Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Podporujme tých, čo radi zbierajú úrodu, nie tých, čo radi zbierajú peniaze (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Poznám dobre Švajčiarsko i Rakúsko. Slovensko má omnoho lepšie podmienky pre agroturistiku ako obidve krajiny. Máme veľmi rozmanité oblasti a návštevník by si mohol vybrať podľa svojho vkusu od horúcich, po studené, vysokohorských, až po malebné tiché doliny rôzneho druhu, ktorých je na Slovensku okolo 1200. Sú tu prekrásne pahorkatinové až horské chrbáty ideálne pre pešie túry a turistiku rôzneho druhu. A farmárenie ? Výborné podmienky pre chov všetkých druhov zvierat a najrozmanitejšie typy fariem, lebo náš terén je mozaikovitý. Autorka však veľmi správne upozorňuje, že komunistický režim vyhubil roľníkov. Zničila sa nielen vzácna tradícia chovov zvierat a spracovania produktov, ale aj vedomostí z otca na syna, vzácne to bohatstvo. Komunisti roľníkov zatvárali do väzníc, vyvážali do českého pohraničia so zákazom návratu na 25 rokov. Ba mnohých aj zavraždili a problémy v školách mali všetky deti roľníkov. Gotwaldova vláda a za ňou ďalšie násilne organizovali kolchozy o ktorých už vtedy vedeli, že zapríčinili v bývalom ZSSR vlny hladomorov.
Na naších družstvách dnes nemáme roľníkov, ale poľnohospodárskych robotníkov. Pracujú mnoho razy za nižšiu ako priemernú mzdu a keby mohli, hneď by odišli. Roľníkom je však ten, kto chová vlastné zvieratá a hospodári na vlastnej pôde .Zhruba polovicu robí pre peniaze, ale hlavne ako osobitný spôsob roľníckeho života a istoty a slobody, ktorá je najväčšou hodnotou. Všetky krajiny, ktoré si zachovali roľnícke usadlosti a roľnícky spôsob života nemajp problémy s potravinami. My musíme 60 % potravín dovážať, pritom máme nezamestnaných hlavne na vidieku. Naše kolchozy v konkurencii zo súkromným hospodárstvami a farmami nevydržali. Doterajšie programy všetkých ministerstiev na rozvoj vidieka skrachovali, lebo súkromný roľník sa obchádza.Kolchozy žili a pracovali, ale za cenu enormných dotácií. Pracoval som v JRD. V zime nám platili za liter mlieka 13,0 Kčs a predávali ho za 3,0 Kčs. Ale keď čítate noviny a najmä Pravdu a reakcie? Za všetko však" môže Čarnogurský". On zriadil na Slovensku kolchozy, zabíjal roľníkov atď. On doviedol krajinu v rokoch 1986 -89 do krachu, ktoré spôsobili aj oné anomálie v poľnohospodárstve. Hrdinom je Biľak, za ktorého časov v Prešove zatvárali roľníkov do chladiarní na zeleninu. A ešte mu za to postavili v jeho dedine pomník.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ja len tolko

Ze na Slovensku je prakticky nemozne kupit podu vo väcsej vymere. Ja by som rad hospodaril na severnom Slovensku, za svoje aj bez pomoci statu a eurofondov ale potrebujem podu. A nie malo ale urcite 150-200 ha (minimum) vo väcsich celkoch v jednej lokalite.

Proti mne stoja nase dejiny kde (na rozdiel od Rakuska) sa uplatnovalo rozne dedicne pravo, cim dochadzalo a stale doachadza k rozdrobovaniu pody. Dalsim faktorom je "pazravost" ludi. Ved si staci odsledovat inzeraty na predaj pody a v mnoych sa astronomcka cena ospravedlnuje vhodnostou pozemku na golfove ihrisko, wellnes stredisko alebo agroturistiku, pripaden inu lukrativnu cinnost, ktora bude buducemu majitelovi v Hornej Dolnej prinasat astronomicke zisky tak preco nepytat dajme tomu €10/m2.

Teda skusme 150 ha (1 500 000 m2) vynasobit €10/m2 a dostneme sa k cene € 15 000 000. Povedzte mi, kto ma 15 milionov evri.

Nech je ta cena €1/m2 tak si neviem predstavit nejaku rodinu s dostatkom kapitalu na kupu pody, vystavbu hospodarskych budou, zakupenie strojoveho parku ci hospodarksych zvierat.

Ziadne Rakusko (Svajciarsko, Nemecko, Anglicko, Francuzsko) sa na Slovensku nekona....Bodka.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

no napriklad

ten ma tych 15mio, kto prisiel ku rychlym prachom z "presmerovavania" tokov penazi z eurofondov, statnych zakazok, pofidernych verejnych obstaravani a pod. a presne tito ludia tu podu aj skupuju, dvihaju jej cenu, pretoze nepoznajuc cenu zarobenych penazi, je im v podstate jedno, ci za to daju 5, 10 alebo 15 mio., ak im bude chybat, tak si opat niekde urvu zo statneho. pripadne este "investuju" v stavebnictve - nie nadarmo sa hovori, ze stavebna cinnost je najlepsi sposob, ako oprat prachy.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Pani Remisova,

ono to ma hlbsie korene. Po roku 1948 komunisti znicili zivnostnikov (mojmu dedovi zabrali krajcirsku dielnu, uribili z nej vyrobne druzstvo a laskavo mu dovolili robit v nom majstra), sukromne hospodariacich rolnikov ...
Na viac ako 40 rokov zbavili ludi moznosti nakladat s vlastnym majetkom na zaklade dlhodobej a zodpovednej uvahy, planovania ...

Medzitym vyrastli generacie ludi, a z na vynimky, ktori ani netusili co znamena nieco vlastnit, ze rodinne firmy na zapade sa nestali bohatymi za 2 roky, ze podnikanie je o trpezlivosti ... , len rychlo, rychlo, zo dna na den zbohatnut, na ukor inych ludi – casto vlastnych bratov a sestier, zivotneho prostredia ... , topit sa v luxuse ... a tymto ludom sa vratili majetky - poda, lesy ... K tomu salamnunska legislativa, male a velke privatizacie ... a v spolocnosti sa rozputala podnikatelska hysteria, ktorej cielom su len a len, opat az na vynimky, zbohatnut, za kazdu cenu, na ukor kohokolvek ...

Bol som na stazi v Bavorsku. Maly penzion, tak 20 - 25 lozok, 10 – 12 izieb vo velkom a velmi starom vidieckom dome. Rodina desatrocia prevadzkuje penzion, tri dcery vystudovane hotelierstvo ... rodina sa od rana do neskorej noci strieda v malej „spolocenskej miestnosti“, ktora je sucastou domu a kde sa vydava strava,kava, pivo ... Den sa zlieva do hlbokej noci a ani si to nevsimnete. Vzdy vas ma kto obsluzit, kazde zelanie je mozne. Je to ich rodinny podnik, vybudovany generaciami, ciewl je jasny: zveladit a odovzdat dalej.

Maso beru od suseda, ktoreho generacie chovaju a rozrabaju dobytok, chleb z pekarne, ktora je na tom, istom mieste 60 rokov ...

Vsade citite spolupatricnost a solidaritu. Nikto nesmie nikoho podrazit, lebo narusenie dovery, by narusilo nielen socialne ale aj ekonomicke vztahy.

Taketo zodpovedne hospodarenie ma zasadny vplyv na krajonotvorbu – udrzbu remizok, vetrolamov, starej vidieckej sakralnej (bozie muky, krize) ci historickej (patniky starych vozovych ciest, hranice parciel) architektury ... Krajina je tym nielen produkcna, ale aj krasna – pritazliva pre vsetky formy turizmu, trail running ...

Ako pisal citatel vyssie, na Slovensku su ludia, ktori maju podu, casto je v rozpore so zakonom zanedbana, a ludia, ktori by sice hospodarili, ale nemozu si podu dovolit kupit.

Nas „rozvioj vidieka“ nema nic z vidiekom. Okrem zjavnej zlodejiny je to len casto vnasanie anevhodnych architektonickych, kulturnych a inych prvkov do prostredia slovenskej dediny. O agroturizme, vidieckom turizme, hipoturizme (napr. okolo Pardubic v CR je cca 600 km tras pre jazdu na koni) ... sa tu viac hovori nez nieco pre to robi.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Je to smutné,

ale tento neokomunistický režim po roku 1989 u väčšiny Slovákov zadusil ešte aj posledné zvyšky chuti gazdovať. Nieje tomu tak dávno čo na dedine v každom druhom dome chovali prasa, niekoľko oviec, ba aj kravu. O sliepkach, králikoch, kačkách morkách ani nehovorím. Dnes? Kto by to choval? Proste sa to neoplatí. Keď si človek poráta náklady, tak cena v markete nepustí. Neporovnávam kvalitu. Dotácie, to je alfa aj omega európskeho poľnohospodárstva. Dostať podporu na chov 1 kravy 800€ a 200€ je trošku rozdiel. Potom aj maslo z krajiny 800 eurovej dotácie môže byť v markete za 0,80€, ale z 200 eurovej za 1,5€. Ktoré si potom kúpi slovenský spotrebiteľ? A kruh sa pomaly uzatvára.
Poľnohospodárstvo na Slovensku v súčasnosti v konkurencii ostatných štátov EÚ bez dotácií nemôže existovať. Ale aj v dotačnej politike Slovenska niečo poriadne smrdí. Nie je predsa možné, aby jeden podnik v produkčnej oblasti (západné Slovensko) urobil pomaly taký zisk, ako skoro všetky podniky iného kraja nachádzajúce sa v znevýhodnených podmienkach severného Slovenska.
Prirátajme si k tomu ešte aj prajné predpisy od tých daňových až po tie hygienické a veterinárne, snáď najprísnejšie na celom svete a kruh je uzavretý.
O dotáciách z eurofondov nemá zmysel hovoriť, pretože korupcia a deformácia trhu je asi ich najviditeľnejším výsledkom.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Vážení, 26r. podporujeme nezamestnanosť!

...tak, čo chceme.
Rozdávame peniaze bez práce, alebo za aktivačné podopieranie sa o metlu.

Tiež to nazávidím ani tým v Rakúsku, čo opisuješ, makať od vidím do nevidím deň čo deň a predávat mlieko za 0,7€/LT atd.
To je biznis jak sviňa.
Ja keby som tam bol tak im dám min. 2€.

Ale asi nemajú na výber.

Začni podnikať, staň sa terčom kontrolórov, úradov, daňovákom, ale aj kradnúcich zamestnancov, kriminálnikov.

Večer zapni telku a pozeraj ako tí čo vyhrali voľby, alebo aj prehrali, aké prachy berú.

Podnikať znamená, že neživíš len o seba, ale o ďalších "X" darmožráčov s pečiatkou a ďalších lenivcov a ich detí.

"Každému" musíš dať,zaplatiť, odviesť - a tebe a tvojej rodine čo zostane, ak zostane.

Nie ďakujem už som skúsil. Stačilo.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

agroturistika

Aj na Slovensku som zažil pravú agroturistiku. V Zuberci krásny penzión ,chovajú konečne ovce. Nebol problém ísť zajazdiť si na koni , vyčistiť ho . Domáci ovči syr, rôzne iné výrobky.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Som proti korupcii u eurofondov

ale článok je jeden veľký nezmysel. Ak ide o farmárov v Rakúsku a majú kravy, tak nejde zaručene o nejakých "záhumienkárov" a teda stopercentne dostávajú dotácie od EU. Takže by som doporučil vrátiť sa na túto farmu a spýtať sa ich na to priamo. Možno konkrétne oni nedostali žiadne peniaze na turistiku(to ani väčšina fariem u nás), ale stopercentne dostávajú minimálne priame platby a greening. Možno je to inak nazvané v Rakúsku keďže asi nepoužívajú zjednodušený systém ale to na veci nič nemení. A takisto sa s vami stavím, že dostávajú vyššie sumy ako farmári na Slovensku.Takisto má Rakúsko schválený Program rozvoja vidieka kde je dôraz na ekologizáciu a teda pravdepodobne čerpajú aj z neho.A navyše Rakúsko dáva aj zo štátneho rozpočtu viac peňazí farmárom ako Slovensko. Existencia bez dotácii nejakého skutočného farmára a nie nadšenca na pár árov je len zbožným želaním autorky.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Nezmysel

je neustále kdákať o tom ako sa to nedá. A čo myslíte, že naši existujúci "farmári" nie sú dotovaný z EU fondov? Sú, možno nie takisto ako Rakušaci, ale sú, akurát na rozdiel od nich robia iba to nevyhnutné aby splnili podmienky.

A ako písal stemi (http://blog.sme.sk/diskusie/re...) na Slovensku je prakticky nemožne kúpiť pôdu vo väcsej výmere pre tých čo to myslia seriozne. Dôvodom je väčšinou bezodná nenažranosť a nekonečná závisť.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ale ono sa to reálne nedá

v prostredí , kde jeden má vopred lepšie podmienky ako ten druhý. Ak nemáš milióny na účte , ktoré by si chcel venovať farmárčeniu, tak jednoducho práve kvôli týmto nerovným podmienkam nemáš šancu. O tej závisti a nenažranosti viem takisto svoje. To mi jedna "múdra" vlastníčka pozemku v dedine s 300 obyvateľmi v okrese Vranov (bez prístupu , 500 m po poľnej ceste do kopca, svahovitosť nad 20 stupňov, plytká vrstva ornice BPEJ 06, väčšina zarastená náletom, všetko pasienky) na ponuku na odkúpenie za 1500€/ha odpovedala, že primeraná cena je 6,84€/m2. Od smiechu ma takmer zložilo. Ja som chcel kúpiť pasienok a ona mi ho ide predať za cenu stavebnej parcely. V našej oblasti ak by som aj dosahoval zisk z hektára 200 €(nereálne), tak na tú jej "bezcennú" pôdu by museli ešte moji dedičia drieť vyše 300 rokov.
Autorka jednoducho ide s tvrdením, že sa to dá bez dotácii, ale pritom ani reálne nezisťovala skutočný stav. Bez dotácií pri dnešnej legislatíve jednoducho rodina opísaná v článku nemá šancu. A to už nespomeniem cenu pôdy a nákup strojov a zvierat na začiatku. A o odvodoch a daniach už ani nehovorím. Jednoducho fikcia.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Tesne po Novembri 89

mi jeden byvaly gazda v suvislosti s restituciami pody povedal. "...vies, to mas tak. zmiesat vino s palenkou je jednoduche. Ale potom to oddelit je nemozne" .Mal pravdu. Ja vsak chcem tento vyrok ovseobecnit. A opat vyrokom cloveka, pribuzneho, ktoremu sa podarilo ujst pred komunistami z Ceskoslovenska. "... vies, cesty, budovy a fabriky sa daju postavit obrazne povedane za tyzden, mesiac,rok. Ale hlavy "nepreonacis". Ale dokedy bude zname slovo"Vydrzat" aktualne?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

historicky exkurz

Na prelome 50. a 60.rokov 20 storocia bolo Ceskoslovensko hospodarsky vyspelejsie, nez Rakusko. Obe krajiny hlavne vdaka externym faktorom a historickym vplyvom. Zazili sme industrializaciu, presidlovanie polovice populacie do miest a obrovsky skok. A potom nic. Z hospodarskeho(hlavne technologickeho) rozmachu sveta 70. a 80. rokov sme si nedokazali uchmatnut nic. Nejaky nadsenec zostrojil PMDcko a sudruhovia to nepochopili ako zaciatok, ale ako konecne riesenie, na ktorom treba sediet minimalne 10 rokov. Rovnako umele hnojiva, ktore sa lialy z aut bez rozprasovacov hektolitrami, chemlon, ked uz svet bol zasa inde...pamatnici mozu pridat desiatky dalsich prezitkov, ktore sa tu prezentovali ako symbol pokroku. A je smiesne vyhovarat sa na komunistov, lebo to su ti isti ludia, co boli predtym gardisti, medzitym dubcekovic a nakoniec VPNkari a dnes SMERaci. Mam na mysli nasu kulturu s tym, co maju v hlave ti, co sa stavaju na celo davov a hrabu do funkcii. Preco spominame Svatopluka alebo Zapolskeho? Lebo uz starocia ziadny Slovak pri kormidle nic neurobil pre svoj narod, region, krajinu-nazvime to akokolvek. Tak vytahujme Stura, Stefanika a inych rebelantov...nakoniec este aj zlodej Janosik je prezentovany ako pozitivny lavicovy revolucionar...oklukou spat k Rakusku: Rakusko je rolnicka krajina, kde len v poslednych 100rokoch vyrastla robotnicka trieda a statny aparat, ktorym sa este nepodarilo znicit podstatu ich postfeudalnej kultury. Ale uz sa im to tiez krati. Deti uz nechcu preberat po rodicoch penziony-tie kupuju cudzinci. Deti sa stahuju do miest a chcu tiez teplu stolicku v statnej sprave. Suma sumarum: Slovaci idu rovnako sialene z kopca, ako ine krajiny(nic prilis odlisne), akurat z nizsieho kopca.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ten exkurz do histórie je nanič.

Čechy mali lepšiu hospodársku pozíciu a nie Československo. Slovensko bolo zaostalá prevažne agrárna krajina. Takže naša dnešná pozícia nie je natoľko strašná. Ale s tým, že sa toho mohlo a malo urobiť oveľa viac súhlasím. To je premárnených 20 rokov za socializmu a prežraných 20 rokov za "demokracie". Vtip je v tom, že nám aj v jednom aj v druhom období vládli prakticky tí istí ľudia(rodiny).
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

tak to zmeňte

Mali by ste sa posunúť. Už nie ste blogerka, u ktorej stačí nájsť tému a čo to napísať. Nejde o detaily, či majú viac dotácií u nás alebo v rakúsku. Všetci vieme, kam vedie na slovensku fondovod. Aj keby sa zacielila podpora na drobných farmárov v agroturistike, tak si teta anka s masérom pozakladajú farmičky, vymyslia špeciálny turistický kód a sme tam, kde sme boli. Vy už sa nemusíte obracať k nám, že by sme to mali všetci spolu posunúť, vás sme dali na pozíciu, z ktorej máte viac možností ako to ovplyvniť, tak navrhnite a bojujte za to v parlamente. Už nestačí nahadzovanie témičky.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

inak zaujimave

ako podla podaktorych prispevkov vyssie aj za uz 25 rokov trvajuce rozkradanie tohoto statu ludom pod nohami a rukami mozu komunsti z minuleho storocia. treba sa pozriet do zrkadla a povedat to na plnu hubu - slovensko je male, kazdy kazdeho tu pozna a je velmi pravdepodobne, ze kazdy z nas ma bud v priamom pribuzenstve alebo bezprostrednom okoli nejakeho takehoto parazit a zlodeja. akurat ze to je ten "nas", on je vlastne ta vynimka, ten "dobry", ze?
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Júlia Piraňa Mikolášiková: Čo majú spoločné Penta, Lexov siskár, Kočner a Zsuzsová? 8 921
 2. Radovan Geci: Takto si tu míňame európske peniaze na nekvalitné cyklotrasy 8 214
 3. Marek Mačuha: Zrušenie ĽSNS - veľké divadlo 2 554
 4. Milan Removčík: Havránok nad Liptovskou Marou. 1 771
 5. Denis Herák: Západné Tatry - Orava dva dni na Bicykli 1 600
 6. Milan Buno: Keby som ich udal, kruto by sa pomstili! 1 215
 7. Juraj Paškuliak: Veľkonočné sviatky pokazili motorkári 1 213
 8. Soňa Bulbeck: „ A to ich naozaj polievajú? A ešte aj korbáčujú? Ó, Bože...“ 1 139
 9. Vladimír Benčík: A preto sa Európa nikdy nepýtaj, komu zvonia do hrobu, zvonia tebe. 1 110
 10. Michael Achberger: Z týchto zdravých raňajok možno tiež priberáte 1 052

Rebríčky článkov


 1. Emília Mesarošová: Kto vlastne som? Som Európanka, Slovenka alebo oboje?
 2. Roland Ondrus: Kim Jong Un-Vladimír Putin
 3. Jozef Kovalík: O Tebe, o mne, o nás
 4. Ivan Adámek: K čomu by som prirovnal manželstvo?
 5. Monika KisBodnárová: Prichádzaš...
 6. František Cudziš: Neoficiálny harmonogram osláv 160. výročia narodenia A. Stodolu na Slovensku v r. 2019, I.
 7. Ondrej Tunega: K študentom sa pridajme
 8. Martin Žilinčík: Veľkonočné tradície
 9. František Cudziš: K výročiam zo života Aurela Stodolu, IV.
 10. Helena Michlíková: Okamžitá asociácia Matadorky

 1. Výbuchy v kostoloch a hoteloch na Srí Lanke si vyžiadali viac ako dvesto obetí (minúta po minúte)
 2. Sagan sa nedočkal triumfu ani na Amstel Gold Race, preteky nedokončil
 3. Vadala založil na Slovensku bunku mafie, vedel už pred rokmi Gašpar
 4. Ochrana Fica stojí desaťtisíce, no podľa Sakovej ju potrebuje
 5. Vlastný gól mladého Slováka je v Amerike hitom internetu
 6. Najbohatší muž Dánska prišiel počas útokov na Srí Lanke o tri deti
 7. Bašternákov byt ide do konkurzu, čo čaká Roberta Fica
 8. Višňovský: Domáci šampionát 2011? V tíme bola negatívna energia
 9. V Česku hrozí Lidlu pokuta za klobásy bez mäsa, na Slovensku ich nekontrolovali
 10. Kremeľ si už s antisemitizmom neškrtne, na Ukrajine vyhral ruskojazyčný Žid

 1. 4 dni v Pafose za menej ako 250€
 2. Markéta Šichtařová: Už máme instrukce, co si myslet o Notre-Dame
 3. Oveľa väčšou tragédiou ako zhorený Notre Dame sú útoky na kresťanské symboly
 4. ROZHOVOR: Katedrála v muslimské čtvrti...
 5. Loď zhltla výletníkov ako veľryba Jonáša
 6. Profesor Ivan Hričovský v historickom ovocnom sade v Brezne ponúkol cenné rady
 7. Vadala založil na Slovensku bunku mafie, povedali pred rokmi Taliani Gašparovi - domov.sme.sk
 8. „Moment Čaputová“ nebol prelud - komentare.sme.sk
 9. Týždeň v kocke Daga Daniša: Smer má nakročené do dôchodku
 10. Názor Richarda Sulíka: Stará opozícia? Áno, to sme my

Už ste čítali?