Utorok, 17. október, 2017 | Meniny má Hedviga

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Gemerské zlomky (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

Zápas krásy s brakom...

...je, zdá sa, všadeprítomný v každej sakrálnej stavbe - v kostoloch, kaplnkách, ale aj v Božích mukách, stojacich pri križovatkách alebo pri cestách. Všade je to približne tak, ako to opisuje autorka - niekde viac, inde menej. Neviem, čím to je, že hlavne farári (v katolíckych kostoloch) dovolia takto sprzniť interiéry, výzdoby. O niečo lepšie je to v evanjelických chrámoch - asi preto, lebo tie sú zariadené a vyzdobené len minimalisticky, bez pompéznosti a všadeprítomnej "svätosti." Najmenej týchto rušivých elementov vidieť v pravoslávnych cerkvách...
Expanzia braku, gýča a nevkusnosti u nás vládne hlavne na cintorínoch. O gýčovitých náhrobných kameňoch a takmer hrobkách, symbolizujúcich hlavne majetnosť pozostalých, by sa dali písať celé články. Špecifické sú pompézne hroby rôznych lokálnych mafiánov s náhrobkami z leštenej drahej žuly z dovozu, kde je dotyčný pochovaný vyobrazený v životnej veľkosti, v obleku, stojac s jednou rukou vo vrecku. Okolo takéhoto hrobu, často s rozmermi pôdorysu primeranej garáže, je neraz aj elektrické osvetlenie, zavedené do gýčových kahancov. Nechábyjú ani konfortné lavičky na posedenie trúchliacich.
Gýčovitá a prehnaná často býva aj výzdoba nových hrobov na cintorínoch - gýčovité sošky anjelov, zabudované plastové vázy - karafy s kyticami umelých kvetov... Asi najviac ma ale vedia "dojať k slzám" hroby (najčastejšie dvojhroby manželov či rodinné viachroby), ktoré sú pokryté syntetickou zelenou fóliou - asi akože trávou.
Ktovie, čím a kým sa riadi vkus - nevkus tých, ktorí majú na starosti interiéry kostolov a pozostalých, ktorí svojich zomretých "zaťažujú" svetským nevkusom a smiešnym gýčom.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Velmi pekne citanie, pripomenula si mi stary kostol z 11.storocia v rakuskom mestecku Bad Schönau ...

Pred par rokmi som tam bola na lieceni a kazdy den som sa tam vybrala na prechadzku a velmi rada
som si tam aj posedela, aj tie pocity ktore opisujes boli velmi podobne ... aj ten vzduch, vsetko ...
Tento kostol sluzil ako ochrana obyvatelom z okolia v case tureckych vojen a ma tiez velmi zaujimavu
historiu ... mam rada taketo miesta, uplne jedno kde na svete sa nachadzaju ...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Diána

Česi majú k tomuto kostolíku blízky vzťah aj preto, lebo slúžil ako oporný bod bratríckych vojsk, teda sa v ňom konali husitské bohoslužby.
Stredoveké kostoly sú fascinujúce miesta - ja som tak bol uchvátený atmosférou gemerských maľovaných kostolov v Ochtinej, Koceľovciach, či v Štítniku.
ak ťa táto téma zaujíma, tak odporúčam stránku

http://www.apsida.sk/
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Zaujímavý článok,

prijemné čítanie.
Pozn: "vlhoba" je básnický novotvar? Ani Hviezdoslav by sa nemusel hanbiť...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

OZ Gotická cesta

V súvislosti so vzácnymi gemerskými kostolíkmi odporúčam stránky OZ Gotická cesta:
http://oz-goticka-cesta.webnod...
https://www.facebook.com/group...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Nielen posedieť, nadýchať, ale aj pomodliť, zamyslieť sa sám nad sebou, na minulosť, svoje činy, súčasnosť i budúcnosť, na lásku ku druhým, pomoc i vzťahy, na Slovensko i všetko čo s tým súvisí. Západná Európa to opustila a pozrite kde skončila. Nechcem sa na tom podieľať vo svojej krajine.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Pekné čítanie.
Pani Diána, prvý raz som vo Vašom článku videl nespisovné slovo - "vlhoba". Je to také Hviezdoslavovské. Obohatenie slovnej zásoby, ale nič novo vymyslené: http://slovniky.korpus.sk/?w=v...

Čo sa týka tej výzdoby kostolov, niekedy sa naozaj nájdu gýče. Ale tak ako spomínané premaľovanie starých fresiek - je to znamenie života. Kostol nie je múzeum.
Tak ako sa kedysi barokizovali gotické kostoly, potom zase prišlo obdobie odstraňovania barokových prvkov, je to vždy aj o osobnom vkuse a o umeleckých prioritách daného obdobia.
Mňa tak šokovala katedrála v Brne. Gotická stavba s barokovým interiérom. Okrem klasických barokových sôch zhora zízajú barokoví anjelíci tmavosivej farby - vyvolávajúci dojem, akoby boli z plastu. Baroková výzdoba je "preplácaná" modernistickou výzdobou pána Olivu, ktorý tam robil aj supermoderné stvárnenie eucharistickej kaplnky. Presbytérium bolo odbarokizované do neogotiky a pri pohľade dozadu človeku udrie do očí secesný organ. Takýto gulá3 štýlov som ešte nikde nevidel. Ale sú ľudia, ktorým sa to páči a Brňáci sú isto na svoju katedrálu hrdí.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME