Piatok, 24. november, 2017 | Meniny má Emília

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Experimentuje Vaše dieťa s drogami? Pomoc sa hľadá ťažko. (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

Zľahčovanie problému s drogami nepomôže

No neviem či to čo píšete je naozaj tak, alebo len si svet vašej mladosti idealizujete. Tiež patrím ku generácii, keď marihuana nebola ľahko dostupná, ale cigarety či alkohol deti si v samoobsluhe kúpili bez problémov. Dokonca rodičia svoje deti posielali kupovať tieto legálne drogy. Ale tiež si spomínam, že u nás na sídlisku a asi to bolo v celom Československu bolo zakázaný predaj riedidla Toluen do 18 rokov pre problémy s jeho zneužívaním detí k fetovaniu.
Druhá vec je, že spájate zlyhanie v nejakom zariadení so zľahčovaním užívania drôg. Pravdepodobne ste chceli upozorniť na nedostatok pomoci rodičom detí, ktoré sa dostali do kolotoča závislostí a to bez ohľadu na druh.
Ak by tí vaši známi vedeli ako pomôcť dieťaťu s alkoholizmom, nemali by problém s marihuanou, ale keďže detská závislosť nie je vôbec jednoduchá je málo pravdepodobné, že by si s tým poradili ako podsúvate. Určite rodičom nepomôže , tvrdenie, že majú hysterickú reakciu. Situácia je naozaj vážna a treba ju riešiť.
Ako ste napísali, pomoc samozrejme existuje, ale nie je to na jedno sedenie, kde rodičom dajú presný návod na riešenie ich problému. Väčšinou býva problém hlbší a bude sa musieť riešiť dlhodobo. Ale terapiu budú musieť aj podstúpiť aj rodičia, ktorý pravdepodobne sú tiež spoluzávislí.

Takže nezľahčujme užívanie akýchkoľvek drôg výrokmi, veď aj otec si v mladosti vypil, je to len experiment s marihuanou, reagujeme hystericky na jeden joint, za nás to má vyriešiť štát a podobne
Nezabúdajme, že drogy sa u detí nevyskytnú len tak, ale, že ich deti vyhľadajú. Dôvod je pre mnohé spoločný a to spoluzávislosť ich rodičov. O spoluzávislosti je dnes už veľa článkov na nete napríklad: www.integra.fost.sk/clanky/spoluzavislost.pdf
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Prístup k drogám teraz a kedysi je diametrálne odlišný, dnes kúpi aj malé dieťa marihuanu za smiešnu sumu na školskom dvore. Rodičia často nevedia ako reagovať, myslím je "až taká jednoduchá" dostupnosť drog ich prekvapí a vydesí. Chcelo by to kontaktné miesta prvej pomoci, niekde kde sa môžete ísť poradiť bez toho, aby ste hneď dali dieťa liečiť. Samozrejme ak je to nutné, aj to treba a práve preto to chce odborníkov, ktorí pomôžu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Nejdem polemizovať čo je, alebo bolo ľahšie, to asi záleží od toho či rodič vie koľko peňazí má jeho dieťa a sleduje za čo ich minie, nielen, že ho tým k finančnej zodpovednosti, ale ho neprekvapí, že si za to kúpi niečo nelegálne.
Myslím, že ak rodič naozaj sa zaujíma o svoje dieťa, tak ak navštívi pediatra svojho dieťaťa, tak ten ho odporučí k detskému psychológovi, respektíve psychiatrovi. Nehovoriac, že existujú na školách školský psychológovia, ktorých rodičia práve v takýchto situáciach majú využiť. Takže miesta prvej pomoci je myslím si dostatočne je len otázka na rodičov či ich využijú, alebo len sa yvhovárajú.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Mna by zaujimalo, preco zavadzas, ze sa tam dostalo chudatko len kvoli marihuane, ked sama hovorila, ze uzivala aj pervitin? Tu mas odkaz, reportaz sa vola Ozývajú sa ďalší http://videoarchiv.markiza.sk/...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

blog N. Blahovej na denníku N nespomína pervitín
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

autorka

Tak ako trefne napísali moji preddiskutéri tiež musím konštatovať, že zavádzaš.Bol alkohol, boli cigarety a a dali sa zohnať, s trochou námahy, aj iné drogy....

Podstata je v tom, že napríklad aj ja som skúšal fajčiť. Nechutilo mi to a nikdy som potom už nefajčil. Alkohol mi chutil, ale musel som "tvrdo na sebe pracovať" ba aj veľa, veľa vracať, kým som si na alkohol zvykol. Alkoholik sa zo mňa ale nestal. Teraz prakticky ani alkohol nepijem. Ostatné drogy som ani neskúšal....

Tým chem napísať, že fáma o jednej dávke a následnej závislosti je iba "dríst" pána doktora Okrúhlicu. Človek musí mať veľké duševné odhodlanie a vytrvalosť, aby prvotný odpor tela voči droge prekonal.

Pokiaľ je teda dieťa dobre vychované, cíti neustálu pozornosť rodiča, tak nátlak okolia, partie, kamarátov zvládne.

Takže dobré rodinné zázemie a pozornosť rodičov je základom boja proti drogám.

Ale pokiaľ samozrejme sa cíti dieťa opustené rodičmi a snaží sa prilákať pozornosť takýmto spôsobom, tak je veľká pravdepodobnosť, že skončiť zle. V každom prípade ale prísne rodičovské tresty, rodičovský teror, jedna výchovní a najmä odovzdanie detí "na starosť" a prevýchovu štátu sú cestou do pekla......
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Dalsi mudry, co si mysli ze urcitym veciam rozumie lepsie ako odbornici, ktori s tym robia cely zivot. Ze po jednej davke sa nemoze vyvinut zavislost? Tak o o tych veciach vela nevies ale poucujes.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

encephalophagus

Mýliš sa! Ja sa naozaj necítim byť múdry a oprávnený poučovať. Prejavil som iba svoj názor založený na svojich osobných životných skúsenostiach.

K "odborníkom":
Myslím si, že by každý odborník pracujúci desiatky rokov v nejakom odbore, mal mať za sebou nejaké preukázateľné výsledky. Ak tak nie je, tak potom ani on odborníkom nie je.

Pozrime sa na konkrétne výsledky nášho pána doktora Okrúhlicu. Mnoho rokov sa prezentuje na verejnosti, bojuje s drogovou závislosťou, straší a varuje verejnosť ...A výsledky? Drogová situácia najmú u mládeže sa zhoršuje, konzumuje alkohol a droguje sa stále viac. Pán doktor žiadne pozitívne výsledky svojou prácou nedosahuje.

Nie je to náhodou známka, že politika prísnej represie jeho, polície, prokuratúry, súdov a celej spoločnosti vlastne ani nefunguje a nevedie k pozitívnym výsledkom?

Odpovedz, keď si taký múdry hodnotiteľ príspevkov!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Okruhlica možno nemá výsledky, ale to je možno preto, že na Slovensku je priveľa konkurenčných odborníkov na závislosť, tak napríklad ty si jedným z nich. A ľudia potom nevedia, koho majú počúvať. :) Druhá vec je, že na Slovensku je spoločenskou normou piť- kto nepije, je divný, a kto pije príliš, tak ten je považovaný za alkoholika, fakt je však, že mnohí sú alkoholici, ktorí o tom nevedia a myslia si, že pijú s mierou. V prípade drog to býva podobne, ľudia trpia závislosťou od nich, napr. od marihuany, ale nevedia o závislosti, popierajú ju, budú tvrdiť, že tráva závislosť nevyvoláva. Takže hlavným problémom je možno všeobecná nevedomosť o problematike závislostí. Potom by možno nebolo treba toľko represie.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

MIlos Forman nakrutil v roku 1971 velmi dobry film o vztahu rodicov k svojim detom uzivajucim drogy s nazvom Taking Off. kedze rodicia nevedeli o com je to byt pod vplyvom THC naozaj ich zachvacovala panika ked zistili ze ich deti to konzumuju pravidelne. myslim si, ze v ramci vzdelavania sa by mali rodicia podstupit kurz fajcenia marihuany ako to bolo zobrazene v spominanom filme a som presvedceny, ze paniky by sa zbavili :)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

agatka01

Super, dik za tip. Idem na to, Muslim film, nie kurz :) zatial :)
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME