Utorok, 21. november, 2017 | Meniny má Elvíra

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

O diaľkach (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Takze s tou vierou to bol omyl ...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Odišli ste za hranice,...

...usadili ste sa tam, máte tam rodinu, prácu, zázemie. Rozhodli ste sa spraviť tak dobrovoľne, nikto Vás nenútil- žiadne okolnosti, žiadna "vnútropolitická normalizačná atmosféra v spoločnosti," aká bola u nás od roku 1968 do roku 1990. Ani žiadny krutý gottwaldovsko-stalinistický režim, aký tu panoval po februári 1948.
V podstate - nie ste žiadna emigrantka, len ste sa rozhodli ísť žiť inam, na iné miesto v Európe, ktorá je bez hraníc. Obrazne povedané, môžete domov, na Slovensko, prísť hoc aj sedemkrát do týždňa a zas sa večer vrátiť "domov" - do Nemecka. Žiadne sekírovanie na hraniciach, žiadne obmedzenia formou víz... Vaša slovenská rodina sa môže kedykoľvek pobaliť a prísť za Vami komplet celá, aj so psom, na dovolenku. Nikto ich nebude kádrovať, nikto nebude určovať, kto a kedy smie ísť "na Západ." Nikto Vás a nikoho nebude vydierať a nútiť podpisovať papiere o "povinnosti" udávať, žalovať, špejovať... Dnes stačí mať občiansky preukaz, pár peňazí, platobnú kartu - a hajde kde sa nám zapáči a zazdá, že je tam lepšie ako tu, pod Tatrami.
Ja viem, Vy,autorka, si to asi uvedomujete. Tu u nás, na Slovensku, sa ale náhle z akéhosi hnusného výkalu vyrojili húfy ohavných hnedých múch, ktoré by boli rady, aby Slovensko vystúpilo EÚ (aj z NATO). Hovoria o opätovnom stavaní hraníc... Možno sa jedného dňa dostaneme zas tam, kde sme kedysi boli: k nejakým vízovým povinnostiam (hnedé muchy chcú návrat "svojstojnej" meny), možno sa "na Západ" bude dať cestovať len na pozvanie a s "odobrením" nejakého centrálneho úradu niekde v B. Bystrici. Myslíte si, že je to nemožné? Nebuďme smiešni, ani nie 30 rokov dozadu to bola bežná vec... Takže - buďte rada, že ste tam, kde ste.
+++
Úmrtie Alice Bielej... Zaskočili ste nás, diskutujúcich; aspoň mňa určite. Ak môžete, vyjadrite rodine aj za mňa, za nás - ktorí sme jej články čítali - úprimnú sústrasť. Ďakujem.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

RIP Alica. Citavala som jej blogy....
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Verila som

a bola presvedčená, že sa nestretnú s Magduškou Kotulovou tak skoro.
Ani neviem, čo viac k tomu ...
Život nám často pripraví niečo iné ako si prajeme.
R.I.P. Mária ...(Alica)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Úprimnú sústrasť. Zvykla som čítať blogy obidvoch dám, aj Alici Bielej, aj Magdy Kotulovej, v návale dní som si nevšimla, že už nepribudli nové. Dnes som sa dozvedela o smrti oboch, je mi z toho smutno, aj keď som nepoznala osobne ani jednu z nich, ale ich blogy odkrývali ich životy a tak som mala pocit, že ich poznám, Alici som držala palce pri jej boji. Irónia života, že práve posledny blog Alici Bielej (Márie) bol venovaný spomienke na Magdu Kotulovú. Takže dnes sa stretli.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Je mi strašne smutno za Máriou i Magdou. Nech odpočívajú v pokoji.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

... aj mne veľmi chýbajú...
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME