Piatok, 19. január, 2018 | Meniny má Drahomíra, Mário

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Kde by mohli vyrásť nájomné byty? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

Ach jaj,

autor sám vidí hneď niekoľko problémov s jeho návrhmi na stavebné pozemky, ale to mu vôbec neprekáža to riešiť bonmotmi typu, to sa vyrieši, to sa vsákne. Zmena územného plánu to si asi predstavuje, že starosta len tak načarbe do katastra mesta pár čiar a určí si čo kde bude? Nehovoriac o ekologicky problematických pozemkoch, ó áno riešiť sa musia a čím skôr tým lepšie, ale to tiež nik nespraví zadarmo, tak aká hodnota bude toho pozemku? A kto to zaplatí? Bude to spaltné v nájomnom? Alebo bude treba nájsť developera, ktorý dokáže nájsť investorov, pre ktorých to bude lukratívne?
Druhá vec je problematické nájomné bývanie. U nás existujú tzv sociálne obecné byty, ktoré boli stavané zo ŠFR. Nájomníci nemajú starosť o bytový dom ako taký, nesprávajú sa k nemu ako k svojmu, na rozdiel od bytov, ktoré vlastnia uživatelia bytov.
Neviem prečo by mali obce dotovať niekomu bývanie , len preto, že on chce dnes žiť tu a za tri či päť rokov na inej strane zemegule.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ach jej

Dakujem za príspevok. No mesto (samo sebe si) vie bez problémov zmeniť územný plán. Iba to chce trochu práce, ale od toho máme úradníkov.
ekologické záťaže sa budú musieť riešiť tak či tak, nevidím dôvod prečo by sa nemohli riešiť v súvislosti s nájomnými bytmi. Tento blog riešil iba otázku pozemkov, financovanie je iná vec. Dá sa to urobiť napr cez fondy. O tom sa tu ale nebudem rozpisovať, lebo tá téma si zaslúži samostatný blog. Hádam ho niekedy napíšem.

Pokiaľ vieden dokáže dať obecným nájmom cenu 3eura za m2... nevidím dôvod, prečo BA tak nevie urobiť. Pre developera takýto projekt nie je veľmi zaujímavý ale opäť sú tu rôzne fondy...

Viem že všetci strašia socializmom, no nájomné bývanie je NORMALNY druh bývania, ktorý sa využíva po celej Európe. Zrejme aj o tomto urobím blog, akési hlbkové porovnanie niekoľkých metropol. Súdiac podľa diskusii to bude nutné.

Čo sa týka správania rezidentov k bytu..po prvé byty pre mladých budú nizkonákladové takže tam nebude čo zničiť... a po druhé je to iba otázka nastavenia pravidiel pre bývajúcich.

Obce nebudú dotovať nikomu nič, to budú fondy. A pre obce to bude výhoda, preotže takýto druh bývania pritiahne do obcí viac ľudí, ktorí prinesú viac peňazí do pokladne obcí vo forme daní. Malé mestečká to pochopili a nájomné byty stavajú, len väčšie mestá sa tomu urputne bránia. Brownfieldy stejne chátrajú tak prečo ich nezmeniť na nájomné byty a priniesť do mesta viac peňazí?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ach ouvej

No, bez problémov to nejde, to je len taká naivná predstava a už vôbec nie zadarmo.
To nie je riešenie otázka pozemkov, ak financovanie ťa nezaujíma. Lebo to je ten prvý a aj posledný nproblém. Takto ukázať môžeš na akýkoľvek pozemok a môže sa ti zdať ako dobrá odpoveď na tvoju otázku.

Tu nejde o strašenie, ale o fakty. Poznám dva činžiaky vedľa seba v jednom boli nájomníci v druhom majitelia bytov. Prvý bol neudržiavaný, nájomníci sa nestarali o to či treba chodby vymaľovať, a ak niekto odstrihol spoločnúTv anténu tak už nik to nepravil, o zateplovaní nebolo ani reči, veď kto by investoval do cudzieho majetku, vedľa nielenže mali spoločnú anténu, pravidelné revízie, či zateplili svoj činžiak, ale nadstavili ešte ďalšie poschodie, a predali tie byty, aby mali na novú strechu. Proste správali sa k činžiaku ako k svojmu majetku.

Neviem čo si predstavuješ pod nízko nákladovými bytmi, to akože nemajú kúpeľne, WC je na chodbe spoločné pre tri byty a výťah ide až od tretieho poschodia?

Môžeš prezradiť prečo yb mali fondy dotovať nájomné bývanie? To akože investori schvália? To si fakt taký naivný, alebo je to len masírovanie nejakej loby.

Súhlasím, že by bolo fajn, ak by nevyužité pozemky boli ponúknuté mestu na výstavbu bytov, teraz neriešim akých koniec koncov, akonáhle by bolo dostatok pozemkov na byty tak by klesla cena pozemkov tým pádom aj cena bytov, nové byty by sa stali dostupnejšie, zároveň by klesla cena starých bytov.
Čo sa týka výstavby bytov na prilákanie obyvateľov tak pochopiteľne pre hlavné mesto toto nie je problém, skôr naopak, preto ako sám píšeš malé mestečká a ešte skôr dediny stavajú nájomné sociálne byty zo ŠFR, tade do vtedy pokiaľ majú obecné pozemky.
Ak je to výhodné pre občanov a aj pre investorov (fondy), tak určite sa nájdu developery, ktorí postavia nájomné byty, ale je otázka, či o takéto byty je u nás vôbec taký záujem, keďže každý si vie spočítať, že radšej dá 300€ na splátku hypotéky , ako do nájmu, a ak sa aj rozhodne odísť tak sa mu viac menej náklady na bývanie vrátia ako zo splátky hypotéky.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ach ouvejejejej

Skús neprekrúcať moje slová. NIkde som nepovedal že ma financovanie nezaujíma. Len o tomto blog nebol, takže sa o tejto problematike nechcem veľmi rozpisovať. Aj otom budem písať . Viacero ľudí avizovalo, že sa takéhoto niečo nemá kde stavať. Túto premisu môj blog vyvracia ( a to pokrýva jednu možnosť pozemkov, nie všetky). Mesto samo sebe si vie zmeniť územný plán len treba chcieť a makať na tom. Zmeniť plán Brownfieldu a postaviť tam byty? Prečo nie? Ja viem že práca pre úradníkov je často problematická, ale aj to sem-tam treba.

Nájomné bývanie so sebou nesie určité riziká, no to nesie každé bývanie. Funguje to všade v Európe, nevidím dôvod prečo u nás nie. Tie byty by nemali byť pre sociálne slabších ľudí, ale skôr pre ľudí, ktorí chcú žiť a pracovať v danom meste. Samozrejme že sociálne prípady budú robiť bordel, ale mám kopec kamarátov, ktorí bývajú v nájomnom bývaní a neničia to tam. Spokojne si žijú (teda až na vysoké nájomné) a berú to za svoj byt.

Samozrejme byty musia mať základ, ale mramorové dosky obsahovať nemusia. To som tým chcel povedať.

Prečo by to fondy neschválili? Ohľadom tohto druhu bývania bolo po chobot projektov PRAVE zo súkromného sektora, vždy to ale zlyhalo na administratíve. Nebudem menovať jednotlivé subjekty kedže ako iniciatíva sa im budeme postupne ozývať a pýtať sa kde to zlyhalo, takže o tom na budúce.

Som rád, že s výstavbou bytov súhlasíš.

Ako som avizoval už inde: malé mestečká byty z fondov stavajú, preto nevidím dôvod, prečo by väčšie mestá stavať nemohli . Precedens tu zjavne je. Skôr či neskôr sa väčšie mestá Slovenska budú musieť zahusťovať... ak sa to nebude riešiť teraz, neskôr budú politici pozývať HOCIKOHO.

Pre developerov je to slabý projekt, pretože návratnosť investície je tak 25-30 rokov.NO možno sa nájde developer, ktorý by to bol ochotný urobiť (dobrá reklama, môže napr, ryžovať na podnikoch ktoré by sa takto vybudovali atd). Ale je tu napr. štátny fond rozvoja bývania, ktorý ročne vráža desiatky milionov eur do obnovy bytov. Taktiež poskytuje menším mestečkám peniaze na výstavbu obecných nájomných bytov. Prečo by nemohli poskytnuť milion, dva, tri na výstavbu nájmov napr. v BA? Je tu nejaký závažný problém, ktorý by im v tom bránil?

Ak by nájom 50m2 bytu vyšiel 300 eur aj so základnými energiami (3eur na m2 cena nájmu + energie| tak pre dvoch mladých ľudí je to určite výhodnejšie, ako zobrať si úver na 400 eur mesačne na 30 rokov plus energie. Pár rokov bývania v nájme - môžu ušetriť peniaze a potom si zobrať úver výhodnejšie. Napríklad. Samozrejme to už je na každom človeku, čo bude preferovať. Ale VER MI, mladí ľudia by takíto druh bývania v Bratislave ocenili. Po škole má väčšina z nich 20 eur vo vrecku a nemajú na drahé hypotéky.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Tak trochu pomalšie

Nešlo ki o prekrúcanie tvojich slov,a le o zvýraznenie toho čomu sis a v blogu nevenoval a sám si napísal, že je financovanie je iná vec. Práve financovanie je tá vec , ktorá s tými pozemkami úzko a v prvom rade súvisí. Tak isto ako tí tvoji oponenti, čo ti poukazovali an nedostatok pozemkov tak mali určite na mysli práve takých bez problémových respektíve bez veľkých investícii do pozemkov či už preto, že sú v lukratívnej časti, alebo preto, že je nákladné ich zreparovať na bývanie.

Prečo by mali fondy schváliť dotácie na niekoho bývanie? Veď tie potrebujú peniaze zhodnotiť a nie niekoho dotovať. Zlyhalo to na administratíve toho , že nik nechcel zaplatiť zvýšené náklady na pozemky. Takže zas a znovu sme u financii. Veď keby to bolo také ľahké tak už dávno tam stavajú bytovky komerčné na predaj. Čo by sa vrátilo developerom obratom, ale evidentne to také jednoduché nie je ako to tu ty prezentuješ.
Čo sa týka poskytnutia prostriedkov hoc aj v BA to nie je problém. Dkonca napríklad v Dúbravke sa to aj deje a bolo aj vypísané výberové konanie na výstavbu nájomných bytov "pri Kríži" uvo.gov.sk/vestnik/oznamenie/detail/310844?page=1&limit=20&sor t=datumZverejnenia&sort-dir=DESC&ext=0&cisloOznamenia=& ;text=&year=0&dzOd=&dzDo=&cvestnik=&doznamenia=-1& amp;dzakazky=-1&dpostupu=-1&mdodania=&kcpv=&opb=&s zfeu=&flimit=-1&nobstaravatel=&nzakazky=

Celý problém spočíva len v jednom a to sú pozemky a samozrejme aj v prvom rade ich financovanie. Tvoje videnie, že daný pozemok by bol vhodný na výstavbu je len tvoj pohľad, teba nezaujíma, kto je vlastníkom, nezaujíma ťa, že dokonca ani len ten bývalý podnik, alebo súčasný konkurzný správca nie je oprávnený predať pozemok obci, keďže im nepatrí, ale patrí úplne inej spoločnosti, ktorá nemá záujem na výstavbe obecných nájomných bytov. Takže najskôr vyrieš financovanie pozemkov a potom skús riešiť nájomné bývanie. Neviem koho myslíš, HOCIKOHO politici pozvú, to akože nejakých bohatých Nemcov či Francúzov čo skúpia pozemky?
Prečítaj si aj toto : bratislava.sk/vystavba-nahradnych-najomnych-bytov/d-11051496
Bratis lava musí stavať náhradné nájomné byty pre občanov, ktorý dnes bývajú v súkromných bytoch, za ktoré neplatia tržné nájomné.
Aj toto si prečítaj : najomnebyty.sk/formy-vystavby/
Citujem :
"Podmienkou je, aby obec vlastnila pozemky alebo mala pozemky s nájomnou zmluvou, (min. na 40 rokov)."
Ako vidíš stavať je záujem, ale celý problém je nielen na pozenkoch a financovaní, ale aj okolí, ktoré nemusí mať záujem o výstavbu nových činžiakov (konkurencia, zníženie štandardiu, parkovanie, obava z bezpečnosti ...).
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ale prekrúcaš no kľudne prekrúcaj dalej

Samozrejme, že financovanie s pozemkami súvisí. Brownfieldy ale nie sú v lukratívnych častiach, neexistuje dôvod, prečo ich nevyužiť. Zvažujem, že o tom urobím blog - akýsi prierez všetkých možných pozemkov kde by to potencionálne šlo.

Prečo by fondy mali dotovať opravu budov? No vidíš a stejne to robia. Nedávaj predikcie na čom to zlyhalo (pokiaľ teda nemáš interné info), konkrétne dôvody treba zistiť a nestrieľať do vzduchu len aby si podporil vlastnú pravdu. Tak sa cena nastaví tak, aby sa postupne v nejakom časovom horizonte vrátili peniaze do fondu. Napr. Alebo časť penazí sa bude vracať z daní už bývajúcih. Napr. SKús navrhnúť nejaké riešenia ked tak a nestavať problémy do roviny, že sa nedajú riešiť.

Jednoduché to samozrejme nie je, no ako som tvrdil v inom príspevku chýba iba politická vôľa. Peniaze sú aj pozemky sú, chce to iba ľudí, ktorí to spoja. + By bolo vhodné upraviť legislatívu. Všetko je riešiteľné. Úprimne, problém bývania pre mladých ľudí sa mal riešiť pred dvadsiatimi rokmi a nezaujíma nás, aké sú ohľadom toho problémy. Zaujíma nás aké sú riešenia.

Výborne navrhol si kopec problémov, ktoré súvisia s brownfieldami. Čo tak dať návrhy na jednotlivé riešenia? Treba nájsť brownfield v správe mesta - ak nie je cinknúť správcovi - skúsiť sa s ním dohodnúť, prípadne správcovskej spoločnosti - hej chceme tu stavať umožnite nám to. Ak med nepomôže - bum - rozsiahla antikampaň, písanie, volanie, otravovanie. Napr. Neviem skrátka treba niečo vymyslieť, nehovorím že to bude jednoduché. Chce to iba vôľu a vytrvalosť.

Náhradné byty sú úplne niečo iné ako chceme my, takže k tomu sa nebudem vyjadrovať.

Politici budú o desať-dvadsať rokov musieť takýmto tempom riešiť zaľudnovanie krajiny, som zvedavý ako to budú riešiť. Na to bola narážka že budú pozývať HOCIKOHO.

Byty pre mladých by mali byť na okraji mesta, nemusia byť v centre, takže by nemali nikomu zavadzať. Treba nájsť vhodné pozemky. Samozrejme že okolo toho treba logisticky vyriešiť veľa vecí, ale všetko je riešiteľné len to chce vôľu, pozemok a financovanie.

NA záver iba zhrniem, že je to zaujímavý projekt a viacero subjektov sa s tým pohrávalo, takže zaujímavé to je. Len sa to zatiaľ nezrealizovalo. To ale neznamená, že sa nezrealizuje. Treba to proste pretlačiť a bodka. Funguje to všade v Európe, urobíme to aj na Slovensku. Možno to chvíľu potrvá, ale treba to urobiť tu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ak prekrúcam, aspoň to dokáž.

Som rád, že uznávaš, že foinancovanie pozemkov úzko súvisí. No neviem , kde si vzal, že nevyužité pozemky, sa nenachádzajú v lukratívnej časti, respektíve by sa stali lukratívnymi, akonáhle by boli pozbavené kontaminácie. Netvrdím, že sa nenájdu aj také, ale skôr niekde mimo Bratislavy či krajských miest, niekde na vidieku, a o takéto nie je záujem ani medzi potencionálnymi nájomníkmi, ako si ty. Fajn, napíš blog aj s majiteľmi, ich exekučnými správcami, ekologickou záťažou, nákladmi na vytvorenie infraštruktúri a aj odkiaľ vezme obec peniaze na tieto pozemky.

Práveže to nerobia a ani nebudú dotovať niekomu bývanie , len pre jeho modré oči. Takže ty napíšeš, že to zlyhalo an administratíve teda dávaš predikcie a ja už nemôžem ich len upresniť? Len poreto, že to nezapadá do tvojho ideálneho sveta? Tu nejde o žiadnu moju či tvoju pravdu, ale o fakty. A tým sa ty zásadne vyhýbaš. Ako postupne sa vráti , keď ty si si stanovil cenu nájmu, bez ohľadu na náklady, teda čisto antiekonomicky. Ak je cena nájmu stanovená mimo reality respektíve sa hneď od samého počiatku ráta, že ich obec bude dotovať tak to treba zretelne povedať a nie sa tomu vyhýbať.
Neviem aké dane máš na mysli, ale zase prečo by mali byť zvýhodnený nejaký obyvatelia a ich dane pre ich bývanie? Prečo ten čo si chce kúpiť pozemok v meste nemá byť podobne dotovaný cez dane? Ty navrhneš nejaké zlé riešenie a odo m§a chceš, aby som našiel ako z neho spraviť dobré riešenie. To je ako, keby si navrhoval ohník v stohu slamy a ja ťa upozorním, že to je nesprávne robiť, tak ty budeš chcieť od m§a , aby som navrhol ako spraviť ohník v stohu slamy, aby slama nezhorela. (sorry za zexpresívnenie)

Politická vôľa je tá najmenej, to politikom dva krát hovoriť nemusíš, oni na tieto populistické reči rýchlo naskočia, len narazia vždy a zásadne na realitu tak ako ty. Peniaze nie su, pozemky nie su, teda zase sú, ale nie tam , kde by mali byť, aby sa dalo realizovať to čo ty požaduješ.
Zase neviem ako chceš upraviť legislatívu? Znárodnenie? Alebo nebudeš platiť za odstránenie ekologických nášlapných mín? Bývanie pre mladých sa malo riešiť pred 50 rokmi, keď moji rodičia nemali kde bývať desať rokov čakali na byt v dvojizbovom domčeku svojich rodičov, s dvomi deťmi. Proste minulosť nezmeníš, darmo tu budeš plakať a dupať nôžkami. Riešenie je, že budeš žiť na to na čo máš, a ak budeš chcieť niečo viac, budeš musieť začať makať.

Znovu, ja som nenavrhol problémy, len som popísal realitu. Pozri si dospelý človek, kľudne kandiduj za poslanca s týmto tvojim návrhom a možno získaš dostatok hlasov na presadenie tvojej vízie nájomných bytov. Alebo presvedči tie súkromné fondy, aby i dotovali prenájom bytu v nejakom činžiaku a máš po starostiach. Ale musíš počítať, že nebudeš prvý s touto myšlienkou pozri si: uzemneplany.sk/sutaz/projekty-pre-brownfield-a-ich-mapovanie

Ná hradne nájomné byty by ť amali zaujímať, lebo krásne zobrazujú realitu.

No a to vyrieši stavanie nájomných bytov nepozývanie HOCIKOHO?

Stále sa točíme dokola, treba nájsť vhodné pozemky, veď to je ten problém, ktorý ti vytýkali tvoji oponenti. Proste tie pozemky sú veľmi drahé a teda nedostupné.
Súhlasím, že to chce len vôľu, pozemok, a financovanie. Všetci máme vôľu tak skús nájsť ten pozemok a ako sa bude financovať.

Ale určite,m že to je zaujímavé a možno niekde sa to aj podarilo realizoavať. Ale nalejme si čistého vína, v drvivej väčšine je to cesta zarúbaná.
Prečítaj si toto 2006: reality.etrend.sk/komercne-nehnutelnosti/brownfieldy-su-biznis-pre-boh atych-a-skusenych
Veľa šťastia.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

tebe ide o co?

ty si nejaky pomyleny libertarian, sa odstahuj na opusteny ostrav a tam si mozes realizovat ten tvoj utopicky socializmus
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

No čo myslíš o čo?

Tak to mi ešte nik takto nepolichotil. Ďakujem za ponuku, ale ja si myslím, že libertariánstvo je tu teraz, takže ak yb som ním bol nemal by som problém s jeho realizáciou. ;-)

A apropo o čo ide tebe?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Iba čas je neomylný. Nie ja, nie vy.

Vy tie byty strašne chcete postaviť, kedže hneď reagujete. Som rád, že Vás téma zaujíma :).

Nechce sa mi odpisovať na všetko čo tu píšete. Nemám na to čas a ani energiu i ked argumentov mi napadlo milión. Argumenty sú podľa môjho názoru na našej strane.

No vy a ja...my sme iba ľudia. Môžeme sa mýliť. Aj vy. Aj ja. Iba čas je neomylný a ten nám ukáže, kto z nás dvoch mal pravdu. Uvidíme, nechajme sa prekvapiť. :)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Niekto tvrdil, že je neomylný?

Ak sa mýlim, kľudne na to poukážte, mladý muž. Predsa od toho je diskusia, aby sme si porovnali svoje názory a vyargumentovali, kde sa ako, ktorý mýlime.

Snáď aj kvôli tomu ste písali blog, aby na neho ostatní reagovali, je na vás či mi odpoviete, alebo vás môj názor nezaujíma. Mňa zaujíma váš názor na moje argumenty, preto kladiem otázky či podnety. Myslím, že ani yv nechcete sa unášať časom do dôchodku byť aktívny, tak skúste svoje myšlienky začať realizovať. Veľa šťastia.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

chyta ma zurivost a vidim nacerveno

ked citam ze zasa niekto chce developovat
zasa chce niekto rozkradat zasa niekto chce burat atd atd atd
zasa chce niekto rozkradat a zasa chce niekto podplacat miestnych uradnikov a poslancov
proste hnus na entu

developeri by mali byt vyhlaseni za verejnych nepriatelov cislo jeden !
a mala by im byt zakazana cinnost (minimalne na uzemi BA)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

kto chce developovat?

najomne byty by mali stavat mesta a developeri by si ani nepiskli. Treba citat s porozumenim
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Priklad

Nemusime ist ani do susedneho Rakuska po priklad ohladne vyuzitia existujucich opustenych priestorov. Existuju mesta aj na Slovensku, ktore ich vyuzili a podporili mladych. Napr. NMnV odkupilo nevyuzivane priestory, ktore povodne sluzili ako kasarne a vojenske sklady. Starymi skladmi na kraji mesta to zacalo, kde postavili niekolko mensich bytoviek, stanovilo jasne pravidla pre ziskanie bytu a neskor aj pre odkup. Pocet ziadosti niekolkonasobne prekonal ocakavania. Neskor prerobili dve budovy starych kasarni blizko centra na bytovky a v plane je dalsia budova. Nie su to ziadne socky a ani primarne nesluzia pre socialne najslabsich. Z pocutia vraj uprednostnuju rodiny s detmi, kde aspon jeden rodic pracuje a celkovy prijem rodiny neprekroci urcitu hodnotu. Netvrdim, ze neexistuju "vynimky". Stavebnu cinnost zabezpecoval sukromnik. Neviem detaily o vyberovom konani, takze neviem posudit financnu vyhodnost.
Kazdopadne z pohladu obyvatela ma tesi, ze mesto podporuje aj mladych, stare osarpane priestory a budovy bez spravy sa menia na pekne lokality a male zaprdene mestecko nevymiera, ale naopak sa rozrasta. Ci su to vyhodne investicie pre mesto alebo jednotlivcov sa mozme len dohadovat. Niektori ludia sa cuduju, preco si volime stale toho isteho primatora, navyse "zavisleho" na sucasnej vlade. Ja sa im necudujem. Tiez mi to je proti srsti pri kazdych volbach primatora, ale dovod tak vysokej podpory je vidiet na vlastne oci a prakticky v celom meste. Byty pre mladych su len jedna cast - neviem o oblasti, v ktorej mesto aspon nieco pozitivne nespravilo alebo sa nesnazi.
Vzdy sa da najst riesenie, ale v prvom rade musi byt vôľa. Podla mojho nazoru to plati aj o moznosti podpory byvania v Bratislave.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME