. november, 2017 | Meniny má Emília

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Povinné čítanie (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Nam na strednej rozdelili povinne citanie tak ze kazdy musel len jednu a obsah potom odprezentoval ostatnym, ucitelka vedela ze to inak nepojde. :)

Celkovo si myslim ze povinne citanie ma skor negativny effekt, kto necita tak len preto ze ho donutis prekusat sa nejakym nudnym Hviezdoslavom nezacne, skor to moze niekoho do buducna odradit.

Asi najlepsie by bolo nechat obsah na ziaka, tj musis precitat 2-3 knihy ale sam si vyber ake (samozrejme s nejakym minimom stran alebo poctu slov nech nejaky mudrlant "necita" reporelo).
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

To je dobrý nápad!

Tiež som sa už s týmto systémom stretla a celkom sa mi páčil. Možno postupom času sa u aj nás udomácni ako štandardný. Funguje to takto napr. na maturite z českého jazyka a literatúry - z vopred vytvoreného zoznamu literatúry si majú žiaci načítať určitý počet kníh. Jedno dielo (alebo viac - to neviem presne) zo svojho zoznamu prečítaných diel potom dostanú na maturitnej skúške na rozbor. Samozrejme, sú tam nejaké podmienky (musí sa jednať o diela z rôznych literárnych období a žánrov atp.)

Inak, je to leporelo :)
Aj kareláb býva problematický :D (je to kaleráb).
Ale nie je to na závadu "pochopu", to len taká poznámka na okraj...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

13- ročný synovec mal cez vianočné prázdniny prečítať Annu zo Zeleného domu. Samozrejme, že neprečítal. Táto knižka totiž ťažko osloví aj dnešné 11-13 - ročné dievčatá, chalanov už vôbec nie. U syna to riešila na prvom stupni gymnázia učiteľka tak, že uviedla zoznam autorov a mali si vybrať 3-5 z nich a prečítať jednu z ich kníh. Až na vyššom stupni mali povinné čítanie typu Remarque, Tajovský a spol. Čo som si ale všimla nielen u syna, ale aj jeho spolužiakov a spolužiačok, ak čítajú, tak skôr fantasy a pod veci, napr. Knaaka, Abercrombieho a spol. Možno by nebolo zlé trochu aj upraviť výber literatúry, decká by ju možno aj čítali a neopisovali z internetu Revízora a pod.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Nič nové pod slnkom.

Musím sa pochváliť - na gymnáziu (asi pred 40 rokmi) som napísala písomku z Jesenského Demokratov na jednotku. Prečítala som 20 stránkový rozbor diela na konci knihy. Na knihu samotnú som nemala čas ani nervy - zdala sa mi príliš rozvláčna a doteraz som nenašla motiváciu to dohoniť.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Čaro nechceného, možno to táto vlada prehodnotí...
http://spravy.pravda.sk/domace...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Prehodnotiť treba prívlastok "povinná"

Prívlastok "povinná","povinný" už sám osebe vyvoláva nevôľu "slobodomyseľných". Ak je v rodinách, najmä medzi príslušníkmi rôznych generácií zvykom diskutovať o najrozmanitejších témach, vrátane školstva,
a porovnávať minulosť a prítomnosť (medzigeneračná názorová konfrontácia je, žiaľ, nemysliteľná v našich médiách), je možné dozvedieť sa aj to, že tzv. "MČČ - mimočítankové čítanie", teda povinný výber kníh na individuálne čítanie, učiteľ slovenčiny v nedávnej minulosti rozumne prehodnotil v spolupráci so žiakmi a ponúkal viac alternatívnych titulov na čítanie. Takúto možnosť ponúkali aj učebné osnovy. (Pravda, veľa vždy záleží aj od osobnosti samotného učiteľa.) Aj pričinením učiteľa si žiak, študent, má uvedomiť, že tzv. povinné čítanie má zmysluplný cieľ - obvykle poznávať spôsob života , myslenia, správania sa ľudí v istej dobe. Preto sa na istú dobu knižné výbery viažu - na dobu klasicizmu, romantizmu, realizmu, medzivojnové, povojnové obdobie, súčasnosť ; na Slovensko, na cudzinu a podobne. Ponúkajú aj isté vzory správania sa, ktoré treba
s čitateľmi prediskutovať , napríklad, prečo v súčasnosti nie je vhodné správať sa v niečom ako v minulosti. Žiak si musí uvedomiť, že v záujme poznania istej doby musí prečítať nejaké dielo, ale mal by mať možnosť vybrať si z viacerých titulov a žánrov. Tak to v minulosti bolo.

Je mimoriadnym zjednodušením požadovať od škôl, aby sa žiak výberom knihy na individuálne čítanie musel len "baviť". Baviť sa môže v rámci súkromného výberu kníh. Treba sa naučiť prijímať aj povinnosti, a to už od základnej školy, od útleho veku. Najväčším umením je naučiť sa urobiť z povinnosti radosť, zábavu. Prinajmenej radosť z toho, že človek zvládne povinnosť úspešne. Život nie je len o zábave a o presadzovaní individuálnych potrieb. Koniec koncov, o vzdelávaní platí známa múdrosť, ktorá na našich školách prestáva istú dobu platiť: "Učenie - koreň horký, ale ovocie sladké".

Bohužiaľ, čítanie beletrie asi nebolo obľúbenou činnosťou súčasných tvorcov našej televíznej produkcie (vrátane hercov), tiež ľudí, ktorí často vystupujú na verejnosti ako verejne známe osoby a, čo je najsmutnejšie, ľudí, ktorým slúži reč, spisovná slovenčina, ako pracovný nástroj, novinárov, redaktorov, hovorcov. Hovorí sa, "človeka po reči a vtáka po perí "poznáš. Reč cibrí predovšetkým čítanie. ( No nie čítanie textov na sociálnych sieťach.)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Povinné čítanie detí skôr odradí, hlavne kvôli prívlastku povinné. Stálo by za pokus nechať ich (možno aj na internete) nájsť zaujímavú knihu, doniesť do školy, na hodinách z nej niečo prečítať a kto by mal záujem, prečítal by ju celú a podrobne informoval celú triedu.
Deti už literatúra 19. a 20. storočia neveľmi zaujíma. Určite sa v tomto období nájdu zaujímavejšie tituly ako tie, ktoré musia čítať. Občas by bolo na mieste diferencovať literatúru pre chlapcov a dievčatá. Romány so ženskými hrdinkami z 19. storočia u chlapcov iste odozvu nenájdu, atď, atď.....
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

To by mohol byť problém,

čo by čítali osoby "neistého pohlavia" ? To by ma zaujímalo ... ( :D )
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

tie osoby by trpeli. Museli by čítať aj chlapčenskú aj dievčenskú literatúru :-o
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Vy sexisti!

Máte sexistické predsudky! Genderovcov na vás!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

V horšom prípade gendarmerie
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ja som kedysi bol schopny precitat pomaly kazdu knihu, co sa mi dostala do ruk. Vratane povinneho citania tych starsich odo mna.
Potom na mna dopadlo povinne citanie a ja som skoro prestal citat. Prave preto. Takze Remarque, Balzac, Hemingway - nieco som mal precitane len preto, ze som to stihol precitat skor, ako sa to stalo povinnostou.
Po case som sice zase zacal trochu citat, ale dodnes aktualne maturitne otazky, ako aj tych, co snivaju o tom, ako sa nou stanu, fakticky ignorujem.

Navyse - niektori "romanopisci" ako aj "basnici" su ozaj v rozpore so zakonom - ich povinne citanie/rozbor je v rozpore so zakazom mucenia.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

hm

u mna fungovalo odporucanie naseho triedneho, ktory zaroven ucil slovencinu. dodnes pre mna najvplyvnejsi clovek a ucitel. pan Michal Popadak z Trencina.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

myslim, ze ta druha veta je najkrajsim vyznamenanim, ake ucitel moze dostat. Ten pan Michal Popadak z Trencina je zrejme uzasny clovek. Krasne...
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME