Nedeľa, 19. november, 2017 | Meniny má Alžbeta

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Opatrovatelia invalidov sú pre štát samozrejmosťou,ale vydrží tento systém starostlivosti? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

desim sa ze mi bude niekto

iba tak zbytocne predlzovat zivot, je to hrozne ze ked uz clovek nevladze nemoze odist, nemam deti na to aby ma optrovali!!! Setrim si na to a investujem aby ma mohli niekam umiestnit
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

sú tie čísla správne?

V žiadnom prípade nechcem znevažovať obsah článku a už vôbec nie ťažkú situáciu opatrovateľov a opatrovaných, ale nesedia mi číslo uvedené v článku : na Slovensku máme 826 629 osôb s ťažkým zdravotným postihnutím. Ved to by bol ťažko postihnutý takmer každý 5 občan SR. Podla mnou získaných informácií máme na slovensku cca 225 000 ZTP z toho nezanedbateľná časť je zároveň aj v penzii.
Poberateľov invalidného dôchodku je cca 235 000. Ani zďaleka všetci nepotrebujú trvalú starostlivosť
Pre zaujímavosť v ČR je pri zhruba dvojnásobnom počte obyvateľov 233 000 invalidných dôchodcov.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Zdroj: výročná správa ÚPSVaR 2015

Dobrý večer,
pre relevantnosť informácie pridávam link http://www.upsvar.sk/buxus/doc... (s.33) výročnej správy Ústredia práce sociálnych vecí a rodiny, ktorá zverejnila tento údaj za rok 2015.
Prajem pekný večer
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

ďakujem za link

prekvapil ma ten vysoký počet. Predpokladám, že veľká časť bude spadať do kategórie senior nad 62 rokov. Aj preto mi pripadá veta : "Na Slovensku máme 826 629 osôb s ťažkým zdravotným postihnutím a 995 752 seniorov nad 62 rokov" trochu zavádzajúca. Nasvedčuje tomu aj oveľa nižší počet poberateľov invalidného dôchodku.
Rovnako tak nie všetci ZTP automaticky raz spadnú do "kategórie ľudí s dlhodobou starostlivosťou", dokážu sa o seba sami plnohodnotne postarať. Na druhú stranu je dosť starých ľudí vyžadujúcich celodennú opateru, ktorý v tom nie sú zarátaný a stará sa o nich vlastná rodina bez nároku na príspevok. (poznám z vlastnej rodiny, aj okruhu známych)
Nič to však nemení na biednom ohodnotení opatrovateľov. Je to výrazný pokles životnej úrovne s malou vyhliadkou na zlepšenie. Už len návrat do pracovného procesu po niekoľkoročnom výpadku, prakticky znemožňuje nájsť si normálne platenú prácu.
Prajem Vám veľa šťastia v snahe o dôstojné podmienky pre opatrovateľov aj postihnutých.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

výborne, konečne sa niekto začal

tomuto venovať!
držím palce.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME