Utorok, 16. január, 2018 | Meniny má Kristína

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Po odmietnutí Rajskou r. 1844 zostal už Hroboň do konca života samotárom a mystikom (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

Hroboň to celkom vystihol

v tom 1845-om, keď predpovedal " vlny rozbúrených oceánov – zem sa trasie po ich hučaní" - pretože o 2 roky prišli búrlivé "meruôsme" roky 1848/49 keď sa to dosť miesilo v celej Európe. Teda on len vystihol vtedajšiu atmosféru vo veršoch, predpovedal to čo prišlo. (Ozajstná búrka prišla o 70 rokov neskôr.)

Teraz o atmosfére vo svete nemá kto veršovať, iba ak tweetovať. (alebo vypisovať do diskusií...:-)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Hroboňov text

je peknou ukážkou syntézy biblických proroctiev, Herderovej viery v budúcnosť Slovanov a predstavy štúrovcov, že Slovensko či Tatry sú zakliate a prichádza čas ich odkliatia a ich dejinného vystúpenia
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Rajská

so starým žiarlivým Čelakovským šťastná nebola. Boli spolu krátko zomrela krátko po pôrode dieťaťa. Ktovie prečo jej Němcová kázala sa obetovať, keď ona si dopriala každého...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Prekvapilo ma,

že Rajská si vzala Čelakovského - nevyzeralo to na zväzok z lásky. Rajská bola okrem toho kvalifikovaná a rozhladená učitelka, čo bolo na tú dobu u žien výnimočné - odchodom za Čelakovským nič z učitelstva Rajskej nezostalo
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Na druhej strane, Němcová asi poznala aj Hroboňa. Ten bol síce veľmi vzdelaný a talentovaný, ale "uletený" a zrejme totálne nepraktický. Ťažko ale odhadovať, ako to bolo "naozaj".
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Rajská spoznala túto Hroboňovu stránku,

17. augusta 1844 si do denníka o ňom napísala: On použil nejbližší příležitosti, aby mi vyznal, že jsem mu stále vším, a jedině mnou že šťastným býti může. Otázala jsem se ho rozumně na záměry jeho; avšak ze slov jeho nemohla jsem nabyti uspokojení. Chce účinkovati ve své vlasti, chce vzdělání rozšiřovati mezí lidem – avšak jakým spůsobem, na to nedovedl mi odpověděti. (...) Duši mojí byla by těšila upřímně čistá láska jeho; avšak když v zápalu vidinám svým se podával a zvěstovati a viděti před sebou chtěl budoucnost svého národa – když stále o vysokém povolání svém i mém blouznil; tu se svíralo moje srdce, hrozný bol se mne zmocnil a já vidouc v tak bezúčelném zcestném blouznění zkázu jeho i po případě svou – cítila jsem se velmi nešťastnou.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Podľa dátumu toho záznamu mi to príde, že to bolo až po tom, ako si prečítala list od Němcovej, ktorý jej možno trochu "otvoril oči". Na druhej strane, Hroboň mal vtedy 24 rokov a ešte nulové skúsenosti. Možno ju chcel očariť vizionárstvom, ale Rajská už asi uvažovala praktickejšie, tak si nenechala natlačiť kaleráby...

Jasné, že je to špekulácia, ale mne príde jednoducho adekvátnejšie uvažovať aj o veľkých osobnostiach ako o skutočných ľuďoch z mäsa a kostí, ktorí rovnako ako my "obedujú a chodia na záchod". Rozumiem, že v 19. storočí sa hralo na veľké gestá a heslá - národ, vlasť, duch Slovanstva a pod., ale ani najväčší buditelia sa o toľko nemohli líšiť od našincov. A v meštianskej vrstve boli sobáše predovšetkým strategickým rozhodnutím (rovnako, ako aj teraz, aj keď to často maskujeme romantickou láskou).

Mimochodom, náhodou sa vám nepodarilo vypátrať, kde vlastne bol ten Hroboňov salaš, na ktorom trávil čas?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

V Sielnici som nebol,

ale miestni by mohli vedieť: https://www.facebook.com/samo....
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Fíha, takáto pamätná tabuľka, pekné, pôjdem to tam okuknúť.
Ono hlavne dnešná Sielnica nie je tá Samova; tá je dnes pod vodou Liptovskej Mary.
Prajem pekný deň a celkom sebecky aj chuť do písania článkov o literatúre a literátoch!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

No, ona jej dala na výber. Keby to bola ozajstná vášnivá láska, aké zažívala asi aj ona sama, tak by sa asi tiež potešila.
.
Ja tam vidím rovnováhu individálnej milostnej vášne a obetovania sa pre národ. Keď nie dokonca prevahu toho prvého.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Aby jej nelovila

v revíre:)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Prvý raz som niečo od neho

čítal. Hviezdoslav v básni Severné žiare (nie som si istý) použil : Sámum ohňovzdušný, pieskohrobný - to ma zaujalo prvý raz . Netušil som, že niečo podobného už bolo, že takto aj Hroboň narábal s textom.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME