Nedeľa, 21. január, 2018 | Meniny má Vincent

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Pomôže Bratislave Zákon o poplatku za rozvoj? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

Výsledok? Vyššie ceny stavieb

V blogu je to pekne zosumarizované. Žiaľ zákon má chýb ešte viac. Problémom je aj to , že samospráva začína už otvorene hovoriť, že zákon nevnímajú ako náhradu vynútených investícií a dohôd. Inak povedané, celá "šedá zóna" ostáva a pridáva sa ešte poplatok. Takže v konečnom dôlsledku bude zavedenie poplatku - ak sa ho mestský poslanci rozhodnú prijať - znamenať zvýšenie cien nových bytov, drahšie kancelárie, či dokonca drahšie výrobné haly pre najväčších zamestnávateľov v BA.
Iné mestá zamestnávateľov vítajú, my od nich chceme 35€/m2 ich hál už pri vydaní stavebného povolenia. Nestačí nám že prinášajú zamestnanosť a že tie výrobné haly budú každoročne platiť nemalé dane z nehnuteľností.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

prachy sa rozflákajú na volebné kampane

oni sa na tie peniaze vyslovene trasú. To presne takto dopadne keď necháte dvoch trubirohov zo SMERu predložiť zákon
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

ono by možno stačilo už pri územnom plánovaní nerozpredať všetku plochu na výstavbu, ale počítať už dopredu s miestom pre cestu. ved od toho uzemné plánovanie je nie? už podla názvu. Potom je otázka kde zobrať peniaze na tie cesty a zavedenie poplatku nie je zlý nápad.
Ako to v praxi funguje je vidieť na výpadovke na šamorín, kde je jedna stará cesta a okolo šialená výstavba a nehorázne zápchy ráno aj poobede. Čaká sa na R7, ktorá je ale vo hviezdach a generácia ktorá tam teraz žije a pracuje už asi pôjde do dôchodku ak sa otvorí.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

to kto vymyslel?

naco komu zas dalsi poplatok? kto toto vymyslel? starostovia to rozkradnu a budu si z toho robit kampane
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

dovolím si nesúhlasiť, autor sa venuje hlavne RD vs bytovky, ale vzhľadom na to, na čo je poplatok určený, na tom až tak nezáleží, pretože aj podľa návrhu ide primárne a exaktne o nové školy, škôlky, verejnú zeleň, detské ihriská, ale aj komunikácie. Tie náklady budú podobné aj v meste aj na dedine.
To, že satelitom to nepomôže, je pri takýchto podmienkach asi pravda a ľudia resp developeri budú stavať do 149 štvorcov. Bohužiaľ som k tomuto zatiaľ nepočul žiadnu diskusiu, nakoľko celý materiál stále leží niekde na magistráte, a to o ňom majú ešte rozhodovať MČ.
Návrh ako taký je správny, pretože zmazáva všakovaké rokovania medzi starostami, primátormi a developermi, aby postavili niečo nad rámec toho, čo musia urobiť ako vyvolané investície ( a tam školy, zleň, ihriská nie sú)), pričom ostatné služby porieši trh. To by malo pre kvalitu bývania a cenu ich projektov byť automatické, ale nie je a potom tu vznikajú kauzy ako Marianka (aká je v tomto konkrétnom prípade pravda netuším).
Vyššie uvedené má samozrejme absolútny súvis s nedokonalým stavebným zákonom a podmienkami pri udeľovaní povolení.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

tento zákon treba zrušiť

vy si fakt myslíte, že obce sú schopné takéto peniaze použiť na výstavbu toho čo uvádzate? Obstarať to, nerozkradnúť, postaviť a ešte aj skolaudovať? máme niekoľko nedávnych príkladov ako toho schopné nie sú. Druhá vec je že nie sú ani ochotné. Prachy sa minú na hlúposti, lebo nie je možná žiadna kontrola kam tie peniaze potečú
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho