Sobota, 18. november, 2017 | Meniny má Eugen

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Malý komentár k prílohe „Veda na Slovensku“. (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Krajina bez vedeckých pracovísk je prázdna ! A mnohí Slováci sú dobrými odborníkmi a vedcami. A vyrastajú aj mladí. Mnoho záleží od vedúcich tímov a oddelení. Zlučovanie ústavov je nie riešením. Veľmi slabé je prepojenie výskumných ústavov a katedier vysokých škôl. Jedni pracujú a robia výskum, druhí prednášajú výsledky študentom. Osobné záujmy a úzkoprsosť sa prejavujú napríklad aj v tom, že popredný vedecký pracovník výskumného ústavu za celé svoje obdobie sa nedostane pred študentov.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

ako to začalo:

Mečiar vystúpil v TV a zahlásil:
- zrušíme všetky podnikové, rezortné, VHJčkové výskumné ústavy, všetky podnikové vzdelávacie inštitúty....(a verejnosť mu tlieskala). Neskôr sa začali rušiť odborné učilištia a predávať pozemky z týchto areálov. Aj sa to úspešne zrealizovalo (a rušili sa aj iné vedecké ustanovizne...) Tiež úspešne
- začala sa "pretláčať" (a tlačili a tlačili...všetci) myšlienka, že vedu majú robiť VŠ.....
- vymysleli sa kvantitatívne kritériá na vedu na VŠ.... a páni profesori začali písať a písať (a prestali súl....)
- počet študentov na VŠ sa zvyšoval a zvyšoval....(aby sa vylepšili čísla o nezamestnanosti - aspoň na 5 rokov) a súčasne sa zvyšovali úväzky a počty študentov v jednom krúžku (až na 35).
- keď niekto hovoril, že veľa učí a nemá čas na vedeckú prácu (aby splnil kvantitatívne kritériá...) tak ho zahriakli, že nech sa nechváli 200 % úväzkom...
- na vedeckých ustanovizniach sa začali naháňať "vraj vedci" za titulmi doc. a prof.... hoci vôbec neučili (ale v rámci družby s dekanmi a rektormi..... tie tituly získali a na oplátku zas poskytli "protiplnenie" kamošom na VŠ)
- komisie na hodnotenie vedeckých grantov obsadili "etablovaní" funkcionári a prideľovali body a peniaze "svoji - svojim"....
- redakčné rady "akotak vedeckých časopisov" obsadili "etablovaní funkcionári a služobníci" a prijímali iba články tých "správnych" autorov.... neskôr vyberali za zverejnenie sami pre seba aj nejaký ten bakšiš...
- vznikli rôzne hodnotiace komisie a organizácie hodnotiace vedu a VŠ.... a každú chvíľku zmenili kritériá z nezmyselných na ešte nezmyselnejšie (raz hodnotili vysoký počet študentov na profesora negatívne....a raz pozitívne - na jednej VŠ mali krúžky z 9 študentmi na pedagoga, na inej 35... - tí s veľkými počtom študentov dokonca neplnili kritériá pre úvázky, ale keby im dekani umožnili urobiť krúžky s 9....tak by prekračovali úväzok aj v násobkoch...).
P.S.: perlička: jeden pánko bol zvolený za šéfa jedného vedeckého ústavu až na tretí krát..... a ako vynikajúci odborník robil pre istotu profesúru za moravskými hranicami, lebo v SR by s tými splnenými výkonmi nemohol byť za profesora vymenovaný (ale aspoň že bol dvojnásobným registrovaným v štb...)
Veda je bieda a vzdelávanie invalid
-
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

čo by sme chceli

vo vidláckej gubernii ovládanej boľševicko-eštébáckymi mafiami (ktoré tam pustili novembroví "revolucionári") - proste akí sú Slováci, taká je aj ich vláda lebo demokracia s príliš širokým volebným právom je priam z definície gaussiánu ČVARGOKRACIA kde záleží len na hlasoch podpriemeru (to že ste v TOP 10% znamená len toľko že váš hlas je irelevantný a nie ste ani cieľovou skupinou žiadnej väčšej strany - kto by sa zahadzoval s tak ultrakritickou skupinkou navyše rozdrobeniu na kopu názorových prúdov)

proste u nás bude školstvo VŽDY na chhvoste záujmu, a veda ešte hlboko pod ním
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME