Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Diokleciána, nie Kotlebu potrebujeme (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

chceš demokraciu

a píšeš článok, v ktorom voláš po vodcovi, ktorý to tých ľudí naučí...
Niekto hore vytvára (diktátorsky a totalitne*) systém, ktorý učí človeka byť zodpovedným za svoje slobodné(!) rozhodnutia...ale slobodu im nedá...
trocha ironické...
Hlavne preto, že tvoja predstava správneho diktátora sa nemusí zhodovať s predstavou o správnom diktátorovi iných ľudí :D
A prečo tak do minulosti? mohol si rozobrať aj 20 storočie, aj tu bolo dosť vládcov, ktorí sa stali stabilizujúcimi po rokoch chaosu...
_____
* napr. jediný správny druh myslenia je to, že cisár je božstvo
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

„Vodca“ a „diktátor“ nie sú synonyma.

Je pravda, že aj „vodca“ je dosť podozrivé slovo, ale z kontextu článku podľa mňa vyplýva, že autor volá po človeku, ktorý by bol predovšetkým nezávislý na oligarchoch. Nezlomný, vytrvalý, tvrdý, múdry, nebojácny, nepodplatiteľný...
Nič z toho nie je v rozpore s demokraciou.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

práve preto vraj máme demokraciu

aby si ľud sám vybral človeka, ktorého považuje za správneho. A tu je ten problém, na ktorý narážal/a vespa, tá -správnosť- demokratickej väčšiny môže byť (bude) odlišná od -správnosti- autorovej.

K blogu: ten tvoj Sulík je podobný vodca, ako Fico, Procházka, či trebárs Kotleba. Ako áno, sú tam nejaké osobnosti, ale SaS má minimálne dve krídla - ekonomické a slniečkové. Sulík bez debaty patrí do toho prvého; ak by jeho nástupca patril do toho druhého, znamenalo by to peknú diskontinuitu - základné východiská SaS by boli tak odlišné, ako by išlo o novú stranu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

skúsim príklad z 20 storočia

ľudia sa "pomýlili" a zvolili v ČSR v 1946 komunistov
1948 komunisti prebrali moc a nastala diktatúra - vyberali "odborníkov na vládnutie"
ľudia spravili chybu - ale ak by bola demokracia zachovaná - ďalšími voľbami by ju napravili (mohli by)
ale nastala "vláda odborníkov" - po tej sa teraz volá, ak sa nemýlim...
KTO odsúdi jedného vládcu, ktorého slovo je zákonom?
vydá vyhlásenie, že jeho rozhodnutie je správne - a kto zistí, že je to chyba?
ak on sám nie, tak sa nevymení a chyba narastá.
to je problém "vodcovstva"
z pohľadu nápravy chýb.
preto sa bojím volania po "vodcoch"!
a ako správne (K+) poznamenal vesmírnavzducholod - ako vieš, že vodca, ktorý by sa páčil mne, by sa páčil autorovi?
sranda totiž je, že drvivá väčšina masakier sa stala pod vládou "vodcov" ľavicových...
taký Pinochet je úplne iná káva - a pritom je to jeden z koľkých diktátorov v "osvietenom modernom a progresívnom" 20 storočí?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Musim len suhlasit

Prilis mnoho politickych stran a stranicek.Kde aky kopanicar chce sediet v parlamente len pretoze sa za to dobre
plati,pripadne sa da este nieco bokom ukoristit.
Bolsevicky rezim vychoval,mimo inych zlozvykov v ludoch aj apatiu voci politikom a vlade,politicki "supermani"
toto vedia a vyuzivaju to do sytosti.
Keby som zil a na Slovensku tak by som tiez volil SaS pretoze si myslim ze tito ludia maju vazny zaujem nielen
o svoje vlastne koryto ale aj o zalezitosti za ktore su plateni.
Slovensko sa na nestastie da nazvat,bez akych kolvek predsudkov,Augiasov chliev.
Treba niekoho s velkou metlou a mozno aj bic by pomohol.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Čo bude o 50 rokov neviem, lebo už nebudem medzi živými. S určitosťou ale viem, že za všetko zlé v spoločnosti budú zodpovední komunisti, boľševici, červení...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Inými slovami voláš po osvietenom absolutizme.

Dumaľi kak lučše, palučilos kak vsegda - myslíš to dobre, dopadne to ako vždy.

Na "osvieteného" absolutistu sa hral Mečiar, hrá sa Fico, zahrá sa Kotleba, alebo iný vládychtivý mamrd.

Táto šlichta sa mi už objedla.

Ja len chcem tú obyčajnú, kazdodennú demokraciu, v ktorej strana ponúka myšlienku, nie alfasamca (aj Sulík je stĺp a okolo vykosená tráva - nemá ho kto nahradiť)

Ja len chcem jednoducho fungujúci štát na spôsob má dať - dal.

Jasné, jednoduché, nemenné pravidlá a padni komu padni.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

A ešte keby sa tie pravidlá

stále nemenili.
Parlament odhlasuje nový zákon, a odrazu je všeličo inak.
Nie som proti vylepšovaniu platných zákonov. Ale nie každá zmena sa vydarí...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

demokracia ee

Myslím, že problém je oveľa hlbší, ako to koho ľudia volia. Tak ako ľudia prekukli monarchov, ktorí sa demaskovali v prvej svetovej vojne(tým, že ju dopustili a neukončili). Tak teraz nastáva doba kedy ľudia začínajú chápať, že demokracia je systém, ktorí neslúži im, ale vládnucej vrstve. Tak ako každý systém v minulosti. Tento systém sa teraz už dosť demaskoval a bude v tom pokračovať. Mne sa ako jediná možnosť vidí buď prechod na priamu demokraciu, alebo zavedenie ešte hlbšej formy diktatúry krytej "demokraciou". Vládnúca vrstva tu chce dosiahnuť statickú spoločnosť, kde bude vládnuca vrstva oddelená od otrokov a prechod medzi oboma skupinami bude nemožný. Diktatúra kde otroci budú manipulovaní pomocu mediálnych masáží, budú udržiavaní v poslušnosti vhodnou kombináciou nedostatku(umelé vyvolané ekonomické krízi) a omrvinkami z koláča. Veľmi vhodný nástroj na ovládanie sa ukazuje štátne militantné náboženstvo(islam) u ktorého striedanie období mieru s bojom každý s každým zabezpečí otrokom dostatok zábavy.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

chorry blog

este utvrdzujes dnesnych sluzobniko ze su panmi, aj oni si to myslia, s takynto myslenim, podporujes tych co zabudli, ze nemaju moc ale maju SLUZIT
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Slúžiť ľuďom namiesto využívania moci

pre svoj prospech? To dokážu iba ľudia, ktorí majú charakter. Bez ohľadu na to, či ľuďom alebo vlastnému prospechu slúži monarcha alebo priamo či nepriamo demokraticky zvolený človek.
Kde takých charakterných ľudí nájsť?
Vieme dobre, že moc korumpuje.
Už starí Rimania hovorili, že "Pocty menia mravy." Vždy sa zmení človek, ktorý sa dostane k nejakej funkcii alebo dostane nejaké ocenenia či popularitu.
Iba zriedkavé charaktery dokážu zostať takí ako boli predtým.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Čakanie na osvieteného tyrana

má zmysel v prípade absolutistickej monarchie. Preto tu analógia nesedí. My máme republiku. Rímska republika bola tak skorumpovaná, že sa zachoval výrok o Ríme, ktorý o ňom povedal cudzinec-návštevník:" Mesto predajné, zahynieš v deň, keď ťa nájde kupec, čo ťa kúpi". Republika, zrejme zo svojej podstaty (rozdelenie moci) nemôže byť iná. Robespierre sa to snažil potlačiť a doviedol to k hrôzovláde.
Pri terajšom systéme a mentalite našich ľudí, sa nezmení nič a jedna kauza bude striedať druhú do nekonečna. Chcelo by to vyskúšať málo známu "plutokratickú" formu vlády alebo vo veku internetu vymyslieť niečo nové.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Plutokraciu máme už dnes. Síce nie de jure, ale de facto zjavne áno.
Nie som zásadne proti. Mohlo by to fungovať - keby súdna moc bola nezávislá na moci výkonnej a pani Justícia mala tie oči naozaj dôsledne zaviazané.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

V novej forme vlády

by rozhodne mali byť zakomponované tieto dva princípy:
1. Súlad moci a zodpovednosti.
2. Súlad kompetencie a rozhodovania.

V prípade 1.princípu by mala medzi voličom a poslancom existovať nejaká forma kontraktu v prípade nesplnenia, ktorého by nasledovali sankcie napr. žiaden plat, okamžité odvolanie a.p. Bol by to lobbing pre všetkých.
Druhý princíp je ťažšie zrealizovať, veď ako sa dá zabezpečiť či ľudia vedia o čom rozhodujú a aby dôsledky neniesol niekto tretí.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

veľmi dobry článok,

každy by sam mal poučiť z minulosti ,či politik alebo občan, a v tomto článku je podnetov habadej. Zlých príkladov a ich následkov si ale nikto nechce všímať občania a ani politici. Každý hľada a ukazje čo mu vyhovuje a vačšina v štáte len pozerá ako teľa na nove vráta, nadáva, a vo voľbách volí toho najväčšieho gaunera/slota, mečiar, ficko a iní/. Najhoršie je to, že za bordel a rozkradanie v štáte nikto nenesie vinu a zlodeji kričia niečo o demokracii. Dnes na slovensku máme diktatúri väčšiny, a to je ta demokracia? Je mi na zvracanie keď vidím poskokov a iné kreatúry ktoré s drzosťou chcú tiež kradnúť lebo sa ocitli pri koryte. Ak si toto občan neuvedomí o čom mám z minulých rokov pochybnosit, tak v tom maraste budeme až kým sa slovensko nerozpadne.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Neviditeľná demokracia ...

Skutočne, akokoľvek by sme chceli na Slovensku uvidieť demokraciu, nie je to možné, lebo je neviditeľná. Veľmi často sa o nej hovorí a ešte častejšie si ju ako nejakú chiméru zamieňame za skutočnosť. Demokracia sa doteraz o Slovensko ani neobtrela. O demokracii a všetkom, čo s ňou súvisí radi hovoria hlavne tí, ktorí ju najviac zneužívajú. Aká že je to u nás vláda ľudu ?! Smiešne. Od víťazného februára nám vládnu stále tí istí - komunisti. Vôbec nie je rozhodujúce ako sa prefarbili, ako sa rýchlo a nepozorovane zmenili z majiteľov socializmu na majiteľov a vykladačov demokracie. Boli chytrejší ako ostatní, veľmi rýchlo sa po novembri 1989 pretransformovali najprv do ekonomickej sféry / rozhodujúci privatizéri /, keď výdatne využili ešte nejakú dobu pretrvávajúce pozície vo finančníctve a hospodárstve a zmocnili sa za babku väčšiny národného majetku. No a potom, po získaní ekonomickej moci sa cez SDľ a neskôr aj Smer - SD zmocnili aj politickej moci, čo pretrváva za pomoci ochotných adlátusov dodnes. Nech už je to na Slovensku akokoľvek, dobre bude len vtedy, ak " vymrie " posledný boľševik / slušnejší výraz pre komunistu /. Smer - SD a jeho adlátusi majú preto takú širokú podporu u ľudí, lebo drvivá väčšina z nich sú už bielovlasí starci a stareny, ktorí budú Fica voliť pokiaľ budú na tomto svete, lebo sa stále mylne domnievajú, že len on, bývalý komunista má ich dôveru, nech vykoná čokoľvek. Je to však v skutočnosti len nostalgia za stratenou mladosťou, nositeľkou starých socialistických časov, ktoré sa nikdy a už vôbec nie zásluhou Fica nevrátia. Možno si to nik doteraz nevšimol, ale šipka v logu Smeru - SD sa zatáča doprava. Ficovci a Kaliňákovci už nemajú so socializmom a sociálnosťou nič spoločné, politiku už dávno premenili na bezuzdný biznis a trvalé klamanie a okrádanie obyčajných a slušných ľudí. Mám už vyše 70 rokov, bol som a stále som čistý demokrat a moje myslenie je stále v úplnom poriadku. Demokracia na Slovensku neexistovala, neexistuje a nebude existovať až do doby, pokiaľ sa vlastníctvo štátnej moci nevráti do rúk obyčajných a slušných ľudí !
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

demokracia tu bude vtedy ked bude každý za seba zodpovedný.. to znamená že si budem sám šetriť na dôchodok, sám si budem sebe a svojim deťom platiť lekára.. no pokiaľ ja musím zo zákona posielať štátu peniaze že sa postará o moje zdravie nikdy ich tam nebude dosť.. a vieme ako zdravotníctvo vyzerá..ročne zomrú tisíce ľudí zbytočne.. to sa nebavíme o ľudoch ktorý kašlú na svoje zdravie..

nedávno tu bol článok o dôchodkoch.. že dobré by bolo keby sme si na dôchodok platili aspoň 28 percent z ceny práce.. lenže my si platíme skoro 36 percent z ceny práce na dôchodok.. ale na dôchodok ide len 18 % a zbytok nám vláda jednoducho ukradne.. ja som za solidaritu postihnutým.. ved každý to šťastie byť zdravý.. ale aby my štát zobral skoro 50 percent s toho čo si platím na dôchodok ? samozrejme tiež zo zdravotného si berie kopec peňazí.. pritom tu máme dane zo všetkého, spotrebné dane, DPH, poplatky po úradoch, v nemocniciach, firmy musia platiť štátu kopec hlúpostí a výplata je len to čo ostalo.. najprv treba nakŕmiť štát a rôzne vymyslené úrady od ktorých si musíme my aj firmy za reálne zarobené peniaze kupovať papieriky z razítkom..

treba okresať platenie štátu.. len peniaze ktoré tam nepošlem sa nedajú ukradnúť..

my nepotrebuje žiadneho vodcu.. nech tam sedí človek ktorý sa bude zaujímať o ľudí ich prácu a ako by sa dal život na Slovensku zlepšiť.. slovo vodca znamená mať moc rozhodovať o druhých a ked nepomáha slovo máme políciu a armádu.. ďakujem neprosím si..
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ja po ňom nevolám

Ak si si dobre prečítal môj článok(a zdá sa, že áno), tak pochopíš, že ja po tom vodcovi nevolám, ale upozorňujem, že je tu vysoká pravdepodobnosť, že si ho ľudia vyžiadajú. A v takom prípade(ktorý je podľa mňa veľmi pravdepodobný) chcem, aby tam bol niekto kompetentný, kto bude vedieť odísť inak ako na lafete. Ak uvážime dve ďalšie možnosti, je to optimum. Tými možnosťami sú:
1. Párnoopytník, ktorý bude chcieť moc pre moc.
2. Pokračovanie súčasnej plazivej diktatúry oligarchie, ktorá z krajiny urobila nablýskané rúbanisko...
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Monika Nagyova: Rozčúlená Nemka v Tescu: U nás by sa to nestalo! 8 403
 2. Danica Chames: Kde sa vzala tá nová bojnická príšera? 7 611
 3. Stanislav Martinčko: Pekne sme si vás upiekli, teraz vám dáme trocha zajesť! 6 040
 4. Robert Puk: V ilegálnej ubytovni pod patronátom starostu Kusého znovu zasahovala polícia 5 692
 5. Pavel Macko: Budú sa kupovať nové vlaky? 4 096
 6. Tomáš Benedik: Rusko I - republika Burjatia, jazero Bajkal a ruská pohostinnosť 3 676
 7. Radovan Bránik: Neznesiteľná ľahkosť vraždy 3 240
 8. Marianna Lipková: Rýchlo a zbesilo ( Z denníka obyčajnej učiteľky ) 3 107
 9. Greenpeace Slovensko: Prečo by otvorenie 12. ťažobného poľa na hornej Nitre bolo zlým sci-fi 2 494
 10. Zdravotní Klauni: Môj otec, Alzheimer a my ostatní 2 493

Rebríčky článkov


 1. Ľuboš Dobrota: Eldorádo – soľ nad zlato naozaj.
 2. Lórant Kulík: Fotoglosa: Autosušička na huby
 3. Milan Lacúch: Stvoriteľ je neprístupný zraku človeka! Nik ho neuvidí! Ani mystici!
 4. Dáša Baliarová: Perficio
 5. Milan Lahučký: Juh Kambodže a božský ostrov Koh Rong
 6. Peter Kremsky: Autobusy sa zasnúbili s vlakmi, ideálne manželstvo to zatiaľ nie je
 7. Paula Beinsteinová: Život je opäť PEStrejší
 8. Ján Popovič: Poznámka k internetovej gramotnosti
 9. Martin Gábor: Bojovník Šafi!
 10. Martin Beňo: Progresívne Slovensko

 1. Muž z Veľkej Mače vypovedal ku Kuciakovej vražde, na identikite spoznal kolegu
 2. Pri Drienovci došlo k nehode autobusu a dvoch áut, vodič zomrel
 3. Belgický historik: Čaká nás čo Rimanov v prvom storočí pred Kristom
 4. Hamšík vypadol z Ancelottiho zostavy, ale nad odchodom neuvažuje
 5. V Prešove maľovali značenie na ceste, do niekoľkých hodín ho zmyl dážď
 6. Pezinské vinobranie poznačila víchrica, pomáhali aj hasiči
 7. V Miškovci sa bili zvolenskí chuligáni, tiekla krv
 8. Lobotka naznačil zimný prestup zo Celty Vigo
 9. Starosta sa zabýval v dome zo slamy, tvrdí, že by nemenil
 10. Na východe sa výrazne ochladilo, v Tatrách už sneží

 1. Peter Nôta: Vďaka svedkom sme získali archív Paľa Rýpala
 2. Konšpirácie pohlavárov SNS kaličia Slovenský národ: Manipulácie analytika Rafaja
 3. Danko poškodil hrdosť a svojstojnosť národa: Čo sa deje so štátnym dopravcom
 4. Mučili aj Imreczeho ?
 5. Kedy nastúpi Kmotrík do cely za Kočnerom? Kampaň do Kmotríkovej TA3 EÚ nepreplatí
 6. Kapitán Danko: Neznášam tie žlté vlaky, radšej mám tie naše. Naše teraz horia a stoja
 7. Jana Teleki: Čižnárovo peklo sa nekoná.
 8. Imrecze skončil. Po krku mu ide vplyvný muž Smeru
 9. "Progresívnych veriacich" sa zľakol aj Bezák
 10. Danko zasial nesvár, zlobu a nerovnosť: Poukazy by mali poskytovať len niektoré firmy

Už ste čítali?