Piatok, 24. november, 2017 | Meniny má Emília

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

STOP predčasnému umieraniu seniorov (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

 

úplne najlepšie by bolo keby sa starým ľudom poskytovala všetká starostlivosť doma. systém apartheidu- separovania seniorov do rôznych zariadení je neľudský a Vy ako poslankyňa NR SR máte možnosť bojovať o to aby štát dával príspevky na opateru buď príbuzným alebo samosprávam aby starci dožívali dom, a samozrejme zároveň kontroloval ako sa využívajú aby sa nemohli zneužívať na vlastné potreby príbuzných. v čechách údajne tento príspevok robí v prepočte nejakých 515 euro mesačne a seniro si vyberie či pôjde do domova, alebo bude platiť opatrovateľa ale bo tak podobne. u nás seniori takú šancu nemajú a vlastne sú závislí na deťoch ktorí na nich väčšinou nemajú ani čas ani peniaze tak ich šupnú do domova. Zariadenia pre seniorov sú síce malým ale výnosným korupčným prostredím. vezmite koľko zariadení spravuje krajská či miestna samospráva a koľko je tam nominantov Smeru. a do domovov predsa treba potraviny lieky plienky. skrátka ten starec na ne poslednom mieste. ak je vážne chorý patrí do špitála. oddelenia dlhodobo chorých, DOS-ky a dalšie nemôžu byť trvalým riešením. preč sú časy ked bol pacient v nemocnici aj rok a nikomu tk nevadilo. dnes sú ODCH ale ah DSS preplnené apalikmi a inými stavmi patraicimi skôr do chronickej resuscitačnej straostlivosti ale nie sú na to ani materiálne ani ľudsky vybavené. Prečo na slovensku neexistujú zariadenia chronickej resuscitašnej opatery? Alebo existujú? V ilegalite?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

3/3

otazka je, preco by som mal prispievat jozovi zo susedneho mesta, ktoreho ani nepoznam na starostlivost o jeho rodicov? to je tiez dobra zvratenost chciet od uplne cudzich danovnikov, aby mi platili za to, ze sa staram o svoju vlastnu nevladnu matku, nemyslite? a potom sa "hrdo" prihlasim o dedicstvo, o ktore sa ale s nikym nepodelim.

moje dochodkove zabezpecenie je postavene na 3 pilieroch. Ten treti piler su moje hnutelne a nehnutelne prostriedky, ktore hodlam pouzit na dostojne dozitie (zahrna tiez opatrovanie).

historicky, dedicstvo rodicov na slovensku prechadzalo na dedicov uz za zivota s tym, ze jeden dedic (ak ich bolo viacej) bol zvyhodneny vymenou za doopatrovanie rodicov. dnes ale z tejto tradicie zostala iba 1. cast a to prechod dedicstva na dedicov, povinnost sa postarat bola presunuta na "stat" (teda inych danovnikov). to treba napravit. pokial sa deti nie su schopne (alebo ochotne) starat o rodicov, urady by mali siahnut na vsetok majetok seniorov a platit socialnu starostlivost prave z tych penazi.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

morfejm6

s tretím odsekom plne súhlasím. k tomu prvému- no oreto, lebo rodičia nejakého Joža zo susedného mesta platili dane a ty si na nich obrazne povedané profitoval tiež. Ved všetko je takto platené nemyslíte? 33 rokov platím nemocenskú a z toho som bol PN 8 dní. tak ju čerpali iní aj tú moju. čo s tým,? takto to funguje
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Dobrý deň,
súhlasím, že najlepšie je seniorom doma. Z toho dôvodu som dnes vydala tlačovú správu (http://www.gaborcakova.sk/inde...). Poukazujem na to, že k neformálnym opatrovateľom t.j tí, ktorí sa o seniora starajú doma sa štát správa ako k samozrejmosti. Tiež navrhujem systémové zmeny napríklad metodikou posudzovania odkázanosti by bolo možné to, čo ste asi mysleli. T.j , že ak sa zjednotí posudzovanie odkázanosti (teraz sa posudzuje štyrmi inštitúciami( mala by sa rodina rozhodnúť , či príspevok v odkázanosti ponechá doma alebo ho použije v zariadeniach. Čo sa týka vigilikov navrhujem zavedenie preplácania zdravotných úkonov v zariadeniach v ktorých sa nachádzajú ale viazané by to bolo na zavedenie SMK-ISO/EFQM, CAF. T.j normy kvality , ktorá by priniesla do systému a, zníženie vysokej úmrtnosti v dôsledku neskorého, alebo nedostatočného podchytenia problémov, resp. rizík b, úsporu nákladov na opakované hospitalizácie vigilikov a často krát prichádzajú s novými dekubitmi.
No bohužial ľudia z koalície riešia veci čiastkovo a dlhodobá starostlivosť si vyžaduje nastaviť nový systém. Ďakujem a prajem veľa pekných dní Vám a Vašej rodine.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

jasneeeeeeeeee ze doma

hodeni na krk detom, ktore maju daleko do penzie a nevedia si poradit so zdravotnym stavom, starostivost vedie k ich vlastnej invalidite, Nikdy nedovolim aby moji potomkovia takto dopadli. Jedine co je dobre je , ze ten prispevok by sa dal pouzit v zariadeni.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Aj ja by som chcela

nedovolit, ale ci mi to dovolia moji potomkovia nedovoliť im?:)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

ako aby dopadli? že by sa museli starať o starého rodiča? tomu fakt nerozumiem čo je na tom hrozné a neprirodzené. opnmo záleží akí tí potomkovia sú. žiaľ nedá sa ani povedať že ako ste ich vychovali tak sa postarajú. to musia oni chcieť, vymáhať sa to nedá hoci podľa zákona vraj sú deti povinné sa o rodičov postarať, lenže ne slovensku sú zákony a toaletný papier skoro jedno. tolaetný papier je užitočnejší
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Skús si to sám

Obvykle sily a aj rozum odchádza rodičom práve v dobe keď ich deti ešte pracujú. Ťažšie stavy si vyžadujú starostlivosť 24/7. Už len tá starostlivosť ťa za rok pripraví o rozum, potom o tvoju vlastnú rodinu a ako bonus bude podpora v nezamestnanosti po doopatrovaní a vidina mizerného dôchodku - ak ho po tom všetkom dožiješ. To nie je ako starostlivosť ako o dieťa/deti, tam môžeš zaveliť a všetko zorganizovať, s rodičmi to nedokážeš - majú svoj rozum a svoje choroby ktoré im napríklad môžu spôsobovať nespalosť a tým aj tebe. Oni si zdriemnu, len ty budeš stále v strehu aby sa nič neudialo...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

v GB (a asi aj inde) maju taky model

ze za socialnu starostlivost si platia seniori sami. ked im dojdu peniaze v hotovosti tak urady pristupia k predaju nehnutelnosti a financovaniu socialnej starostlivosti z vytazku predaja. ak dojdu aj tieto peniaze takl financovanie socialnej starostlivosti prejde na danovnikov.

u nas sice vyplakavame, ze personal odchadza do zahranicia a peniaze nestacia ale po senioroch zostavaju nehnutelnosti, o ktore sa potom "ruvu" pozostali. pricom tito pozostali nemaju problem s tym, ze o ich rodica sa "staraju" ini danovnici ale o dedicstvo po rodicoch sa pribuzni s danovnikmi uz nepodelia.

tazisko socialnej starostlivosti bolo vzdy v rodine. v minulosti bol osvedceny model starnucich seniorov na tzv. "vejminku" alebo "vymenku". seniori sa vzdali majetku v prospech jedneho z deti vymenou za doopatrovanie do smrti.

dnes sa starostlivost o seniorov institucionalizovala a bola vytrhnuta z rodiny. je to jeden zo znakov destrukcie rodiny a funkcie, ktoru rodina ma plnit.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Chcem len upozorniť na skutočnosť, že je aj v súčasnej legislatíve je zapracované to, že sa príbuzní musia podieľať na financovaní sociálnej služby. Ak to nedokáže uhradiť zo svojho príjmu prijímateľ sociálnej služby tak resty prechádzajú na príbuzného a zariadenie si to môže vymáhať . Problém je skôr v tom, že ľudia , ktorí odpracovali v minulosti pre tento štát t.j súčasní seniori sa neučili k tomu , aby sa zabezpečili pre túto udalosť. Je pravda , že rodiny radi dedia , ale ťažko sa vzdávajú peňazí , ktoré majú doplácať za svojich blízkych. Zariadenia by sa mali pustiť do vymáhania pohľadávok za poskytnuté služby, ale ich status im to bráni, lebo sa boja , že sa to otočí proti nim. No čo naša slovenská nátura. Napríklad , že negatívna medializácia im zabezpečí , že od samospráv už nedostanú ani to , čo predtým. A starostlivosť by skončila pre tých , ktorí si platia.Problémom sú tiež ľudia nemajetní , alebo ich deti , ktoré sú následne nemajetné a majú problém s vlastnou existenciou.Je to podľa mňa výsledok ľavicovej politiky, ktorá je síce ľúbivá momentálne no nepripravuje kroky, ktoré pripravia pôdu aj pre budúce generácie.V dlhodobej starostlivosti bolo potrebné robiť prvé systémové kroky ešte pred 10 rokmi , lebo vtedy tých dôchodcov ešte toľko a v takom stave nebolo. No môj osobný názor je , že ak sa človek ocitne sám bez pomoci rodiny nesmieme ho nechať zomrieť ako zviera.Dnešné rodiny žijú od výplaty k výplate a majú pôžičky a preto si nevedia predstaviť ešte doplácať . No zároveň pri pomoci je potrebné zavádzať opatrenia, ktoré budú odlišovať či si človek počínal zodpovedne , alebo nie .Podľa toho mu poskytnúť rozsah pomoci. Prajem pekné dni Vám a Vašim rodinám
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Pre mňa je predstava, že ma

doopatrujú moje dcéry absolútne neprijateľná. Život som si usporiadal tak, aby som mohol ísť do slušného domova dôchodcov a aby mi utierali zadok profesionálni pracovníci, ktorým za to zaplatím.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Takto uvažujem aj ja,ALE

Čo ked tak Zdementieme,ze to nebudeme vediet sami zmanazovat??
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ja som to vyriešil závetom

a požiadal som jednu z dcér, aby sa o to takto postarala.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME