Streda, 18. október, 2017 | Meniny má Lukáš

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Ako pre zákon hodíme cez palubu školy aj žiakov (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

 

" Mimochodom, ak by aj vznikla celá trieda geológov, toľko absolventov naraz trh nepotrebuje." Nejaky odkaz, kde je presne napisane, kolko akych absolventov trh potrebuje?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Môžete mi dať nejaký dôkaz vašeho tvrdenia, že by sa práve vyštudovaní drobní remeselníci lepšie uchytili?

Väčšina drobných remeselníkov pracuje na živnosť, pre ktorú sú na Slovensku príšerné podmienky. Tento štát nie je schopný zabezpečiť vymožiteľnosť práva, takže živnostníci často krachujú z dôvodu druhotnej platobnej neschopnosti. Živnostník musí platiť odvody bez ohľadu na to, čo niečo zarobí. Ktorý mladý človek, ktorý je duševne zdravý, bude chcieť za súčasných podmienok ísť robiť drobné remeslá?

Na rozbehnutie podnikania takej krajčírstva treba celkom slušný kapitál. Odborné vzdelanie zo školy nie je dostačujúce, na vzdelaní zo strednej školy sa v krajčírskom odvetní naozaj biznis postaviť nedá. Je teda úplne scestné myslieť si, že stredoškolsky vzdelaná krajčírka po absolvovaní školy zostane v odbore. Drvivá väčšina ide radšej iným smerom.

Pokiaľ o nejaký odbor nie je záujem, nie je riešením ho za každú cenu pretláčať. Uvedomte si, že formálne školské vzdelanie je v dnešnej dobe prekonané.

Chcete zlepšiť podmienky pre uplatnenie mladých ľudí na trhu? Tak v prvom rade liberalizujte trh, mladí ľudia si to vyriešia aj bez pofidérnych konceptov školstva.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

*takého krajčístva
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Braňo pravda.

Väčšina stredných odborných škôl má s týmto problém. Nejaký školský expert tento akože dobrý paragraf presadil do legislatívy neuvedomujúc si, že práve málopočetné, pre rodičovskú verejnosť neatraktívne, ale pre hospodárstvo potrebné odbory môžu úplne zaniknúť. Lebo ani 16 záujemcov takého odboru nestačí na otvorenie triedy, ak škola neponúka príbuzný odbor s minimálnym počtom záujemcov 8. Ministerskí experti na elimináciu tohto nezmyslu vymysleli ešte väčší, vytvorením zoznamu nedostatkových a prebytkových odborov. O tie nedostatkové sa ale už nezaujíma vôbec nikto. Dokonca bol MŠVVaŠ uverejnený podľa môjho názoru neúplný zoznam končiaci odborovým číslom 29. Kde sú nedostatkové študijné a učebné odbory začínajúce 3, 4, 5, 6, 8?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

http://komentare.sme.sk/c/2016...

Je čas vytrhnúť školstvo z rúk osvietených bytokratov.

Je čas zariadiť sa po svojom, za vlastné, bez tohto zbytočného štátu.

Na toto sa zamerat. Strata času a energie riešiť milión malých, čiastkových problémikov - ako je tento. Či úradník milostive dovolí 7, 12, 15 žiakov v triede.

Vec si žiada prístup z gruntu, od odlahy a úplne po novom.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho